info
info

Virtuální RAM na Androidu: Co je to, jak funguje, a měla by vás zajímat?

Virtuální RAM, (Dynamic RAM Expansion – Dynamické rozšíření RAM) – pokud se zajímáte o novinky ze světa Android smartphonů a sledujete pravidelně náš blog nebo Youtube kanál, zřejmě jste toto označení už někde zaslechli. V dnešním článku se dozvíte, o co se přesně jedná, jaký je rozdíl mezi klasickou „RAMkou“ a tou virtuální, a také, jaké smartphony tuto relativně novou funkci podporují.

Virtuální RAM na Androidu: Co je to, jak funguje, a měla by vás zajímat?

Na začátek uvedu příklad: Realme 9, které se se objevilo na pultech českých obchodů v květnu tohoto roku, disponuje v základu 8 GB RAM operační paměti, a díky nové funkci tzv. „dynamického RAM rozšíření“, může být jeho paměť navýšena dodatečně o 5GB, což dohromady dělá 13GB. Dynamické RAM rozšíření je defacto marketingový název společnosti Realme pro virtuální RAM. Kromě Realme nabízí tuto funkci ve svých telefonech také Vivo, které ji nazývá jednoduše: virtuální RAM.


Co je to virtuální RAM?

Abychom pochopili koncept virtuální RAM, musíme si nejdřív vysvětlit, co je samotná RAM. RAM na vašem smartphonu je energeticky závislá paměť, která je rychlejší než jakýkoli jiný typ úložiště. Když otevřete aplikaci na telefonu, bude se tomu říkat proces, a tyto procesy budou ukládány a načítány právě z této rychlé paměti. RAM vám prakticky umožňuje načítání aplikací bez velkých prodlev, a vůbec systém vašeho smartphonu pracuje daleko svižněji.


Doporučujeme:

9 úžasných triků a funkcí na Realme 9, které byste určitě měli vyzkoušet 
Jak využít zkratky na ploše Androidu: Vytvořte si prostředí, které k vám sedí


Virtuální RAM vlastně využívá interní úložiště telefonu jako provizorní RAM. Ve skutečnosti Virtuální RAM si můžete představit jako funkci, kde část úložiště vašeho telefonu bude použita jako dodatečná RAM. A jak sám název napovídá, jedná se o virtuální RAM, což znamená, že dané rozšíření není fyzicky přítomné, tak jako klasická RAM na vašem smartphonu.

Například, když bude mít smartphone 6 GB RAM a 128 GB úložiště a vy rozšíříte RAM o 5 GB, technicky, budete mít 11 GB RAM a něco okolo 123 GB interního úložiště.


Jak to funguje?

Virtuální RAM se neobjevila ve světě technologií zčistajasna. V podstatě ji smartphony převzaly z počítačů, kde se využívá už několik let (nejlépe ji zřejmě znají uživatelé Linuxu). Zatímco u PC jste vždycky museli rootovat svůj systém (v Linuxu se pro to vžil název root acces, podobá se to defacto získání oprávnění správce, které vám umožní přenastavit původní aplikace dokonce celý operační systém, či spustit aplikace, které by při původním nastavení spustit nebylo možné), u současných Android smartphonů je to mnohem jednoduší. Prostě si zvolíte v nastavení požadované množství GB, o něž chcete RAM vašeho smartphonu rozšířit, a je to!

Jakmile „přepnete“ v nastavení telefonu na virtuální RAM, váš smartphonu alokuje vybrané množství paměti jako virtuální. Ale aby tento krok mohl provést, je potřeba ho restartovat.

Jakmile zvolíte rozšíření RAM, nevšimnete si poté žádného navýšení RAM, kterou využívá váš systém. Jelikož pro virtuální RAM je vyděleno interní úložiště, vaše fyzická RAM bude mít nadále stejnou kapacitu.

