info
info
Prodejna v Praze 2 je otevřena pouze pro osobní odběry předem objednaného zboží. Pevné zdraví všem!
Dle výrobce...
Dle OS...

Recenze Samsung Galaxy S20 Ultra: Opravdu má tolik chyb?

Recenzí na S20 Ultra je všude na webu už asi tuna, proto se podíváme na tento telefon trochu jinou optikou. Kolem S20 Ultra se totiž vyrojilo za 2 měsíce tolik problémů, až to není hezký. Každopádně, Samsung je značkou, která se nebojí inovovat a když inovujete, holt občas přešlápnete. Takový už je život. Stojí ale za to utratit 37,5 tisíce korun?

Recenze Samsung Galaxy S20 Ultra: Opravdu má tolik chyb?

Zařazení modelu a displeje

Pro pořádek shrnu opravdu jen to nejpodstatnější. S20 Ultra je nejvyšším modelem S20 řady a je spíš něco jako bonbónek nebo třešnička na dortu k hlavním dvěma modelům. S20 Ultra hodně překvapila v prodejích. Samsung původně čekal, že se tohoto modelu prodá z celého objemu S20 jen asi 10%, ale nakonec se podíl vyšplhal až na 30%. To je hodně zajímavé číslo, protože se dlouhou dobu předpokládalo, že pokud se cenou své vlajky přiblížíte ceně telefonů Apple, každý už si koupí Apple. Tady se naštěstí ukázalo, že vyrobit a prodat prémiový telefon na Androidu za cenu Applu rozhodně jde ať už je to Z Flip nebo Ultra, tohle je rozhodně skvělá zpráva. Asi nikoho nepřekvapí, že se jedná o klasický sendvič ze skla a kovu s jedním z nejlepších displejů na trhu s QHD rozlišením a je na vás, jestli půjdete do 120Hz ve FullHD nebo do 60Hz v QHD.

Obojí nejde a jen trochu škoda, že nemůžete zvolit kompromis třeba 90Hz v QHD. Pro ty z vás technikou nepolíbené. Hz znamenají kolikrát za vteřinu se obnoví na displeji obraz. Čím větší číslo, tím lépe, protože všechno vám připadá pak na obrazovce daleko plynulejší. Sice třeba hlavně ve hrách to má ještě návaznost na fps, ale pro klasický průchod menu a plynulost prostředí je to rozhodně skvělá věc. K displeji se ale váže jeden z často skloňovaných problémů a to zelený nádech při 120Hz obnovovací frekvenci a jasu pod 30%. Podle ohlasů v diskuzích se problém projevil po jedné z aktualizací a musím vás potěšit. Problém byl opraven a moje verze už rozhodně na tento problém netrpí.

Výkon a baterie

Teď přichází druhá kontroverze, nebo vlna negace, která se na S20 Ultra žene, a to je použití Exynosu pro Evropu, zatímco třeba pro Ameriku je k dispozici verze se Snapdragonem 865. Až do letoška to zas tolik nevadilo, protože použití jiných specifikací na různých světadílech je naprosto běžná věc. V tomhle se nemusíme na Samsung zlobit a je to prakticky stejná věc, kterou dělají i výrobci automobilů. V Americe je příplatková výbava u aut manuální převodovka, u nás si zase platíte příplatky za automat. Každý trh má prostě svá specifika a bylo by to úplně jedno, pokud by mezi jednotlivými verzemi nebyly takové rozdíly, které se všude možně prezentují. Já samozřejmě verzi se Snapdragonem nemám, ale třeba Xiaomi Mi 10 Pro s tímto procesorem ano a tak porovnávat se rozhodně dá. První rozdíl je výkon. Moje verze s Exynosem, DDR5 a UFS3.0 má nějakých 510 000 v Antutu, zatímco Mi 10 Pro necelých 600 000 a tak tímto prostým porovnáním je vidět, že letošní Exynos opravdu slabší je.

A teď si položme otázku. Je fér dostat za 37,5 tisíce, kolik si Samsung za tento telefon účtuje, horší výkon? Asi moc ne. Pokud se bavíme o klasických S20, tady by se to dal Snapdragon ještě oželet, ale Ultra má být nejvyšší model – to nejlepší co Samsung momentálně dokáže, bez ohledu na cenu, a právě v tomto modelu, kde si oproti S20 připlácíte navíc 10 000, už zkrátka chcete to nejlepší. Na druhou stranu S20 Ultra je spíš manažerský telefon, který není primárně určený na hraní a tak drtivá většina lidí rozdíly při tak velkém výkonu stejně nepozná. Spíš jde jen o takový vnitřní pocit, který bych těžko popsal. Prostě za téměř 40 000 korun máte horší výkon než za téměř poloviční cenu Xiaomi Mi 10 Pro – a to se pro někoho blbě kouše. Další z věcí, na kterou si spousta lidí stěžuje u procesoru je to, že se nadměrně zahřívá. A ano, to se potvrdilo. Neporovnám samozřejmě, jestli se Exynos hřeje víc než Snapdragon na S20 Ultra, ale rozhodně se S20 Ultra hřeje daleko víc než Xiaomi Mi 10 Pro se Snapdragonem. A o dost. Stačí chvíli spuštěná náročná hra nebo jenom obyčejný foťák a Ultra začne slušně topit.

