info
info
Rychlé doručení | Doprava zdarma při objednávce nad 5 000 Kč | Nevhodné vánoční dárky můžete vrátit až do 6.1.2023

HUAWEI Mate X2: Čeká ohebné telefony zářná budoucnost? [recenze]

Huawei Mate X2 je druhá generace ohebného telefonu od stejnojmenného výrobce. Míří tato konstrukce do výšin nebo ne?

HUAWEI Mate X2: Čeká ohebné telefony zářná budoucnost? [recenze]

Úvod

Dneska je pro mě hodně speciální den, na test se mi totiž dostal nový ohebný Mate X2 od Huawei a je hrozně zajímavé sledovat vývoj v technologiích, kdy proti sobě startují vždy nějaké koncepty a většinou jeden nakonec převálcuje druhý. Vemte si, když spolu kdysi dávno bojovaly 2 systémy videokazet VHS a Beta, o pár let zase systémy u disků, kde zvítězil Blueray a co víte, třeba jsme dnes na prahu doby různých ohebných telefonů kdy proti sobě stojí ohebné telefony typu Z Fold připomínající spíš malý tablet nebo Z Flip, krásný malý a kompaktní telefon opravdu do kapsy.

Každopádně minimálně z hlediska konstrukčního řešení se zdá už být jasno. Tam totiž zvítězila cesta ohebného displeje dovnitř u Samsungu oproti ohebnému ven, který prezentoval Huawei u svého prvního ohebného Mate XS. Zkrátka a dobře nakonec prostě jen zvítězila praktičnost, kdy ten dražší displej máte jednoduše schovaný uvnitř a nemusíte se bát, že byste jej třeba kvůli neopatrnosti nechtěně rozbili.

Konstrukce

Hned na začátku tak předesílám, že dnešní článek není recenze, je to spíš takový můj pohled na hodně zajímavý kousek hardwaru a zamyšlení vůbec nad ohebnými telefony. Všichni dozajista znáte současnou pozici Huaweie bez Google služeb a Mate X2 má tak spíš cenu porovnávat z pozice hardwaru než jeho celkové užitnosti u nás v Evropě. Koneckonců v tomto telefonu ani není ještě finální EU software a je otázkou, jestli vůbec Huawei tento telefon oficiálně do Evropy přiveze. To ale nebrání se vůbec podívat na to, kam až inženýři nebo když bych parafrázoval Marqueze hinženýři postoupili už třeba jen pro někoho u zdánlivé banality jako je mechanizmus otvírání telefonu.

Pokud jste měli šanci v ruce držet první verze Foldů nebo vidět jak američtí Youtubeři ničili omylem v recenzích jeden fold za druhým, najednou tento kloub u Mate X2 působí daleko bytelnějším a přirozenějším dojmem. V momentě kdy telefon zavíráte klade kloub pomalý, ale přirozený odpor, dokud jemně nezafungují magnety a naopak v otevřené poloze zase docvakne jemně samotná převodovka.

Jde i o ten precizní pohyb kdy při otvírání zadní lišta zajíždí dovnitř a po celou dobu displej napíná a ten je v zavřeném stavu přehnutý na 2 místech do pravého úhlu a tak trochu zajíždí do útrob telefonu. Tím Huawei krásně docílil toho, že při otevřeném i zavřeném stavu nemusí řešit potřebu méně či více materiálu, který by jinak byl nutný při změně tvaru. Řešení celého kloubu je tak daleko preciznější třeba než u Samsungu a obě půlky telefonu k sobě daleko více přilnou a ve výsledku pak snižují tloušťku telefonu.

S tím se vlastně pojí i druhá zajímavá věc. Když se právě na onu tloušťku zaměříte, zjistíte, že se telefon jakoby od pravé strany směrem k levé zúžuje. Huawei to vysvětluje jako jasný záměr o to, aby posunuli těžiště telefonu směrem na pravou stranu, aby když držíte telefon jen v jedné ruce, aby se vám zdál telefon pocitově lehčí. A ono to opravdu funguje. A leváci problém nemají, stačí displej otočit o 180 stupňů a zážitek mají stejný.

Displeje

Vnitřní displej s poměrem stran 8:7,1 je téměř čtverec a nenajdete tady žádný notch ani průstřel, který by vás nějakým způsobem otravoval a protože, hádejte, kamerka pod displejem tady pochopitelně není. Na videohovory tak využijete vnější displej, který se meziročně u ohebných telefonů zase vyvinul. Asi všichni víte, jak vypadal první ohebný Samsung, kterému každý vytýkal malinkatý displej na přední straně na kterém prakticky nic neuděláte. Mate X2 má už ovšem na přední straně 6,4“ OLED displej s rozlišením 2700x1600, obnovovací frekvencí 90Hz jako u vnitřního displeje a 240Hz odezvou na dotyk a asi chápete kam tím mířím.

Najednou je displej na přední straně tak plnohodnotný, že jsem prakticky v drtivé většině případů neměl ani potřebu telefon otvírat. Všechno totiž vyřešíte na nádherném předním displeji tak, jak jste zvyklí i na vašem mobilním telefonu. Dokonce třeba pro prohlížení webu jsem paradoxně používal i radši vnější displej než vnitřní. Člověk má totiž tak nějak podvědomě zafixované responzivní stránky na webu buď v podobě prohlížeče v mobilu nebo na desktopu a na tabletové zobrazení není tak úplně zvyklý.

