info
info

Recenze Samsung Galaxy A51: Naváže na úspěch A50?

Samsung vloni vstoupil do střední třídy poměrně ambiciózně s modelem A50, který přinesl spousty prémiových vlastností. Za všechny se asi sluší jmenovat čtečku otisků přímo v displeji do relativně dostupného telefonu. Bude jeho nástupce v podobě A51 těžit ze svého předchůdce nebo je to po A30 další áčko, které se vyplatí spíš přeskočit?

Recenze Samsung Galaxy A51: Naváže na úspěch A50?

Vysoká kvalita zpracování

Zatímco pro někoho je 9 500 Kč, kolik je startovní cena A51, pár drobných, pro jiného to může být částka, kterou dlouho šetří. Hlavně za poslední rok je kolem hranice 10 000 Kč opravdu pěkný přetlak vlajkových lodí a nemá cenu si nic nalhávat, A51 je střední třída. Přesto má ale čím zaujmout a hned tím prvním je celkový vzhled telefonu, který Samsung tradičně umí. Telefon vypadá krásně, elegantně, všechno perfektně lícuje, sedí do ruky, nevrže, tlačítka mají příjemný zdvih a tak dále. Nevýhodou je snad jen použitý materiál. Samsung mu sice říká Glastic, ale je to jen podobně honosný název pro plast jako je třeba název profese kosmetička podlah honosný název pro uklízečku. A pokud vám připadá u této cenovky použití plastu přitažené za vlasy, u Note 10 Lite nebo S10 Lite za 17 000 Kč vám to bude připadat jako totální non-sense.

Skvělý Amoled displej

Kde se dá rozhodně pět chvála bez problému je přední strana s displejem. Průstřel pro přední kamerku je opravdu minimální a po vzoru Note 10 pěkně uprostřed. Preference umístění je na vás. Já osobně bych tyto průstřely vrátil na kraj, ale pochopím, že někdo to má rád uprostřed. Krásný 6,5“ Super Amoled displej s Always On, poměrem stran 20:9 a výbornou čitelností na sluníčku nejde jinak než pochválit. Slabší je to už se zabudovanou čtečkou otisků prstů. Když bůh rozdával rychlost a spolehlivost, pravděpodobně čtečka stála někde hodně vzadu anebo si rovnou vzala sick day.

Pokulhávající výkon

Teď ovšem začíná ta zapeklitější část telefonu – hardware. Samsung osadil A51 procesorem Exynos 9611 oproti 9610 v A50. Chápu, že tohle vám asi nic moc neřekne, proto 180 000 bodů podle nové metriky Antutu je zlepšení oproti rok staré A50 pouze v rámci statistické odchylky, ehm žádné. O to horší je to při porovnání s jakoukoli konkurencí. Připomeňme si, že cena A51 je 9 500 Kč. O 1 000 Kč levnější je Xiaomi MI 9T Pro s vlajkovým Snapdragonem 855 a téměř trojnásobným výkonem. O 500 levnější je Huawei Nova 5T alias Honor 20 také s dvojnásobným výkonem a pokud by někdo namítal, že tohle je vše totální Čína, stačí mrknout na alespoň z části americkou Motorolu Zoom. Výkon 217 tisíc, téměř čistý Android, špičkový zoomový foťák a cena 7 500 Kč.

Tady zkrátka pochválit výrobce nejde ani omylem. Naopak jde pokračovat k interní paměti 4GB, která už je dnes u stejně drahé konkurence většinou v podobě 6GB. Nové operační systémy si většinou žádají vyšší operační paměť a byť tradičně velká pochvala za nadstavbu Samsung UI 2.0 s Androidem 10, která je asi ta nejlepší, jakou jste momentálně schopni v Androidu dostat, hardware na to zkrátka nestačí. Záškuby v animacích jsou na denním pořádku a to i s téměř čistým telefonem bez kontaktů a pár fotkami. S přibývajícími daty v telefonu se to pravděpodobně ještě zhorší.

