info
info
Rychlé doručení | Doprava zdarma při objednávce nad 5 000 Kč | Nevhodné vánoční dárky můžete vrátit až do 6.1.2023

Recenze Xiaomi 12X: Zájemci o kompaktní telefony, zbystřete!

Když jste se tak jeden rok či dva zpátky podívali kolem sebe, neměli jste šanci sehnat u drtivé většiny výrobců kompaktní telefon. Vlastně i nejmenší „Sko“ od Samsungu neustále rostlo od Galaxy S9 na rozměrech a zastavilo se to až u loňského modelu Galaxy S21. U Apple iPhonu SE snad ani nepočítám a s kompaktním iPhonem mini jsme se rozloučili loňským modelem. U čínských výrobců jste pak neměli šanci sehnat něco kompaktnějšího prakticky vůbec, ale pomalu a jistě se začíná blýskat na lepší časy. Dnešní Xiaomi 12X je tak zástupcem kompaktnější řady telefonů a i když má displej pořád o velikosti 6,3“, spolehněte se, že vám velikost v dnešní době všech „pádel“ bude připadat skoro jak takový iPhone 12 mini.

Recenze Xiaomi 12X: Zájemci o kompaktní telefony, zbystřete!

Design a konstrukce

Nemůžu totiž začít ničím jiným, než abych vám popsal, jak skvěle se nové Xiaomi 12X drží. Jednoduše geniálně zapadne do ruky, má příjemný povrch, v přibaleném pouzdru logicky neklouže a se svými 176g je pak v kapse tak lehký, že jsem si často instinktivně pohmatem kontroloval kapsu, jestli v ní telefon vůbec mám.

Jde o nejlevnější telefon z trojice letošní dvanáctkové řady a i když je právě nejlevnější, je fajn, že konstrukčně vychází z klasického modelu Xiaomi 12 a na materiálech se zde ani tak nešetřilo. Model nabízí kovové tělo, doplněné na přední straně Gorilla Glass Victus, na zadní Gorilla Glass 5. Prakticky jediný rozdíl kromě velikosti oproti Xiaomi 12 Pro na opačném konci cenového spektra je, kromě velikosti, modul fotoaparátů, kde dělící čáry mezi jednotlivými objektivy nejsou vyrobené gravírováním. Žádný stupeň voděodolnosti tu, stejně jako u dospělých verzí také není, a i když se možná nabízí přirovnávat Xiaomi 12X asi nejčastěji k Samsungu Galaxy S21 FE, přece jen se jedná o trochu jiný telefon zacílený na trochu jiného fanouška.
 


Doporučuji:

Recenze Xiaomi 12 Pro - Nádherný telefon se skvělým hardwarem

Virtuální RAM na Androidu: Co je to, jak funguje, a měla by vás zajímat?

Jak využít zkratky na ploše Androidu: Vytvořte si prostředí, které k vám sedí


Xiaomi 12X recenze

Displej zobrazující až 68 miliard barev

Tam, kde Xiaomi 12X bezpochyby asi nejvíc vyniká je displej. Jde totiž o první 12bitový panel na světě, který je schopný zobrazit až 68 miliard barev. Pochopitelně na to, abyste jej využili naplno potřebujete obsah v Dolby Vision třeba na Netflixu a certifikace pro Widevine L1 i HDR10 nechybí a musím uznat, že filmy opravdu na takovém displeji vypadají impozantně.

A aby byl zážitek dokonalý, doprovodí výborný obraz ještě stereo reproduktory naladěné od Harman Kardon. Reproduktory jsou dostatečně hlasité, v dané cenovce jde rozhodně o nadprůměr a i když si můžete zvolit i mezi několika profily Dolby Atmos, nakonec mi stejně nejlépe hrály repráky na výchozí nastavení Dynamic music. Škoda, že tak skvělou kombinaci displeje a repráčků za podobnou cenovku nevidíme i mezi další konkurencí a tím pádem je to jeden z výrazných highlightů tohoto telefonu.

