info
info
Rychlé doručení | Doprava zdarma při objednávce nad 5 000 Kč | Nevhodné vánoční dárky můžete vrátit až do 6.1.2023

Recenze POCO X4 Pro 5G: Zopakuje úspěch svého předchůdce?

Když se řekne POCO, každý, kdo tuto značku zná, si nejspíš představí skvělé telefony v poměru ceny a výkonu, které mají dvě jasně definované cílové skupiny. Tou první jsou hráči, protože ti jednoznačně potřebují maximální výkon za co nejnižší cenu a druhou skupinou mohou být všichni ti, kterým nesejde na designu či foťácích, ale jen chtějí nejlevnější telefon s ideálním výkonem, který jim vydrží dlouhá léta. No a telefon POCO X4 Pro 5G je nástupcem veleúspěšného POCO X3 Pro, mobilu s brutálně rychlým procesorem Snapdragonem 860 prodávaným za pouhých 5-6 tisíc korun. Laťka je tím pádem posazena hodně vysoko a jestli vás zajímá, jak to s POCO X4 Pro 5G dopadlo, přečtěte si následující recenzi.

Recenze POCO X4 Pro 5G: Zopakuje úspěch svého předchůdce?


Design

Jsme u značky POCO, kde design úplně extra nikoho nezajímá, ale neutíkejte, za chvilku pochopíte, proč by vás zrovna design zajímat měl. Projedu základní změny – to znamená pro mě sympatický hranatý design, který skvěle padne do ruky, dále pak plastový rámeček vystřídal nově kovový a čeho si rozhodně nejde nevšimnout je monstrózní zadní gril fotoaparátů s nápisy POCO a 108Mpx.

POCO X4 Pro

Na první pohled se může zdát, že tento telefon musí být nabitý foťáky, když má na zádech takovou výzbroj, ale ne, chyba lávky. Jde čistě jen o designový prvek, respektive spíše o výraznou designovou linku značky POCO, která se definovala u prosincové varianty M4 Pro. POCO X4 Pro 5G pak v této lince pokračuje, ale jinak vlastně nejde o nic jiného, než do jiného kabátku převlečené Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G. Z tohoto pohledu mi tím pádem není jasné, proč vozit do České republiky dva identické telefony jen s rozdílem kabátku a použitého launcheru. 

Navštivte náš Huramobil YouTube kanál


Displej

Oproti loňskému modelu musím ovšem jednoznačně pochválit displej. Původní 120Hz IPS s 240Hz odezvou na dotyk vystřídal stejně velký 6,67“ AMOLED se 120Hz obnovovací frekvencí a 360Hz odezvou na dotyk. Papírově to zní skvěle, dokonce na sluníčku je displej jednoznačně čitelnější, lépe reaguje na dotyk, telefon podporuje funkci always on s notifikacemi a stavem baterky na displeji, což je super.

Poco X4 Pro

Jen si dejte pozor na jednu věc a to, že po vybalení je displej v 60Hz a pro plynulejší zážitek z používání je potřeba si vyšší obnovovací frekvenci manuálně nastavit. Trochu škoda, že výrobce prezentuje telefon se skvělým displejem a pak si onu funkci pravděpodobně zapne pouze pokročilý uživatel. Chudinky takové maminky či babičky, které pak vlastně nikdy nezažijí to pošušňáníčko z krásného 120Hz displeje.

Na druhou stranu je to jak u uživatelů iPhonu SE nebo obyvatel Severní Koreje – když nikdy nezažili nic lepšího, tak jim to chybět nebude. Vlastně je to něco jako si koupit nové BMW a rozjíždět se na křižovatce rychlostí plně naložené Fabie jen kvůli tomu, že v základu máte v menu auta deaktivované turbo. Displej je jinak naprosto brilantní a se svými 1200 nity na slunci hravě překonává i daleko dražší telefony.


Výkon pro běžné uživatele

Abych POCO moc nepřechválil, dostávám se asi k hlavnímu jádru pudla celého telefonu. Jde o to, jak značku POCO vnímáte a jestli jste schopni svůj „mindset“ přenastavit směrem někam jinam. Osobně nevím, jestli je to dlouhodobá změna strategie a POCO se teď samo vidí někde, kde je Xiaomi nebo jestli záměrně vyrobili POCO X4 Pro 5G, aby si vymetli cestičku k velmi se slibně rýsující řadě F4, která by měla být pecka.

Poco X4 Pro

Tak či tak ovšem nejde o plnokrevné POCO, ale opravdu jen převlečené Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G. Tím ovšem nemyslím, že by šlo o špatný telefon, to vůbec ne, ale jen se vytratila ona myšlenka, která dělala POCO POCEM a zkrátka se X4 Pro 5G zaměřuje na jiný segment zákazníků. Nárážím tím samozřejmě na hardware a použitý procesor Snapdragon 695 5G, který sice přinesl do telefonu podporu sítí 5. generace, ovšem na oltář drtivým způsobem padl výkon loňského předchůdce. Ten je totiž nižší o 30% než u POCO X3 Pro a při použití je to samozřejmě znát.

