NFC je technologie vysokofrekvenční bezdrátové komunikace, která umožňuje výměnu informací na krátké vzdálenosti. Z toho vychází i anglické označení Near Field Communication. NFC je bezdrátovým datovým rozhraním mezi zařízeními, připomínajícím infračervený port IrDa nebo Bluetooth. Pro přenos dat mezi dvěmi zařízeními využívá vysokofrekvenční magnetické pole o frekvenci 13.56 MHz, užívané také technologií RFID.1 RFID je schopno přijímat a vysílat na vzdálenost několika metrů, zatímco NFC pouze v rámci blízkého okolí. Za maximální hranici se považuje 20 cm. Účinná vzdálenost se pohybuje kolem 4 cm.
NFC potřebuje k provozu velmi málo energie a je tak schopno udržovat komunikaci mezi aktivními a pasivními zařízeními. O napájení se v tomto případě stará elektromagnetické pole aktivního zařízení. Za hlavní přednosti NFC technologie je považována intuitivnost, všestrannost, bezpečnost. Dalšími výhodami jsou integrované funkce pro podporu zabezpečených aplikací a možnost rychlého a jednoduchého nastavení bezdrátových technologií jako Bluetooth nebo Wi-Fi.
NFC vznikalo od roku 2002, kdy NXP Semiconductors (tehdy polovodiče Phillips) a Sony začali s vývojem této technologie. NFC technologie byla od počátku vyvíjena jako bezpečná alternativa k technologii RFID, která může být kvůli svému dosahu často terčem odposlechu. NFC navíc využívá potenciálu mobilních telefonů, které dnes většina lidí nosí a využívá na každém kroku. Roku 2004 Sony, Nokia a Philips zakládají neziskovou organizaci NFC fórum. Poslání NFC fóra je rozšíření NFC do světa. Roku 2006 Nokia uvedla model 6131, který byl vybaven NFC, nikoli však operačním systémem, který by umožnil práci s pokročilými NFC aplikacemi. Jednoduché aplikace, představené ve světě již roku 2005 ovšem zvládal. První NFC mobilní telefon s operačním systémem (v tomto případě systém Android) byl na trh uveden v roce 2010. Výrazně prosazovat se však technologie začala až později – technologii začaly v roce 2011 využívat například platební karty MasterCard a dnes je tento způsob plateb kartou zcela samozřejmý. Technologie se prosazuje dále.
Při dotyku nebo přiblížení dvou zařízení s NFC se automaticky spustí jejich komunikace. Technologie funguje na bázi krátkých rádiových vln, má velmi nízkou spotřebu a umožňuje vytvoření pasivních bodů, tzv. tagů. Ty jednoduše nalepíte na potřebné místo nebo je můžete nosit u sebe. Navíc NFC mobil dnes téměř každý nosí v kapse.
NFC štítek je ve své podstatě malá nálepka v různých barevných provedeních, ve které se ukrývá bezkontaktní NFC čip (NFC chip). Tento bezkontaktní čip nepotřebuje pro svoji funkci žádné napájení, je proto velmi malý, levný a může být umístěn téměř kamkoliv. Každý čip je vybaven unikátním identifikačním číslem a dle typu i určitou velikostí paměti na data. Díky těmto vlastnostem je vhodný pro řadu aplikací v mnoha oblastech našeho života.
NFC se v porovnání s Bluetooth může jevit jako zbytečná technologie. Mezi těmito dvěma přenosy však existuje hned několik rozdílů, přičemž novější standard NFC nabízí poměrně zajímavé výhody ve srovnání s Bluetooth.
Bluetooth má výhodu, že můžete informace předávat i ze vzdálenosti několika metrů. U NFC je komunikace možná pouze na několik centimetrů. Krátká vzdálenost má však i své výhody, protože vaši komunikaci nemohou napadnout útočníci. Co se týče rychlosti přenosu, tak i v tom NFC pokulhává. Zatímco NFC je schopno přenášet informace rychlostí maximální 424 kb/s u Bluetooth 2.1 je rychlost 2,1 Mb/s a u Bluetooth 4.0 dokonce až 24 Mbit/s. Nespornou výhodou NFC je však rychlost spárování, která trvá nanejvýš 0,1 s. Na tuto rychlost se teprve nedávno vyšplhal i Bluetooth 4.0.