Pochválit musím na displeji ještě výborně nakalibrované barvy, vyvážení bílé, 120Hz obnovovací frekvenci, bezchybnou čtečku otisků prstů a i víc jak 1000 nitů svítivosti, což oceníte hlavně na přímém slunečním světle. Za displej byste možná mohli trochu kritizovat, za chybějící LTPO, ale opět, v této cenovce si budeme muset na LTPO ještě odhaduji rok počkat.

Xiaomi 12X recenze


Energeticky méně náročný procesor

Xiaomi 12X nezaostává ani co se hardwaru týče. Někdo by možná mohl trochu hanit použitý procesor Snapdragon 870, což je vlastně "vytuněná", dva roky stará vlajková varianta Snapdragonu 865, která ale i tak pořád strčí do kapsy většinu telefonů od  10 000 Kč do 12 000 Kč. A víte co? Mně to ani u takového telefonu nevadí. Jedině, kde byste možná poznali nějakou ztrátu výkonu jsou nejnáročnější hry. Ale protože tu máte 6,3“ displej, tak ani nepředpokládám, že by si někdo Xiaomi 12X kupoval primárně kvůli hrám a raději by nešáhl například v naprosto stejné cenové hladině po POCO F4 GT s herními tlačítky, rychlejším procesorem a větším displejem.

Krása a síla Xiaomi 12X totiž spočívá úplně v něčem jiném. Použitý procesor Snapdragon 870 je totiž, oproti současným vlajkovým procesorům, energeticky daleko méně náročný, méně topící procesor a tak i když na FHD displeji hrajete ty nejnáročnější hry, telefon se pochopitelně zahřeje, ale pořád jej udržíte bez problému v ruce. Baterii nespotřebuje tak, jako současná konkurence. A to je vlastně jeho velká výhoda.

Xiaomi 12X totiž se svou 4500mAh baterií poráží spoustu podobně vybavené konkurence. Ať už jsem porovnával výdrž se Zenfonem 8, s malým Galaxy S21 nebo koneckonců letošním Galaxy S22, vždy dostanete zhruba o hodinku až hodinku a půl delší výdrž na jedno nabití. A to je přesně ten "sweet" spot, který potřebujete, abyste mohli nechat ležet nabíječku v klidu doma i při náročnějším používání. Prakticky jsem se totiž vždycky vracel domů po náročnějším dni plném focení, telefonování a ještě mi nějakých 20% zbývalo. Pochopitelně jsme u menšího kompaktního telefonu, kde nenajdete bezdrátové nabíjení a musíte se spolehnout na drátové nabíjení. 67W nabíječka je ovšem v balení a komu by náhodou energie během dne došla, zhruba za ¾ hodinky na nabíječce je telefon připravený opět na 100% sloužit.

Xiaomi 12X Recenze

Z nedostatků je tady vlastně pouze jeden jediný a to je pro mě celkově Xiaomi nadstavba, která není úplně můj šálek kávy. Znáte to, robustní, sem tam nějaká reklama, která sice jde vypnout, ale tu by si mělo Xiaomi schovat pro telefony za 3-4 tisíce korun a nedávat jí do vlajkových lodí či odlehčených vlajek. Jestli jste ale v tomto ekosystému zvyklí fungovat, nežádoucí věci si povypínat, pak vám to rozhodně vadit nebude.

Pak je tu ještě jedna zajímavá věc, na kterou jsem přišel. Xiaomi se při uvedení modelu Xiaomi 11T pochlubilo, že nově zvedá podporu na 3 velké aktualizace Androidu a 4 roky bezpečnostních záplat. Jenže je celkem paradox, že Xiaomi 12 i Xiaomi 12 Pro přišly na Androidu 12, ovšem Xiaomi 12X na Androidu 11. Na Android 12 už jsem sice tento telefon upgradoval, ale obávám se, že právě kvůli tomuto triku dostanete ve finále na Xiaomi 12X oproti klasické variantě Xiaomi 12 de-facto o jeden Android méně, a to je škoda, protože až na použitý procesor jsou oba telefony naprosto identické.


Všestranný 50Mpx profesionální hlavní fotoaparát

Modely jsou identické i ve foťácích. V obou telefonech tak najdete kombinaci 50Mpx hlavního snímače doplněného 13Mpx širokoúhlým objektivem a 5Mpx makro tu pak je primárně kvůli tomu, že na širokoúhlém nebyl implementován autofocus. To by ale koneckonců nevadilo. 5Mpx makro autofocus má a produkuje i v celku hezké snímky.

