info
info

Recenze Oneplus 8 Pro: Zatím nejlepší telefon roku 2020!

Pomalu v každé druhé recenzi na nějaký dražší telefon mluvím o Oneplus 8 Pro jako o zlaté střední cestě, pokud hodláte utratit za nový telefon přes 20 tisíc korun. Není čemu se divit, budgetová značka, která byla dřív označována jako flagship killer dospěla a najednou se může poměřovat s těmi největšími hráči jako jsou Samsung nebo Huawei.

Recenze Oneplus 8 Pro: Zatím nejlepší telefon roku 2020!

Nadupaný hardware a příjemná nadstavba

Znakem Oneplus bylo vždy dát do telefonu ty nejlepší hardwarové specifikace, které vás napadnou. Tím pádem letos je tu pro OnePlus 8 Pro samozřejmě Snapdragon 865, rychlé úložiště, rychlé paměti, výborné stereo repráky, ale hlavně skvělou softwarovou nadstavbu. Uživatelský zážitek z používání telefonu je totiž vlastně ještě důležitější než samotná výbava a víte, že poměrně často říkám, že moje 2 oblíbené nadstavby jsou Samsung UI a právě Oxygen OS pohánějící telefony Oneplus. Výhoda Oxygen OS je vlastně dvojí. Jednak je brutálně rychlá, nikde se nic neseká, skvěle použitelná a hlavně dostává nejrychlejší aktualizace na Androidu vůbec, teda samozřejmě po googlovských Pixelech.

Zatímco u Samsungu, Huawei, Xiaomi a spol si musíte pár měsíců, někdy i rok na nový Android počkat, u Oneplus máte aktualizaci na nový Android do měsíce po jeho vydání. Oxygen OS zkrátka nepřidává extra moc vyumělkovaných kudrlinek, vypadá dost podobně jako čistý Android, a skvěle se dýchá v prostředí, kde není předinstalovaná tuna bloatwaru. Aplikací přímo od Oneplus je tady asi 5 a pokud by vám vadily, dají se všechny v klidu odinstalovat. Každopádně, ten pocit z používání prostředí Oneplus 8 Pro musíte zažít. Příjemnější a rychlejší prostředí asi nenajdete.

Variabilní displej a ostré zpracování

Samozřejmě velkou měrou na celkové plynulosti se podílí 120Hz QHD displej u kterého nemusíte řešit jestli si vyberete nižší rozlišení nebo vyšší obnovovací frekvenci a můžete mít obojí najednou. Logicky ovšem za cenu menší výdrže baterky, ale to je na každém. Každopádně, jedná se o variabilní obnovovací frekvenci, takže když bude telefon svítit nečinně na domovské obrazovce nebo když bude v aplikaci, která 120Hz nepodporuje, samozřejmě se přepne do 60Hz. Letos se podle Oneplus jedná o nejlepší displej jaký kdy vyrobili, s nejlepšími barvami atd, samozřejmě, co jiného by Oneplus také prezentovali. Za mě musím říct, že je fakt krásný a nejvíc mě asi potěšilo jak moc se zlepšila jeho čitelnost na sluníčku. Abych ale displej a celkově telefon jen nechválil, škoda, že Oneplus oproti svému předchůdci vsadil na průstřel místo vyjížděcí selfie kamerky ze 7 Pročka.

Když to vezmu, vyjížděcí kamerky jsou s námi zhruba 2 roky a z dlouhodobého hlediska jsem nezaznamenal jediný telefon, kde by to byl konstrukční problém. Možná tomu však zabránila letošní přítomnost jedné z funkcí, po které spousta zákazníků volala. Oficiální certifikace na IP68 nebo si možná pár zákazníků stěžovala, že odemykání obličejem trvá kvůli vysunutí kamery déle, kdo ví. Každopádně pro odemykání je kromě obličeje k dispozici i integrovaná čtečka otisků prstů. Už loni byla celkem rychlá a spolehlivá a od té doby se nic nezměnilo. Druhou vadou na kráse, která by mohla někomu vadit, je samotné zakřivení displeje. Hodně ale záleží na velikosti ruky.

8 Pročko není úplně tak široké a zahnutí není extrémní jako u Edge+ nebo P40, mě osobně to nevadilo, ale někdo s menší rukou by problém s nechtěnými dotyky mít mohl. Mě spíš vadila jedna věc, z výroby nalepená trochu ostřejší fólie, která není s displejem zahnutá a začíná kousíček po zahnutí. Občas je tedy swipování přes hranu fólie nepříjemné. Komu to ale vadí, může jí v klidu odlepit. Na opačný straně se mi líbí matný finiš zad, logo Oneplus je čisté a jednoduché, foťáky ovšem vystupují fakt hodně a víc než byste asi chtěli. Dokonce i tak, že přibalené pouzdro má kolem nich zvednutý lem. Můj osobní tip podle uniklých informací, že v tloušťce jej trumfne snad už jen série přicházejících Note 20tek. Naopak hodně se mi líbí boční přepínač na ztišení zvuku podobně, jako jej léta znáte už vlastně od prvního iphonu.

