info
info

Recenze Sony Xperia 1 II: Tak málo by stačilo, aby to byl skvělý telefon!

Jaký produkt se vám vybaví, když řeknete slovo Sony? Někomu televize, někomu Playstation, a v dobách minulých by spousta lidí řekla určitě mobilní telefon. Dnes ovšem Sony uvolnilo pozice pro jiné výrobce a vydává telefony pro úzce specifickou skupinu lidí. Pokud jste to náhodou nevěděli, Sony je pro celý trh dvorním dodavatelem senzorů pro foťáky podobně jako Qualcomm dodavatelem procesorů, avšak vlastní telefony se výkonem foťáků držely v poslední době většinou až za konkurencí. Schválně, myslíte, že Xperia 1 MK 2 toto prokletí změní a bude to dobrá koupě i po konci předprodeje se sluchátky 1000XM3 zdarma?

Recenze Sony Xperia 1 II: Tak málo by stačilo, aby to byl skvělý telefon!

Vysoká odolnost a displej pro filmové fanoušky

Sony je v mobilních telefonech hrozně úzce specifická značka a vlastně takový kult. Buď jí milujete a nedáte na ní dopustit nebo vám to vlastně ani nic moc neříká. Už designem se totálně odlišuje od konkurence. Úzkou nudli, která ale hodně dobře padne do ruky, si rozhodně s ničím nespletete. Tvar celému telefonu dává jasný a typicky poznávací znak Sony, displej v poměru stran 21:9 a tady přichází právě jeden z důvodů, který chápou jen fanoušci Sony. Sony Pictures je poměrně velkým hráčem ve filmovém průmyslu a tak 4k displej, formát stran 21:9 a perfektně hrající stereo reproduktory směřující dopředu je něco, na čem si Sony zakládá.

Běžný uživatel tedy bude brblat nad relativně velkým čelem a bradou, filmový fanoušek a nadšenec Sony pochopí, že někam se ten hardware vměstnat musí, pokud nechcete notch nebo vysouvací přední kameru. Ta by totiž mohla narušit IP68 a hlavně IPx5 ochranu, kterou se Sony už dlouhá léta oproti konkurenci pyšní. Jedná se o kombinaci odolností, kde právě IPX5 je i ochrana proti proudu vody a ne jen ponoření do vody jako je v IPX8. 6,5“ OLED displej je ještě jedním výjimečný, svým 4K rozlišením, které prostě u žádného velkého výrobce nenajdete a s hustotou 643 pixelů na palec je to rozhodně momentálně nejjemnější displej na trhu.

Samozřejmě, že pokud převyšujete konkurenci v jednom ohledu, projeví se to zase někde jinde. Displej rozhodně nepatří mezi nejjasnější displeje a na sluníčku z něj v automatickém režimu vytáhnete světelnost kolem 600 nitů. Je to míň a je to znát. Druhou vlastností je obnovovací frekvence pouze 60Hz, což všichni větší hráči už dnes umí 90 nebo 120Hz displeje. Tedy až na Apple, ten údajně letos 120Hz nezvládne a iPhony 12 budou nadále pouze 60Hz. Sony se to sice snaží kompenzovat skrz „Motion blur reduction“, což je funkce, která by měla zkrátit nutný čas mezi vypnutím a zapnutím pixelu, ovšem v reálu je výsledek těžce pozorovatelný a samozřejmě vyšší obnovovací frekvenci se to nevyrovná. Barevné podání si můžete přizpůsobit a tady je další místo, kam zasáhlo oddělení profi kamer CineAlta.

Na výběr máte buď z Režimu autora, což je režim, který je laděn do teplejších barev a chcete rozhodně pro sledování filmů kvůli barevné škále BT.2020 a 10 bitovým barvám nebo standardní režim, který dělá celkově barvy živější. V tomto režimu můžete zvolit i automatický režim autora, do kterého se telefon přepne v kompatibilních aplikacích jako je třeba předinstalovaný Neftlix. Záleží tedy hodně na vás, jaký režim je vám příjemnější. A pokud to myslíte s nastavením displeje opravdu vážně, můžete si potunit vyvážení bílé do detailů do jakých to v žádném jiném telefonu asi nenajdete. Samozřejmě tohle je pro profesionály, kteří chtějí aby třeba výsledná fotka při tisku vypadala úplně stejně jako na displeji. Běžný smrtelník si v pohodě vystačí s automaticky přednastavenými hodnotami.