Fotografie pořízené 5 Mpx makrem

Oproti tomu fotky z hlavního 50Mpx, který spojuje 4px do jednoho pro výsledný 12,5Mpx snímek jsou skvělé. Nabízí dostatek detailu, ostrost je tak akorát, barvy jsou spíš střízlivějšího charakteru, kontrast fajn, dynamický rozsah taky v pohodě a snad jediná fotka, kde jsem narazil na nějaké menší přepaly byla změť pestrobarevných kytek v zoologické zahradě ve Dvoře Králové. Musím vlastně ale i tuto fotku nakonec pochválit, že nedošlo ani k nějakému výraznému slití detailů, jak se to často stává u jiných telefonů.

Co v Xiaomi 12X ovšem nenajdete, na rozdíl od podobně drahému Galaxy S21 FE, je teleobjektiv. Supluje jej dvojnásobný výřez z hlavního a pokud je dostatek světla, fotky jsou na hodně slušné úrovni.

Fotografie pořízené během dne - Hlavní 50Mpx čočkou, 13Mpx širokoúhlou kamerou

13Mpx širokoúhlá kamerka si vede také velmi dobře a i když chybí autofocus, pořád se dá pochválit za velmi dobrý postprocessing. Primárně s ohledem na konzistenci s hlavním foťákem, kde prakticky nepoznáte, kromě ohniska, žádnou změnu. Tu bych minimálně čekal třeba u dynamického rozsahu nebo alespoň znatelného šumu oproti hlavnímu foťáku, ale ne, šíro je tu víc než skvělé. Dokonce dokáže překvapit i večer na noční režim, což je malinko "tricky" věc upřímně u Xiaomi.

Telefon by měl nabízet automatický noční režim, ale ne vždycky se podaří spolehlivě určit, kdy je potřeba jej použít a kdy ne. Schválně mrkněte na fotku pořízenou širokoúhlou kamerou na Pracovnu Laskafe bez nočního a s ním a uvidíte dramatický rozdíl, kdy nezafungoval automatický noční režim a kdy jsem jej zapnul sám.

Noční fotografie pořízené na Noční režim

Trochu škoda, že telefon, na rozdíl od konkurence, ani nedá vědět dopředu, kdy delší expozici chce použít a kdy ne. Ušetřili byste si pak čas a zbytečně neplýtvali kinofilmem. Na druhou stranu je tohle tak malá kosmetická vada, která půjde bezpochyby odstranit třeba v budoucích aktualizacích.

Noční fotografie pořízené BEZ Nočního režimu

A pochopitelně, když už chválím noční snímky z širokoúhlé kamery, jasně chápete, že ty z hlavního musím pochválit také. I když samozřejmě s notnou dávkou vyšších nároků na hlavní foťák lze pár chyb v lehkém přeostření a rozpadu detailů najít.

A abych ve chvále pokračoval, skvělé jsou i portrétní snímky se skvělou detekcí popředí a pozadí, radost pohledět.

Portrétní režim

Vesmír se ovšem vyrovná ve videu, tedy alespoň v 8K, ale to se dalo očekávat. Jednak je k dispozici jen ve 24 snímcích a jednak z pohledu detailů se mi úplně nezdá, že by šlo o 8K. Každopádně 4K je super s dostatkem detailů, minimálním šumem a přesnými barvami.


Finální verdikt

Co říct o Xiaomi 12X závěrem? Jedná se o mnohem lepší telefon, než by mnozí očekávali. Jak už jsem uváděl v úvodu, každý bude tento telefon porovnávat s Galaxy S21 FE 5G a na jednu stranu má bezpochyby pravdu, protože Galaxy S21 FE 5G je v mnoha ohledech lepší telefon, ale ne každý chce Samsung, a proto je fajn, že existuje alternativa v podobě Xiaomi.

Když bych měl udělat rychlé porovnání oproti Galaxy S21 FE, tak model má o rok novější procesor, větší displej, je plastový, ale s IP68 voděodolný, má teleobjektiv, bezdrátové nabíjení a bezpochyby i delší podporu. Xiaomi 12X nabídne pro změnu lepší 12bitový displej, delší výdrž na jedno nabití, lépe hrající repráčky.

