info
info

Recenze ZHIYUN Smooth Q2: Natáčejte nádherná videa!

Mobilní telefony na poli fotografie dohánějí profesionální foťáky a pokud je dostatek světla, často ani nepoznáte rozdíl v tom, čím byla fotka pořízena. U videa už je to krapánek horší, hlavně, co se týká stabilizace. Na velké kamery máme velké gimbaly, ale na mobil nám stačí třeba takový jednoduchý malý a kapesní, s kterým můžete docílit opravdu krásných videí.

Recenze ZHIYUN Smooth Q2: Natáčejte nádherná videa!

Gimbaly a jejich využití

Někteří z vás možná znají značku DJI, která je takovým průkopníkem a asi nejznámější značkou v dronech nebo stabilizátorech. Zhiyun sice v našich končinách mezi běžnými uživateli známý není, ale ti, kteří se zajímají o filmařskou techniku znají Zhiyun velmi dobře. K čemu vlastně takový gimbal slouží? Je to věcička, která má uvnitř zabudované 3 motorky, jejichž primárním úkolem je stabilizovat telefon ve 3 osách. Motorky vlastně neutralizují svým protipohybem vaše nežádoucí pohyby rukou. Klepne se vám ruka dolů, motorky kompenzují nahoru a naopak. Výsledkem je pak krásně stabilní video jako ve filmech.

Původně byly gimbaly určené opravdu pro filmaře, ale dneska díky své dostupnosti je může mít kdekdo. Jejich použití přijde vhod nejen při videu, ale třeba i u noční fotografie, kde je potřeba mít ruce opět stabilní. Použití je naprosto jednoduché. Stačí vzít mobilní telefon a zkalibrovat jej jednoduchým posunutím doleva a doprava v držáčku a o zbytek se postará motor. Podržením zapínacího tlačítka už dojde k aktivaci gimbalu, který se srovná do správné polohy a vy můžete zapnout vaší klasickou fotoaplikaci nebo si stáhnout aplikaci ZY Play přimo od Zhiyunu a začít natáčet. Při spárování přes Bluetooth budete moci využívat nejen aplikaci ZY Play, ale i v klasické aplikaci fotoaparátu využívat tlačítka nahrávání nebo pořízení fotografie.

Několik dostupných režimů

Gimbal Zhiyun Smooth Q2 funguje v několika režimech mezi kterými se přepínáte jedním klikem na joystick dopředu a dvojklikem na joystick dozadu. První režim s názvem PF funguje tak, že můžete rukou pohybovat zleva doprava, ale osa nahoru a dolů je pevná a vy ji můžete změnit pouze pohybem joysticku nahoru a dolů. V druhém režimu L jsou všechny osy pro pohyb ruky zamknuté a vy je můžete změnit jedině joystickem. Třetí režim zvaný F naopak všechny osy uvolní a joystickem můžete pouze omezeně otáčet telefonem zhruba o 45 stupňů. Mód POV funguje úplně stejně jako předchozí režim F, pouze s tím rozdílem, že můžete telefon i otáčet. No a konečně poslední režim, tzv. Vortex, který aktivujete dalším klikem na joystick vám telefon otočí do režimu ruční svítilny a vy pomocí joysticku s ním můžete otáčet zleva doprava a vytvářet tak opravdu kreativní záběry. 

Na zadní straně je celý mechanizmus vyosen na jednu stranu. Je to kvůli tomu, aby se do záběru nedostal samotný gimbal. Ten se vám tam ovšem bohužel dostane i tak a to je takové trochu mínus v konstrukci. Naštěstí právě v průběhu testování mi dorazil nejnovější firmware, který řeší už i tento problém. Stačí 3x stisknout tlačítko nahrávání a celý telefon se trochu pootočí tak, aby se právě nedostával gimbal do obrazu. A když už jsme u těch trojích stisků, tak 3x stisknutí zapínacího tlačítka telefon přetočí do selfie módu, pokud se tedy chcete vyfotit daleko kvalitnějším zadním foťákem. Pokud budete natáčet na Instagram, hodí se mít telefon ve vertikálním režimu. Toho docílíte jednoduše tím, že přetočíte držadlo do horizontální polohy a je to.

Stojí za to!

Zhiyun Q2 musím pochválit celkově za zpracování a konstrukční řešení. Celokovové provedení působí opravdu robustně, ze spodní strany máte i závit na klasický stativový šroub a po odmontování víčka můžete vyměnit vestavěnou baterii za další, pokud si nevystačíte s jednou. Za mě ovšem úplně v pohodě stačí ta jedna v balení, protože vám dodá až 17 hodin provozu. Tohle je samozřejmě závislé na typu telefonu a jeho vyvážení. Čím lépe jej vyvážíte, tím méně motory budou muset pracovat. Ale vyvážení zvládne opravdu malé dítě a s tímhle gimbalem si užijete opravdu spoustu zábavy. Zhiyun Q2 stojí 3 990,- a jako vždy jej seženete u nás na Hurámobil.cz.

Novinky na e-mail...Další podobné články

Recenze 4smarts Gimbal pro mobilní telefony a kamery

Petr | 03.11.2018
Recenze 4smarts Gimbal pro mobilní telefony a kamery

To, že se mobilem dají natáčet videa, ví dneska každé malé dítě. To, že hlavní rozdíl mezi levným a drahým telefonem je v kvalitě výstupního videa nebo fotek, je asi také známá věc. A že mobilní telefony, které mají optickou stabilizaci, dnes stojí kolem 10 000 Kč a výš, je prostě fakt. Zajímavý ...

Zobrazit celý článek

Recenze JBL PartyBox Encore: Mega hodně muziky v kompaktním balení!

Petr Hudec | 24.10.2022
Recenze JBL PartyBox Encore: Mega hodně muziky v kompaktním balení!

Jestli jste sledovali páteční post na Instagramu, je vám asi jasné, na co bude dnešní recenze. A pro ty z vás, kdo nesledují, tak dnešní malý cvalík je PartyBox Encore. Nejmenší a nejlehčí PartyBox na trhu od JBL – jedničky na našem trhu. Podle mých šedivých vlasů je vám asi jasné, že na plážové ...

Zobrazit celý článek

Recenze Huawei Nova 10 Pro: 100W nabíjení a 60Mpx selfie!

Petr Hudec | 19.10.2022
Recenze Huawei Nova 10 Pro: 100W nabíjení a 60Mpx selfie!

Huawei se vždy u série svých telefonů nova fokusoval na design. Bylo to vlastně takové trochu vylepšení Huawei P Lite o nějaký ten designový prvek. Odlehčené variantě P už ale definitivně odzvonilo a štafetu převzala pouze řada Huawei nova a dnes se podíváme na zoubek modelu Huawei nova 10 Pro. V...

Zobrazit celý článek

Recenze iPhone 14: Nastal čas na změnu?

Petr Hudec | 02.10.2022
Recenze iPhone 14: Nastal čas na změnu?

Vítejte u recenze iPhone 14. Ještě nikdy se mi nestalo, že bych recenzoval podruhé téměř stejný produkt. Vlastně možná i potřetí, protože když jsem si přečetl loňskou recenzi iPhone 13, začínal jsem jí mírným chlácholením, že se jedná o S-kový rok a že zásadnější upgrade přijde určitě až v roce 2...

Zobrazit celý článek
arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.