Vylepšená baterie

4K displej si samozřejmě žádá i větší baterku a tohle byl jeden z velkých nedostatků původní Xperie 1. I když má Sony tradičně skvělé režimy power managementu, stovky miliampérů oproti konkurenci chyběly a současných 4000mAh je opravdu už důstojná hodnota. I přes tohle všechno počítejte, že Xperia 1 Mark 2 je jednodenní telefon, 2 dny dáte o víkendu, pokud si telefon s sebou berete na chatu jako prostředek někomu zavolat kdyby něco, aktivního využití ovšem 2 dny nedáte. V balení také najdete jen 18W nabíječku i když telefon podporuje 21W skrz Power Delivery. Pokud nabíjíte, jako já, tradičně přes noc, asi je vám to koneckonců jedno. Telefon stejně zapojí svoje učící se režimy, vysleduje vaše návyky a nabíjí pomalu jak to jen jde, abyste těsně před probuzením měli nabito do plna.

Obecně totiž jakékoli nabití nad 90% má vliv na životnost baterie a tak se Sony snaží posledních 10 procent nabít až těsně před probuzením. Samozřejmě, pokud se potřebujete nabít přes den, plný výkon dokáže za půl hodinky dodat telefonu zhruba 50% baterie, což je plně dostačující. Pokud netlačíte na pilu s rychlostí, můžete využít i 11W bezdrátově. Sony to má ovšem s příslušenstvím tak nějak podivně, o nabíječce v balení jsem už mluvil, avšak pokud chcete 11W bezdrátovou nabíječku Sony, máte smůlu. V nabídce je pouze 9W a po 11W se musíte poohlédnout někde jinde v neoriginálních vodách.

Solidní výbava a příjemné prostředí

Asi všichni čekají, že za 33 000 Kč v telefonu bude ten nejrychlejší možný procesor Snapdragon 865, a ano je tu v kombinaci se 6GB RAM a 128GB úložištěm, už to ovšem není tak velká hitparáda. Kdejaká konkurence nabízí za podobné peníze už minimálně 8 nebo i 12GB operační paměti. Úložiště je každopádně UFS 3.0, takže všechno běhá opravdu velmi rychle i když samozřejmě počet aplikací udržitelných v paměti je nižší než u konkurence. Samozřejmá je i instalace téměř čistého Androidu 10 s lehkou Sony nadstavbou. Tradičně je tak k dispozici Side sense spouštěné dvojitým poklepáním na okraj telefonu, což je chytrý pomocník nejčastěji používaných aplikací, který si můžete hodně upravit k obrazu svému.

Chytrý v tom, že sleduje jaké aplikace v jakou denní dobu používáte a automaticky je vám nabízí přednostně. Umožňuje také docela šikovné zobrazení 2 obrazovek, což se hodí na multitasking, a pamatuje si i jaké aplikace jste spolu používali současně a ty vám navhruje ke spuštění. Pokud tedy nemáte třeba premiový účet na Youtube a jste zvyklí třeba při našich streamech si číst emaily, ideální ja na to právě tento splitscreen. A samozřejmě vám asi nemusím říkat, že na obrazovce 21:9 se split screen přímo nabízí.

Pár předinstalovaných aplikací třetích stran tu najdete, ale defacto jsem napočítal jen Facebook, Netflix, Amazon, Outlook, Booking, Linkáč, Accuweather a jednu zkušební verzi hry. Není to tedy nic strašného v podobě 25 aplikací jako u Samsungu, takže balast tu je, ale nic drastického. Celkově je ovládání hodně příjemné a kdo by náhodou přece jen chtěl tuhle nudli ovládat jednou rukou, i ta možnost tu je. Co naopak na Sony nenajdete je odemykání obličejem a zabezpečení je řešené buď klasickým pinem, táhnutím prstem nebo rychlým a spolehlivým bočním tlačítkem s integrovanou čtečkou otisků prstů.

Komplikované focení, nebo zábava?

