info
info
Rychlé doručení | Doprava zdarma při objednávce nad 5 000 Kč | Nevhodné vánoční dárky můžete vrátit až do 6.1.2023

Jak nainstalovat iOS 16? Jak se vrátit zpět na iOS 15? Poradíme vám

Jestli jste tento týden viděli konferenci Apple nebo moje včerejší krátké video shrnutí, možná vás nadchly novinky, které si pro nás Apple letos připravil a nemůžete se dočkat, až je konečně využijete i vy ve svém iPhonu, iPadu, MacBooku a dalších Apple zařízení. A jelikož Apple na své konferenci uvedl, že všechny operační systémy ve verzi Beta už jsou momentálně dostupné pro vývojáře, poradím vám, jak nový iOS a i jakýkoli jiný systém nainstalovat už teď na vaše zařízení. Máte zhruba 2 hodinky volného času? Tak jdeme na to.

Jak nainstalovat iOS 16? Jak se vrátit zpět na iOS 15? Poradíme vám


Zkontrolujte, že máte poslední verzi iOS 15.5

Předně a pochopitelně hned na začátku článku uvádím, že veškeré úpravy provádíte na své vlastní nebezpečí, ale pokud dodržíte tento jednoduchý postup, všechno zvládne bez problému i člověk naprosto nepolíbený technologiemi. 😊 Stačí jen z lenosti nepřeskočit žádný z kroků a trpělivě počkat na jeho dokončení. Nový iOS 16 je totiž momentálně zatím ve verzi určené pro vývojáře a protože by se mohlo stát, že bude obsahovat některé chyby či omezení. Snadno by se mohlo stát, že vám nebude vyhovovat a budete se chtít vrátit zpět na stabilní verzi iOS 15.

Z tohoto důvodu je esenciálně důležité nejdřív to, abyste zkontrolovali, že jste na poslední verzi aktuálního iOS 15.5, na kterém provedeme společně zálohu dat.

iOS 16 Jak se dostat na iOS 16


Stačí být připojený na internetu, jít do Nastavení, Obecné, Aktualizace softwaru a zkontrolovat, že jste na verzi iOS 15.5. Pokud ne, aktualizujte. Až bude aktualizace hotová, poté na PC nainstalujte iTunes nebo na počítačích s operačním systémem MacOS použijte Finder a proveďte zálohu na disk.

Tento krok opravdu udělejte, protože záloha dat z iOS 16 nebo z iCloudu následně na iOS 16 nebude fungovat, pokud byste se chtěli vrátit zpátky. A opět uvádím, teoreticky se to stát může. Vloni jsem měl třeba až do oficiálního vydání iOS 15 problém se přihlásit přes aplikaci eKonto do Raiffeisenbank. Při každém spuštění aplikace se jen objevila hláška, že jsem na nepodporovaném operačním systému. To byla vlastně jediná aplikace, s kterou jsem mohl mít problém. Vše bude trvat, podle objemu dat, použitém počítači či datovém kabelu klidně hodinku, ale když tento krok nepodceníte, máte pořád šanci, že bude možné se vrátit zpět včetně vašich dat.

 


Doporučuji: Co si myslím o iOS 16 a M2? Sleduj video 


 

iOS 16 mi nevyhovuje. Jak se vrátím na původní verzi?

Když se budete chtít vrátit na starší verzi, postup je poměrně jednoduchý. Na následující stránce si vyberete přesně svoje stávající zařízení a stáhnete pro něj odpovídající verzi posledního veřejně dostupného systému. V době tohoto článku pro iPhone tedy iOS 15.5.

Poté je potřeba váš telefon uvést do tzv DFU módu. Není to nic těžkého, pro iPhone 10 a novější stačí připojit telefon k počítači a následovat tento postup: Krátce stisknout a poté pustit tlačítko pro zvýšení hlasitosti, to samé s tlačítkem snížení hlasitosti. Poté držte boční zapínací tlačítko 10 sekund, dokud displej nezčerná. Pořád držte tlačítko napájení, stiskněte k němu na 5 sekund tlačítko pro snížení hlasitosti, uvolněte tlačítko napájení a dalších 10 sekund stále držte tlačítko pro snížení hlasitosti. Poté váš PC či Mac zahlásí, že jste v DFU režimu. Teď už jen stačí u Macu držet klávesu Option či Alt a u Windows Shift a společně s těmito klávesami kliknout na tlačítko Obnovit iPhone, vybrat stažený soubor a už jen počkat až se nainstaluje čistý software. Poté už jen zvolíte jestli chcete nastavit iPhone jako nový či obnovit zálohu z iOS 15.5.

iOS 16 jak si nainstalovat iOS 16
 

Jak nainstalovat iOS16 do vašeho iPhonu

Teď už jdeme ovšem na to, jak dostat nový iOS do vašeho iPhonu, který jej ovšem logicky podporuje. Nový iOS 16 je kompatibilní s iPhony 8 a výš, to znamená že letos už o podporu přišel jednak iPhone 6s, ale také iPhone 7 nebo první generace iPhonu SE.


