info
info

Recenze Xiaomi 12 Pro - Nádherný telefon se skvělým hardwarem

Pokaždé, když mám recenzovat nějaký vlajkový telefon Xiaomi, upřímně se na to hrozně těším, ale zároveň se také hrozně bojím, jak taková recenze dopadne. Hlavou se mi totiž honí obrovská spousta myšlenek na to, kde ještě před třemi roky bylo Xiaomi, kde je jeho síla dnes, kde by Xiaomi rádo samo sebe nejradši vidělo a jestli dokáže jejich TOP model ustát silnou konkurenci v cenovce kolem 30 tisíc korun. Tam totiž, ať se nám to líbí nebo ne, vládne neochvějně Apple se Samsungem a kdokoliv, kdo se této cenové hladině přiblíží, to má sakra těžké. Našlapaný hardware totiž může vyrobit kdekdo, ale v kategorii vlajkových telefonů jste ve světle reflektorů a k úspěchu musíte být buď obrovská značka nebo přinést něčím výjimečný telefon. Xiaomi bezpochyby už velká značka je, ale přinese Xiaomi 12 Pro něco výjimečného? Na to vám pochopitelně odpoví dnešní recenze.

Recenze Xiaomi 12 Pro - Nádherný telefon se skvělým hardwarem

Design

Když začnu konstrukcí a zpracováním, tady rozhodně není co vytknout a jestli mě sledujete na Instagramu, určitě jste viděli spoustu nádherných fotek Xiaomi 12 Pro ze studia. A jestli ne, samozřejmě to můžete napravit. Každopádně z pohledu designu je Xiaomi  bezpochyby v té nejprémiovější kategorií naprosto oprávněně. Design je skvostný a osobně, tak jak nemám moc rád nudné černé telefony, Xiaomi 12 Pro je na pohled naprosto luxusní šperk. Není černý, jde o takovou černo-šedou matnou metalízu, která mi připomíná Batmobil, vrtulníky Black Hawk nebo pár po Praze jezdících aut potažených fólií.

Xiaomi 12 Pro recenze
Xiaomi 12 Pro Xiaomi 12 Pro v novém ikonickém designu, využívá elegantní střední rám s propracovanými 3D křivkami obepínajícími zařízení zpředu dozadu a od rohu k rohu, čímž vytváří eleganci a zároveň zajišťuje pohodlné padnutí do dlaně. Xiaomi 12 Pro navíc přichází ve třech barevných variantách: Gray, Purple a Blue

Navíc na omak záda nepůsobí chladně, i když jde o sklo, ale naopak jsou jemná. A popravdě také celkem kluzká, což dohromady se zaoblenými boky k celkovému pohodlnému držení opravdu moc nepřidává. Na druhou stranu můžete využít samozřejmě i přibaleného pouzdra, ale řekněte sami, nebyla by to při takhle krásném designu škoda? A to jsem vlastně ještě nemluvil o jemně vystouplém modulu foťáků s vygravírovanými rýhami naznačujícími hranice jednotlivých prvků čoček a blesku. I když tedy telefon v ruce trochu klouže, beru to jako daň za ten nádherný design a kdybychom byli ve škole, Xiaomi by si bezpochyby odneslo jedničku.


Sledujte video recenzi


Displej

Za displej si telefon zaslouží také rozhodně pochvalu a ani není moc za co jej kritizovat. 6,7“, WQHD rozlišení, LTPO s dynamickým pádem obnovovací frekvence, podpora HDR 10+ a Dolby Vision je v momentální špičce toho, co můžete dnes dostat v mobilním telefonu. A telefonu naštěstí nechybí certifikace na Netflix, což vám sice spousta výrobců nabulíkuje, že v telefonu je HDR 10+ displej, ale jaksi se jim už za certifikaci nechce platit a pak je vám taková funkce displeje platná jak mrtvému zimník. V Xiaomi 12 Pro si tak YouTube či Netflix užijete v plné parádě a když to vydržíte vy, tak dokonce i na letním sluníčku, protože 1500 nitů světelnosti zaručuje, že tento telefon nemá s čitelností sebemenší problém.