Ve finále zase bude záležet na vás, čemu dáte přednost. Galaxy S21 FE má momentálně startovní cenu kolem 18 tisíc korun, ale protože pořád běží akce trade-in, jste na naprosto stejné ceně a to nepočítám fakt, že občas Samsung udělá šílenou akci, jako minulý týden, mínus další 3 tisíce korun. To je pak vymalováno nejen pro Xiaomi, ale i jakékoli jiné konkurenční značky. Když bych se ovšem měl já osobně od všech akcí oprostit a hledal bych malý a kompaktní telefon do 15 tisíc korun na Androidu, je za mě Xiaomi 12X momentálně asi volba číslo jedna. Chtěl bych totiž malý telefon, u kterého se nebojím, že mu uprostřed dne dojde baterka a navíc, když budu potřebovat, se nemusím stydět za jakoukoli jím vyprodukovanou fotografii. A tak to mám já a jestli vy máte na model jiný pohled, tak budu rád za váš názor v komentářích pod videem na YouTube. Moc děkuji za přečtení. 

Novinky na e-mail...Další podobné články

TOP 5 mobilů do 20 000 Kč [Vánoce 2022]

Petr Hudec | 14.11.2022
TOP 5 mobilů do 20 000 Kč [Vánoce 2022]

Dnes jdeme do finále uceleného výběru mobilů do určité částky, ale nebojte, ještě vás čekají výběry a to nejlepší z Black Friday nabídek, nejlepší sluchátka, gadgety, tipy na vánoční dárky. Pokud tedy hledáte inspiraci, nezapomeňte náš blog navštěvovat pravidelně, abyste o žádné další články nepř...

Zobrazit celý článek

Recenze JBL PartyBox Encore: Mega hodně muziky v kompaktním balení!

Petr Hudec | 24.10.2022
Recenze JBL PartyBox Encore: Mega hodně muziky v kompaktním balení!

Jestli jste sledovali páteční post na Instagramu, je vám asi jasné, na co bude dnešní recenze. A pro ty z vás, kdo nesledují, tak dnešní malý cvalík je PartyBox Encore. Nejmenší a nejlehčí PartyBox na trhu od JBL – jedničky na našem trhu. Podle mých šedivých vlasů je vám asi jasné, že na plážové ...

Zobrazit celý článek

Pořiďte si Xiaomi řady 12 s hodnotnými DÁRKY

Kateřina Červená | 12.06.2022
Pořiďte si Xiaomi řady 12 s hodnotnými DÁRKY

Milujete Xiaomi? A už jste objevili jejich nejnovější řadu 12? A vlajkové modely Xiaomi 12, Xiaomi 12 Pro a odlehčenější Xiaomi 12X? Telefony nabízí zbrusu nový procesor Snapdragon, ultrarychlé nabíjení, kvalitní fotovýbavu a různé velikosti displejů. Právě nyní ke každému z těchto telefonů dosta...

Zobrazit celý článek

Recenze Xiaomi 12T Pro: Proklatě skvělý 200Mpx foťák!

Petr Hudec | 21.10.2022
Recenze Xiaomi 12T Pro: Proklatě skvělý 200Mpx foťák!

Pokud se vám v dnešní nejisté době nechce utrácet 30-40 tisíc korun za úplně vlajkové telefony, ale telefony ze střední třídy jsou zase pro vás málo, pak možná cílíte na odlehčené vlajky. Jednou z nich by mohlo být nové Xiaomi 12T Pro, které vlastně v kategorii odlehčených vlajek, je mezi všemi v...

Zobrazit celý článek
arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
zavrít okno
Dárek na Vás čeká v košíku.
Máme pro
Vás dárek.
Máme pro Vás dárek
zavrít okno
Dárek prosím aktivujte kliknutím na e-mail, který jsme Vám odeslali. Děkujeme.
zavrít okno
Na Váš e-mail jsme zaslali instrukce pro vyzvednutí dárku. Užijte si ho!
zavrít okno
Jste u nás poprvé? Máme pro Vás dárek.
Máme pro
Vás dárek.
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.