info
info

Jak zjistit verzi a číslo sestavení vašeho Androidu

Android 10, Android 11, Android 12, kdo se v tom má vyznat?! Také sledujete, kdy vyjde ta nová verze, protože chcete mít uvnitř svého smartphonu tu nejnovější na trhu (a díky tomu také nové funkce, vylepšení …)? Nebo máte naopak dva rozdílné smartphony se stejnou Android verzí, ale některé věci na jednom z nich fungují mnohem lépe? V takovém případě se určitě hodí vědět více o softwaru vašeho telefonu: že kromě verze Androidu existuje také číslo sestavení, a jak to spolu souvisí.

Jak zjistit verzi a číslo sestavení vašeho Androidu

Co je to číslo sestavení a jaký je jeho význam

Je vždycky velmi užitečné, když víte, jaký software váš Android smartphone používá. Samozřejmě, můžete snadno říct, že váš mobil běží na Androidu 12, ale co když bude chtít vědět víc než to? To je právě ta situace, kdy na scénu přichází číslo sestavení. Číslo sestavení je možné popsat jako specifický identifikátor, který vás upozorní na to, jaký software ve vašem smartphonu máte, a také, kdy byl naposledy aktualizován. To znamená, že číslo sestavení vašeho smartphonu se bude měnit velmi rychle – pravděpodobně každý měsíc, záleží na vašem zařízení.


Jaký je rozdíl mezi číslem sestavení a verzí Androidu

Pokud si pamatujete na hodiny biologie na střední škole, budou vám povědomé pojmy jako čeleď, rod, druh. Osobně nejsem žádný biolog, ale toto přirovnání je v našem případě celkem nápomocné.

Když zůstaneme u těch tří skupin: Všechny Android zařízení spadají do stejné čeledi (v angl. čeleď je family -  překlad: rodina, což je možná ještě názornější). iOS bude jiná čeleď. 😊 A z toho poté vyplývá, že číslo verze Androidu je něco jako rod – Smartphony s Androidem 11 mají toto číslo společné, stejně tak jako smartphony s Androidem 12.

Konečně se dostáváme k číslu sestavení. Analogicky ho můžeme přirovnat ke druhu, jedná se totiž o nejspecifičtější dílek informace, jež identifikuje software na vašem telefonu. Zatímco dvě zařízení mohou mít stejnou verzi Androidu, rozdíl v číslech sestavení může ve skutečnosti mít vliv na rozdílnou uživatelskou zkušenost, pokud jedno ze zařízení má více aktualizací než druhé.

Nakonec, číslo verze Androidu odkazuje na „úplnou aktualizaci“ jako jsou Android 11 (Android 12), číslo sestavení vás informuje tom, kdy byl váš mobil naposledy aktualizován a jakou má softwarovou verzi.


Jaká je dnes nejaktuálnější verze Androidu

V současnosti nejaktuálnější verze Androidu ve smartphonech je verze s číslovkou 12. Dvanáctka byla uvedena oficiálně v říjnu 2022, a první zařízení, které měly v sobě Android 12 byly telefony Google Pixel. Nová verze Androidu je dostupná u jednotlivých značek smartphonů postupně. Často trvá přechod na novou verzi i několik měsíců. Momentálně se v Android světě čeká na „třináctku“, která nese přezdívku „Tiramisu“. Oficiální uvedení by mělo proběhnout už v létě tohoto roku, každopádně jsou to zatím spekulace, a vše se ještě může změnit.


Jak najdete údaje o verzi vašeho Androidu

  1. Přejděte do Nastavení vašeho smartphonu a scrollujte až dolů. Vyberte Informace o zařízení.
  2. Měli byste tam mít kolonku: Verze systému Android (Na screenshotu vidíte: že se v mém případě jedná o verzi Android 12 a poslední aktualizace zabezpečení proběhla 5.5. 2022). Když kliknete na tlačítko Verze, dozvíte se další specifikace včetně čísla sestavení. 

