info
info

Jak ochránit svá data v telefonu - rady, tipy

Petr Hudec | 31.05.2017

Všichni máme v mobilních telefonech uložené velmi citlivé informace, o které se nechceme s ostatními dělit. Abychom předcházeli krádeži našich dat, je důležité dodržovat těchto 6 důležitých rad.

Jak ochránit svá data v telefonu - rady, tipy

Odcizení a zneužití soukromých informací, to jsou slova která děsí nejednoho majitele mobilního telefonu. Proto jsme pro vás sestavili 6 základních tipů, jak zabezpečit svůj mobilní telefon, abyste se nestali snadným cílem. Ohrožený totiž může být každý z nás. 
 
1. Používejte pro zabezpečení mobilu hesla, gesta, otisk prstu nebo oko
Prvním a nejdůležitějším krokem je nastavit si v mobilu automatické zamykání telefonu a jeho následné zabezpečení pinem, gestem nebo otiskem prstu. Tento naprosto jednoduchý, ale zásadní krok, ochrání váš mobil třeba před nenechavými kamarády nebo před zloději.
Pokud se rozhodnete použít pro zabezpečení vašeho mobilu PIN nebo gesto, upravte si nastavení telefonu viditelnost vašeho hesla. To aby nikdo při zadávání neviděl, kam klikáte nebo jaké gesto kreslíte. Pokud necháte gesto viditelné, je zabezpečení vlastně zbytečné. 
Nejlepší a nejbezpečnější možností je mít zabezpečený mobil pomocí otisku prstu nebo vašeho oka. V tomto případě se vám do telefonu nemůže dostat nikdo cizí a je to také velice jednoduchá a hlavně rychlá metoda odemykání mobilu.  
 
Pozor! Zabezpečení SIM karty není to samé jako zabezpečení telefonu. Heslo k telefonu totiž zadáváme pokaždé, když mobil vezmeme do ruky. Naopak heslo k SIM kartě zadáváme pouze při manipulaci se SIM kartou nebo po restartu telefonu. Takové heslo tak chrání pouze SIM kartu, ne celý telefon. 
 
2. Pravidelná aktualizace operačního systému 
Pokud vám telefon nabídne aktualizovat software, tak neváhejte. Pravidelná aktualizace totiž přináší opravy bezpečnostních chyb a hrozeb. Zároveň dostanete také nové funkce nebo vzhled systému. To je prostě spousta výhod! 
 
3. Naistalujte si antivirus do mobilu
Na internetu se vede spousta diskuzí zda má cenu instalovat antivirus na mobilní telefon. My si myslíme, že pokud nevlastníte Apple iPhone nebo Windows Phone, tak má určitě antivirus ve vašem telefonu smysl. Mobilní telefony s operačním systémem Android jsou totiž velmi otevřené a při stahování aplikací hrozí, že si do telefonu stáhnete také nezvaného návštěvníka. Antivirus pomocí skenování dokáže vir identifikovat a smazat. Na Google Play je ke stažení velké množství antivirů, které mají také spoustu různých funkcí, stačí si jen vybrat tu nejlepší pro vás. 
 
Tipy ke stažení: 
- Avast - Antivir a ochrana mobilu 
Skvělý bezplatný antivirus, který ochrání váš mobil před viry, malware nebo vyskakujícím reklamám. Zároveň upozorní na instalaci spywaru, které zneužívají vaše osobní data. Ke stažení na Google Play
- AVG Antivirus 
Další skvělý antivirus, který dokáže ochránit soukromí vašeho mobilního telefonu, sleduje výkon telefonu a chrání proti virům a dalšímu nebezpečí. Ke stažení na Google play
- ESET - Mobile Security & Antivirus
V základní verzi dokáže tato aplikace automaticky kontrolovat všechny stažené aplikace, soubory nebo v případě krádeže využít možnosti dálkově uzamknout zařízení, využít GPS lokaci a vzdáleně smazat obsah v zařízení. Ke stažení na Google Play


 
4. Aplikace instalujte pouze z ověřených zdrojů
Ověřenými zdroji jsou pouze obchody, které jsou určené pro váš operační systém. Máte tak mnohem větší jistotu, že aplikace budou bez virů, a váš telefon tak nepoškodí. Při stahování je důležité kontrolovat, jaká práva aplikace při stažení vyžaduje. Pokud třeba stahujete svítilnu do mobilu a ta požaduje přístup k vaším kontaktům, je důležité zbystřit. K čemu budou svítilně vaše kontakty? Správně k ničemu, bude tak určitě lepší se poohlédnout po jiné a ověřené aplikaci. 
 
