info
info

Významné milníky historie značky Motorola: od DynaTACu po Moto Mods

Vsadím se, že spousta z vás, kteří dnes drží v ruce mobilní telefon možná ani nikdy nepřemýšlela, kde se takový mobilní telefon vzal, protože tady byl s námi tak nějak už od nepaměti. Pochopitelně platí hlavně pro mladší generace. Starší naopak pamatují kufříkové telefony za 100 tisíc korun, které se u nás v síti Eurotel nabízely, ale to byla pořád pouze evoluce. Pojďte se s semnou vrátit o pár desítek let zpátky a trochu si zavzpomínat, jak mobily a vše kolem nic vzniklo.

Významné milníky historie značky Motorola: od DynaTACu po Moto Mods

 

Příběh bratrů Galvinových

Bylo 25. září roku 1928 a bratři Paul a Joseph Galvin založili v Chicagu malou firmičku s pouhými pěti zaměstnanci pod názvem Galvin Manufacturing Corporation. Zprvu se soustředili na výrobu měničů elektrického napětí, aby posléze zjistili, že mnohem lepší pšenka jim pokvete výrobou vysílaček pro místní policejní sbor. Jak ale takový nový produkt pojmenovat, aby už i samotné jméno předurčovalo onen produkt k úspěchu?

Paul a Joseph Galvin MotorolaPaul a Joseph Galvin

Paul Galvin si dlouho lámal hlavu, když mu zčistajasna přišlo na mysl, že v oblibě se držela spousta značek končících na příponu -ola. Jako Moviola vyrábějí filmové střižny, Crayola specializují se na spoustu věcí od modelářské hlíny až po školní potřeby nebo Victrola produkující pro změnu gramofony. A jelikož jeho nová vysílačka byla určená pro automobil, jehož hnací soustavou je motor, spojil tento nejdůležitější komponent s oblíbenou příponou -ova a vznikla v roce 1930 policejní vysílačka s názvem Motorola.

Policejní vysílačka Motorola z roku 1930Policejní vysílačka Motorola

Firmě bratří Galvinů se nebývale dařilo, postupně jim významně pomohly i zakázky nově vynalezených walkie-talkie vysílaček pro armádu za druhé světové války, až se z malé firmičky stala 94. nejhodnotnější americká společnost. Jejich produkty pod hlavičkou Motorola se těšily tak velké oblibě, až se na stejné jméno Motorola v roce 1947 přejmenovala i celá společnost.

Motorola Walkie-Talkie vysílačky za 2. světové válkyWalkie-talkie vysílaček pro armádu za druhé světové války

V poválečném období se pak firma soustředila primárně na výrobu televizorů a rádií, v roce 1956 dodala do nemocnic první pagery a do historie se mimo jiné zapsala tím, že slavný výrok Neila Armstronga na měsíci o malém kroku pro člověka, ale velkém kroku pro lidstvo byl uskutečněn díky komunikačnímu zařízení dodané Motorolou. Firmu čekal překotný vývoj.

První televize MotorolaTV a rádio Motorola

V roce 1973 vyrazila dech i samotnému operátorovi pevných linek AT&T, když uskutečnila první hovor na světě prostřednictvím mobilního telefonu. Martin Cooper, tehdejší zaměstnanec Motorola totiž zavolal prvním prototypem mobilního telefonu z ulic New Yorku rovnou Joel Engelovi, šéfovi vývoje mobilních zařízení u konkurenčního AT&T, aby mu jednoduše řekl, že je holt druhý. Nikdo ovšem v tu chvíli netušil, že od prvního telefonátu do opravdu komerčního použití mobilních telefonů uběhne ještě dlouhých 10 let. Za tu dobu Motorola stihla prodat svou divizi televizorů pozdějšímu Panasonicu, představit v roce 1974 postupně světu 8bitový mikroprocesor následovaný o 6 let později už 32bitovým procesorem použitým později v počítačích Atari, Amiga nebo legendární konzoli Sega Mega Drive.

MC6800 Microprocessor MotorolaMikroprocesor MC6800L

Atari

Počítač Atari

Konzole Sega Mega drive

Konzole Sega Mega Drive


První mobilní telefon Motorola

Konečně se ovšem psal rok 1983 a Motorola představila světu svůj první mobilní telefon s názvem DynaTAC 8000x. Nešlo o žádného kolibříka, ale o pořádný stroj, jehož rozměrům by se dneska každý vysmál. Vlastně už i tenkrát si získal telefon přezdívku cihla, což není ani tak daleko od dnešních zarážek do dveří, kterým někdo sem tam počastuje nadrozměrné telefony. Tenkrát to byl ovšem unikát, kterým Motorola uchvátila celý trh. V kontextu parametrů dnešních telefonů ale posuďte s lehkým a nostalgickým úsměvem na rtech sami. Doba nabíjení 10 hodin a na jedno nabití jste mohli hovořit až 30 minut. Telefon nabídl dokonce LED displej, paměť až na 30 uložených čísel a kdyby vás zajímalo co znamená DynaTAC, tak Dynamic Adaptive Total Area Coverage, což zní opravdu úsměvně i po 50 letech, kdy stále existuje i v USA spousta míst, kde se s dnešními mobilními telefony stále nedovoláte. Tenkrát však šlo i přes vysokou startovní cenu 4 000 $, v dnešních cenách 10 000 $, po přepočtu nějakých 220 000 Kč o prodejní trhák, který se postaral Motorole o 2/3 veškerých tržeb.

