info
info

Recenze Samsung Galaxy Z Flip: Luxusní šperk (nejen) pro bohaté!

Konečně jiný telefon, řeknou si určitě ti z vás, kteří poslední řádku let žehrají na to, že všechny telefony vypadají úplně stejně a těžko lze rozeznat jeden od druhého. Ano, takový je Z Flip od Samsungu. Za mě jedno z nejvyužitelnějších řešení ohebných telefonů vůbec a telefon, který spolu s Motorolou Razr nastartoval kategorii sobě vlastní.

Recenze Samsung Galaxy Z Flip: Luxusní šperk (nejen) pro bohaté!

Samsung vs. Motorola

Samsung Galaxy Z Flip a Motorola Razr jsou telefony ze samostatné kategorie asi podobně jako třeba telefony od Applu a je vám jasné, že tentokrát rozhodně spíš než cena bude prim hrát užitná hodnota. Ohebné telefony totiž nejsou kategorie prověřená lety vývoje a je jasné, že taková technologie, aspoň z počátku nebude v budgetových telefonech. Je tedy naprosto zbytečné nadávat na to, že je to drahé, ale pojďme spíš obdivovat, co až je v dnešních telefonech možné dokázat. Koneckonců taková Ferrari, Bugatti a podobná auta si také většina z nás kvůli ceně nekoupí a přesto neznám nikoho, kdo by na jejich ceny nadával. Jestli tedy dnes budu Z Flip s něčím srovnávat, bude to primárně Motorola Razr.

Každý z výrobců přistoupil totiž ke svému telefonu po svém. Samsung má bohaté zkušenosti se svým kloubem u Foldu, který způsobil mnoho problémů a vypadá to, že se poučil a kloub u Z flipu vypadá daleko líp. Je prostě daleko bytelnější, kryje jej uvnitř speciální páska a aby se do něj nedostaly nečistoty i kartáčky, které mají „vymetat“ nečistoty ven. Samozřejmě jen čas ukáže, jestli je toto řešení dostatečně efektivní, ale za mě rozhodně posun. Samsung navíc kloub a mechanizmus všech převodů využívá k tomu, že můžete telefon kromě polohy otevřeno a zavřeno zastavit v jakékoli poloze. Tím pádem i klidně rozevření na 90 stupňů, který se hodí báječně na videohovory a ještě máte obě ruce volné třeba na vaření.

Design pro odvážné

Design je obecně to, na co Samsung myslel především, když cílil na určitou skupinu zákazníků. Cílovka něžných žen spolu se zhruba 4% mužů je tady naprosto jasná i podle promo materiálů výrobce. Pokud jste ovšem muž, který si rád potrpí na osobitost, výstřednost, rádi vyčníváte z davu, vůbec bych se nebál o Z Flipu uvažovat i u oněch zbylých 96%. Tady už bude hodně záležet na 2 věcech. Jak moc jste výstřední, protože můžete zvolit barvu fialkovou, a nebo uniformní černou. Já bych se ovšem vůbec za fialovou nestyděl. Vypadá opravdu hodně decentně a současně dost sexy.

Odůvodněná slabší baterie

Druhou věcí je, a upřímně přiznávám, že tohle je asi největší slabinou Z flipu, jak moc přes den strávíte na telefonu. Oříškem je totiž poměrně slabá 3300mAh baterie, která průměrnému uživateli vydrží 1 den, náročný však bude muset si odpoledne asi trochu proudu přicucnout. Nabíjení tady ovšem moc rychlé není. Teda rychlé na iPhony ano, ale přece jen u Samsungů už jsme zvyklí na víc než 15W. Obecně kapacita baterií je totiž daň za celý ohebný telefon. Ty jsou v telefonu 2 a dohromady poskytují zmíněných 3300mAh, což je ovšem daleko víc než třeba u Razru. To se samozřejmě promítá i na čelní stranu. Samsung se rozhodl obětovat velikost displeje, který je na čelní straně opravdu miniaturní, ovšem daleko zvýšil právě kapacitu baterií. Na Razru je displej z venku sice velký, ovšem baterie má kapacitu jen 2550mah a to je docela málo na to, jak velké vnitřní displeje oba telefony mají.

Skvělý, ale křehký displej

U Z Flipu je vnitřní displej obrovský, 6,7“ je velikost třeba S10 Lite nebo S20+ a je jasné, že tohle něčím napájet musíte. Displej je každopádně na špičkové úrovni, přesně na té, kterou od Samsungu očekáváme. Tím pádem FHD+, HDR10+, SuperAmoled, výborná svítivost na sluníčku, tohle je všechno skvělé. Tradiční výtka pouze směřuje k tomu, jak Samsung tento telefon propaguje. Jako odolný telefon se skleněnou obrazovkou Ultra Thin Glass. Ano, skleněná obrazovka zde bezesporu je, bohužel vás už Samsung cíleně zapomíná upozornit na to, že na onom skle je ještě notná dávka plastu, kterou bohužel poškrábete i nehtem.