Telefony, ktere podporuji iOS 16

 • iPhone 8 and 8 Plus
 • iPhone X
 • iPhone SE (2020)
 • iPhone XS and XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone 11, 11 Pro, and 11 Pro Max
 • iPhone 12 mini, iPhone 12, 12 Pro, and 12 Pro Max
 • iPhone 13 mini, iPhone 13, 13 Pro, and 13 Pro Max
 • iPhone 14 series

Telefony, ktere ztratily podpora iOS 16

 • iPhone 6S
 • iPhone 7


Pokud jste tedy mezi podporovanými modely a máte zazálohováno, navštivte v prohlížeči Safari (v Chromu mi to nefungovalo) stránku www.betaprofiles.com > vyberte iOS 16 a tlačítkem na Install Profile stáhnete konfigurační profil. Po kliku potvrďte, že opravdu chcete stáhnout a nainstalovat profil a tím je v Safari hotovo.

Teď běžte do Nastavení telefonu, Obecné, VPN a Správa zařízení a rozklikněte stažený profil, vpravo nahoře na tlačítko Instalovat, vložte standardní kód vašeho telefonu, který používáte při každém jeho zapnutí nebo když vás neidentifikuje FaceID, potvrďte smluvní podmínky a klikněte na Instalovat.

iOS 16 Jak si nainstalovat iOS 16


Teď už bude jen nutné iPhone restartovat a po jeho restartu jít do Nastavení, Obecné, Aktualizace software a potvrdit instalaci, stejně jako jste to dělali doposud, pokud jste neměli zapnuté automatické aktualizace. V tomto místě se vám pak budou zobrazovat veškeré beta aktualizace tak, jak budou Applem pro vývojáře uvolňovány.

Pokud vám bude beta vyhovovat a vydržíte na ní až do oficiálního příchodu iOS 16, doporučuji tak zhruba 14 dní před uvedením z beta programu vystoupit tím, že půjdete zase do Nastavení, Obecné, VPN a správa zařízení a vymažete konfigurační beta profil. Tím zůstanete na aktuální verzi bety a jakmile přijde první ostrá verze, opět se vám objeví v aktualizacích a vy už pojedete jen na veřejných a doufejme nezabugovaných verzích iOS 16.

Doufám, že se vám dnešní tutorial Jak se dostat na iOS 16 a zpět líbil a jestli nechcete přijít o další podobné články, kde si spolu jednotlivé novinky projedeme, tak nás sledujte na Youtube nebo na Instagramu či Twitteru, kde jsou ty nejčerstvější postřehy z testování a novinky ještě dřív, než vyjde třeba další článek. Děkuji hrozně moc za přečtení a mějte se krásně. 

Novinky na e-mail...Další podobné články

TOP 5 mobilů do 20 000 Kč [Vánoce 2022]

Petr Hudec | 14.11.2022
TOP 5 mobilů do 20 000 Kč [Vánoce 2022]

Dnes jdeme do finále uceleného výběru mobilů do určité částky, ale nebojte, ještě vás čekají výběry a to nejlepší z Black Friday nabídek, nejlepší sluchátka, gadgety, tipy na vánoční dárky. Pokud tedy hledáte inspiraci, nezapomeňte náš blog navštěvovat pravidelně, abyste o žádné další články nepř...

Zobrazit celý článek

Recenze iPhone 14: Nastal čas na změnu?

Petr Hudec | 02.10.2022
Recenze iPhone 14: Nastal čas na změnu?

Vítejte u recenze iPhone 14. Ještě nikdy se mi nestalo, že bych recenzoval podruhé téměř stejný produkt. Vlastně možná i potřetí, protože když jsem si přečetl loňskou recenzi iPhone 13, začínal jsem jí mírným chlácholením, že se jedná o S-kový rok a že zásadnější upgrade přijde určitě až v roce 2...

Zobrazit celý článek

4 „otravné“ funkce, které můžete deaktivovat na Samsungu

4 „otravné“ funkce, které můžete deaktivovat na Samsungu

Pořídili jste si nový Samsung telefon a systém na vás vyhazuje funkce, které víte, že nevyužijete? Občas se překliknete a váš telefon vám rovnou nabídne svého asistenta? Že tuto situaci dobře znáte? V dnešním článku se podíváme, jak si tyto defaultně nastavené fíčurky přizpůsobit podle vaší potřeby.

Zobrazit celý článek

TOP 5 mobilů do 15 000 Kč [Vánoce 2022]

Petr Hudec | 11.11.2022
TOP 5 mobilů do 15 000 Kč [Vánoce 2022]

Vítám vás u dalšího dílu seriálu TOP 5 telefonů. Již jsem vybral nejlepší smartphony do 3 000 Kč, 5 000 Kč, 7 000 Kč, 10 000 Kč i 12 000 Kč a odkazy na články přikládám níže. A protože se pomalu blížíme do Black Friday, chystám pro vás další sérii, ať už přímo o Black Friday nejvýhodnějších nabíd...

Zobrazit celý článek
arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
zavrít okno
Dárek na Vás čeká v košíku.
Máme pro
Vás dárek.
Máme pro Vás dárek
zavrít okno
Dárek prosím aktivujte kliknutím na e-mail, který jsme Vám odeslali. Děkujeme.
zavrít okno
Na Váš e-mail jsme zaslali instrukce pro vyzvednutí dárku. Užijte si ho!
zavrít okno
Jste u nás poprvé? Máme pro Vás dárek.
Máme pro
Vás dárek.
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.