Hry si samozřejmě zahrajete, ale už ne na maximální detaily, v prostředí občas narazíte na nějaký zásek a to i přesto, že ve výchozím nastavení telefon používá z úložiště další 3GB pro virtuální zvýšení operační paměti. Také je potřeba zmínit, že moderní rychlé UFS 3.1 úložiště z loňska bylo vystřídáno pomalejším UFS 2.2 a tak se není čemu divit. Na druhou stranu už jde o procesor s umělou inteligencí, který se učí vaše používání a je fakt, že záseky, které máte šanci vidět hlavně při prvním používání, časem mizí. Pak je tu použitý Android 11 v březnu roku 2022, kdy už je venku beta Androidu 13. Mířím tedy k informaci, že POCO X4 Pro 5G není telefon pro geeky, ale běžné uživatele.


Fotoaparáty

Celé této filosofii odpovídají i foťáky. Loňské POCO X3 Pro se zaměřovalo na výkon a proto jste u něj našli celkem obyčejný 48Mpx, který jste znali ze spousty jiných telefonů. To, že fotil o trochu líp než jiné telefony pak bylo dáno hlavně tím, že si kvůli výkonnému procesoru mohl dovolit daleko lepší postprocessing, ale jinak šlo vesměs o základní senzor.

Protože ale letos jde opravdu o kopii Redmi Note 11 Pro 5G, z tohoto telefonu pak pochází i daleko kvalitnější 108Mpx snímač a na kvalitě fotek je to opravdu markantně znát. Senzor spojuje ve výchozím nastavení 9 fotek do jedné, což má za následek relativně velmi hezké fotky s dobrým dynamickým rozsahem, střízlivým barevným podáním, vyvážením bílé a vyjma rohů fotky i velmi slušnou ostrostí. Příjemné je pak i focení detailů, které vzhledem k většímu senzoru dokáže udělat i opticky příjemné rozostření pozadí, aniž byste museli využít portrétní režim. Naopak když jej využijete pro focení portrétů, neměl telefon sebemenší problém s odseparováním od pozadí, jen si pro změnu nezapomeňte vypnout defaultní zkrášlování pleti, ať vypadají fotky alespoň trochu uvěřitelně.

Fotografie pořízené z hlavního 108Mpx fotoaparátu

Tradičně horší už je 8Mpx širokoúhlý objektiv, ale to není nic, co bych neočekával. Jde o základní objektiv, kteří výrobci dávají do telefonů, aby se mohli chlubit tím, že mají další fotoaparát. Přes den je použitelný, nicméně často šumí a stačí jen trochu zazoomovat na oblohu, abyste viděli přemíru nežádoucích artefaktů. Barevně je pak nekonzistentní s hlavním, netypicky na šíro přesaturovává a občas mu obloha ujede do úplně jiných barev. Samozřejmě vše uvádím s ohledem po přetáhnutí fotek do počítače. Pokud je budete držet na displeji telefonu a sdílet na sociální sítě, budete i se šírem naprosto v pohodě. Pochopitelně tedy za dne, v noci je prakticky nepoužitelné a noční režim na něm chybí.

Fotografie pořízené z širokoúhlého objektivu 8Mpx

Noční režim najdete pouze na hlavním fotoaparátu a musím jej pochválit, protože je vidět, že noční režim není jen pouhopouhé zesvětlení fotky, ale opravdu za tím stojí delší processing. Neříkám, že vždycky je ideální, občas se přece jen bojí trochu stáhnout světla, ale většinou dokáže na svou cenovku vyprodukovat i vcelku hezkou a ostrou fotku. Pokárat ovšem musím POCO X4 Pro 5G za video. Začít bych mohl klidně tím, že na 8tisícový telefon jste schopni natáčet nepohopitelně pouze ve FullHD při 30 snímcích, což znamená, že i těch 60, které jsou často v mnohem levnějších telefonech tu chybí a pokračovat bych mohl přes absenci stabilizace, vyvážení bílé až po nulové detaily. Zkrátka a dobře, na video tento telefon určitě ne.


Jak je na tom výdrž?

Abych nekončil negativně, i když celkově vnímám POCO X4 Pro 5G jako celkově slušný telefon, dlužím vám ještě povědět něco k výdrži a rychlosti nabíjení. Baterie sice nepatrně snížila svou kapacitu na výsledných 5000mAh, ale dramaticky se zrychlilo nabíjení na výsledných 67W, což podle výrobce znamená z nuly na 70% nějakých 22 minut a do plného nabití to trvá zhruba jednou tolik. Samotná výdrž mě samotného překvapila. Při běžném serfování po internetu, občasném focení, čtení zpráv, koukání na YouTube jsem se dostal často i na 2 denní výdrž.