Tak, a jdeme na foťáky, což je zase hodně specialitka Sony právě kvůli foto divizi Alpha. Všichni asi čekají, že výsledná kvalita snímků bude bezkonkurenční, ale Sony se tentokrát víc než na dokonalé snímky zaměřilo na rychlost. Hned vysvětlím. Už samotné použití 12MP senzorů u všech foťáků, místo třeba nového 108MP u hlavního má za následek opravdu ultra rychlé čtení informací se senzoru. Sony dokáže přečíst obsah celého senzoru za 10ms oproti 30ms na 108MP senzorům, což má za následek 2 věci. Zaprvé při natáčení videa je potlačený rolling shutter při rychlých pohybech kamerou a zadruhé sekvenční snímání teď dokáže vyprodukovat až 20 snímků za vteřinu.

Inspirace z bezzrcadlovky Sony A9 je tedy více než jasná. K tomu přidejte ještě ostření alá Dual Pixel od Samsungu, které používá zhruba 70% plochy senzoru a dokáže ostřit 60x za sekundu. Rázem se dopočítáte toho, že když použijete kontinuální snímání 20 snímků za sekundu, každý snímek bude 3x během expozice zaostřen. Za následek to má opravdu dokonale ostré fotky. Otázkou na místě samozřejmě je, kolik z nás a jak často používá sekvenční focení, které je ideální spíš na sportovní fotografii. Na druhou stranu, pokud se jej naučíte využívat třeba pro focení na party, na oslavách atd., můžete nafotit spoustu sekvencí snímků a pak z nich vybrat jen ty, které se vám líbí.

Aby to ale nebylo tak jednoduché, k dispozici jsou na veškerou práci s foťákem 3 aplikace a tady nastává onen kámen úrazu. Hlavní fotoaplikace, kterou známe všichni se od poslední Xperie defacto nezměnila. Jeden až 3 stromečky pro použití foťáků jsou každému jasné, někomu by mohlo chybět přepínání kamer pouhým roztahováním prsty, mě ale citelně nejvíc chybí 2 věci: Noční režim a HDR režim. U nočního režimu je argument Sony takový, že chce, aby fotky byly reálné a ne postprocessingem zesvětlené snímky alá noční režim Huaweie, u HDR je argument takový, že HDR je dostupné v aplikaci Photo Pro. Ano, pro natáčení a focení jsou totiž v Sony hned 3 aplikace. Klasická fotoaplikace, poté aplikace Photo Pro na focení a Cinema Pro na natáčení videí.

Všechno cajk, kdyby právě v Sony pochopili, že takové Auto HDR je sakra potřebná funkce v automatickém režimu v hlavní aplikaci. Mobilní telefon totiž ze své povahy nemůže nikdy nahradit profesionální kamery a foťáky. Je fajn, že Sony se snaží aplikace udělat přesně tak, jak vypadají na oněch profesionálních zařízeních kde fungují skvěle, jen prostě mobil je víc než cokoli jiného point and shoot zařízení. Pokud chci docílit nádherných fotek, postavit telefon na stativ a dělat večerní fotky Prahy, dost pravděpodobně s sebou ke stativu potáhnu ještě profi foťák. A absence HDR v automatickém režimu, který je pro masy, je za mě velký fail.

Stejně tak druhý velký fail jsou formáty v aplikaci Photo Pro. Pokud už existuje takto detailní manuální aplikace, kde si mohu nastavit všechno možné, kde je focení do RAWu? To je přece tak základní věc jako je u auta třeba motor nebo volant. Bez RAWu totiž postrádá celá aplikace jakýkoli smysl a chodit sem budete jenom kvůli tomu, abyste si připadali cool, že rozumíte focení nebo že nedejbože chcete fotku vyfocenou s velkým dynamickým rozsahem. Dalším příkladem nedotaženosti aplikace je ostření, kde nepochopitelně nejkratší ostřící vzdálenost automatikou vůbec neodpovídá nejkratší ručně nastavené vzdálenosti na posuvníku. Samozřejmě zabývat se Photo Pro aplikací je rozhodně na samostatné video, které si zaslouží udělat až budou odstraněny elementární nedostatky a Cinema Pro už znáte z loňska.