Smutné je, že tuto informaci se prostě nikde před nákupem nedozvíte a toto je učebnicový příklad klamavé reklamy. Není to tedy chyba produktu jako takového, ale zjevná chyba marketingového oddělení za zvolený způsob propagace. Výhodou nově aplikované skleněné vrstvy tak není, jak by se mylně někdo mohl domnívat odolnost, ale jiný pocit z dotyku. Displej už se tak nekrabatí jako u Foldu, tohle je jednoznačně krok kupředu a je vidět, že pořád je co inovovat.

Slušná hardware výbava

Po hardwarové stránce je uvnitř Z Flipu Snapdragon 855+ v kombinaci s 8GB RAM a 256GB rychlým UFS 3.0 úložištěm. Mnozí z vás se v tuto chvíli asi oprávněně ptají, proč je uvnitř loňský procesor a ne letošní 865. Odpověď je jasná. Každý vývoj mobilního telefonu trvá určitou dobu. U klasických telefonů to může být od 1-2 měsíců po půl roku podle náročnosti. U tak složitého telefonu, jakým je Z Flip je doba vývoje daleko delší a v tu dobu, kdy začal vývoj Z Flipu tak nebyla pravděpodobně 865 ještě dostupná. Na druhou stranu pochybuju, že cílová skupina zákazníků vůbec nějaký rozdíl pozná. Tady běží všechno absolutně rychle a na jedničku. Android 10 s nadstavbou OneUI 2.0, kterou tradičně považuju za jednu z nejlepších na Androidu běží opravdu ukázkově. Tradičně mi vadí jen tuna balastu, kterou má Samsung stále potřebu nám vnucovat a za kterou od výrobců daných aplikací jistě dodatečně inkasuje tučné šeky.

Celkově jsem měl z používání Z Flipu velmi dobrý dojem, skvělá byla čtečka otisků prstů na boční straně a jediné, co by mohlo někomu vadit je trochu netypická šířka displeje, která má za následek zhuštěná tlačítka na klávesnici, takže občas dochází k nechtěným překliknutím při psaní zpráv. Druhou věcí je přivyknutí si na místo, kde dochází k ohybu. Displej je „zkrabatělý“ a při swipování prstem je to prostě hodně znát. Tady má naopak výhodu Fold, kde přes ono místo ohybu prstem tak často nejezdíte. Na Z Flipu prostě jakékoli potáhnutí po stránce, po Instagram feedu, Facebooku atd. cítit budete. Jestli si na to zvyknete je na vás. Mě to štvalo dost, ale na druhou stranu momentálně to holt líp vyřešit nejde.

Starý známý fotoaparát

Senzory foťáků jsou u Z Flipu z loňské S10 s trochu jinou optikou. 12MP hlavní foťák se světelností f/ 1.8 a velikostí pixelů 1,4 mikrometru je doplněn ještě druhým 12MP šírem se světelností f/2.2. Tady je potřeba si říct že vývoj ve foťácích jde dopředu opravdu mílovými kroky a co dnes je super, zítra už být nemusí. Proto samozřejmě když jsem na S10 foťáky hodně chválil s odstupem času už se dostávají ve vlajkové třídě k průměru a s letošní sérií S20, P40 nebo Mate 30 Pro rozhodně nemůže Z Flip soupeřit. Víte co, ono to ale úplně tak nevadí. Jde o to, aby fotky nebyly vyloženě špatné a aby dokázaly držet krok aspoň právě na úrovni loňských S10. A to si myslím, že se povedlo.

Za denních podmínek jsou na hlavním foťáku snímky velmi dobré, barvy jsou vyvážené s dobrým dynamickým rozsahem i když oproti S10 se trochu horší světelnost objektivu projeví s ubývajícím světlem. U večerních fotek už je pak samozřejmě výsledek o poznání horší než u S10, ale zase hodně záleží na tom, co fotografujete. Postprocessing se občas nesnaží hledat to, co by stejně zobrazil špatně a tak to raději zahodí.

