info
info

Co je NFC? Vše, co potřebujete vědět

Co je NFC? Vše, co potřebujete vědět

 

NFC


NFC je technologie vysokofrekvenční bezdrátové komunikace, která umožňuje výměnu informací na krátké vzdálenosti. Z toho vychází i anglické označení Near Field Communication. NFC je bezdrátovým datovým rozhraním mezi zařízeními, připomínajícím infračervený port IrDa nebo Bluetooth. Pro přenos dat mezi dvěmi zařízeními využívá vysokofrekvenční magnetické pole o frekvenci 13.56 MHz, užívané také technologií RFID.1 RFID je schopno přijímat a vysílat na vzdálenost několika metrů, zatímco NFC pouze v rámci blízkého okolí. Za maximální hranici se považuje 20 cm. Účinná vzdálenost se pohybuje kolem 4 cm.

NFC potřebuje k provozu velmi málo energie a je tak schopno udržovat komunikaci mezi aktivními a pasivními zařízeními. O napájení se v tomto případě stará elektromagnetické pole aktivního zařízení. Za hlavní přednosti NFC technologie je považována intuitivnost, všestrannost, bezpečnost. Dalšími výhodami jsou integrované funkce pro podporu zabezpečených aplikací a možnost rychlého a jednoduchého nastavení bezdrátových technologií jako Bluetooth nebo Wi-Fi.

 

NFC technologie


Historie NFC


NFC vznikalo od roku 2002, kdy NXP Semiconductors (tehdy polovodiče Phillips) a Sony začali s vývojem této technologie. NFC technologie byla od počátku vyvíjena jako bezpečná alternativa k technologii RFID, která může být kvůli svému dosahu často terčem odposlechu. NFC navíc využívá potenciálu mobilních telefonů, které dnes většina lidí nosí a využívá na každém kroku. Roku 2004 Sony, Nokia a Philips zakládají neziskovou organizaci NFC fórum. Poslání NFC fóra je rozšíření NFC do světa. Roku 2006 Nokia uvedla model 6131, který byl vybaven NFC, nikoli však operačním systémem, který by umožnil práci s pokročilými NFC aplikacemi. Jednoduché aplikace, představené ve světě již roku 2005 ovšem zvládal. První NFC mobilní telefon s operačním systémem (v tomto případě systém Android) byl na trh uveden v roce 2010. Výrazně prosazovat se však technologie začala až později – technologii začaly v roce 2011 využívat například platební karty MasterCard a dnes je tento způsob plateb kartou zcela samozřejmý. Technologie se prosazuje dále.

 


Jak NFC funguje


Při dotyku nebo přiblížení dvou zařízení s NFC se automaticky spustí jejich komunikace. Technologie funguje na bázi krátkých rádiových vln, má velmi nízkou spotřebu a umožňuje vytvoření pasivních bodů, tzv. tagů. Ty jednoduše nalepíte na potřebné místo nebo je můžete nosit u sebe. Navíc NFC mobil dnes téměř každý nosí v kapse.

 


Co je NFC tag/štítek?


NFC štítek je ve své podstatě malá nálepka v různých barevných provedeních, ve které se ukrývá bezkontaktní NFC čip (NFC chip). Tento bezkontaktní čip nepotřebuje pro svoji funkci žádné napájení, je proto velmi malý, levný a může být umístěn téměř kamkoliv. Každý čip je vybaven unikátním identifikačním číslem a dle typu i určitou velikostí paměti na data. Díky těmto vlastnostem je vhodný pro řadu aplikací v mnoha oblastech našeho života.

NFC tag


NFC vs. Bluetooth


NFC se v porovnání s Bluetooth může jevit jako zbytečná technologie. Mezi těmito dvěma přenosy však existuje hned několik rozdílů, přičemž novější standard NFC nabízí poměrně zajímavé výhody ve srovnání s Bluetooth.

