info
info

Série Galaxy S22 odhalena! Prohlédněte si nejvýkonnější novinky od Samsungu

Samsung dnes na prvním letošním Galaxy Unpacked eventu představil nové vlajkové smartphony pro první polovinu letošního roku. Pokud máte zájem o velmi dobře vybavené modely, jistě vás uspokojí novinky Galaxy S22 nebo S22+. Pokud toužíte po nejlepším mobilu, který aktuálně Samsung nabízí, máte možnost připlatit si za ještě vybavenější Galaxy S22 Ultra.

Vítejte u prvního pohledu na nové telefony Samsung Galaxy S22. Konečně je tady den D, kdy se dozvíte, který z uniklých leaků je pravda a kde se přece jen přání nepotkalo s výsledkem. Každopádně, asi není překvapením, že i letos Samsung uvádí kompletní portfolio třech telefonů Galaxy S22, Galaxy S22+ a Galaxy S22 Ultra, u kterých, když jsem přemýšlel nad nějakým trefným dovětkem, mě okamžitě napadlo označení Real Fan Edition. 

 


Nová řada totiž odráží snad téměř všechny představy fanoušků. Opravuje chyby minulých generací a nastavuje nový standard vlajek pro rok 2022. Samozřejmě, nechci úplně předbíhat, protože tento článek je zaměřený jen na první dojmy, z asi dvouhodinového časového úseku, který nám Samsung dal na to, abychom si s telefony mohli pohrát a recenzi tím pádem očekávejte v horizontu pár dnů. 


Galaxy S22 | S22+


Elegantní design a odolná konstrukce 

Abych se vrátil k názvu Real Fan Edition. Narážím tak samozřejmě na úspěšný Galaxy S20 FE, potažmo Galaxy S21 FE, které ve svém názvu nesou právě označení Fan Edition, neboli telefon s nejoblíbenějšími funkcemi za rozumnou cenu. Teď je ale na čase jít do vlajkové kategorie, kde se kompromisům meze nekladou a ukázat tak to, na čem Samsung celý rok pracoval. A ano, někoho možná napadne, že změn není zas tak tolik, ale minimálně u menších dvou modelů to jsou takové ty malé změny, které potěší. To, že dokola opakuji slovo malé není náhodou. Ony dva telefony se opravdu mezigeneračně zmenšily a tak menší Galaxy S22 je letos vybavena 6,1“ a větší Galaxy S22+ pak 6,6“ displejem. Jde sice o zmenšení o 0,1“, ale ve skutečnosti došlo také ke zmenšení rámečků displeje a celkovému zmenšení obou telefonů na výšku. Rázem se tak u klasické Galaxy S22 dostáváte téměř na rozměry kompaktního Galaxy S10e, který už sám o sobě nebyl daleko třeba od legendárních iPhonů SE.

Samsung Galaxy S22
Galaxy S22 | Zdroj: Huramobil

Ano, až tak kompaktní a krásně padnoucí do ruky je Galaxy S22. Rámečky jsou teď hranatější, modul fotoaparátů v barvě zad, plast na zádech vystřídalo matné sklo, navíc matně zelená barva. Nebýt typických modulů fotoaparátů, skoro si říkám, že se dívám na iPhone 12 Pro. Ne, čert vem design, nějaký být musí, i když ten letošní je proklatě dobrý. Stejně tak dobrý, jak se oba dva telefony i používají. Nové rozměry oběma S22 sluší a je opravdu radost je používat.

Samsung Galaxy S22
Galaxy S22 | Zdroj: Huramobil

Displej je pořád ten stejný Super AMOLED 2X, jako vloni, se 120Hz obnovovací frekvencí, ale zvedla se jeho svítivost na brutálních 1500 nitů a s tím spojená lepší čitelnost na sluníčku a také se přidalo i LTPO – neboli dynamický pád obnovovací frekvence až směrem někam k 10Hz, což má za následek šetření baterie. A letos se to secsakra hodí, protože snad jedinou nevýhodou, oproti loňsku, je zmenšení kapacity baterií. To jde totiž ruku v ruce a chtě nechtě s kompaktnějšími rozměry. Rázem se tak ubralo cenných 300mAh na obou telefonech, což v důsledku znamená 3700mAh pro Galaxy S22 a 4500mAh pro Galaxy S22+. Nakolik si se ztrátou kapacity nádrže poradí úspornější procesor a menší a lepší displej si samozřejmě musíte počkat na recenzi. Upřímně, tohle je asi jedna jediná zásadní věc, z které mám tak trochu obavy.

