Když bych měl mezi všemi výrobci mobilů vybrat dvě značky, které chrlí do světa až zbytečně moc telefonů s minimálními rozdíly, asi by to s přehledem vyhrálo Xiaomi, pak hodně dlouho nic a na druhém místě by nejspíš skončilo realme. Jedná se primárně o telefony v rozmezí 5-10 tisíc korun, kde je největší přetlak a přesně do této skupiny spadají i dva nedávno vydané realme 9 a realme 9 5G. Tentokrát se ovšem, navzdory názvu, jedná o dva odlišné telefony, které se vypustily do světa současně, stojí dost podobné peníze a já vám dnes přináším porovnání, abyste věděli, který z nich je pro vás ten pravý.
Předně, jen abych to zasadil do kontextu. Jde o další dva telefony z řady realme 9 a protože následující článek je porovnání dvou modelů, odstartuju dnes trochu netradičně hardwarovou částí. Hned na začátku byste se totiž měli rozhodnout, jestli opravdu nutně potřebujete sítě 5G. V reklamních masážích výrobců a operátorů všude slyšíte, že nutně potřebujete 5G.
Tak bych ve zkratce zhodnotil většinu 5G telefonů kolem 5 tisíc korun a dnešní realme 9 5G rozhodně není výjimkou. Prakticky ve všech ohledech, až na procesor, totiž dostanete horší telefon. Jestli tedy z nějakého nepochopitelného záhadného důvodu nepotřebujete 5G, orientoval bych se právě na 4G variantu realme 9.
9 úžasných triků a funkcí na Realme 9, které byste určitě měli vyzkoušet
Nejlepší mobil do 13 000 Kč [2022]
Model realme 9 má vlastně prakticky jednu jedinou slabinu – na dnešní dobu už ne moc výkonný procesor, ale jestli nehledáte telefon na hry, budete absolutně v pohodě. K tomu vám dopomůže u Snapdragonu 680 6GB nebo 8GB operační paměti a 128GB úložiště dále rozšiřitelné ještě paměťovými kartami. U realme 9 5G pak tepe rychlejší procesor Snapdragon 695 s podporou 5G, ale jak už jsem uváděl, to je to jediné plus, co u realme 9 5G najdete.
Na druhou stranu slabší procesor pro změnu znamená větší úsporu energie, a tak realme 9 mi vydrželo se svou 5tisícovou baterií neuvěřitelně dlouho. Dokonce jsem se dostal jednou i na 8 hodin zapnutého displeje na jedno nabití, a to už jsou vlastně moje plné dva dny provozu. A komu by energie nestačila, připraveno je 33W rychlé nabíjení u 4G varianty nebo pomalejších 18W u 5G varianty. V řeči čísel vám bude trvat nabít u 4G půlku baterky za půl hodiny, u 5G si na stejnou kapacitu budete muset počkat nějakých 40 minut. U 5G pak počítejte zhruba o hodinku a půl kratší výdrž – to znamená, že jeden den dáte v pohodě i při náročnější zátěži, ale dva určitě ne.
Velké rozdíly vás také potkají u fotoaparátů a to doslova. Zatímco realme 9 je vybaveno zbrusu novým 108Mpx senzorem HM6 od Samsungu, doplněným ještě 8Mpx širokoúhlým objektivema 2Mpx makrem, tak realme 5G se musí spolehnout na základní "lowendový" 50Mpx objektiv s 2Mpx makrem a 2Mpx pro rozostření pozadí.
Opět zdůrazňuji, že jde opravdu o ten nejzákladnější objektiv a na výsledcích je to samozřejmě znát. Model realme 9 strčí svého 5G bratříčka s přehledem do kapsy. A je jedno, jestli se díváte na denní či noční snímky nebo na snímky za ideálních podmínek bez potřeby zřetelného dynamického rozsahu.
Ve všech ohledech máte zkrátka lepší fotku z realme 9. Možná to i umocňuje fakt, jak až dobrý je nový 108Mpx objektiv, který je údajně schopen pojmout až o 123% více světla.
Fotky z něj jsou dopečené tak akorát po stránce expozice, dynamického rozsahu a dokonce i pověstné saturace, která má tendenci často u čínských telefonů ujíždět. 108Mpx se mi zkrátka líbí mnohem víc a kdybych měl říct asi nejzásadnější rozdíl mezi oběma telefony v hlavním foťáku, je to dynamický rozsah.
Krásně je to vidět na tom, jak realme 9 si bez problému poradí se západem slunce mnohem líp na hlavním a světe div se i na širokoúhlém oproti hlavnímu foťáku na realme 9 5G variantě.
Večer se to pak samozřejmě ještě násobí a krásně můžete vidět rozdíl absolutně na všech fotkách. Cedule Oikes je na realme 9 oproti realme 9 5G krásně čitelná, barák kolem Vlkovy není kropenatý a sice mu chybí struktura malby, ale i tak je to lepší fotka než na realme 9 5G.
U kostela zase na realme 9 5G dochází k přepalům, budova gymnázia je zbytečně přesvětlená do růžova a stromy jsou nepřirozeně přeostřené a mohl bych pokračovat dál. Tady ale jak vidíte, stejně jako při západu slunce vyniknou jednotlivé rozdíly mezi foťáky bezpochyby nejvíc.
Portrétní režim přední kamerkou za moc nestojí, a stejně tak video. Ani na jednom z telefonů nepočítejte se 4K, ale pozor, nepočítejte ani s tím, že byste si nějak mohli měnit počet snímků za vteřinu. Je zde jen přepínač „for dummies“ FullHD nebo 720 a hotovo. A video tomu odpovídá. Strašné není, ale pochválit se taky tak úplně nedá.