Pro účely recenze postačí říct, že ve Photo Pro můžete nastavit vše kolem ostření, ISO, vyvážení bílé, značky polohy, fotit samozřejmě skrz všechny 3 objektivy, ale hlavně zajímavě vypadá styl menu. Vzhledem k tomu, že spolupráce je úzce spjatá s divizí Alpha, kde jedna z nejvíc vytýkaných funkcí je styl menu a toto je nově přepracované do vertikálních grafických ikonek s horizontálním rozložením, možná, že vidíme reálný teasing nového menu v chystaných foťácích A7S III a nejspíš A5tky, která se chystá později.

Fotky stojí za to

Teď už jdu ale na kvalitu výsledných snímků v hlavní aplikaci u kterých je vidět, že postprocessingem si prošly opravdu minimálně a asi nejvíc odpovídají realitě oproti tomu, co jsem měl možnost vidět letos ve všech testovaných telefonech. Ostrost je opravdu precizní s dostatkem detailů a šum na fotkách je občas znatelnější než třeba u Samsungu, na druhou stranu výraznější redukce šumu by zas měla za následek méně ostré fotky. K dokonalosti prostě chybí jen ten RAW a HDR, které by v některých mezních situacích dokázalo vytáhnout stíny. Jinak se mi tradičně hrozně líbí barevné podání a hlavně pokud fotíte při západu slunce, ten tón barev mě tradičně na Sony hrozně baví.

Večerní fotky jsou takové, jak je vidíte svým vlastním okem. Nevidíte nic ve stínech, nevidí to tam ani telefon a je to otázkou volby jestli se vám víc líbí pojetí Sony nebo pojetí třeba Huaweie. A zase se budu opakovat, být tu RAW, který teda vlastně Sony slibuje dodělat, vytáhl by si každý stíny i dodatečně. Širokoúhlý foťák na první pohled při 16mm není tak širokoúhlý jak u konkurence, ale opět to má své opodstatnění vzhledem k dospělým foťákům, kde 16mm šíro kopíruje klasický objektiv 16-35 a fotky vypadají na šíro oproti porovnání s konkurencí opět velmi dobře a vyváženě i když sem tam se mi podařilo na automatiku vyfotit docela slušné přepaly. Zoomový foťák je zde ekvivalent 70mm, což je 3 násobný zoom a zase to odkazuje na 70-200 objektiv z profi sféry, ale výslednými fotkami je ze všech 3 nejslabší. Fotky jsou desaturovanější a hlavně celkově se z nich vytratila ostrost.

Teda ostré jsou pořád, ale oproti zbylým 2 foťákům už daleko méně. U videa je telefon schopen natáčet všema 3ma foťákama ve 4K. Ovšem tady přichází další nelogičnost. Pokud chcete ve 4K 60fps, musíte do aplikace Cinema Pro. Kdybyste očekávali, že aplikace foťáku, která nabízí přepnutí do Photo Pro ikonkou u foťáku, po přepnutí na video nabídne přepnutí do Cinema Pro, chtěli byste moc. Opět si tedy musíte pamatovat, že pro 4K60 se prostě chodí jinam. Když se tedy konečně dostanete k natočení videa, zjistíte, že tradičně je velmi dobré a líbivé barevné podání z fotek je stejné i u videa. Elektronická stabilizace je dostupná na všech třech objektivech přičemž u hlavního a tele je i ta optická. Celkově jsem s videem na Xperii hodně spokojený.

Závěrem

No, babo raď jak tuto Xperii shrnout. 33 000 Kč za telefon je velká pálka, navíc když už k němu nedostanete ani sluchátka v hodnotě 8 000 Kč, která se rozdávala v předobjednávkách. Celkově telefon nemá žádnou výraznější slabinu. Ano, displej míň svítí na sluníčku, vyrovná to 4K, baterka už je konečně dostatečně velká, hardware je špičkový, voděodolnost a prachotěsnost skvělá, design je originální, dokonce se vrátil jack na sluchátka ke kterému mám taky jednu historku, která se pojí s jeho umístěním. Zdířka je nahoře kvůli tomu, aby cesta od zvukového procesoru směrem k výstupu byla co nejkratší a tím pádem co nejméně rušena – až tak inženýři při designování přemýšlí.