Xiaomi 12 Pro

Pochválit pak můžu i velmi dobrou čtečku otisků prstů. Jednak je umístěna na naprosto ideálním místě, ale čte naprosto rychle, spolehlivě a ještě je mimochodem doprovázena skvělou haptickou odezvou telefonu. A kdo by jí chtěl využít ještě trochu víc, ten se může zahrabat hluboko do nastavení systému a ve speciálních funkcích, kde se nastavuje postranní lišta, druhý prostor atd, najdete i funkci pro měření srdečního tepu. Xiaomi zjevně tuší, že to je spíš gimmick, než reálný ukazatel a proto pro funkci neudělalo samostatnou aplikaci a spíš jen jako na okraj jí umístili hluboko do nastavení. Měření má k přesnosti daleko a když jsem jej porovnával s dvěma hodinkama a hrudním pásem, které ukazovaly přibližně stejnou tepovku, Xiaomi 12 Pro bylo o zhruba 8 tepů někde jinde. 


Hardware - nejrychlejší a nejlepší telefon na ovládání

Co mě ale opravdu nadchlo je samotný hardware a způsob, jak jej Xiaomi využívá. Jednak 12GB operační paměti, to nejrychlejší možné úložiště, ale i takový Snapdragon 8 Generace 1 je v momentální vlajce, která se nejmenuje Samsung, takovou nepsanou povinností. A řeknu vám, Xiaomi 12 Pro si s ním rozumí na jedničku. Nejde tak ani o hry, které hrajete jen určitou část z celkového použití telefonu a ano zvládá je bez problému, ale jde hlavně o celkový průchod systémem. Musím vyšvihnout pochvalu, že Xiaomi 12 Pro je momentálně nejrychlejší a nejlepší telefon na ovládání. Bleskové animace a taková rychlost prostředí je prostě nevídaná. To je jak balzám pro oči – najednou máte prostě z používání radost. Nikde žádný záškub, všechno máte okamžitě a troufám si říct, že tento telefon se nezadýchá i za nějaký ten rok používání.

Xiaomi 12 Pro výkon

Samozřejmě není všechno zlato, co se třpytí. Android 12 tu sice je s nejnovější nadstavbou MIUI 13, ale chybí třeba takové věci, jako je způsob sladění ikon s tapetou prostředí, vymazání nežádoucích objektů na fotce atd – prostě signifikantní zlepšení, které přinesl Android 12. Na druhou stranu u Xiaomi je zvykem, že tyto funkce se přidávají vždy postupně a víc než na samotném jádru systému vždy záleží na jeho robustní nadstavbě. Tak či tak MIUI mě ale osobně nikdy k srdci moc nepřirostlo, stejně tak jako spousta předinstalovaných aplikací. Tohle se dá pochopit v ultra levných telefonech, kde si výrobce za předinstalované aplikace nechává platit a tím snižuje cenu telefonu, kde každá pětistovka hraje roli, ale tady jsme v luxusní třídě s cenou 28 000 Kč. Tady žádný balast být nemá a reklama už vůbec ne – tohle si Xiaomi prostě musí odpustit. A ano, dá se to vypnout, ale být to tu fakt nemusí.

Xiaomi 12 Pro
Xiaomi 12 Pro je vybaveno 120W technologií Xiaomi HyperCharge. Díky chytrému nočnímu nabíjení se naučí každodenní nabíjecí rutinu uživatele, aby díky tomu optimalizoval dlouhodobé zdraví baterie telefonu.

U částečné kritiky ještě chvíli zůstanu z pohledu baterie. Ta má totiž na celkovou velikost telefonu pouhých 4 600 mAh a na výdrži je to při 6,7” displeji samozřejmě znát. Častokrát jsem se tak při zhlédnutí pár videí, asi 15 telefonátům přes den, odpovídání na maily, zprávy na Instagramu či Twitteru dostal k tomu, že jsem přišel v sedm večer z práce domů a zbývalo mi jen necelých 10% baterky a to opravdu moc není. Samozřejmě, můžete využít přibalenou nabíječku a její 120W nabíjení, které dokáže plnou kapacitu vrátit ani ne za 20 minut, ale já bych osobně ocenil klidně pomalejší nabíjení a lepší výdrž telefonu, než myslet neustále na to, že když nepůjdu večer rovnou z práce domů, musím ještě mobil rychle někde nabít. Opravdu rychlé nabíjení pro mě bude dávat smysl, až se mě pokladní při placení v Lidlu, kromě kartičky Lidl Plus, zeptá, zda si přeji také za 5 korun v rámci přiložení k platebnímu terminálu také dobít svůj telefon. Do té doby je mi, až na výjimky, upřímně jedno jestli dobiju mobil za 15 minut nebo za hodinu přes noc v nabíječce a Xiaomi to tak trochu tuší. A když se nad tím zamyslíte v rámci celého telefonu, Xiaomi si je spousty kompromisů v telefonu velmi dobře vědomé.

