Co jsou to zkratky, a jak vlastně na Androidu fungují? Jaký je rozdíl mezi widgetem a zkratkou? A proč vůbec zkratky používat? To všechno se dozvíte v následujícím článku.
Majitelé Android smartphonů dobře vědí, že se Domovská obrazovka (nebo také Plocha) na jejich telefonu dá velmi dobře přizpůsobit. V současnosti, každý, kdo Android používá, si může na Ploše libovolně nastavit od Pozadí, po barvu Světlého/Tmavé režimu až po styl ikon. Nejen na Google Play najdete tzv. launchery (launcher – v angl. spouštět, aplikace, která vám umožní přenastavit prostředí telefonu) nebo balíčky ikon (icon packs, která bývají také součástí launcherů), a další minimálně stovky tzv. widgetů.
Tyto vychytávky jsou většině uživatelů často známé. Ale víte, že skvělé pomůcky máte ve svém smartphonu už dávno? Jsou to tzv. zkratky a my se teď společně podíváme, o co vlastně jde, a jak si je můžete na plochu vašeho smartphonu přidat.
Na svou domovskou obrazovku u Androidu si můžete přidat v podstatě tři věci: ikony aplikací, které používáte, widgety a zkratky. Jaký je jejich účel? Ikony spouštějí konkrétní aplikace (např. YouTube). Díky zkratkám nemusíte konkrétní appku otvírat, ale dostanete se rovnou do určitého místa v ní.
Uvedu příklad: Představte si YouTubera, který zároveň sleduje další kanály pro inspiraci. Oblíbené kanály má na YouTube v tzv. Odběrech. Aby nemusel vždycky nejdřív otevírat aplikaci a v ní se prokliktávat k Odběrům, přidá si zkratku Odběrů od YouTube na svou domovskou obrazovku. A ušetří si minimálně jedno kliknutí. 😊
Co se týče widgetů, může se zdát, že fungují na stejném principu jako zkratky, ale není tomu tak vždycky. Widget je v podstatě program, který si stáhnete do smartphonu. Na obrázku vidíte screenshot Kalendáře (konkrétně jeho widgetu). Neklikáte na žádnou ikonku, události se vám aktualizují rovnou na ploše. (Také proto mohou widgety spotřebovávat velké množství dat a baterie telefonu).
Dalším ze známých widgetů dostupných na Google Play, je tzv. Advanced Task Manager. Když si přidáte jeho widget na plochu a kliknete na něj, všechny vaše otevřené appky na smartphonu se automaticky zavřou. Widgety tedy nefungují vždy jen jako „odkazy“, jako je to v případě zkratky. Ale provádí rovnou nějakou akci.
Sama mám díky zkratkám Android smartphony mnohem víc v oblibě, než jsem měla dřív. Pro tento článek jsem jako ilustrační použila zkratky ze Samsungu A33 5G a musím uznat, že jsem z nich byla upřímně nadšená.
Na začátek je třeba zmínit, že ne všechny aplikace zkratky podporují. Vždycky je třeba prozkoumat, zda daná appka umožňuje zkratky používat. Dole na obrázku vidíte ikony aplikací jako Spotify, YouTube, Google Chrome. Jak se dostanete ke zkratkám?
Jednoduše! Stačí, když si vyberte danou aplikaci a na její ikonu kliknete a delší dobu to kliknutí podržíte. V mém případě je to např. Spotify. Vidíte, že Spotify zkratky podporuje, protože se vám objevilo okénko s možnostmi (Možnosti se u každého lišit. Podle toho, co zrovna nejčastěji poslouchá):
A na následujících obrázkách vidíte, že jsem si vybrala právě Imagine Dragons. Ráda jejich hudbu poslouchám, a proto si vytvořím samostatnou zkratku.
Toto je jeden způsob, jak zkratku přidat. Další způsob je obdobný.
Chcete-li prozkoumat přímo seznam aplikací, které disponují zkratkami, bude zapotřebí opět kliknout na šipečkou označené místo na obrazovce a opět chvilku prst podržet.
Naposledy taková zajímavost: Na obrázku jsem si vytvořila zkratku Digitální pohoda. Jakmile je zkratka umístěna na ploše, znovu na ni dlouze klikněte a zobrazí se vám okénko s možnostmi: Odebrat a Nastavení.
V Nastavení si můžete přizpůsobit zkratku tmavému režimu (pokud ho právě používáte) nebo upravit její viditelnost v závislosti na pozadí.
Nakonec jsem vám vyfotila náhled domovské obrazovky na smartphonu s nastaveným jak tmavým, tak i s bílým režimem. Která varianta se vám líbí víc? A jak máte „poskládanou“ plochu na Androidu vy? Budu ráda, když se o svůj názor podělíte s námi na našich sociálních sítích.
Samsung Galaxy A54 5G je po rodině Galaxy S23 druhým nejdůležitějším telefonem korejského výrobce. V roce 2023 nejspíše pro Samsung obzvláště důležitým, protože se Samsung rozhodl povýšit design celé série A, v čele s dnešní Galaxy A54 5G, na vyšší úroveň. Na úroveň Galaxy S23, tak se pojďte doz...
Zobrazit celý článekZnáte tu situaci, kdy promazáváte soubory na mobilu, a chcete, aby zmizely úplně? Máte vaše fotografie a dokumenty propojeny s Google účtem nebo často pro zasílání různých souborů používáte WhatsApp či Dropbox? Chtěli byste vědět, kde najít „Koš“ na vašem Android telefonu? V dnešním článku vám uk...
Zobrazit celý článekAndroid 10, Android 11, Android 12, kdo se v tom má vyznat?! Také sledujete, kdy vyjde ta nová verze, protože chcete mít uvnitř svého smartphonu tu nejnovější na trhu (a díky tomu také nové funkce, vylepšení …)? Nebo máte naopak dva rozdílné smartphony se stejnou Android verzí, ale některé věci n...
Zobrazit celý článekOčekávané telefony střední třídy jsou konečně tu. Samsung Galaxy A54 5G a Galaxy A34 5G jsou plné skvělých funkcí a parametrů s výtečným poměrem ceny a výkonu. Nástupce velice populárních modelů Galaxy ani s letošní sérií nezůstal vůbec pozadu. Pojďte se seznámit se změnami, které si pro nás Sams...
Zobrazit celý článek