 

Výhody NFC

 • Nižší spotřeba energie než u Bluetooth 4.0 (LE)
 • Ideální pro pasivní zařízení jako reklamní značky či štítky – není zapotřebí žádné energie
 • Možnost nabíjení malých IoT zařízení
 • Ztížení záznamu komunikace útočníky = bezpečnější komunikace
 • Rychlost připojení mezi zařízeními

 

Nevýhody NFC

 • Kratší vzdálenost, na kterou jsou zařízení schopná komunikovat
 • Pomalejší přenos ve srovnání s Bluetooth

 

Bluetooth má výhodu, že můžete informace předávat i ze vzdálenosti několika metrů. U NFC je komunikace možná pouze na několik centimetrů. Krátká vzdálenost má však i své výhody, protože vaši komunikaci nemohou napadnout útočníci. Co se týče rychlosti přenosu, tak i v tom NFC pokulhává. Zatímco NFC je schopno přenášet informace rychlostí maximální 424 kb/s u Bluetooth 2.1 je rychlost 2,1 Mb/s a u Bluetooth 4.0 dokonce až 24 Mbit/s. Nespornou výhodou NFC je však rychlost spárování, která trvá nanejvýš 0,1 s. Na tuto rychlost se teprve nedávno vyšplhal i Bluetooth 4.0.

 


K čemu lze NFC v praxi využívat?


Nejčastější užití funkce NFC je placení mobilem v obchodě. Představte si, že stojíte u pokladny, chcete zaplatit vaší platební kartou a nemůžete najít peněženku. Když už ji najdete, snažíte se z peněženky kartu vytáhnout a ne a ne se podařit. Za vámi čeká nedočkavá řada lidí a všichni jsou nervózní. S funkcí NFC se vše urychlí. Místo lovení platební karty nebo hledání mincí k terminálu jen přiložíte svůj telefon a během pár sekund máte zaplaceno. NFC platby mobilem jsou stále rozšířenější, stačí k tomu využít platebních systémů Google Pay či Apple Pay, které již fungují i u nás a na Slovensku. NFC lze ale využít i v mnoha dalších situacích.


Probíhají diskuze ohledně ochrany proti zneužití tohoto způsobu využití. Samotná aplikace po přiložení k terminálu NFC požaduje heslo pro spuštění. Pro zaplacení útraty se využívá systém, kde terminál vyžaduje PIN náhodně při nákupu do 500 Kč a nad tuto částku se musí PIN pro transakci zadávat vždy. PIN je možné zadávat ručně nebo pomocí face ID. Pomocí NFC technologie lze zabezpečit dům a otvírání dveří, popř. použít jako klíč od vozu. Odpadá tak nutnost nosit u sebe různé klíče, přístupové karty, či zadávání přístupových kódů.

 

Další příklady využití NFC

 • Občanský průkaz, řidičský průkaz, pas
 • Klíč od vozu a jiných dopravních prostředků
 • Elektronický klíč, například k vašemu PC
 • Vzájemná konfigurace Bluetooth a Wi-Fi zařízení
 • Přístup do WiFi zabezpečené technologií WPS1
 • Sdílení kontaktů, fotografií, videí nebo souborů
 • Rychlejší připojování k bezdrátovým reproduktorům
 • Popisování krabic při stěhování
 • Odeslání přednastavené SOS zprávy – ideální pro děti, které neumí psát, či seniory
 • Spouštění map jednoduchým usazením telefonu do držáku v autě

 

Přínos NFC pro pohodlí člověka potenciál využitelnosti do budoucna je velký. Problém je vybití baterky při integrovaných službách do mobilního zařízení, to pak uživatel ztratí přístup k většině možnostem NFC. Také se uvádí fakt, že pokud bude zařízení s NFC odcizeno, dojde tím ke ztrátě všech důležitých věcí integrovaných v zařízení (občanský průkaz, elektronický klíč, pas atd.). Samozřejmě NFC podporuje i šifrování a většina aplikací ještě před spuštěním požaduje heslo na přístup.

NFC platba hodinkami


NFC v telefonu


Technologie NFC se v mobilních telefonech pomalu a jistě stává standardem. S jistotou můžeme říci, že se funkce objevuje u mobilů vyšší střední třídy a vlajkových lodích, ale také se již prosazuje u mobilů v nižší střední třídě jako například sympatický telefon vivo Y72 5G. Kdo má rád Apple, tak ocení využití NFC již od modelu iPhone 7. Každopádně pokud váháte, jestli váš telefon podporuje NFC, tak tuto informaci zjistíte velice jednoduše. Uvedeno budete mít v technické specifikaci vašeho telefonu, stejně tak je informace obsažena i v systémovém nastavení, a to konkrétně v sekci Bezdrátová připojení a sítě. Zde by měl být dostupný přepínač NFC. Pokud zkratku NFC nikde ve svém telefonu nenajdete, projděte si také návod, který jste k telefonu obdrželi. Z něj velice jednoduše vyčtete, kde se NFC ve vašem telefonu nachází a zda vůbec tuto funkci váš telefon má.