Xiaomi 12 Pro

U zahnutého displeje tak máte možnost si nastavit menší citlivost na krajích displeje, u jeho rozlišení si sice zvolíte WQHD, ale hned pod tím přepínač, že pro úsporu baterky vás systém občas pro jistotu přepne do FullHD a u baterie si zase pro plnou rychlost musíte zapnout přepínač Zvýšení rychlosti nabíjení. Radši bych v tomto případě viděl to, že ok, máme telefon s menší baterkou, nedáme tam WQHD displej. Vadí nám menší baterka, dáme tam větší. Současný přístup bezpochyby není špatný, spíš je jen v základu nešikovně nastavený. Drtivou většinu uživatelů totiž nenapadne si mobil po zakoupení přenastavovat tak hluboko v systému a prostě očekává, že když výrobce prezentuje nějaké výhody, tak je po vybalení z krabice dostanete a ne, že si je budete muset cíleně zapínat. Neříkám to jako kritiku, ale spíš radu pro ty, kteří si recenzi čtou až po zakoupení, aby si nezapomněli tyto věci také nastavit.

Xiaomi 12 Pro

I když jsem tak celkově za hardware a software telefon na pohled možná kritizoval, ve finále bych mu v rámci vysvědčení dal dvojku nebo možná dva mínus. Od čtyř repoduktorů Harman Kardon bych zkrátka chtěl basovější a hlavně celkově hlasitější projev. Tady jste kvalitou lehce pod Samsungem Galaxy S22. Stejně tak úplně nepřesvědčí pouze USB 2.0 tam, kde všichni už mají modernější 3.2.


Fotoaparáty

Po kritice si ovšem je čas spravit chuť pro změnu u foťáků. Pro jednoduchost jsou tu všechny tři: hlavní, širokoúhlý i zoom o shodné velikosti 50 Mpx. U širokoúhlého i zoomu jde o senzory od Samsungu JN1, kdežto hlavní fotoaparát se může pochlubit zbrusu novým senzorem IMX707 od Sony, který byl použitý poprvé právě v Xiaomi dvanáctkách a později se objevil ještě třeba u ohebného Magicu V od značky Honor.

Fotografie pořízené Xiaomi 12 Pro

Jestli jste milovníci naturální fotografie bez minimálního zásahu softwarem, budete určitě u Xiaomi 12 Pro skákat blahem. Telefon do postprocessingu sahá prakticky minimálně a to jak co se týká ostrosti, tak i saturace. Fotky prostě a jednoduše odpovídají tomu, co vidíte a kdyby vás zajímalo, jak si třeba vede v porovnání s iPhonem 13 Pro Max, určitě se podívejte a zahlasujte u mojeho posledního postu na Instagramu. A až tam budete, nezapomeňte mě tam také sledovat.

Xiaomi 12 Pro

Zpátky ale k naturálním fotkám Xiaomi 12 Pro, kde jediné výraznější zásahy dělá snad jen HDR, které se snaží primárně o eliminaci nežádoucích přepalů, ale stíny nijak extra nevytahuje a na barvy šahá minimálně. Dokonce si i obstojně na všech 3 foťácích poradil se žlutou, na které je pořád vidět struktura jednotlivých květů a ne žádná slitá mazanice. Když už jsem u zbylých dvou foťáků, nebudu chodit kolem horké kaše a oproti loňsku je to celkem downgrade. Nemyslím teď konkrétně z kvality fotek, ale zhlediska použitých objektivů a senzorů. Místo pětinásobného optického teleobjektivu tady najdete jen obyčejný dvojnásobný a širokoúhlý senzor pro změnu přišel o možnost ostření, takže vlastně dostanete jen klasické šíro a navíc pouze s úhlem záběru 115 stupňů, což je výrazně méně než tomu bylo u předchůdce.

Xiaomi 12 Pro

Na druhou stranu oba fotoaparáty podávají velmi dobré výsledky jak za dne a nemusí se překvapivě stydět ani večer, pokud je alespoň trochu světla. Pak dostanete na to, že jde o širokoúhlý či zoom o velmi slušné fotky, co se týká ostrosti i detailů. O třídu lépe je na tom večer pochopitelně i hlavní fotoaparát a rozhodně pak u všech třech objektivů kvituju automatický a hlavně rychlý noční režim, kde oproti předchůdcům na fotku čekáte daleko kratší dobu. Když si odmyslím nic moc zvuk, pochválit pak musím video. Jednak za krásnou stabilizaci, minimální přeostřování, věrné barvy a zase ještě jednou skvělou stabilizaci. Téměř bezchybný je pak i portrétní režim přední kamerkou. Jen si dejte pozor, že v základu je tradičně zapnutý beautifikační režim, tak ať ve středním věku nevypadáte na patnáct. :-)

