info
info

Fotoakademie 3: Kdy je nejlepší fotit?

Další týden je tu a s ním i náš pravidelný seriál Fotoakademie. Už jsme si probrali úplné základy focení, probrali jsme si jak správně komponovat fotky a dnes si probereme téma Kdy fotit, co je zlatá hodinka a aplikace, které nám pomohou při focení. Tak jdeme na to.

Fotoakademie 3: Kdy je nejlepší fotit?

Na konci minulého dílu fotoakademie jsem vám položil tak trochu záludnou otázku a to v jakou denní dobu fotit. Nejlépe se jí asi zhostil Beran193, který přesně pochopil složitost a komplexnost situace. Odpověď je poměrně dlouhá, takže ji nebudu číst celou, ale ve zkratce v ní vystihl přesně to, co jsem chtěl říct.

Víceméně pravdu jste měli všichni. Záleží totiž na tom, co hodláte fotit. Obecně práce se světlem je asi jedna z nejtěžších věcí na focení, protože je také jedna z nejkomplexnějších. Dokáže krásně vystihnout scénu, ale dokáže také úplně zkazit scénu. V minulých dvou dílech (Fotoakademie 1, Fotoakademie 2) dílech jste mohli vidět, že při natáčení jsem podcenil nutnost pořádného nasvícení scény a spoléhal jsem se pouze na malé světlo a jak zapadalo slunce, světla postupně ubývalo, až jsem byl úplně tmavý. Dnes jsem světla trochu upgradoval a věřím, že výsledek bude diametrálně odlišný. Tohle se ale vám stát nemůže, protože fotka je na rozdíl od videa vždy dílem okamžiku. Je ale potřeba samozřejmě vědět kdy jdu fotit a co jdu fotit.

Zlatá hodinka

Když budu mluvit hodně obecně, říká se, že nejlépe se fotí v takzvané „zlaté hodince“ nebo jste se možná někdy setkali s termínem „golden hour“. Pokud náhodou nevíte, co to je nevadí. Zlatá hodinka je čas, který je zhruba hodinu po východu slunce nebo hodinu před západem slunce. Je to z toho důvodu, že slunce, které vychází či zapadá, už nemá takovou intenzitu, světlo je měkčí a daleko rozptýlenější. Je to tím, že prochází přes větší vrstvu atmosféry, je teplejší, stíny jsou delší, slunce není už tak vysoko nad obzorem, takže jej můžete do fotky zachytit a celkově prostě takto komponované fotky působí daleko hezčím a přirozenějším dojmem. Samozřejmě zlatá hodinka netrvá přesně hodinu a můžete do ní počítat i dobu těsně před východem, či západem, kdy slunce již kvůli zakřivení zeměkoule nevidíte, ale stále se ještě odráží od mraků.

Méně známá už je pak „modrá hodinka“, kdy dokážete komponovat také velice zajímavé snímky. Modrá hodinka je čas, který značí úsvit, či soumrak. To znamená doba kdy obloha začne ráno měnit svou barvu z černé na modrou a večer zase obráceně. Samozřejmě za předpokladu, kdy je kolem vás černočerná tma, což ve městě není, ale určitě chápete, co tím myslím. Délka modré hodinky je jiná v každé zeměpisné šířce a zatímco třeba na blízkém východě může být v řádu několika málo minut, u nás je to výrazně delší.

Víceméně záleží pouze na vás jak moc tmavou nebo světlou chcete mít oblohu. V tuto dobu je hodně zajímavé focení hlavně ve městech, kdy můžete kombinovat oblohu v modré hodince s pouličním osvětlením nebo s rozsvícenými světly v oknech. Dejte si jen pozor na dvě věci. Nestůjte přímo pod zdrojem světla, typicky pouliční lampou a vzhledem k tomu, že světla už je opravdu málo, je dobré si dát telefon buď do nějakého stativu a nebo jej o něco opřít. Stačí římsa baráku, parapet, mini stativ, prostě cokoli, kde se během expozice telefon nehýbne. Teď už zabíhám hodně do podrobností, které si probereme v některém z dalších dílů, ale pokud máte Samsung S10 nebo S9, zkuste v manuálním režimu nastavit clonu hlavního foťáku na f/2.4, prodloužit tím pádem dobu expozice a pokud fotíte třeba nějakou vodní hladinu, uvidíte najednou, že bude vypadat úplně jinak. Samozřejmě tady již narážíme na pevné limity mobilních telefonů a dál by se s fotkami dalo kouzlit dlouhými časy z velkých foťáků, přídavným příslušenstvím atd, ale o tom zas někdy jindy. Pro zajímavost se můžete mrknout, jak vypadá modrá hodinka exponovaná mobilním telefonem a jak právě na dlouhý čas velkým foťákem.