Zlepšovalo se pak i u rychlosti nabíjení – tedy pouze u Galaxy S22+ na 45W, zatímco menší Galaxy S22 je stále na 25W, ale vzhledem k menší kapacitě baterie nebude finální doba nabíjení až zas tak rozdílná. Jo a málem bych zapomněl.. Nabíječka samozřejmě už od loňska není v balení.

Výkonu na rozdávání


U procesoru to podle prvních dojmů letos vypadá na otočku o 180 stupňů. Zatímco jsme za poslední roky proklínali Exynosy a v domovské Jižní Koreji výrobce dokonce přesedlal na Qualcomm Snapdragon, letos to bude nejspíš s Exynosem naopak výhra. Sice nebude pořád u více jader tak výkonný jako Qualcomm Snapdragon, ale na druhou stranu by měl být úspornější a při delším použití by se měl i méně zahřívat. Rázem tak třeba při delším hraní her z Exynosu vymáčknete i větší výkon než ze Snapdragonu. Základní konfigurace 8/128GB je standard, absence slotu na paměťovku nepřekvapí, stejně tak jako poslední generace veškerých možných konektivit.

Samsung Galaxy S22
Galaxy S22 | Zdroj: Huramobil

Drobným rozdílem je navíc přítomnost UWB technologie pro přesnou lokalizaci různých zařízení. To je přesně to, co vám pomůže najít ztracené klíče s lokalizačním přívěskem na posledních pár centimetrů. Nějakou zásadní změnu pak neočekávám u už tak dobrých stereo repráků stále naladěných od AKG. Zdířku pro jacka tu pochopitelně nehledejte. Na druhou stranu v předobjednávkách dostanete ke všem S22 zdarma sluchátka Galaxy Buds Pro, takže ve finále můžete drátová sluchátka uložit někam k ledu.


Inteligentní fotoaparáty

Ta hlavní změna ovšem přichází u fotoaparátů. Samsung po letech 12MP hlavních senzorů, u základních modelů, konečně poskočil výš a nově se tak pochlubí 50MP foťákem. Ne, že by nutně znamenalo, že čím víc pixelů, tím víc Adidas, ale vzhledem k tomu, že výrobce tlačí i u svých televizí 8K rozlišení, bylo by dobré mít i něco, čím si takové 8K video natočíte. To jste sice mohli už vloni, ale museli jste k tomu použít sekundární 64MP teleobjektiv, který přece jen je vždy méně kvalitní než ten hlavní. Letos se tedy 8K video přesouvá na hlavní senzor a s tím nejspíš vzroste i jeho kvalita.

Samsung Galaxy S22 vs S22 Plus
Galaxy S22 vs S22+ | Zdroj: Huramobil

Zlepšit by se samozřejmě měly z hlavního senzoru i výsledné fotografie, ale nakolik, to prozradí právě až recenze. Z běžného dvou hodinového testování, navíc na telefonech vybavených předprodukčním softwarem bez možnosti si fotky odnést domů na bližší zkoumání, by asi nebylo fér vynášet nějaké unáhlené závěry. Asi nejkratší zastávka pak bude u širokoúhlého objektivu. Ten je stejný jako vloni a naopak nový bude 10MP trojnásobný zoom s optickou stabilizací. Jeho výhodou bude určitě daleko lepší přirozené rozostření pozadí, protože půjde oproti loňsku o optický zoom místo digitálního, ale zase se na druhou stranu bude muset výrobce popasovat s horší světelností, která se projeví samozřejmě hlavně večer.