Znovu si uveďme příklad toho, jak virtuální RAM funguje: Představte si, že máte otevřených 10 aplikací na vašem Android smartphonu, ale v samotné RAM operační paměti už pro ně není dostatek místa. Takže se ukončí činnost aplikací, které neběží v pozadí, nebo neprovádějí nějakou složitou operaci => nebo systém ukončí ty aplikace, které nemají tak velkou prioritu, nebo jsou ze všech nejstarší.

Toto je přesně jedna ze situací, kdy virtuální RAM přijde vhod. Virtuální RAM ovládá všechny aplikace, které nezastávají žádnou dynamickou funkci v pozadí, a bude uchovávat tyto typy aplikací v paměti po dlouhý časový úsek. Systém Android se sám postará o to a určí, kterou z aplikací je třeba uložit ve virtuální RAM, a kterou ne.

Screenshot z Realme 9
Screenshot z Realme 9


Pro aktivaci rozšířené RAM potřebujete restartovat váš telefon.

Aplikace jako Kalkulačka, které neprovádí žádné složité akce v pozadí, budou přesunuty do virtuální RAM, když to bude potřeba. Funguje to tak proto, že interní úložiště je mnohem pomalejší než RAM a nebylo by schopné pojmout dynamické aplikace jako jsou systémově náročné hry nebo platební aplikace. Pouze méně důležité appky budou přesunuty do virtuální paměti Androidu, zatímco např. platební aplikace vaší banky zůstane uložená v současné paměti.

Zároveň je důležité dodat, že virtuální RAM bude použita pouze v době, kdy fyzické RAM „dochází síla“ ovládat dané procesy. Při používání funkce virtuální paměti, mnoho nenáročných aplikací může být dlouho uchováváno na pozadí, a uvolní tak místo pro ty „náročnější“ appky a hry. Každopádně je třeba vědět, že přepnutím na virtuální RAM nezvýšíte herní výkon vašeho telefonu.


Proč virtuální paměť přichází do světa smartphonů až teď?

Jak už bylo řečeno, tato funkce je známá mezi uživateli PC a smartphonů s tzv. „root acces“ už několik let. Důvod, proč se najednou objevila také ve smartphonech je celkem prostý. Lidé používají čím dál tím víc systémově náročnější aplikace a také se zvyšuje počet uživatelů, které mají smartphony doslova na hraní her.

Před pár lety 4 GB byly naprosto dostačující, ale aplikace se od té doby stále zvětšují a jsou víc a víc náročnější na zdroje. Jelikož přidání RAM skrze hardware by bylo mnohem složitější a dražší, virtuální RAM je jednoduší způsob pro výrobce smartphonů, jak nabídnout více paměti uživatelům bez toho, aby za to museli platit cokoli navíc.


Využijí virtuální RAM více uživatelé dražších nebo levnějších telefonů?

Jelikož neexistuje rozdíl mezi implementací do toho či do onoho smartphonu, virtuální paměť se obecně bude hodit telefonům s menší základní operační pamětí. Což často bývají levné telefony (telefony nižší střední třídy - tzv. budget phones).


Co můžeme očekávat do budoucnosti? Jací současní výrobci smartphonů tuto funkci nabízejí?

Čínský výrobce Realme plánuje monitorovat používání virtuální RAM u svých uživatelů, a zjistit, zda je pro ně v reálném životě skutečně užitečná. Na základě tohoto průzkumu, Realme zřejmě zváží, zda tuto funkci následně dodá do více svých zařízení.

Podle všeho, virtuální RAM můžeme vnímat jako skvělou věc, kterou ještě více oceníme a budeme moct lépe využít v budoucnosti. A může se to týkat opět milovníků her, jejichž grafika a nároky na výkon smartphonů jdou stále nahoru, nebo fanoušků AR aplikací (pomocí appky a 3D technologie si můžete např. prohlédnout nábytek umístěný přímo ve vašem bytě před tím, než ho koupíte), apod.

Pokud už teď víte, že by se vám virtuální RAM ve vašem smartphonu mohla hodit, zamýšlíte koupi nového telefonu, nebo jste jen zvědaví, zda váš mobil disponuje virtuální pamětí, zde je příklad mobilních výrobců, v jejichž smartphonech tuto funkci najdete.