Poco X4 Pro

Je fakt, že jsem na telefonu nehrál hry a používal jej na běžné věci. Při lehčím používání, nějaké 3-4 hodinky denně zapnutého displeje a 2 dny s baterkou bez problémů vydržíte. Druhý den jsem tak často končil na zhruba 10% baterie. Při náročnějším používání se však můžete spolehnout zhruba na 7-8 hodin zapnutého displeje, což jeden den dáte s přehledem a kdybyste náhodou hráli celý den ony hry, pořád máte onu 67W nabíječku přímo v balení.

 

Finální verdikt

Jediné, co jsem nezmínil jsou pořád stejné stereo reproduktory, FM rádio či hybridní slot na paměťovku, ale to je víceméně standard. Teď ovšem babo raď, jak zhodnotit nové POCO X4 Pro 5G. Budu se opakovat, ale za mě je to Redmi Note 11 Pro 5G, které toho nemá s Pocem, jako takový co společného. Jestli tedy neočekáváte herní telefon, pak s tímto telefonem budete naprosto v pohodě. Pokud se ovšem nepodíváte na ceny loňských telefonů a tak bude hodně záležet na tom, kdy tuto recenzi čtete. Za stejných 7 990 Kč, jako stojí základní POCO X4 Pro 5G v konfiguraci 6GB/128GB, totiž seženete i loňské Xiaomi 11T v 8GB/128GB vybavené procesorem Dimensity 1200, které řeší vlastně veškeré neduhy, které jsem POCO X4 Pro 5G vyčítal. Jestli tedy momentálně kupujete mobilní telefon, Xiaomi 11T za 7 990 Kč je tak skvělá a legendární sleva na kterou budeme určitě po letech ještě vzpomínat jako kdysi na Mi 9 za 7 tisíc korun. Omlouvám se, ale je to tak. Samozřejmě, až se Xiaomi 11T doprodá, bude situace opět jiná, nicméně tak či tak bych viděl POCO X4 Pro 5G za reálnější cenu někde o tisíc či patnáct set níže. Taková je situace v březnu 2022. 

Novinky na e-mail...Další podobné články

TOP 5 mobilů do 15 000 Kč [Vánoce 2022]

Petr Hudec | 11.11.2022
TOP 5 mobilů do 15 000 Kč [Vánoce 2022]

Vítám vás u dalšího dílu seriálu TOP 5 telefonů. Již jsem vybral nejlepší smartphony do 3 000 Kč, 5 000 Kč, 7 000 Kč, 10 000 Kč i 12 000 Kč a odkazy na články přikládám níže. A protože se pomalu blížíme do Black Friday, chystám pro vás další sérii, ať už přímo o Black Friday nejvýhodnějších nabíd...

Zobrazit celý článek

Recenze JBL PartyBox Encore: Mega hodně muziky v kompaktním balení!

Petr Hudec | 24.10.2022
Recenze JBL PartyBox Encore: Mega hodně muziky v kompaktním balení!

Jestli jste sledovali páteční post na Instagramu, je vám asi jasné, na co bude dnešní recenze. A pro ty z vás, kdo nesledují, tak dnešní malý cvalík je PartyBox Encore. Nejmenší a nejlehčí PartyBox na trhu od JBL – jedničky na našem trhu. Podle mých šedivých vlasů je vám asi jasné, že na plážové ...

Zobrazit celý článek

TOP 5 mobilů do 20 000 Kč [Vánoce 2022]

Petr Hudec | 14.11.2022
TOP 5 mobilů do 20 000 Kč [Vánoce 2022]

Dnes jdeme do finále uceleného výběru mobilů do určité částky, ale nebojte, ještě vás čekají výběry a to nejlepší z Black Friday nabídek, nejlepší sluchátka, gadgety, tipy na vánoční dárky. Pokud tedy hledáte inspiraci, nezapomeňte náš blog navštěvovat pravidelně, abyste o žádné další články nepř...

Zobrazit celý článek

TOP 5 mobilů do 10 000 Kč [Vánoce 2022]

Petr Hudec | 03.11.2022
TOP 5 mobilů do 10 000 Kč [Vánoce 2022]

Hezký den všem milovníkům krásných telefonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Dnes se spolu podíváme na nej smartphony, které jsem vybral do 10 tisíc korun. Pokud ovšem hledáte levnější variantu, níže vám přikládám odkazy na předchozí díly do 3 000 Kč, 5 000 Kč a 7 000 Kč. Pokud naopak míříte vý...

Zobrazit celý článek
arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
zavrít okno
Dárek na Vás čeká v košíku.
Máme pro
Vás dárek.
Máme pro Vás dárek
zavrít okno
Dárek prosím aktivujte kliknutím na e-mail, který jsme Vám odeslali. Děkujeme.
zavrít okno
Na Váš e-mail jsme zaslali instrukce pro vyzvednutí dárku. Užijte si ho!
zavrít okno
Jste u nás poprvé? Máme pro Vás dárek.
Máme pro
Vás dárek.
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.