Problém je, že ovšem tak usilovně přemýšlí, že občas něco až přemyslí. A to je největší kámen úrazu. U foťáku totiž máte pocit, jak kdyby na celém telefonu pracovaly 3 teamy lidí a navzájem spolu vůbec nekomunikovali. Jeden team měl na starosti hlavní aplikaci, druhý aplikaci pro natáčení a třetí aplikaci pro focení. A je to znát. Pokud totiž byla snaha přiblížit se divizi Alpha, proč nevzít celé prostředí z foťáků Alpha? A proč ani po skoro po 2 měsících od prvních amerických recenzích není v telefonu pořád focení do RAWu? Zkrátka na telefonu platíte hlavně za 2 věci. Za procesor a za foťáky. Ty jsou výborné, ovšem jejich použití je zmatečné. Vlastně je to hodně podobné jako u Huaweie, skvělý hardware, ale nemá Google. A software je polovina produktu. Pozitivní věc na něm je, že se dá, na rozdíl od hardwaru, vylepšit a poslat aktualizaci. Tenhle telefon by si to totiž ukrutně zasloužil.

Za 33 000 Kč už nedodělky odpustit moc nejde a konkurence je v tomto ohledu nesmlouvavá. Daleko levněji totiž pořídíte S20+, Oneplus 8 Pro, za podobné peníze máte iPhone 11 Pro Max – tohle všechno jsou telefony, které mají mainstreamové vlastnosti zvládnuté holt daleko lépe. A když zvládne Sony mainstreamové věci, bude hrozně fajn se pustit do vychytávek jako Cinema Pro a Photo Pro, což mohou být právě ty jazýčky na vahách, proč nakonec si to Sony koupit. Na začátku to bylo jednoduché, přibalila se jako dárek k předobjednávkám sluchátka v hodnotě 8 tisíc korun, teď ale je čas prodávat za plnou cenu bez slev. A to půjde asi hodně těžko.

Novinky na e-mail...Další podobné články

Prémiová sluchátka k špičkovému telefonu zdarma! Kompaktní Sony Xperia 5 IV je tady!

Kateřina Červená | 12.09.2022
Prémiová sluchátka k špičkovému telefonu zdarma! Kompaktní Sony Xperia 5 IV je tady!

Dnešním dnem startují předobjednávky nového modelu Sony Xperia 5 IV 5G v barvě černé, bílé a zelené. S telefonem získáte navíc sluchátka Sony WFLS900 LinkBuds S v černé barvě v hodnotě 4 499 Kč. Akce poběží do 1.10.2022 nebo do vyprodání zásob.

Zobrazit celý článek

Recenze JBL PartyBox Encore: Mega hodně muziky v kompaktním balení!

Petr Hudec | 24.10.2022
Recenze JBL PartyBox Encore: Mega hodně muziky v kompaktním balení!

Jestli jste sledovali páteční post na Instagramu, je vám asi jasné, na co bude dnešní recenze. A pro ty z vás, kdo nesledují, tak dnešní malý cvalík je PartyBox Encore. Nejmenší a nejlehčí PartyBox na trhu od JBL – jedničky na našem trhu. Podle mých šedivých vlasů je vám asi jasné, že na plážové ...

Zobrazit celý článek

SONY WH-1000XM5 | Vyplatí se upgrade z XM4?

Petr Hudec | 28.06.2022
SONY WH-1000XM5 | Vyplatí se upgrade z XM4?

Ve světě sluchátek je pouze pár firem, na jejichž produkty se vyplatí rok co rok upřít svou pozornost a jednou takovou společností je bezesporu Sony, které patří už dlouhá léta k naprostým špičkám v oboru. Letos jsme se tak opět dočkali další iterace nových sluchátek Sony WH-1000XM5, které jsou j...

Zobrazit celý článek

Recenze Huawei Nova 10 Pro: 100W nabíjení a 60Mpx selfie!

Petr Hudec | 19.10.2022
Recenze Huawei Nova 10 Pro: 100W nabíjení a 60Mpx selfie!

Huawei se vždy u série svých telefonů nova fokusoval na design. Bylo to vlastně takové trochu vylepšení Huawei P Lite o nějaký ten designový prvek. Odlehčené variantě P už ale definitivně odzvonilo a štafetu převzala pouze řada Huawei nova a dnes se podíváme na zoubek modelu Huawei nova 10 Pro. V...

Zobrazit celý článek

Z našeho obchodu

arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.