Nadšení nebudete ani z množství aplikací, které jsou předinstalovány a spolu se systémem zabírají téměř 25GB ze 128GB paměti, kterou můžete ještě rozšířit paměťovkou vedle dalších 2 SIM karet. Samsung tradičně doubluje předinstalovaný Chrome svým prohlížečem, Gmail svým klientem atd, ale tentokrát v telefonu najdete předinstalovaný i Netflix, Spotify, 4 aplikace od Microsoftu a zhruba dalších 14 aplikací od samotného Samsungu. To je něco, za co si nechává Samsung samozřejmě od výrobců aplikací platit tučné peníze. To by se dalo telefonu prominout, pokud by jeho cena v porovnání s konkurencí byla díky těmto subvencím nižší, ale takhle?

Fotoaparáty na konkurenci nestačí

Stejně jako na přední straně Samsung vsadil u všech telefonů na průstřel ve středu obrazovky i na zadní straně sjednocuje foťáky do jednoho grilu. Z pohledu designu s tím nemám sebemenší problém a vlastně se mi to i docela líbí. Hlavní 48MP foťák se světelností f/2.0 ještě doplňuje 12MP šíro, 5MP makro a čtvrtý senzor je pro rozostření pozadí. Když to vezmeme opět čistým porovnáním, hlavní 48MP sensor v A51 je přesně ten stejný ISOCELL GM2 od Samsungu, který najdete třeba v Xiaomi Redmi Note 8T za 4 a půl tisíce. Logicky nedostatky, které odpustíte nejzákladnějšímu telefonu pod 5 tisíc nemůžete odpustit telefonu za 9 a půl tisíce. Za dne jsou fotky při zavření obou očí ještě ucházející, večer už je to ovšem dost velký podprůměr. Tradiční místo, kde testuju večer hodně telefonů jak moc je čitelný nápis Churchill na pomníku u A51 prostě jako kdyby nebyl. A je jedno jestli použijete normální režim s detekcí noční scény nebo speciální noční režim. Vše dopadne téměř stejně.

Jen u nočního režimu dochází k lepší expozici světel, ale zase vám telefon sníží výsledné rozlišení fotografie na 8MP. Na širokoúhlý foťák večer úplně zapomeňte, to ovšem u drtivé většiny telefonů, a za dne si nezapomeňte hlavně aktivovat v menu funkci opravy zkreslení širokoúhlého foťáku, jinak vám všechny budovy ve výsledném snímku popadají. U širokoúhlého foťáku je zkrátka dobrá fotka dílem náhody a většinou je to 50:50. Občas se díky použití HDR podaří i celkem slušný snímek, ovšem je nepřirozeně přesaturovaný. Oproti tomu fotky z hlavního foťáku zase barvy postrádají. Ať tedy vyfotíte jeden objekt 2ma foťáky, pokaždé dostanete naprosto jiné barevné podání a dost často i špatně vyváženou bílou. Výsledek není pěkný ani z jednoho foťáku. Paradoxně jsem tak nejhezčích fotek dosáhl 5MP makro foťákem.

Jen je potřeba myslet na to, že foťák má pevný ostřící bod a kvůli tomu tak bude chtít ostrá fotka trochu cviku. Selfie foťák beru většinou tak trochu do počtu, takže je tu a fotky jsou celkem v pohodě. Video můžete natáčet ve 4k, ale teprve u FHD se přidá i stabilizace. U hlavního foťáku má telefon tendenci na hlavním objektivu trochu přeostřovat, u širokoúhlého už je to kvůli větší hloubce ostrosti bez problému. V každém případě, že je to na telefon za 9 a půl tisíce málo? Ano, je.

Ostatní výbava 

Abych situaci trochu odlehčil, zbývá probrat ještě pár věcí. Zvukový výstup je standardní, extra nic se od A50 nezměnilo. Průměr. Extra hlasitost nečekejte, ale zase nechraptí. Oproti tomu hudba z 3,5mm zdířky na sluchátka příjemně potěší. 4000mAh baterka vydrží bez problému 2 dny a komu by to málo k dispozici má, stejně jako u A50, 15W dobíjení s nabíječkou přímo v balení. V krabičce najdete i obyčejná plastová sluchátka a naopak často oblíbené pouzdro zakrývající vystupující modul foťáků v balení chybí. Na druhou stranu modul foťáků vystupuje jen mírně a za to Samsung rozhodně chválím.