Při mém amatérském testu, kdy jsem pustil na 2 minuty pouhý foťák na obou telefonech a pak je změřil teploměrem byla teplota S20tky v průměru o 4 stupně vyšší. Samozřejmě nemusím říkat, jaký to bude mít vliv na výkon třeba právě při hraní her, kdy telefon začne právě kvůli nadměrně se hřejícímu procesoru škrtit jeho výkon, aby celý telefon uchladil. Vyšší odpadní teplo má samozřejmě co dočinění i se spotřebou baterie, která tady není nijak závratná. I když je to poprvé, co Samsung do Skového modelu integroval 5000mAh baterku, spíš se jedná o podprůměrnou výdrž a při klasickém používání se zapnutými 120Hz prostě nabíjíte bez debat každý den. Po softwarové stránce samozřejmě Android 10 s OneUI 2.1, to všichni znáte, nemusím představovat asi jednu z nejlepších nadstaveb na trhu. Mít ještě aktualizace alá Oneplus, bylo by to téměř dokonalé.

Skvělý fotoaparát - ano i ne

Skvělý telefon, kord takhle drahý, primárně nezaměřený na hry, jako třeba ROG Phone by měl mít asi ty nejlepší možné foťáky. A ano, papírově tomu opravdu tak je. 108MP foťák, který vyvíjel Samsung ve spolupráci se Xiaomi rozhodně odvádí skvělou práci. Líbí se mi i přístup Samsungu, kdy na rozdíl od Xiaomi spojuje 9px do jednoho pro výsledné 12MP snímky místo 4px do jednoho u Xiaomi. Za následek to má výrazně lepší dynamický rozsah i když celkově trochu tmavší snímky oproti Xiaomi. Celkově jsou ale fotky daleko líbivější s hodně živými barvami. Druhý foťák je 48MP 4 násobný optický zoom, který je velký kámen úrazu tohoto telefonu. Jednak Samsung sebevědomě prohlašuje na zadní straně je 100X Space ZOOM, ovšem samozřejmě každý rozumný člověk ví, že 100-násobný zoom je jen digitální výřez asi podobně jako když si v počítači jednu a tu samou fotku přiblížíte 100x. O to víc mě mrzí, že tohle je jeden z argumentů, který Samsung prezentuje jako klíčovou výhodu před konkurencí.

Každopádně k onomu foťáku jako takovému. Jeho největší slabinou je bohužel to, že většinou ani nemáte možnost tento 4x násobný periskopický objektiv použít. Telefon vám to zkrátka neumožní. I když si v automatickém režimu zvolíte možnost zoomového foťáku, telefon vám tvrdošijně neustále cpe výřez z hlavního 108MP senzoru. Na opravdový periskopický objektiv pak přepne zhruba jen v 10% případů. To by dávalo smysl třeba uvnitř budov nebo kdekoli při horších světelných podmínkách, ale proč to sakra dělá i kdekoliv ve dne? Pokud jenom trochu fotíte, víte, že krásného a přirozeného bokeh efektu dosáhnete portrétními objektivy nad 50, ale spíš tak 85mm. Tady se tím pádem periskopický foťák při 103mm ohniskové vzdálenosti přímo nabízí, pokud by vám jej Samsung ovšem dovolil použít. O to horší, že jej nemůžete použít ani v Pro režimu, který by měl být přesně na takové věci být určen. Pro režim prostě využijete jen na focení hlavním foťákem a to mi absolutně nedává smysl, obzvlášť když tohle na Xiaomi jde bez problému. Abych jenom nekritizoval, co je zase oproti Xiaomi skvělé je noční režim.

Ten naopak použijete na všech 3 objektivech. Na hlavním, zoomu a šíru a oproti Xiaomi vypadá rozhodně líp i hlavně co se týká ostrosti. Za noční režim, rozhodně obrovský palec nahoru. Když už jsem zmínil slovo ostrost – to je další úskalí tohoto telefonu. Obecně kauza problém s ostřením. Ostření je opravdu problém a to byl Samsung vždy brán doslova za lídra v ostření díky svému Dual Pixelu. Ten už se ovšem nepodařilo do 108MP senzoru zapracovat a ostření na blízko je doslova noční můra. Dokud ostříte na vzdálené objekty, jste v pohodě. Jakmile ale zaostříte na něco v blízkosti, telefon není schopen zaostřit téměř nikdy a budete rádi, pokud z 10 pokusů uděláte jednu aspoň trochu použitelnou fotku. Pak prostě přijdete s iPhonem 11 Pro, naostříte, vyfotíte a hotovo. Samsung to vysvětluje tak, že díky velkému senzoru není schopen ostřit na předměty, které jsou blíž jak 10cm. Fajn, ale proč tohle nevyřeší teda jiným objektivem? Třeba pomocí 12MP šíra.