Pojďme se podívat ma konstrukci a displej obou telefonů. V ceně kolem 5-7 tisícových telefonů je asi každému jasné, že se jedná o dva plastové kousky a zde si nemá ani jeden co vyčítat. Přesto ale musím upozornit, že i když já jsem dostal na test černou a bílou barvu, realme 9 je v dostání ještě ve zlaté, která mi tak trochu připomíná nedávno recenzované vivo V23 5G – pochopitelně bez měňavého UV efektu. Jestli tedy pošilháváte po krásné zlaté barvě slunce, počkat si ale budete muset ještě asi měsíc, kdy by konečně i zlatá barva měla odstartovat na našem trhu.
U displejů je to opět jako jing a jang. U modelu realme 9 dostanete 90Hz AMOLED, zatímco na 5G 120Hz IPS. Oba displeje jsou pochopitelně velmi dobré a rozhodně stojí za to vypíchnout jejich svítivost. Přece bych se ovšem ještě zastavil u jedné věci a to jsou trochu cukající animace u realme 9, i když zapnete natvrdo 90Hz. A to je trochu škoda. Těžko totiž říci, zda je na vině procesor, nebo ještě rané fáze Androidu 12.
U softwaru jsem vůbec rád, že v obou telefonech tepe už nejnovější Android a i když je nadstavba poměrně robustní, jsou tady, třeba na rozdíl od Xiaomi, už opravdu novinky z Androidu 12, jako je třeba přizpůsobení prostředí barvě tapety. Konečně jsem se tak zbavil barevného cirkusu ikon a hezky jsem si je nastavil do trochu uklizenějšího stavu. Z doplňujících vlastností chci ještě zmínit poslední dvě. Ani jeden telefon nemá stereo reproduktory, ale jen jeden průměrný mono a zatímco realme 9 má kompletní trislot pro dvě SIM karty a paměťovku, u realme 9 5G se musíte spokojit s hybridním šuplíčkem.
Jestli jste četli v průběhu celého porovnání pozorně, asi víte, který z uvedených mobilů máte pocitově vybrat a nyní to spolu zasadíme ještě do aktuální ceny. Realme 9 5G ve variantě 4GB/64GB startuje na 6 490 Kč oproti tomu realme 9 varianta je o tisíc korun dražší, ale dostanete 8GB operační paměti a 128GB úložiště.
Jako vždy jsou tu ovšem i loňské telefony, kde ovšem u realme nezapomeňte na to, že výrobce drží půlroční cyklus a tak vlastně nejde ani o nijak staré telefony. Vemte si, že realme 8 6GB/128GB je momentálně za 4 889 Kč, což je téměř o 3 tisíce levnější telefon. Nejsem si tím pádem jistý, zda se vyplatí momentálně tak velkou částku na realme 9 připlácet. Obzvlášť, když všude kolem jsou teď samé akce konkurenčních značek a za stejné peníze, které stojí realme 9, teď seženete třeba Galaxy A52s. To se pak těžko staví nějaké portfolio. Inu, musím vám napsat, že je mnohem lehčí v dnešní době telefony recenzovat, než jako výrobce naceňovat. Ať chceme či ne, trh s mobilními telefony se meziročně propadl o téměř 20% a tak na jednu stranu smůla pro výrobce, výhra pro zákazníka, že teď se o něj budou výrobci prát různými akcemi, aby prodali to, co je již vyrobeno.
Krása realme 9 tak pravděpodobně opět nejvíc vynikne až v průběhu času, když se jeden či druhý dnešní telefon dostanou s cenou o nějakou tu tisícovku níž nebo konkurence opět vrátí ceny na původní úroveň. Z dlouhodobého hlediska ovšem tak hluboké akce škodí inovacím. Po stagnaci přijde obrovské zdražení, a tak se sice můžeme radovat teď, ale už asi ne moc zítra. Rozhodnete-li se pro realme 9 nebo realme 9 5G či úplně jinou značku, doufám, že vám recenze pomohla v rozhodování a jestli ano, budu rád, když nás a naši tvorbu podpoříte nákupem právě na e-shopu Huramobil.
Dnes jdeme do finále uceleného výběru mobilů do určité částky, ale nebojte, ještě vás čekají výběry a to nejlepší z Black Friday nabídek, nejlepší sluchátka, gadgety, tipy na vánoční dárky. Pokud tedy hledáte inspiraci, nezapomeňte náš blog navštěvovat pravidelně, abyste o žádné další články nepř...
Zobrazit celý článekVíte, že si váš Realme telefon můžete přizpůsobit zcela dle vašich představ? Chtěli byste vědět, jak změnit styl ukazatele baterie? Nebo jak si vytvořit originální tapetu přímo z vašich fotografií? Jak rozšířit paměť RAM, zapnout svítilnu pomocí gesta na uzamčené obrazovce? V dnešním článku si vš...
Zobrazit celý článekVsadím se, že spousta z vás, kteří dnes drží v ruce mobilní telefon možná ani nikdy nepřemýšlela, kde se takový mobilní telefon vzal, protože tady byl s námi tak nějak už od nepaměti. Pochopitelně platí hlavně pro mladší generace. Starší naopak pamatují kufříkové telefony za 100...
Zobrazit celý článekVítám vás u dalšího dílu seriálu TOP 5 telefonů. Máme za sebou videa do 3 a 5 tisíc korun a dnes se spolu podíváme zase o kousek dál.
Zobrazit celý článek