Znatelný rozdíl je při použití nočního režimu, kde už se ze stínů podaří vytáhnout docela slušně dost informací. Jediná nevýhoda, že celkově působí focení na noční režim nepřirozeně divně a toto je vlastně jediné místo, kde máte pocit, že se v telefonu něco zadrhlo. Animace probíhajícího snímání nočního režimu se totiž nepřirozeně dlouho zasekne a vy chvíli máte pocit, že se vůbec nic neděje, byť už foťák exponuje. To je ale asi drobnost, která se dá vylepšit v příští aktualizaci. U širokoúhlého foťáku budete za dobrého světla z fotek nadšení, protože se tam konečně vejde to, co do normálního ne.

S ubývajícím světlem ovšem už zaznamenáte hodně šumu a večer jsou už fotky špatně použitelné, večer už pak těžko. Dochází ke značnému rozmazání, šumu atd. Video dokážete natáčet oběma foťáky až ve 4k, přičemž u hlavního i v 60 snímcích za vteřinu a s optickou stabilizací vypadá opravdu velmi dobře, tradičně snad spolu se Sony se jedná o nejlepší video v telefonech s Androidem.

Ano nebo ne?

Asi se ptáte jestli si Samsung Galaxy Z Flip koupit za cenu 39 000 Kč. To je samozřejmě otázka, kterou si primárně musíte zodpovědět sami. Pokud patříte do skupiny, kterou už jsem párkrát jmenoval a na kterou Samsung cílí, vůbec bych se nákupu nebál. Pokud totiž o takovém telefonu vůbec uvažujete, pravděpodobně pro vás není cena hlavním rozhodovacím faktorem. Za své peníze dostanete unikátní kousek, který budete dlouho obdivovat jak vy, tak vaše okolí. Ze začátku asi možná i tak moc, že vám kvůli samotnému ukazování všem nevydrží baterka ani jeden den, ale až opadne první nadšení, budete pravděpodobně naprosto v pohodě.

Jediný pozor si dejte opravdu na křehký displej, protože jestli máte tendenci telefon otvírat jednou rukou, mohlo by se vám stát, že si displej nechtěně poškrábete. V takovém případě na vás Samsung myslí a první výměnu displeje vám naúčtuje za 3 000 Kč. Na jednu stranu je to fajn sleva, na tu druhou by Samsung do doby než přestane zákazníky mystifikovat s odolností, měl dát první výměnu displeje zdarma. Přece jen nemůžeme moc čekat od něžnějších poloviček zájem o povahy materiálů atd. Věřím, že nám tuto drobnou neznalost vynahrazují bohatě zase něčím jiným, v čem my muži naopak ztrácíme.

Novinky na e-mail...Další podobné články

Samsung Galaxy Z Fold3: Nekupujte dřív než dočtete tuhle recenzi! [recenze]

Petr Hudec | 24.08.2021
Samsung Galaxy Z Fold3: Nekupujte dřív než dočtete tuhle recenzi! [recenze]

Samsung Galaxy Z Fold3 jsem podrobil důkladnému zkoumání a pokud se rozhodujete zda jej koupit, rozhodně by vám neměla ujít tato recenze.

Zobrazit celý článek

Galaxy S21 FE 5G nyní za 12 200 Kč, a navíc sluchátka Buds2 ZDARMA

Kateřina Červená | 18.05.2022
Galaxy S21 FE 5G nyní za 12 200 Kč, a navíc sluchátka Buds2 ZDARMA

Pokukujete po telefonu v epickém provedení? Teď nastal ten pravý čas pro koupi. Připravili jsme pro vás jedinečnou nabídku mobilního telefonu Samsung Galaxy S21 FE 5G s neodolatelnou slevou a sluchátky Galaxy Buds2 zcela zdarma! Pořídit si Galaxy S21 FE 5G nebylo nikdy výhodnější!

Zobrazit celý článek

Recenze OnePlus 10 Pro: Co se stalo s legendou?

Petr Hudec | 24.04.2022
Recenze OnePlus 10 Pro: Co se stalo s legendou?

Co se vám vybaví, když se řekne OnePlus? Většině zákazníků, kteří kupují mobilní telefony v marketu spolu s pračkou či ledničkou pravděpodobně nic moc. Pak jsou tu znalejší, kteří telefony tohoto výrobce registrují, ale pak existuje speciální skupina fanoušků, kteří vnímají OnePlus jako něco posv...

Zobrazit celý článek

Z našeho obchodu

arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
zavrít okno
Dárek na Vás čeká v košíku.
Máme pro
Vás dárek.
Máme pro Vás dárek
zavrít okno
Dárek prosím aktivujte kliknutím na e-mail, který jsme Vám odeslali. Děkujeme.
zavrít okno
Na Váš e-mail jsme zaslali instrukce pro vyzvednutí dárku. Užijte si ho!
zavrít okno
Jste u nás poprvé? Máme pro Vás dárek.
Máme pro
Vás dárek.
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.