Xiaomi 12 Pro

Finální verdikt

Xiaomi 12 Pro je nádherný telefon, se skvělým hardwarem a asi nejrychlejším prostředím, které jsem měl možné za poslední dobu testovat. Potěší i velmi dobře nakalibrovaná trojice fotoaparátů. Bude to ale stačit na konkurenci, kde se přímo nabízí Samsung Galaxy S22+ s plochým displejem, objektivně horším procesorem, ale celkově lepšími foťáky, delší výdrží na jedno nabití, IP ochranou a o rok delší podporou? Na to si z pohledu priorit musíte odpovědět vy sami, co je pro vás u telefonu důležité. Momentálně dostanete až do 13. dubna k Xiaomi 12 Pro i Xiaomi 12 hodinky Xiaomi Mi Watch S1 v hodnotě asi 5 490 Kě, ale co pak? Pak bude muset přijít Xiaomi nejspíš s nějakou další podobnou akcí, protože Samsung svou Galaxy S22+ prodává za naprosto stejnou cenu, ale často s různými výkupními bonusy. Úplně tak letos Xiaomi jejich model 12 Pro moc nezávidím a pokud vám připadá 27 990 Kč za telefon moc, mrkněte i na slabší Xioami 12. Sice místo 120W nabíjení dostanete jen 67W, displej má velikost jen 6,3” a 2násobný zoom vystřídá 5 MPx makro, ale hlavní foťák si bez problému poradí i s 2násobným výřezem a tak vlastně dostanete ten 5Mpx makrofoťák jakoby navíc, ušetříte 8 tisíc korun a pořád dostanete ony hodinky Xiaomi Mi Watch S1 zdarma a to už vůbec špatně nevypadá. 

Novinky na e-mail...Další podobné články

Nejlepší mobil do 15 000 Kč [2022]

Petr Hudec | 17.05.2022
Nejlepší mobil do 15 000 Kč [2022]

Přemýšlíte o novém telefonu do 15 000 Kč? Dnes mám pro vás pár skvělých tipů a jeden naprosto bombastický telefon, který by byla chyba nevyužít, pokud o nějakém telefonu v této kategorii uvažujete. Dnešní článek „Nejlepší mobil do patnácti tisíc korun“ je dalším dílem oblíbené série a kdo naskoči...

Zobrazit celý článek

Recenze OnePlus 10 Pro: Co se stalo s legendou?

Petr Hudec | 24.04.2022
Recenze OnePlus 10 Pro: Co se stalo s legendou?

Co se vám vybaví, když se řekne OnePlus? Většině zákazníků, kteří kupují mobilní telefony v marketu spolu s pračkou či ledničkou pravděpodobně nic moc. Pak jsou tu znalejší, kteří telefony tohoto výrobce registrují, ale pak existuje speciální skupina fanoušků, kteří vnímají OnePlus jako něco posv...

Zobrazit celý článek

K novému telefonu nyní hodinky nebo sluchátka jako dárek

Kateřina Červená | 31.03.2022
K novému telefonu nyní hodinky nebo sluchátka jako dárek

Předobjednejte telefon řady Xiaomi 12 a získejte chytré hodinky Xiaomi Watch S1 nebo bezdrátová sluchátka Xiaomi Buds 3 jako dárek.

Zobrazit celý článek

V rámci předprodeje získáte k Sony Xperia 10 IV 5G zdarma bezdrátová sluchátka

Kateřina Červená | 23.05.2022
V rámci předprodeje získáte k Sony Xperia 10 IV 5G zdarma bezdrátová sluchátka

Dnešním dnem startují předobjednávky nového modelu Sony Xperia 10 IV 5G v barvě černé, bílé, mátově zelené a levandulově fialové. S telefonem získáte navíc sluchátka WF-C500 v černé barvě.

Zobrazit celý článek
arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
zavrít okno
Dárek na Vás čeká v košíku.
Máme pro
Vás dárek.
Máme pro Vás dárek
zavrít okno
Dárek prosím aktivujte kliknutím na e-mail, který jsme Vám odeslali. Děkujeme.
zavrít okno
Na Váš e-mail jsme zaslali instrukce pro vyzvednutí dárku. Užijte si ho!
zavrít okno
Jste u nás poprvé? Máme pro Vás dárek.
Máme pro
Vás dárek.
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.