Dostatečně vyladěná baterie?

Už jsem se párkrát otřel o baterku, tak to dokončím. 4510mAh je oproti loňsku zlepšení, ale na QHD 120Hz displej to není nejvíc a rozhodně cokoli nad 5000mAh by rozhodně byla lepší varianta. Celkově jsem se v průměru dostával na 1,5 dne provozu a to byly dny, kdy jsem i docela dost telefonoval. Samozřejmě není žádný problém telefon vybít za den, stejně tak s ním vydržet 2 dny a dost záleží na způsobu využití právě i s ohledem na rozlišení a obnovovací frekvenci displeje jako 2 největších žroutů baterky. Pořád je tady známé 30W rychlé Warp dobíjení schopné doplnit baterku na 50% zhruba za 25 minut, ovšem tentokrát jej ještě poprvé doplňuje i 30W bezdrátové nabíjení.

A to je přesně ta funkce, která byla dlouho opomíjena a mimojiné díky které Oneplus konečně vstupuje do „elitního klubu“, kde se může měřit i s takovými velikány jako je třeba Samsung. Je tady ovšem JEDEN malej háček. Není to standard QI, takže pro plnohodnotných 30W si budete muset dokoupit ještě originální dokovací stanici za zhruba 15 stovek. Na jiných QI nabíječkách samozřejmě bezdrátové nabíjení funguje také, ale rychlost dobíjení spadne na 5W a to je docela znát, takže tento způsob bych volil asi spíš jen přes noc.

Fotoaparáty se mohou měřit s nejlepšími

Teď už je čas skočit na foťáky. Na zadní straně jsou 4, ve skutečnosti jsou funkční v současnou chvíli jenom 3. Možná to někdo z vás zaznamenal, možná ne, ale čtvrtý foťák je speciální 5MP barevná kamera, která měla původně sloužit jako různé barevné kreativní filtry. Nakonec se ale ukázalo, že jedna z vlastností byla i možnost kamery vidět skrz různé tenké druhy plastu nebo dokonce oblečení. Takový malý kapesní rentgen pro každého, což byla ne úplně vítaná funkce některých uživatelů a hlavně některých zemí. Indie kameru zakázala rovnou a Oneplus postupně další aktualizací až do vyřešení problému také. . Zbylé 3 jsou svatá trojice v podobě hlavního 48MP, pak 48MP šíra a 8MP zoomu.

A teď přichází to rozuzlení situace na které asi všichni čekáte. Tedy jestli se Oneplus 8 Pro může poměřovat s S20 od Samsungu nebo P40 od Huawei. A mám pro vás dobrou zprávu – ano, může. Barevné podání je tak akorát, vyvážení bílé super, dynamický rozsah také v pohodě a ostrost je také tak, jak má být. Dokonce i bokeh je celkem pěkný a kdybych měl přece jen vytknout jednu věc, na můj vkus by takové západy slunce mohly být celkově exponovány do teplejších tónů jako to dělá Samsung nebo Apple. Docela hezký jsou i fotky večer, samozřejmě při použití nočního režimu, bez něj už to tak hezký není a vlastně jediná škoda, že po vzoru Applu, Motoroly nebo ASUSu není noční režim automatický a je potřeba si pro něj ručně šáhnout v menu.

Stejně spokojení budete i s širokoúhlým foťákem. Samozřejmě u šír jde celkově laťka posazená trochu níž, vyjma snad S20, které jsou momentálně nejlepším telefonem se širokoúhlým foťákem. Oneplus 8 Pro je ale v těsném závěsu. Fotky ze šíra jsou pěkné a vlastně aby ne, jedná se jedná o ten stejný senzor, který byl použitý na hlavním foťáku u předchozího 7T. Tradičně nejslabší je zoomový foťák, který je velmi dobrý ve dne, večer už ovšem značně pokulhává. To ale není nic, za co by se mohl na Oneplus 8 Pro zlobit. Hodně dobře je na tom i video, ve 4k s hodně slušnou stabilizací. 8k tady není, ale to je něco, co stejně nikdo z nás nepotřebuje.