 

Aplikace informuje, kdy je nejlepší fotit

Za chvíli si ještě probereme samozřejmě focení v jiné denní doby, ale abyste v tom neměli v hlavě zmatek, existují jednoduché pomůcky. Protože čas východu i západu slunce se každý den mění, můžete se na konkrétní dobu zeptat vašeho hlasového asistenta. U Samsungu a jeho bixby stačí podržet boční tlačítko a zeptat se „When is the sunrise today“ nebo „When is the sunset today“ a hned dostanete odpověď a plus mínus hned víte, kdy je modrá hodinka a kdy zlatá hodinka. Mnohem víc vám ale doporučuji stáhnout aplikaci, která se jmenuje Sun Surveyor. Máte možnost její odlehčenou variantu stáhnout zdarma nebo si za plnou verzi zaplatit zhruba 230Kč.

V této aplikaci se dozvíte přesně kdy začíná modrá hodinka, kdy zlatá hodinka a kdy naopak končí. Stejně tak kdy je slunce v poledne a navíc to celé uvidíte na 3D kompasu včetně světových stran. Pokud tedy půjdete někam do přírody fotit východ slunce, samozřejmě budete úplně přesně vědět, kde slunce vychází a na všechno se můžete dopředu připravit i v rámci kompozice. Pokud si zaplatíte navíc plnou verzi aplikace, můžete si všechno naplánovat dopředu na mapě ještě předtím, než na danou lokaci dorazíte. V městské zástavbě uvidíte i 3D budovy a pokud si na tuto aplikaci zvyknete, uvidíte, že je neocenitelným pomocníkem. Linky na stažení - Sun Surveyor Lite (Android, iOS), Sun Surveyor (Android, iOS).

Pozor na pravé poledne

Samozřejmě ne vždycky se vám podaří být na místě fotografování v ideální čas a nebo okolnosti, třeba svatba, vyžadují focení v nějakou konkrétní dobu. Vzhledem k tomu, že toto je tutoriál jak fotit mobilním telefonem, který nemá za cíl jít do profi focení, držíme se stále základních pouček. Takové základní pravidlo je, nesnažte se postavit fotografovaný objekt za pravého poledne na sluníčko a nejlépe ještě tak, aby mu mířilo přímo do obličeje. Pokud to není záměrem, výsledkem bude nejspíš neskutečná grimasa v obličeji podpořená ještě ideálně nějakým hodně tvrdým stínem.

Předpokládám, že podobnou odraznou desku, jako tady mám dnes já a která by asi dokázala dost pomoct, asi s sebou na focení mobilem běžně nenosíte a proto postačí, pokud se postavíte na zmíněné svatbě někam do stínu pod strom a hned uvidíte, že fotka je daleko lepší. Až tedy půjdete někam o víkendu v pravé poledne na procházku, poproste kamaráda, babičku, maminku a stoupněte si oba na sluníčko a zkuste je vyfotit a pak zajděte někam do stínu a vyfoťte se znova a uvidíte, která fotka bude lepší. Samozřejmě si dávejte také pozor, co máte v pozadí. Ideální je otevřená krajina, kde můžete použít portrétní režim a pozadí bude krásně rozostřené. Je určitě potřeba také počítat s tím, že čím více světla bude na pozadí dopadat, čím světlejší dané pozadí bude, tím víc bude mít tendenci k tzv přepalu.

