info
info

Stupeň krytí IP, aneb co znamená krytí IP20, IP67 či IP68?

Stupeň krytí IP, aneb co znamená krytí IP20, IP67 či IP68?

Stupeň krytí (IP)

Pod slovním obratem stupeň krytí se skrývá mezinárodní standard, který udává míru odolnosti elektrických zařízení proti vniknutí cizích těles a kapalin, zejména vody. S tímto údajem se velmi často můžete setkat při pořizování mobilních telefonů, sluchátek, chytrých hodinek a další. I v našem e-shopu téměř u každého výrobku narazíte na pojem krytí IP. Pro mnohé je i po letech stupeň krytí matoucí záležitost. Ruku na srdce, víte přesně, jaký rozdíl je v následujících údajích IP4 / IP67 / IP68 / IPx7? Co konkrétně znamenají jednotlivá IP čísla? Víte, zda je váš telefon chráněn před vodou? Na to vše vám dnes odpovíme v následujícím článku o voděodolnosti a vodotěsnosti mobilních telefonů a vše kolem.

Stupeň krytí IP
Ilustrační fotografie

Navštivte náš Huramobil YouTube kanál


Stupně krytí IP jsou definovány normou ČSN EN 60529 a skládají se ze 2 čísel:

  1. První číslo určuje, jakou má přístroj ochranu před vniknutím cizích těles

  2. Druhé číslo určuje ochranu před vniknutím tekutin

Čím nižší je číslo IP ochrany, tím je přístroj méně chráněn. Podle tohoto údaje tedy snadno zjistíte, jestli je např. váš mobilní telefon nebo chytré hodinky odolný proti vodě nebo prachu.

 

První číslice hovoří o tom, jak je zařízení chráněno před prachem a cizími předměty a nebezpečným dotykem

Stupeň ochrany

Nebezpečným dotykem

Vniknutím cizích předmětů

IP0x

 bez ochrany

bez ochrany

IP1x

 dlaní (>5×5 cm)

velkých

IP2x

 prstem (>12,5×12,5 mm)

malých

IP3x

 nástrojem (>2,5 mm)

drobných

IP4x

nástrojem, drátem (>1 mm)

velmi drobných

IP5x

jakoukoliv pomůckou

prachu částečně

IP6x

jakoukoliv pomůckou

Prachu úplně

 

Druhá číslice nám udává, jak je zařízení chráněno před vodou (ochrana proti vniknutí kapalin)

Stupeň ochrany

Před vniknutím vody (specifikace IPX)

IPx0

Bez ochrany

IPx1

Odolné vůči svisle dopadajícím kapkám vody.

IPx2

Odolné vůči svisle dopadajícím kapkám vody při naklonění 15°.

IPx3

Chráněno proti vodní tříšti (kropení, déšť)

IPx4

Chráněno proti stříkající vodě.

IPx5

Chráněno proti tryskající vodě.

IPx6

Odolné vůči intenzivně tryskající vodě.

IPx7

Chráněno proti ponoření do vody na 30 minut do hloubky 1 metr.

IPx8

Chráněno proti potopení do vody. Zařízení je schopné nepřetržitého potopení do vody za podmínek, které určí výrobce zařízení.

IPx9

Chráněno proti tryskající vysokotlaké teplé vodě.


Způsoby zápisu stupňů krytí IP

V případě, kdy nejsou stanoveny požadavky na uvedení stupně krytí pro činitele první nebo druhé charakteristické číslice, použije se do zápisu „X” např. IP 6X – označuje zařízení, který nevyžaduje, aby byly stanoveny vlastnosti definující odolnost proti vodě. Kromě toho se ve zvláštních případech k popisu stupně krytí přidávají dodatečné, nezávazné znaky (písmena), které se uvádí za charakteristické číslice. Písmena A, B, C, D určují bezpečnost osob před dotykem zařízení:

  • Písmeno A – označuje bezpečnost pro člověka, který se dotýká částí hřbetem dlaně
  • Písmeno B – týká se ochrany osob, které se dotýkají zařízení prstem
  • Písmeno C – to je ochrana před dotykem nástrojem o průměru větším než 2,5 mm
  • Písmeno D – označuje bezpečnost pro osoby, které se dotýkají zařízení a jeho částí drátem nebo nástrojem o průměru do 1 mm

Stupeň krytí IP
Ilustrační fotografie Apple AirPods


Vodotěsný vs voděodolný. Je v tom rozdíl?

Co se týče odolnosti proti vodě, tak jste se mohli setkat se dvěma výrazy, které si jsou dosti podobné, ale přitom jsou zcela rozdílné.


Voděodolnost je jenom základní schopnost vydržet krátkodobé působení vody/vlhkosti.

Vodotěsnost je naopak schopnost být i ponořen, nějakou dobu vystaven působení vody. Vodotěsná zařízení můžete brát do sprchy, můžete s nimi plavat, ale je dobré vědět, že to mívá stále omezení.
 


Stupeň krytí – příklady zápisu

Pojďme se podívat, co jednotlivé číselné kombinace znamenají a na co si při výběru nového mobilního telefonu dát pozor.

Stupeň krytí IP20

Mobilní telefony se stupněm ochrany představují jen velice slabou ochranu před poškrábáním a vniknutím cizích částic a proti vlhkosti není přístroj chráněn vůbec.

Stupeň krytí IP67

Mobilní telefony se stupněm ochrany IP67 jsou chráněny před prachem a nebezpečným dotykem a vydrží bez újmy ponoření do vody na 30 minut do hloubky až 1 metr. Větší stupeň ochrany mají jen zařízení s IP68 (ustojí i nepřetržité potopení do vody za podmínek určených výrobcem) a IP69 (vydrží i nápor tlakové vody – WAP).