Obchody podle operačního systému:  
- Pro Android - Google Play
- Pro Apple - App Store
- Pro Windows Phone - Microsoft Store
 
5. Vypínejte automatické připojení na wifi a bluetooth 
Free wifi je sice fajn, ale nikdy nevíte, kdo je zrovna připojený s vámi. Může se tak jednoduše stát, že vaše citlivá data někdo na volně přístupné wifi krade. Samozřejmě nikdy se nepřihlašujte na takové síti k vašim osobním účtům a nepoužívejte internet banking! Veřejné wifi používejte pouze v nutném případě a jinak se spolehněte spíše na vaše mobilní data. 
 
To samé platí také pro používání Bluetooth, přes které sice můžete přijímat data, ale pouze od ověřených zdrojů. Pokud tedy nechcete, aby se do vašeho telefonu někdo dostal, tak bluetooth vypněte nebo nastavte jeho neviditelnost. 
 
6. Naistalujte si aplikaci pro sledování telefonu
Zatím jsme se zabývali pouze krádeží dat, které máte v mobilním telefonu uložené. Může se ale také stát, že během chvilky nepřijdete jen o vaše data, ale také o celý mobilní telefon. Pokud se vám tato nemilá věc stane, tak ještě není nic ztraceno! Stačí si naistalovat nějakou z vyhledávacích aplikací, které vám pomohou odcizený telefon najít. 
 
Tipy ke stažení: 
- Cerberus proti krádeži
Tato skvělá ochrana nabízí komplexní řešení v případě ztráty vašeho mobilního telefonu. Pomocí této aplikace získáte polohu vaše zařízení, můžete udělat snímek okolí  nebo pořídit zvukovou nahrávku nebo na dálku telefon ovládat prostřednictvím webové stránky nebo sms zprávy. Ke stažení třeba na Google Play.  
- Lost Android 
Jak už název napovídá, tato aplikace vám pomůže najít váš ztracený Android mobil. Telefon můžete nejen na dálku vystopovat, ale také fotografovat předním fotoaparátem a vyfotit tak zloděje, získat seznam hovorů, poslat sms zprávu o vrácení nebo smazat vaši SD kartu. ke stažení na Google Play


 

Novinky na e-mail...Další podobné články

5 tipů jak chránit svůj telefon před viry a bakteriemi

Petr Hudec | 10.04.2020
5 tipů jak chránit svůj telefon před viry a bakteriemi

Doma, v práci, na cestách - náš telefon je s námi opravdu všude. Častým kontaktem s našimi ne vždy úplně čistými dlaněmi se tak mobilní miláček stává doslova líhní pro nejrůznější bakterie, v horším případě potenciálním přenašečem chorob. Zde je několik rad, jak telefon dezinfikovat a ochránit př...

Zobrazit celý článek

Přeplněný koš na Android smartphonu: Několik užitečných tipů, kde ho hledat, a jak ho „vysypat“

Přeplněný koš na Android smartphonu: Několik užitečných tipů, kde ho hledat, a jak ho „vysypat“

Znáte tu situaci, kdy promazáváte soubory na mobilu, a chcete, aby zmizely úplně? Máte vaše fotografie a dokumenty propojeny s Google účtem nebo často pro zasílání různých souborů používáte WhatsApp či Dropbox? Chtěli byste vědět, kde najít „Koš“ na vašem Android telefonu? V dnešním článku vám uk...

Zobrazit celý článek

9 úžasných triků a funkcí na Realme 9, které byste určitě měli vyzkoušet

9 úžasných triků a funkcí na Realme 9, které byste určitě měli vyzkoušet

Víte, že si váš Realme telefon můžete přizpůsobit zcela dle vašich představ? Chtěli byste vědět, jak změnit styl ukazatele baterie? Nebo jak si vytvořit originální tapetu přímo z vašich fotografií? Jak rozšířit paměť RAM, zapnout svítilnu pomocí gesta na uzamčené obrazovce? V dnešním článku si vš...

Zobrazit celý článek

Zaručené tipy na dárky za vysvědčení

Kateřina Červená | 22.01.2022
Zaručené tipy na dárky za vysvědčení

Již za pár dní čeká děti pololetní vysvědčení, a to je čas, kdy je mohou rodiče pochválit za dobré výsledky nebo motivovat k lepším výkonům. Dárek za skvělé výsledky ve škole rozhodně potěší každé pilné dítě. Pokud si lámete hlavu nad tím, čím děti za vysvědčení odměnit, můžete se inspirovat naši...

Zobrazit celý článek

Z našeho obchodu

arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.