To znamená, že třeba bílý svatební stan na sluníčku rozhodně není ideální pozadí za fotografovaným objektem. V každém případě zkoušejte, zkoušejte, zkoušejte, protože jen pokud budete dokola zkoušet, analyzovat fotku, poučíte se z chyb, znova vyfotíte, tak tím se bude váš fotografický um posouvat dál a dál. Teď vám řeknu jedno zlaté pravidlo, které si zapište za uši a týká se použití blesku. Večer se fotí bez blesku, přes den s bleskem. Toto se týká mobilních telefonů přes den jen okrajově, protože jejich blesky za dne nemají dostatečný výkon, ale večer už dokážou fotku pěkně pošramotit. Pokud se však dostanete k nějakému silnějšímu zdroji světla, zkuste fotografovanou osobu umístit tak, aby měla slunce v zádech, kde krásně vyniknou kontury a oním zdrojem světla fotografovanou osobu nasviťte. Najednou vyrovnáte osvětlené pozadí s popředím a budete mít dobře exponovanou jak osobu, tak oblohu. Pokud však světlo nemáte, vždy foťte tak, aby byla dobře exponovaná daná osoba a pozadí bude holt tzv přepálené, neboli bílé. 

Příště portrétní režim

No a pak tu konečně máme ještě jednu denní dobu, kdy je dobré fotit třeba hlavně portréty a o tom si řekneme v dalším díle – jak na portrétní fotografii. Schválně si můžete tipnout jaká denní doba to je a já vám jen napovím, že to má něco společného s počasím . Schválně mi pište vaše tipy dolů do komentářů. No a abyste měli nějakou perličku na konec, vybral jsem pro vás pár fotopříslušenství k mobilu, které jsem dnes zmiňoval a mohlo by se vám hodit. Dole v popisku videa máte odkazy a pokud použijete kód „FOTOAKADEMIE“, dostanete od nás na ně takovou malou slevičku. Díky moc za sledování a čau u dalšího dílu fotoakademie.

Předchozí díly: FOTOAKADEMIE 1 a FOTOAKADEMIE 2

Novinky na e-mail...Další podobné články

Fotoakademie 4: Jak na portrétní režim

Petr Hudec | 26.06.2019
Fotoakademie 4: Jak na portrétní režim

Seriál Fotoakademie pokračuje do dalšího dílu, který už bude konečně, jak si mnozí z vás přáli o portrétním režimu. Sice jsem jej již nakousnul v minulých dílech, ale teď se mu vrhneme teprve pořádně na zoubek. Tak jdeme na to

Zobrazit celý článek

Nejlepší mobil do 10 000 Kč [2022]

Petr Hudec | 29.04.2022
Nejlepší mobil do 10 000 Kč [2022]

Musím říct, že snešní výběr byl jeden z nejnáročnějších, protože zatímco telefony kolem 5 000 – 7 000 Kč bez problému opanuje realme a Xiaomi, kolem 10 tisíc už je to pořádná „tlačenka“. Mísí se zde daleko víc výrobců a hlavně také od každého výrobce už i hodně agresivně naceněné loňské modely. N...

Zobrazit celý článek

Fotoakademie 2: Jak na správnou kompozici?

Petr Hudec | 10.06.2019
Fotoakademie 2: Jak na správnou kompozici?

Máme tady další týden a další díl Fotoakademie. Minule jsme si řekli něco o naprostých základech focení a Tomáš Beran i další dobře poznamenali, že do základů focení patří také si zkontrolovat, jestli není ušpiněná čočka objektivu. Díky za skvělou připomínku. Teď už jdeme na další díl a dneska si...

Zobrazit celý článek

Galaxy S21 FE 5G nyní za 12 200 Kč, a navíc sluchátka Buds2 ZDARMA

Kateřina Červená | 18.05.2022
Galaxy S21 FE 5G nyní za 12 200 Kč, a navíc sluchátka Buds2 ZDARMA

Pokukujete po telefonu v epickém provedení? Teď nastal ten pravý čas pro koupi. Připravili jsme pro vás jedinečnou nabídku mobilního telefonu Samsung Galaxy S21 FE 5G s neodolatelnou slevou a sluchátky Galaxy Buds2 zcela zdarma! Pořídit si Galaxy S21 FE 5G nebylo nikdy výhodnější!

Zobrazit celý článek

Z našeho obchodu

arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
zavrít okno
Dárek na Vás čeká v košíku.
Máme pro
Vás dárek.
Máme pro Vás dárek
zavrít okno
Dárek prosím aktivujte kliknutím na e-mail, který jsme Vám odeslali. Děkujeme.
zavrít okno
Na Váš e-mail jsme zaslali instrukce pro vyzvednutí dárku. Užijte si ho!
zavrít okno
Jste u nás poprvé? Máme pro Vás dárek.
Máme pro
Vás dárek.
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.