 

(Příklad uvádím na smartphonu Realme 9 4G).

Tento údaj se jmenuje napříč značkami Android telefonů podobně. Pokud hledáte pouze číslo sestavení, stačí, když ho napíšete do vyhledávání nahoře v Nastavení

Co se týče aktualizací vašeho smartphonu obecně, určitě je občas dobré zkontrolovat, zda vám Android smartphone nějaký ten nový update nenabízí. A tuto informaci můžete zjistit právě v Nastavení Informaci o zařízení (u jiných značek to najdete např. v záložce Systém, Aktualizace Softwaru, Informace o Softwaru, Centrum aktualizací apod.). 

Na závěr uvedu dobrý tip k novým verzím Android smartphonů. Jakmile vidíte, že vaše okolí přešlo už dávno na novou verzi, ale váš telefon ji zatím nenabízí, určitě se podívejte na seznam smartphonů, které mají dostat (např.) Android 12! Často se o tom zmiňují youtubeři, když recenzují konkrétní model. (S jakým Androidem telefon už dostanete, zda bude možné ho „updatovat“ později na novou verzi). 

Také pro tuto užitečnou informaci neváhejte navštívit náš Youtube kanál, ať vám neuniknou nejžhavější novinky ze světa smartphonů! Anebo jste dokonce na našem kanále prošvihli video o (nejen) Androidím telefonu, který se chystáte koupit, nebo ho už dávno používáte. 😊

Jestli váháte, jaký smartphone vybrat, můžete naskočit na naši řadu Smartphony do 5 500 Kč, Smartphony do 10 000 Kč, kde získáte přehled o nejlepších dostupných modelech v dané cenové kategorii.

Máte-li jakékoli dotazy, komentáře či připomínky k tématu, nebo byste si rádi přečetli o něčem, co na našem webu ještě nevyšlo, určitě neváhejte navštívit sociální sítě Huramobilu a napsat nám o tom!

Novinky na e-mail...Další podobné články

Přeplněný koš na Android smartphonu: Několik užitečných tipů, kde ho hledat, a jak ho „vysypat“

Přeplněný koš na Android smartphonu: Několik užitečných tipů, kde ho hledat, a jak ho „vysypat“

Znáte tu situaci, kdy promazáváte soubory na mobilu, a chcete, aby zmizely úplně? Máte vaše fotografie a dokumenty propojeny s Google účtem nebo často pro zasílání různých souborů používáte WhatsApp či Dropbox? Chtěli byste vědět, kde najít „Koš“ na vašem Android telefonu? V dnešním článku vám uk...

Zobrazit celý článek

Jak zrušit zámek obrazovky v systému Android

Jak zrušit zámek obrazovky v systému Android

Vypnutí zámku obrazovky na Androidu v několika krocích. Jde to i bez PINU a složitých gest.

Zobrazit celý článek

Zvětšení obrazovky na Androidu a na iPhonu: Lupu už hledat nemusíte

Zvětšení obrazovky na Androidu a na iPhonu: Lupu už hledat nemusíte

Používáte smartphone s malým displejem? Nebo prostě potřebujete přiblížit nějaký detail na obrazovce telefonu a nevíte jak na to? V následujícím článku si projdeme pár tipů na zvětšení obrazovky, které mohou využít jak majitelé Androidu, tak i majitelé iPhonu.

Zobrazit celý článek

9 úžasných triků a funkcí na Realme 9, které byste určitě měli vyzkoušet

9 úžasných triků a funkcí na Realme 9, které byste určitě měli vyzkoušet

Víte, že si váš Realme telefon můžete přizpůsobit zcela dle vašich představ? Chtěli byste vědět, jak změnit styl ukazatele baterie? Nebo jak si vytvořit originální tapetu přímo z vašich fotografií? Jak rozšířit paměť RAM, zapnout svítilnu pomocí gesta na uzamčené obrazovce? V dnešním článku si vš...

Zobrazit celý článek

Z našeho obchodu

arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.