Bude tedy otázkou, jak moc se podařilo meziročně vylepšit stabilizaci a postprocessing. Právě na fotky z hlavního a teleobjektivu jsem zvědavý asi nejvíc – tedy kromě oné výdrže na jedno nabití. Aspoň je ale na co se těšit a rozhodně to bude něco, co vám neřeknou ani leaky, ani první pohled.


Galaxy S22 Ultra


Tak a teď jdu konečně na perlu, na vlajkový Galaxy S22 Ultra, který je na jednu stranu velkým posunem v rámci „Skové“ rodiny, ale na druhou stranu starým dobrým známým a takovým logickým vyústěním posledních 2 let.

Samsung Galaxy S22 Ultra
Galaxy S22 Ultra | Zdroj: Huramobil

Nebudu chodit kolem horké kaše. Galaxy S22 Ultra je v podstatě kombinací předloňského Note 20 Ultra s loňskou Galaxy S21 Ultra a bere si z obou telefonů to nejlepší a kombinuje vše v jeden, doufám dokonalý telefon. Jestli si totiž vzpomínáte, bolístkami, ať už Galaxy S20 Ultra nebo Note 20 Ultra byl procesor a malá výdrž baterie. U Galaxy S20 Ultra se pak ještě přidal, ne moc dobře ostřící, hlavní foťák a problém byl na světě. Všechny tyto problémy se vloni u Galaxy S21 Ultra opravily, ovšem Galaxy Note 21 v srpnu nevyšel a zdálo se tak, že Samsung dal nadobro telefonům se stylusem sbohem.

Samsung Galaxy S22 Ultra
Galaxy S22 Ultra | Zdroj: Huramobil

Notabene je ještě potřeba říct, že Samsung vždy vnímal rozdělení obou vlajek tak, že třída S byla primárně zaměřená na foťák a Note měl vždy ve foťáku drobný ústupek, ale zase měl stylus. Letos je tak konečně rokem evoluce i revoluce a u nového Galaxy S22 Ultra už nemusíte tuto Sophiinu volbu řešit. Dostanete jednoduše nejlepší telefon, který Samsung dokáže vyrobit, jak z pohledu fotografie, tak i včetně integrovaného stylusu a navíc ještě s daleko lepší odezvou. Ten je samozřejmě aktivní, takže oblíbená kouzla alá Harry Potter zde fungují, stejně jako třeba dálkové ovládání spouště foťáku. Co se mi ale na stylusu líbilo nejvíc byl nový hrot a pocit ze psaní spojený s haptickou odezvou a reproduktorem imitujícím pohyb tužky na papíru. Bylo to tak věrné, že jsem začal zkoumat hrot S Penu a střídavě s ním jezdil po telefonu a po hřbetu ruky a pozoroval jsem rozdíl. Toto se Samsungu opravdu povedlo. 


Kombinace nejlepšího z modelů Note a řady S

Zpátky ale k telefonu a tomu, že jde o ikonické spojení dvou legendárních strojů. Samsung nám dokazuje nejen stylusem, ale i designovým provedením. To se totiž odpoutává od designové linky Galaxy S22 a naopak zaoblené rámečky displeje a matně fialová barva, která není daleko od nádherné bronzové v Note 20 Ultra jasně ukazují, že ono prolnutí obou telefonů je více než férové. I když tedy nejlepší neohebný telefon od Samsungu letošního roku ponese, jak v manželství příjmení muže, ve skutečnosti je onou šedou vše ovládající eminencí vpovzdálí žena.

Samsung Galaxy Modely
Zleva: Note 20, Note 20 Ultra, S22 Ultra, S21 Ultra, S20 Ultra | Zdroj: Huramobil

Zbytek vlastností S22 Ultra je pak shodné s loňskou S21 Ultra. Displej je stále 6,8“ AMOLED s QHD rozlišením a 120Hz, jen mu opět zase o nějakých 15% nahoru, vyskočila maximální světelnost a LTPO 2.0 přináší možnost pádu obnovovací frekvence až na 1Hz. Asi nejmenší změny jsou u foťáků. Ty jsou prakticky stejné jako u S21 Ultra, to znamená 108MP hlavní, 12MP širokoúhlý, 10MP 3násobný zoom z klasických Galaxy S22 a navíc pak druhý 10MP periskopický teleobjektiv s 10 násobným přiblížením. Z technického hlediska se pouze vyměnily senzory obou teleobjektivů a kosmeticky upravila ohnisková vzdálenost, kde rozdíl fakt nepoznáte. Ve finále tak opět bude hodně u všech objektivů záležet na tom, jak Samsung mezigeneračně vylepšil postprocessing v kombinaci s výkonnějším procesorem Exynos 2200.