Sporná distribuce a závěr

Když to opravdu celý shrnu, je to telefon, který opravil jednu jedinou velkou nevýhodu loňských modelů. Průměrný foťák na svou cenovou třídu. Oneplus 8 Pro se tímto modelem definitivně zařadil mezi vlajky a vlastně je momentálně asi tou nejlepší volbou v poměru cena výkon nad 20 000 Kč. Za variantu 8/128 dáte dnes zhruba 25 000 korun, za 12/512 28 000 korun v oficiální české distribuci. A tady nastane asi možná flame, proč jsou ceny české distribuce vyšší než cena na oficiálním obchodě Oneplus. Značku Oneplus byli totiž doposud mnozí lidé zvyklí nakupovat přímo ze stránek výrobce za ceny levnější zhruba o sazbu DPH. Nedalo mi to a kontaktoval jsem zákaznickou podporu Oneplus na jejich stránkách s tím, jak vůbec funguje nákup jejich eshop, protože v případě, že hodláte zboží nakoupit na firmu a odečíst si DPH, nikde nevidíte kolonku pro zadání DIČ.

Celý trik tak spočívá v pravděpodobném „fíglu“ s DPH přímo výrobcem, kdy vám zboží dorazí z evropského skladu, ale faktura problematicky až na vyžádání a až po 30 dnech od zakoupení a s hlavičkou dodavatele z Hongkongu. DPH si tedy rozhodně neodečtete a otázkou je, jestli jej naopak nebudete muset na příjmu ještě odvést. Každopádně, pokud byste se mě dneska ptali, jaký telefon kolem 25 000 na Androidu bych si koupil a nechtěl bych čistě herní telefon jako je ROG 3, asi bych šáhnul po Oneplus 8 Pro a na druhém místě dal S20+. Třetí místo moc není, protože prostě není moc z čeho vybírat. Třetí místo si možná nechám pro Zenfone 7 Pro anebo pro Oneplus 8T Pro, které se zhruba za 2 měsíce představí. A logicky se dá očekávat Snapdragon 865+, 16GB RAMky, větší úložiště, rychlejší nabíjení, 120W to ale asi nebude a možná vylepšený zoomový foťák. Kdo ví.

Novinky na e-mail...Další podobné články

Recenze OnePlus 10 Pro: Co se stalo s legendou?

Petr Hudec | 24.04.2022
Recenze OnePlus 10 Pro: Co se stalo s legendou?

Co se vám vybaví, když se řekne OnePlus? Většině zákazníků, kteří kupují mobilní telefony v marketu spolu s pračkou či ledničkou pravděpodobně nic moc. Pak jsou tu znalejší, kteří telefony tohoto výrobce registrují, ale pak existuje speciální skupina fanoušků, kteří vnímají OnePlus jako něco posv...

Zobrazit celý článek

Nejlepší mobil do 10 000 Kč [2022]

Petr Hudec | 29.04.2022
Nejlepší mobil do 10 000 Kč [2022]

Musím říct, že snešní výběr byl jeden z nejnáročnějších, protože zatímco telefony kolem 5 000 – 7 000 Kč bez problému opanuje realme a Xiaomi, kolem 10 tisíc už je to pořádná „tlačenka“. Mísí se zde daleko víc výrobců a hlavně také od každého výrobce už i hodně agresivně naceněné loňské modely. N...

Zobrazit celý článek

Představení OnePlus 8 Pro: Bude stačit na konkurenci?

Petr Hudec | 15.04.2020
Představení OnePlus 8 Pro: Bude stačit na konkurenci?

Poslední mohykán budgetových vlajek padl a OnePlus se oficiálně zařadilo po boku značek Apple, Samsung, Huawei a Xiaomi do impéria, kde si za high-endový model zaplatíte sakra velké peníze. Sice by se měly ještě odhalit nové Honory, ovšem samozřejmě bez služeb Google, takže nakonec asi jedinou „b...

Zobrazit celý článek

Recenze Xiaomi 12 Pro - Nádherný telefon se skvělým hardwarem

Petr Hudec | 10.04.2022
Recenze Xiaomi 12 Pro - Nádherný telefon se skvělým hardwarem

Pokaždé, když mám recenzovat nějaký vlajkový telefon Xiaomi, upřímně se na to hrozně těším, ale zároveň se také hrozně bojím, jak taková recenze dopadne. Hlavou se mi totiž honí obrovská spousta myšlenek na to, kde ještě před třemi roky bylo Xiaomi, kde je jeho síla dnes, kde by Xiaomi rádo samo ...

Zobrazit celý článek

Z našeho obchodu

arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
zavrít okno
Dárek na Vás čeká v košíku.
Máme pro
Vás dárek.
Máme pro Vás dárek
zavrít okno
Dárek prosím aktivujte kliknutím na e-mail, který jsme Vám odeslali. Děkujeme.
zavrít okno
Na Váš e-mail jsme zaslali instrukce pro vyzvednutí dárku. Užijte si ho!
zavrít okno
Jste u nás poprvé? Máme pro Vás dárek.
Máme pro
Vás dárek.
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.