 


Jak můžete NFC zapnout?


NFC, tedy bezdrátovou komunikaci mezi dvěma zařízeními, můžete ve svém telefonu zapnout v systémovém nastavení, v sekci Bezdrátová připojení a sítě – Další. Zde si jednoduše vyhledáte zkratku NFC a vyberete možnost zapnout. Jakmile NFC zapnete, okamžitě váš telefon začne vyhledávat vhodná zařízení ke komunikaci z vašeho okolí. Následující kroky už jsou velice jednoduché. Prostě si jen vyhledáte zařízení, ke kterému by se váš telefon měl připojit, a můžete začít sdílet obrázky, hudbu, webové odkazy nebo jakékoliv jiné soubory.

 


Jak nastavit Google Pay?

Prvotní nastavení služby Google Pay je záležitost několika málo minut.

 1. Stáhněte si zdarma aplikaci v obchodě Google Play nebo přejděte na stránku pay.google.com
 2. Nyní bude potřeba se přihlásit k vašemu účtu Google a přidat platební metodu
 3. Pokud plánujete používat Google Pay v obchodech, ujistěte se, že váš telefon má NFC
 4. Nyní je vše připraveno a můžete rychle a snadno platit na nespočtu míst jako například v kamenných obchodech, online obchodech, na webech, posílat peníze rodinným příslušníkům

 


Jak nastavit Apple Pay? 

Úvodní nastavení služby Apple Pay trvá jen několik minut. Novou debetní či kreditní kartu můžete přidat v aplikaci Peněženka.

 1. V aplikaci Peněženka klikněte na tlačítko Přidat
 2. Nyní je potřeba klepnout na kreditní karta nebo debetní a pokračujte
 3. Postupujte dle instrukcí na obrazovce a přidejte novou kartu. Jakmile budete vyzváni, vyberte ze seznamu svoji banku nebo vydavatele karty, případně je najděte pomocí vyhledávacího řádku
 4. Ověřte své údaje u banky nebo vydavatele karty. Banka si od vás může nechat vyžádat další informace, případně vás vyzve, abyste si stáhli aplikaci
 5. Pokud vlastníte spárované Apple Watch, obdržíte možnost přidat kartu současně i do hodinek 

Apple Pay a Google Pay


MOBILNÍ TELEFONY S TECHNOLOGIÍ NFC


 

Novinky na e-mail...Další podobné články

NOVINKA: Xiaomi Mi Band 5 právě v prodeji za super cenu

Michal Kužel | 16.07.2020
NOVINKA: Xiaomi Mi Band 5 právě v prodeji za super cenu

Xiaomi představilo nový model Xiaomi Mi Band 5. Nejzajímavější inovací je rozhodně nabíjení fitness náramku a vylepšený displej.

Zobrazit celý článek

Virtuální RAM na Androidu: Co je to, jak funguje, a měla by vás zajímat?

Virtuální RAM na Androidu: Co je to, jak funguje, a měla by vás zajímat?

Virtuální RAM, (Dynamic RAM Expansion – Dynamické rozšíření RAM) – pokud se zajímáte o novinky ze světa Android smartphonů a sledujete pravidelně náš blog nebo Youtube kanál, zřejmě jste toto označení už někde zaslechli. V dnešním článku se dozvíte, o co se přesně jedná, jaký je rozdíl mezi klasi...

Zobrazit celý článek

Placení chytrými hodinkami aneb Vše, co potřebujete vědět

Tomáš Richter | 01.08.2021
Placení chytrými hodinkami aneb Vše, co potřebujete vědět

V České republice je bezkontaktní placení velmi populární. Velká část populace se spoléhá na svůj chytrý telefon, ale jak to funguje u chytrých hodinek?

Zobrazit celý článek

Služba Apple Pay dorazila do ČR!

Petr | 20.02.2019
Služba Apple Pay dorazila do ČR!

Majitelé iPhonů se radují. Možnost bezkontaktních plateb prostřednictvím Apple Pay se dostala konečně i do Česka. Vlastníci zařízení se systémem Android mají tuto možnost už téměř rok, a to přes Google Pay. Od té doby se začalo mluvit také o Applu.

Zobrazit celý článek

Z našeho obchodu

arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.