Kromě Realme, jde také o už zmíněné Vivo, patří sem ale i některé smartphony Xiaomi, OPPO, a také Samsung, který přišel s touto funkcí poprvé s loňským modelem Galaxy A52s 5G.


Smartphony Samsung, které disponují virtuální RAM:

Díky nedávné aktualizaci One Ul. 4.1. by měla zpětně dostat virtuální paměť většina modelů. (V Samsung telefonech ji najdete pod označením RAM Plus).

Modely řady S: všechny od nejnovější S22 (Ultra) – S21 (Ultra) po S10
Modely řady A: bestsellery jako A52s, ale například také A22 nebo A72
Modely řady M: M12, M13, M23 5G, M52 5G, M53 5G
Modely řady Note a mnohé další.

Najdete ji také v některých tabletech: Galaxy Tab S7+ (LTE/5G), Galaxy Tab S7 (LTE/5G), Galaxy Tab S7 FE, Galaxy Tab S6 5G, Galaxy Tab S6, Galaxy Tab A7 Lite, Galaxy Tab A8 10.5.

U značky Xiaomi jsou to například modely: Xiaomi Redmi Note 11, Xiaomi Redmi Note 11T 5G a další.

Vivo: V23 5G, Vivo V25 Pro 5G, a další.

OPPO: OPPO F21 Pro 5G, OPPO Reno7 5G a další.

Realme: Realme 9 a Realme 9 Pro Plus 5G, Realme GT Master Edition 5G a další.


Závěrem

V tomto článku naleznete letmý souhrn faktů ohledně virtuální RAM. Tato funkce je ve světě dnešních Android smartphonů poměrně nová a proto nepochybuji, že se bude nadále vyvíjet. Máte-li k tomuto tématu připomínky, dotazy, určitě se neváhejte ozvat na našich sociálních sítích (Facebook, Instagram, Twitter) nebo YouTube. 😊 

Novinky na e-mail...Další podobné články

MOBIL ROKU 2022: Vyhlášení vítězů

Petr Hudec | 06.01.2023
MOBIL ROKU 2022: Vyhlášení vítězů

Vítám vás u vyhlášení MOBILU ROKU 2022. Vyhlášení nejlepších mobilních telefonů, které se v roce představily a také, což je neméně důležité, se hlavně dostaly na náš trh. Pochopitelně doba je těžká nejen pro každého z nás, ale i pro výrobce, kteří se stále potýkají s důsledkem pandemie a s tím ro...

Zobrazit celý článek

Přeplněný koš na Android smartphonu: Několik užitečných tipů, kde ho hledat, a jak ho „vysypat“

Přeplněný koš na Android smartphonu: Několik užitečných tipů, kde ho hledat, a jak ho „vysypat“

Znáte tu situaci, kdy promazáváte soubory na mobilu, a chcete, aby zmizely úplně? Máte vaše fotografie a dokumenty propojeny s Google účtem nebo často pro zasílání různých souborů používáte WhatsApp či Dropbox? Chtěli byste vědět, kde najít „Koš“ na vašem Android telefonu? V dnešním článku vám uk...

Zobrazit celý článek

Co je to Bluetooth?

Co je to Bluetooth?

Bluetooth: Pravděpodobně jste si ho už všimli na vašem smartphonu, tabletu, notebook nebo stolním počítači. A zřejmě tušíte, že tato funkce má, co dočinění s bezdrátovou komunikací a s tzv. periferními zařízeními (v angl. peripheral device – zařízení, která se připojují k počítači externě prostře...

Zobrazit celý článek

Je nabíjení přes noc nebezpečné pro baterii?

Je nabíjení přes noc nebezpečné pro baterii?

Smartphony se za posledních pár let v mnohém zdokonalily, ale stejně jejich baterka často vydrží jen okolo jednoho-max. dvou dnů na jedno nabití. To znamená, že většina uživatelů dává své telefony nabíjet přes noc. Otázkou ale zůstává, je to pro baterku vůbec dobré?

Zobrazit celý článek

Z našeho obchodu

arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.