Neochvějné kralování Samsungu 

Zkrátka a dobře, všechny 3 telefony vypadají letos proklatě dobře a musím říct, že na testování se velmi těším. A víte co? To nejlepší jsem si nechal samozřejmě na konec. Vzpomínáte si, jak vloni Samsung prodloužil podporu na 3 roky aktualizací Androidu a postupně jej někteří výrobci s nechutí začali dotahovat? Samsung se zdá se celkem věří a s letošní řadou Galaxy S22 se zavazuje ke 4 letům aktualizací a míří tak už téměř k 5 rokům u Applu. Mimochodem ony 4 roky jsou vlastně i víc, než nabízí Google u svých Pixelů, a tak nejspíš v Koreji teď zamotali konkurenci pořádně hlavu. Tím pádem si představte, že u letošních Galaxy S22, které samozřejmě přicházejí s Androidem 12 a OneUI 4.0, půjde upgradovat Android až na verzi 16, jestli tedy mezitím Google nepřejde na Fuchsii. Tohle je podpora, o které si zatím mohou všichni ostatní výrobci jen nechat zdát.

Galaxy S22 Ultra
Galaxy S22 Ultra | Zdroj: Huramobil

No a ta druhá skvělá zpráva jsou ceny. Představte si, že letošní Galaxy S22 jsou levnější než loňské Galaxy S21. Za nejmenší Galaxy S22 letos dáte 21 990 Kč, což je o 500 Kč levnější než vloni. Galaxy S22+ vás vyjde na 26 990 Kč a ušetříte tím pádem tisíc korun. Galaxy S22 Ultra pořídíte dokonce o 2 000 Kč levněji oproti loňsku a vyjde vás tak na 31 990 Kč.

Za mě tedy super nabídka a konkurence se tedy bude muset hodně snažit, aby Samsung letos alespoň vyrovnala. A minimálně další 2 měsíce to vypadá na neochvějné kralování Samsungu. Vezměte si totiž, že Xiaomi svoje dvanáctky ještě nepřivezlo. OnePlus 10 Pro tu také není, a navíc je v jistých ohledech horší než loňský model. Huawei je bez Googlu, pro spoustu lidí, jen těžce skousnutelný. Pixel se sice nově objevil v Itálii, ale u nás pořád nic. Nokia svou 9.85 teprve plánuje. OPPO do České republiky vlajky nevozí. Vivo bůhví kdy vlajku přiveze. Realme se soustředí na telefony kolem 10 tisíc Kč maximálně. Sony je pro ultra-core-fanoušky a po Zenfone 9 zatím ani vidu ani slechu.


Galaxy S22: Získejte výkupní bonus až 5 000 Kč a sluchátka Galaxy Buds Pro


A tak i když by se nabízelo, že mezi slepými je i jednooký králem, tak minimálně teď to vypadá na neochvějné kralování Samsungu v cenovkách 10-30 tisíc korun, kde jeden model je lepší než druhý. Vezměte si, že Galaxy A52s, Galaxy S20 FE, Galaxy S21 FE a teď nové Galaxy S22 budou prostě tím nejlepším, co si můžete momentálně koupit. A to jsem vlastně ještě nezmínil startovní akci. Respektive o sluchátkách Galaxy Buds Pro zdarma ke každé předobjednávce Galaxy S22 jsem říkal, ale navíc ještě, až do 24.2. dostanete k S22 Ultra bonus 5 000 Kč na výkup vašeho starého zařízení a u klasických S22 pak bonus 4 000 Kč. Když dáte do výkupu například S21 Ultra, dostanete za ní, i s bonusem 18 500 Kč a nová S22 Ultra vás pak vyjde jen na 13 500 Kč. Samsung vám tak alespoň částečně kompenzuje výraznější pád cen, kterým trpí androidové telefony oproti telefonům Apple. 