Motorola DynaTAC 8000xDynaTAC 8000x

Americký výrobce ovšem nezaspal na vavřínech, o 3 roky později koupil společnost Storno, jehož akvizicí se podařilo Motorole představit spoustu telefonů na bázi technologie NMT. Ano, to jsou ty známé první kufříkové telefony od Eurotelu, které pamatujeme už i u nás a které i tenkrát měly velmi dobrý dosah díky menším nárokům na hustotu vysílačů.

Nokia TalkmanNOKIA Talkman

Pokrok ovšem nezastavíš a zmenšování telefonů a zlepšování jejich parametrů nabralo dramaticky na obrátkách. Původní síť NMT se přetvořila v GSM, u nás proběhla v 1989 sametová revoluce a Motorola měla svůj už relativně kompaktní MicroTAC.

Motorola MicroTACMotorola MicroTAC

U nás jsme si ovšem museli na síť GSM s mobilními telefony dostupnými pro široké masy počkat až do roku 1996, kdy proti zkostnatělému Eurotelu konečně přišla konkurenční síť Paegas, dnešní T-Mobile. Licenci tenkrát dostala i s podmínkou, že nejlevnější telefon v nabídce bude do tisíce korun. A hádejte, jaký telefon to byl? Motorola TX770, mezi svými majiteli také přezdívána jako žehlička.

Motorola TX770Motorola TX770

Portfolio produktů různých značek se rozprostíralo na cenovém spektru od tisícovky po zhruba 25 tisíc korun, když všem vyrazila dech opět Motorola se svým legendárním véčkovým modelem StarTAC atakující cenu neuvěřitelných 60 tisíc korun. Motorola byla v laufu, produkovala spoustu telefonů, ale i když se snažila sebevíc, nakonec jí z prvního místa vytlačila finská NOKIA.

Motorola StarTACMotorola StarTAC

Kolem roku 2000 už nebyl problém vyrobit ultra malinkatý telefon. Například takto vypadala v roce 2002 otočná Motorola V70 a když už výrobci nevěděli co dál by přinášeli jako zlepšení, začalo se experimentovat.

Motorola V70Motorola V70

NOKIA měla pár svých výstřelků, ale ani Motorola nezaspala. Motorola V100, telefon určený primárně na tenkrát oblíbené SMS, s kterým když jste chtěli jo telefonovat, museli jste připojit externí peckové sluchátko s mikrofonem.

Motorola V100Motorola V100

Není divu, že se ani u NOKIA, ani u Motorola podobné experimenty neujaly na rozdíl od ohebných telefonů, a tak v roce 2004 spatřil světlo světa asi nejúspěšnější telefon amerického výrobce – Motorola RAZR. Nádherný ohebný a ultratenký telefon s přezdívkou žiletka, vybavený krásným barevným displejem a netradičně řešenou klávesnicí. Žádný jiný telefon výrobce už nikdy nezískal tak na popularitě, jako právě RAZR.

Motorola Razr z roku 2004Motorola RAZR z roku 2004


Krizové období

Motorola následně představila jeho varianty s názvy Motorola KRZR, nebo ohebný Motorola RIZR, ale klesající popularita a světová krize v roce 2008 znamenaly pro vynálezce mobilního telefonu pohromu.

Motorola KRZR

Motorola KRZR

Motorola RizrMotorola RIZR

Mezi roky 2007 až 2009 prodělala Motorola neuvěřitelných 4,3 miliard dolarů a nevyhnutelně tak musela přijít restrukturalizace celé společnosti. Původní mohykán mobilního průmyslu se tak konečně v roce 2011 rozdělil na 2 společnosti Motorola Solutions s orientací na vládní zakázky či firemní řešení a je považována za přímého nástupce původní firmy a Motorola Mobility se službami kabelové televize a divizí mobilních telefonů, která byla v květnu 2012 prodaná Googlu včetně zhruba 7 tisíc patentů za 12,5 miliard dolarů. Ten si ponechal část historických patentů a v roce 2014 prodal to, co zbylo čínskému Lenovo za 2,1 miliardy dolarů.