Denním fotkám ale nechybí ani dynamický rozsah ani živé barvy a večer foťák opravdu exceluje a klidně bych mu odpustil i občasné problémy s tyrkysovou oblohou. Jediná a obrovská škoda, že širokoúhlý objektiv postrádá jakýkoli autofocus, který by se dal využít na makro nebo právě ostření bližších objektů s kterým si hlavni foťák neporadí. Tohle už u telefonu za 37,5 opravdu chcete. Obzvlášt když to má i Mi 10 nebo loňská Mi 9, měl by to mít rozhodně i 3x dražší Samsung. U videa telefon zvládá proklamovaných 8k při 24snímcích za vteřinu, což jak říkám v mnoha videích je spíš gimmick. Daleko víc určitě využijete 4k při 60 nebo SuperSteady mód, který vypadá fakt úžasně. Za video nemám výtku a video se mi na S20 Ultra fakt hrozně líbí.

Závěrečný verdikt

Babo raď jak S20 Ultra shrnout. Jak už jsem mnohokrát zmínil, je to telefon za 37,5 tisíce, který vás rozhodně uchvátí svým zpracováním, bezkonkurenčním displejem, mimochodem skvělým zvukem, pohodovou nadstavbou, fakt rychlým 45W drátovým nebo o trochu pomalejším 15W bezdrátovým nabíjením. Pokud ovšem už dáte za telefon takové peníze, asi chcete nekompromisně bezchybné řešení. A i když zavřu obě oči, u S20 Ultra to tak není. Příplatek 10 000Kč se prostě oproti S20+ nebo Oneplus 8 Pro rozhodně nevyplatí. A pokud už bych musel utratit 37,5 tisíce za nový telefon, rozhodně bych v tomhle případě sáhnul buď po Z Flipu, kde dostanete aspoň něco netradičního nebo po iPhonu 11 Pro Max, kde sice nemáte 120Hz, ale dostanete také skvělý displej, navíc daleko delší výdrž a bezproblémové foťáky.

Novinky na e-mail...Další podobné články

HURÁTIP: Poradíme vám jak vybrat telefon do 3000/5000/7000/10000/13000/15000 Kč

Michal Kužel | 20.10.2020
HURÁTIP: Poradíme vám jak vybrat telefon do 3000/5000/7000/10000/13000/15000 Kč

Jaké telefony doporučujeme v TOP5 na podzim a zimu? Na to vám odpoví naše videa uvnitř článku.

Zobrazit celý článek

Recenze Huawei P Smart 2021: Velký displej, 4 foťáky a Freebuds 3i zdarma

Petr Hudec | 19.10.2020
Recenze Huawei P Smart 2021: Velký displej, 4 foťáky a Freebuds 3i zdarma

Už je to sakra hodně dlouho, kdy jsem recenzoval nějaký telefon od Huawei, vlastně skoro snad půl roku a tak když jsem z mé hromady věcí, co mi čeká na recenzi šáhnul zrovna na krabici s novým P Smartem, který už v říjnu na sobě nese rok 2021.

Zobrazit celý článek

Recenze Samsung Galaxy S20 FE: Nejlepší letošní Samsung

Petr Hudec | 13.10.2020
Recenze Samsung Galaxy S20 FE: Nejlepší letošní Samsung

Co si budeme povídat, ve vlajkách se Samsungu letošní rok tak úplně moc nevydařil. Procesory Exynos používané v Evropě mají ve vlajkách zhruba o 20% horší výkon a vydrží méně nabité než u těch stejných telefonů prodávaných v USA se Snapdragony. S20 Ultra měla i další problém v podobě hlavního foť...

Zobrazit celý článek

Recenze Samsung Galaxy M51: Takhle si představuju Samsung kolem 10 000 Kč

Petr Hudec | 08.10.2020
Recenze Samsung Galaxy M51: Takhle si představuju Samsung kolem 10 000 Kč

Září i říjen jsou typické měsíce, kdy v předvánočním období zas vychází spousta telefonů a dalším, kdo mi přistál na stole je Samsung Galaxy M51. Na svou cenovku až netypicky výborně vybavený Samsung. Tak se pojďme mrkout, jestli tenhle kousek za nákup stojí.

Zobrazit celý článek

Z našeho obchodu...

Copyright © 2012 NetComp, spol. s r.o. Všechna práva vyhrazena.
webDesign By: BPstyle - Graphic studio
arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
zavrít okno
Dárek na Vás čeká v košíku.
Máme pro
Vás dárek.
Máme pro Vás dárek
zavrít okno
Dárek prosím aktivujte kliknutím na e-mail, který jsme Vám odeslali. Děkujeme.
zavrít okno
Na Váš e-mail jsme zaslali instrukce pro vyzvednutí dárku. Užijte si ho!
zavrít okno
Jste u nás poprvé? Máme pro Vás dárek.
Máme pro
Vás dárek.
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.