Stupeň krytí IP68

Mobilní telefony se stupněm IP68 jsou chráněny proti prachu, před nebezpečnými dotyky a proti potopení do vody. Oproti mobilům s IP67, které vydrží maximálně 30minutové ponoření do metrové hloubky, je tak můžete klidně nepřetržitě potápět do vody za podmínek, které určí výrobce. Vyšší stupeň, IP69, pak odolává i náporu tlakové vody.
 


Jak důležitá je vodotěsnost nebo voděodolnost mobilů?

Vyznat se ve všech kombinacích IP standardu od základní voděodolnosti po precizní vodotěsnost není tak snadné. A to nejen proto, že číselně vyšší standardy nepokrývají automaticky ty nižší, ale i proto, že u některých hodnot je vyloženě na výrobci, jak si například určí bezpečnou hloubku a dobu, po jakou v ní telefon vydrží.

Asi jen samotní výrobci díky výzkumům ví, jak často se zákazník rozhoduje při koupi mobilu podle toho, jestli mu do něj může při nějaké “mokré” nehodě nebo projíždění Facebooku na dešti natéct voda. Anebo jestli vůbec majitelé mobilů nespoléhají jen na lákavé marketingové pojmy a vědí, co který standard znamená. Jak už jsme totiž uvedli, není vodotěsnost jako vodotěsnost.

Stupeň krytí IP
Samsung Galaxy S21 5G, S21+ 5G   | foto: Samsung


Prestiž nebo standard?

Velmi často se prémiové značky ohánějí vysokou certifikovanou odolností, za kterou si velmi často zaplatí. V ceně je totiž prestiž, kvalitní materiály a razítko spojené s certifikací. Nalezneme ale i takové firmy, jako je např. OnePlus, které své mobily dělají poměrně dobře vodotěsné, ale vystačí si bez certifikace. A nejspíš spoléhají na to, že méně zkušeným zákazníkům stačí slovní popis odolnosti a ti ostřílenější zase pochopí, že tady se jen trochu šetří na pár razítkách. Přístupy jsou tedy různé a sázejí na několik levelů informovanosti a důvěřivosti spotřebitelů.

Stupeň krytí IP
Samsung Galaxy S10  | foto: Samsung


Co si odnést z dnešního článku?

Doufáme, že se teď více orientujete v matoucích číslech a máte lepší porozumění o stupni krytí IP, co vlastně voděodolnosti znamenají. Doufáme také, že chápete, že i přes to všechno nejsou telefony vodotěsné. Jen voděodolné, a to pouze za určitých podmínek. Takže buďte s jejich používáním opatrnější a vyvarujete se některým situacím.

Prosím zapamatujte si, že voděodolnost je jen pojistka. Výrobci velice rádi prezentují mobilní telefony, jak s nimi lidi plavou v bazénu a podobně, ale dělat byste to neměli. Jiná věc je to s chytrými náramky a hodinkami, které vydrží tlak 5 ATM a jsou dělané na plavání a lehké potápění třeba do dvou metrů. Telefon u sebe ale ve vodě raději nemějte. Můžete, ale neměli byste. Voděodolnost je taková ta věc: “Kdyby náhodou něco, tak mám větší šanci, že telefon přežije”. Takže obzvláště na pláži radši telefon schovejte někde do stínu a vyrazte do slané vody bez něj, nebo se speciální kamerou dělanou na podvodní záběry. Teď se může ozvat řada z vás, že “Už dlouho dělám s telefonem tohle a tohle a nikdy jsem neměl s vodou problém”. A ano, je možné, že telefon vydrží. Samozřejmě. Ale vyplatí se vám riskovat u nového telefonu za 20 tisíc Kč a víc? Ta odolnost není vážně jistotou, jelikož jí ovlivňuje nespočet dalších faktorů.

Novinky na e-mail...Další podobné články

Jak se zbavit závislosti na mobilu?

Kateřina Červená | 12.01.2022
Jak se zbavit závislosti na mobilu?

Pracujete na důležitém úkolu do práce, když vás napadne, že se možná mezitím na Instagramu něco stalo... a než se nadějete, bezmyšlenkovitě palcem sjíždíte novinky už hodinu. Poznáváte se v této situaci?

Zobrazit celý článek

Seznamte se. Toto je nový Samsung Galaxy S21 FE 5G

Petr Hudec | 12.01.2022
Seznamte se. Toto je nový Samsung Galaxy S21 FE 5G

Samsung Galaxy S21 FE 5G. Telefon, o kterém jsem vám říkal snad od března minulého roku, konečně dorazil. Sice trochu se zpožděním a sice byste nad ním mohli ohrnovat nos, ale já vám dneska řeknu, proč tento telefon dává dokonalý smysl a proč byste nad ním možná měli uvažovat.

Zobrazit celý článek

HURÁTIP: LAMAX Storm1 překřičí všechny ostatní kolem

Michal Kužel | 29.05.2020
HURÁTIP: LAMAX Storm1 překřičí všechny ostatní kolem

Úspěšný výrobce audiovizuální elektroniky, představuje odolný reproduktor s Bluetooth 5.0 s extra vysokým výkonem 40 W. Reproduktor LAMAX Storm1 je odolný proti vodě i prachu díky certifikaci IP67, má tři hudební režimy a výdrž na baterii až 15 hodin.

Zobrazit celý článek

Z našeho obchodu

arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.