Motorola Solutions a Motorola Mobility

Krize zažehnána

Možná by se tak zdálo, že je se značkou Motorola na dobro konec a kdysi legendární značka by skončila v propadlišti mobilních dějin, kde je třeba Ericsson, Siemens, Bosch, ale Lenovo se rozhodlo pro jiný přístup. Ponechalo nejen značku, ale i ústředí Motorola v americkém Chicagu, do rozvoje investuje spoustu peněz a zvolená strategie se, zdá se, vyplácí.

Motorola EdgeMotorola Edge

Ač se mobilní trh potýká posledních 5 let s velkými výkyvy, Motorola stabilně roste. Na americkém trhu je jednou z nejrychleji rostoucích mobilních výrobců, v Jižní Americe je momentálně dvojkou a na oblibě roste v posledních letech i v Evropě. Ty tam jsou třeba extravagantní výstřelky výměnných krytů Moto Mods, které byly sice fajn, ale tak úzkoprofilové, že se nemohly nikdy vyplatit. 

Moto ModsKryty Moto Mods

Motorola se snaží momentálně zaplnit chybějící místo po značkách jako Huawei či realme a nabídnout kompletní portfolio telefonů od 2 až po 25 tisíc korun s důrazem na to, co jinde buď nenajdete nebo hledáte velmi těžko. Čistý operační systém v dobách masivních nadstaveb je už opravdovou raritou, vyloženě návyková jsou pak různá gesta pro spuštění foťáku, svítilny, rychlý print obrazovky a pak je tu i desktopové prostředí Ready For, obdoba DeXu od Samsungu, na které se spolu podíváme detailně zase příště, v dalším dílu tohoto seriálu. Doufám, že se vám dnešní první díl o Motorole líbil a jestli vás zajímá něco, co jsem nepokryl, klidně se ptejte a můžeme to probrat níže pod článkem v komentářích.

Motorola Ready For

Novinky na e-mail...



Další podobné články

Recenze Motorola Edge 40: Doslova vyvoněný telefon

Petr Hudec | 10.05.2023
Recenze Motorola Edge 40: Doslova vyvoněný telefon

Rády bych vám dnes představil neskutečně vyvoněnou Motorola Edge 40. Vyvoněná doslovně. Když totiž výrobci pro nás designují nové mobily, předhánějí se, čím vším by se dalo ještě zaujmout. Viděli jsme všechno možné od kovových zad, skleněných zad, kožených zad, průhledných zad, ale marně lovím v ...

Zobrazit celý článek

Recenze Motorola Edge 40 Pro: Jen parádní výbava k dokonalosti někdy nestačí

Kateřina Červená | 06.04.2023
Recenze Motorola Edge 40 Pro:  Jen parádní výbava k dokonalosti někdy nestačí

Taky jste si říkali, že jedním z posledních větších výrobců, kdo ještě nepředstavil vlajkovou loď pro rok 2023 je značka Motorola? A ejhle, už je to tady. V ruce držím novou, krásnou Motorola Edge 40 Pro, tak pojďte zjistit, jak obstála v recenzi.

Zobrazit celý článek

MOBIL ROKU 2022: Vyhlášení vítězů

Petr Hudec | 06.01.2023
MOBIL ROKU 2022: Vyhlášení vítězů

Vítám vás u vyhlášení MOBILU ROKU 2022. Vyhlášení nejlepších mobilních telefonů, které se v roce představily a také, což je neméně důležité, se hlavně dostaly na náš trh. Pochopitelně doba je těžká nejen pro každého z nás, ale i pro výrobce, kteří se stále potýkají s důsledkem pandemie a s tím ro...

Zobrazit celý článek

TOP 5 mobilů do 15 000 Kč [Vánoce 2022]

Petr Hudec | 11.11.2022
TOP 5 mobilů do 15 000 Kč [Vánoce 2022]

Vítám vás u dalšího dílu seriálu TOP 5 telefonů. Již jsem vybral nejlepší smartphony do 3 000 Kč, 5 000 Kč, 7 000 Kč, 10 000 Kč i 12 000 Kč a odkazy na články přikládám níže. A protože se pomalu blížíme do Black Friday, chystám pro vás další sérii, ať už přímo o Black Friday nejvýhodnějších nabíd...

Zobrazit celý článek

Z našeho obchodu

Nastavení cookies: Aby web fungoval, tak jak ho znáte

Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.

Tyto cookies jsou nutné pro správné fungování našich webových stránek. Vždy aktivní.

Čím víc lidí má statistické cookies zapnuté, tím lépe můžeme naše stránky vyladit. Tyto cookies shromažďují informace o tom, jak lidé web používají, které stránky navštívili, na co klikají. a na které odkazy jsi klikla. Všechny informace, které soubory cookie shromažďují, jsou souhrnné a anonymní.

Díky marketingovým cookies třetích stran vám můžeme připomenout nabídky, které jste si prohlíželi na našich stránkách, i jinde na internetu. Když tyto cookies zakážete, reklam bude pořád stejně. Ovšem na věci, které vás nezajímají.

Zavřít
arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.