Galaxy S22 Ultra
Galaxy S22 Ultra | Zdroj: Huramobil

Jdeme do finále

Ale jo, určitě jo, ty nové procesory s jádry od AMD budou pekelně zajímavé, stejně jako nové fotoaparáty v Galaxy S22. I když je tak na hodnocení ještě brzo, troufám si říct, že všechny Galaxy S22 jsou asi nejpovedenějšími vlajkami od Samsungu za poslední léta. Škoda jen, že jejich prodeje už dávno nedosahují čísel legendárních S4 a od té doby prodeje jen neustále padají, i když nás Samsung každý rok přesvědčuje o opaku. Každopádně já věřím, věřím, že letos se to zlomí a pak už nás čekají jen samá pozitiva a sociální jistoty. Tak to je pro dnešek všechno. Děkuji moc za přečtení a těším se na vaše komentáře. 
 

- Petr HudecNovinky na e-mail...Další podobné články

Vivo X90 Pro vs Samsung Galaxy S23+: Kdo s koho?

Petr Hudec | 26.04.2023
Vivo X90 Pro vs Samsung Galaxy S23+: Kdo s koho?

Představte si, že máte v kapse okolo 25 tisíc korun a chcete nový mobilní telefon postavený na OS Android. Výběr je pestrý. Můžete zvolit jistotu v podobě Samsungu, protože největší problém v podobě procesorů už padl a chybu tak určitě neuděláte. Jenže pak tu jsou i další výrobci, na které se pár...

Zobrazit celý článek

Galaxy S22 (Ultra) vs. Galaxy S23 (Ultra): Souboj vlajkových generací

Daniel Hlas | 07.02.2023
Galaxy S22 (Ultra) vs. Galaxy S23 (Ultra): Souboj vlajkových generací

Začátek února letošního roku se tradičně nesl ve znamení představení nejnovější řady vlajkových telefonů Samsung. Konkrétně byla uvedena inovovaná trojice rok starých modelů, dle očekávaní nazvaných Galaxy S23, Galaxy S23+ a Galaxy S23 Ultra. Ačkoliv převážná část specifikací zůstala beze změny, ...

Zobrazit celý článek

Režisér Matyáš Fára vydal nový krátký film, natočil ho na mobil Galaxy S22 Ultra

Kateřina Červená | 22.06.2022
Režisér Matyáš Fára vydal nový krátký film, natočil ho na mobil Galaxy S22 Ultra

Díky funkci nightography nebylo nutné použít profesionální kameru. Vlajková loď od Samsungu vše zvládla na výtečnou.

Zobrazit celý článek

Významné milníky historie značky Motorola: od DynaTACu po Moto Mods

Petr Hudec | 03.05.2023
Významné milníky historie značky Motorola: od DynaTACu po Moto Mods

Vsadím se, že spousta z vás, kteří dnes drží v ruce mobilní telefon možná ani nikdy nepřemýšlela, kde se takový mobilní telefon vzal, protože tady byl s námi tak nějak už od nepaměti. Pochopitelně platí hlavně pro mladší generace. Starší naopak pamatují kufříkové telefony za 100...

Zobrazit celý článek

Z našeho obchodu

Nastavení cookies: Aby web fungoval, tak jak ho znáte

Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.

Tyto cookies jsou nutné pro správné fungování našich webových stránek. Vždy aktivní.

Čím víc lidí má statistické cookies zapnuté, tím lépe můžeme naše stránky vyladit. Tyto cookies shromažďují informace o tom, jak lidé web používají, které stránky navštívili, na co klikají. a na které odkazy jsi klikla. Všechny informace, které soubory cookie shromažďují, jsou souhrnné a anonymní.

Díky marketingovým cookies třetích stran vám můžeme připomenout nabídky, které jste si prohlíželi na našich stránkách, i jinde na internetu. Když tyto cookies zakážete, reklam bude pořád stejně. Ovšem na věci, které vás nezajímají.

Zavřít
arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.