Další zbytečný nákup?

Za 9,5 tisíce, kolik je doporučená cena, se v rámci všemožné konkurence jeví A51 jako zbytečný nákup. Pokud vážně o tomto telefonu uvažujete, kupte si radši rok starou A50 za 6 a půl tisíce. Dostanete stejný výkon, jen o 0,1” menší displej, stejnou baterku, stejné komunikační funkce, stejné úložiště a vlastně nebudete mít jedině ten makro foťák. A nebo si za 9,5 tisíce kupte jednu z mnoha vlajkových lodí konkurence, které jsou teď v nabídce. Na výběr máte z Xiaomi MI 9, Mi 9T Pro a nebo šáhněte po Honoru 20, Nově 5T, Motorole Zoom, One Vision a mnohých dalších. Dostanete ve všech případech daleko větší výkon a lepší foťáky. Pokud vás A51 i tak zaujala, alespoň vám teď na ní nastavujeme o pár stovek nižší cenu, abyste nemuseli tolik utrácet. Chápu, že jsem milovníky Samsungu úplně nepotěšil, ale tak snad si spravíme chuť u S20.
 

Novinky na e-mail...Další podobné články

Samsung na pár dní zlevňuje oblíbené telefony. Galaxy A52 pořídíte za neuvěřitelných 6 289 Kč

Kateřina Červená | 25.05.2022
Samsung na pár dní zlevňuje oblíbené telefony. Galaxy A52 pořídíte za neuvěřitelných 6 289 Kč

Na poslední květnový týden jsme si pro vás připravili slevy na dvojici telefonů od společnosti Samsung. Nejde přitom o jen tak ledajaké modely, všechny dva modely totiž patří k těm nejprodávanějším smartphonům. A slevy to nejsou nikterak malé, protože ušetříte až 3 000 Kč.

Zobrazit celý článek

Samsung Galaxy S21 FE 5G recenze

Petr Hudec | 18.01.2022
Samsung Galaxy S21 FE 5G recenze

Rád bych vám dnes představil Samsung Galaxy S21 FE 5G. Jestli jste někdy přemýšleli o názvosloví tohoto korejského výrobce, pak jste určitě za poslední dvě generace pochopili, že v „Skové“ třídě jsou telefony číslovány podle roku vydání. Pak ovšem logicky číslovka 21, u letos představené novinky,...

Zobrazit celý článek

Recenze OnePlus 10 Pro: Co se stalo s legendou?

Petr Hudec | 24.04.2022
Recenze OnePlus 10 Pro: Co se stalo s legendou?

Co se vám vybaví, když se řekne OnePlus? Většině zákazníků, kteří kupují mobilní telefony v marketu spolu s pračkou či ledničkou pravděpodobně nic moc. Pak jsou tu znalejší, kteří telefony tohoto výrobce registrují, ale pak existuje speciální skupina fanoušků, kteří vnímají OnePlus jako něco posv...

Zobrazit celý článek

Galaxy S21 FE 5G nyní za 12 200 Kč, a navíc sluchátka Buds2 ZDARMA

Kateřina Červená | 18.05.2022
Galaxy S21 FE 5G nyní za 12 200 Kč, a navíc sluchátka Buds2 ZDARMA

Pokukujete po telefonu v epickém provedení? Teď nastal ten pravý čas pro koupi. Připravili jsme pro vás jedinečnou nabídku mobilního telefonu Samsung Galaxy S21 FE 5G s neodolatelnou slevou a sluchátky Galaxy Buds2 zcela zdarma! Pořídit si Galaxy S21 FE 5G nebylo nikdy výhodnější!

Zobrazit celý článek

Z našeho obchodu

arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
zavrít okno
Dárek na Vás čeká v košíku.
Máme pro
Vás dárek.
Máme pro Vás dárek
zavrít okno
Dárek prosím aktivujte kliknutím na e-mail, který jsme Vám odeslali. Děkujeme.
zavrít okno
Na Váš e-mail jsme zaslali instrukce pro vyzvednutí dárku. Užijte si ho!
zavrít okno
Jste u nás poprvé? Máme pro Vás dárek.
Máme pro
Vás dárek.
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.