Fotoaparáty

Naopak třeba při prohlížení fotek je displej opravdu skvělý a tady je naprosto jasný, že čím větší, tím lepší. A to se tak nějak plynule dostávám i k fotoaparátům, které vycházejí z vlajek Huaweie jako P40 nebo Mate 40 a zase musím pochválit spíš než výrobce už ten samotný fakt, jak se postupně oba rivalové propracovávají k čím dál tím menším ústupkům. U prvních modelů jste totiž museli na oltář ohebnosti obětovat spoustu prémiových vlastností, ovšem teď už je samotná ohebnost jen pouhý doplněk pro který se můžete rozhodnout jestli takovou věc požadujete a jste ochotni si za ni připlatit nebo ne.

Tím pádem hlavní 50MP senzor v kombinaci s 3 násobným teleobjektivem a dalším 10 násobným periskopickým tu najdete také, stejně jako širokoúhlý fotoaparát. Ten je sice jako jediný nepatrně horší, ale v celkovém dojmu je Mate X2 i po stránce fotoaparátů opravdu prémiový kousek schopný se vyrovnat těm nejlepším vlajkám. A koneckonců třeba v noci už Huawei mnohokrát ukázal všem to, kam až se fotka při nedostatku světla dá posunout.

Závěr

Je jasné, že ohebné mobilní telefony nejsou ve finální fázi vývoje a ba naopak, jsme teprve na začátku a já doufám, že vás baví toto odvětví sledovat stejně jako mě. Stejně jako každý člověk je jiný, potřeby každého jsou jiné. Já bych asi za sebe ocenil nejvíc konstrukční řešení současného Z Flipu ovšem s tloušťkou dnešních běžných telefonů. A tady primárně asi narážíme na momentální konstrukční řešení s ohledem na kapacity baterií.

Tento Mate X2 má totiž pouhou 4500mAh baterii, což je vzhledem k potřebě napájet tak velké displeje určitě podprůměrná hodnota. Na druhou stranu, ruku na srdce, jde právě o to, jak moc často potřebujete vlastně tak velký displej reálně využít. Paradoxně se totiž vnější malé displeje zvětšily natolik, že ona potřeba rozevřít telefon, jako u prvních Foldů víceméně pominula. A to mě právě přivádí k oné myšlence, jestli tato zařízení jsou vůbec potřeba a jestli spíš nejsou určená pro úzkou skupinu uživatelů.

Já už jsem jeden případ při prohlížení fotek uvedl a vy určitě vymyslíte i spousty dalších. Jen prostě počítejte s tím, že i vzhledem ke čtvercovému pojetí rozevřeného displeje budete mít u filmů obrovské pruhy nahoře i dole, excelové tabulky nebudou mít potřebnou šířku, webové stránky se vám zalamují kvůli malé šířce atd atd. 

Novinky na e-mail...Další podobné články

HUAWEI představil novou vlajkovou loď Mate 50 Pro. První smartphone na světe s fyzickou clonou

Kateřina Červená | 06.10.2022
HUAWEI představil novou vlajkovou loď Mate 50 Pro. První smartphone na světe s fyzickou clonou

HUAWEI představuje nové chytré telefony Mate 50 Pro, nova 10 a nova 10 Pro. Prémiový Mate 50 Pro přichází jako vůbec první smartphone HUAWEI s fotoaparátem s nastavitelnou desetistupňovou clonou, nova 10 a nova 10 Pro okouzlí primárně stylovým designem, 60Mpx předním fotoaparátem a 100W nabíjení...

Zobrazit celý článek

Recenze: Výjimečné Huawei Watch D umí měřit krevní tlak!

Petr Hudec | 05.12.2022
Recenze: Výjimečné Huawei Watch D umí měřit krevní tlak!

Nositelná elektronika, respektive abych byl konkrétní, spíše hodinky se v poslední době vyvinuly do velmi sofistikovaných zařízení. Už běžné je měření kroků, srdečního rytmu, záznam prošlé trasy skrz GPS, měření okysličení krve už je také jakýmsi standardem a z monitoringu životních funkcí už chy...

Zobrazit celý článek

Samsung Galaxy Z Fold3: Nekupujte dřív než dočtete tuhle recenzi! [recenze]

Petr Hudec | 24.08.2021
Samsung Galaxy Z Fold3: Nekupujte dřív než dočtete tuhle recenzi! [recenze]

Samsung Galaxy Z Fold3 jsem podrobil důkladnému zkoumání a pokud se rozhodujete zda jej koupit, rozhodně by vám neměla ujít tato recenze.

Zobrazit celý článek

Huawei představil skládací smartphone Mate Xs 2, sluchátka FreeBuds Pro 2 a další špičkové produkty

Kateřina Červená | 23.06.2022
Huawei představil skládací smartphone Mate Xs 2, sluchátka FreeBuds Pro 2 a další špičkové produkty

Huawei dnes v Istanbulu představil klíčovou řadu nových produktů včetně nového skládacího smartphonu Mate Xs 2, přírůstky do rodiny chytrých telefonů Nova - Nova Y70 a Nova Y90, nejnovější sluchátka FreeBuds Pro 2, ale také 16palcové notebooky MateBook D 16 a 16s a prvního tablet s e-ink obrazovk...

Zobrazit celý článek

Z našeho obchodu

arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
zavrít okno
Dárek na Vás čeká v košíku.
Máme pro
Vás dárek.
Máme pro Vás dárek
zavrít okno
Dárek prosím aktivujte kliknutím na e-mail, který jsme Vám odeslali. Děkujeme.
zavrít okno
Na Váš e-mail jsme zaslali instrukce pro vyzvednutí dárku. Užijte si ho!
zavrít okno
Jste u nás poprvé? Máme pro Vás dárek.
Máme pro
Vás dárek.
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.