Nejčastější užití funkce NFC je placení mobilem v obchodě. Představte si, že stojíte u pokladny, chcete zaplatit vaší platební kartou a nemůžete najít peněženku. Když už ji najdete, snažíte se z peněženky kartu vytáhnout a ne a ne se podařit. Za vámi čeká nedočkavá řada lidí a všichni jsou nervózní. S funkcí NFC se vše urychlí. Místo lovení platební karty nebo hledání mincí k terminálu jen přiložíte svůj telefon a během pár sekund máte zaplaceno. NFC platby mobilem jsou stále rozšířenější, stačí k tomu využít platebních systémů Google Pay či Apple Pay, které již fungují i u nás a na Slovensku. NFC lze ale využít i v mnoha dalších situacích.
Probíhají diskuze ohledně ochrany proti zneužití tohoto způsobu využití. Samotná aplikace po přiložení k terminálu NFC požaduje heslo pro spuštění. Pro zaplacení útraty se využívá systém, kde terminál vyžaduje PIN náhodně při nákupu do 500 Kč a nad tuto částku se musí PIN pro transakci zadávat vždy. PIN je možné zadávat ručně nebo pomocí face ID. Pomocí NFC technologie lze zabezpečit dům a otvírání dveří, popř. použít jako klíč od vozu. Odpadá tak nutnost nosit u sebe různé klíče, přístupové karty, či zadávání přístupových kódů.
Přínos NFC pro pohodlí člověka potenciál využitelnosti do budoucna je velký. Problém je vybití baterky při integrovaných službách do mobilního zařízení, to pak uživatel ztratí přístup k většině možnostem NFC. Také se uvádí fakt, že pokud bude zařízení s NFC odcizeno, dojde tím ke ztrátě všech důležitých věcí integrovaných v zařízení (občanský průkaz, elektronický klíč, pas atd.). Samozřejmě NFC podporuje i šifrování a většina aplikací ještě před spuštěním požaduje heslo na přístup.
Technologie NFC se v mobilních telefonech pomalu a jistě stává standardem. S jistotou můžeme říci, že se funkce objevuje u mobilů vyšší střední třídy a vlajkových lodích, ale také se již prosazuje u mobilů v nižší střední třídě jako například sympatický telefon vivo Y72 5G. Kdo má rád Apple, tak ocení využití NFC již od modelu iPhone 7. Každopádně pokud váháte, jestli váš telefon podporuje NFC, tak tuto informaci zjistíte velice jednoduše. Uvedeno budete mít v technické specifikaci vašeho telefonu, stejně tak je informace obsažena i v systémovém nastavení, a to konkrétně v sekci Bezdrátová připojení a sítě. Zde by měl být dostupný přepínač NFC. Pokud zkratku NFC nikde ve svém telefonu nenajdete, projděte si také návod, který jste k telefonu obdrželi. Z něj velice jednoduše vyčtete, kde se NFC ve vašem telefonu nachází a zda vůbec tuto funkci váš telefon má.
NFC, tedy bezdrátovou komunikaci mezi dvěma zařízeními, můžete ve svém telefonu zapnout v systémovém nastavení, v sekci Bezdrátová připojení a sítě – Další. Zde si jednoduše vyhledáte zkratku NFC a vyberete možnost zapnout. Jakmile NFC zapnete, okamžitě váš telefon začne vyhledávat vhodná zařízení ke komunikaci z vašeho okolí. Následující kroky už jsou velice jednoduché. Prostě si jen vyhledáte zařízení, ke kterému by se váš telefon měl připojit, a můžete začít sdílet obrázky, hudbu, webové odkazy nebo jakékoliv jiné soubory.
Prvotní nastavení služby Google Pay je záležitost několika málo minut.
Úvodní nastavení služby Apple Pay trvá jen několik minut. Novou debetní či kreditní kartu můžete přidat v aplikaci Peněženka.
Xiaomi představilo nový model Xiaomi Mi Band 5. Nejzajímavější inovací je rozhodně nabíjení fitness náramku a vylepšený displej.
Zobrazit celý článekVirtuální RAM, (Dynamic RAM Expansion – Dynamické rozšíření RAM) – pokud se zajímáte o novinky ze světa Android smartphonů a sledujete pravidelně náš blog nebo Youtube kanál, zřejmě jste toto označení už někde zaslechli. V dnešním článku se dozvíte, o co se přesně jedná, jaký je rozdíl mezi klasi...
Zobrazit celý článekV České republice je bezkontaktní placení velmi populární. Velká část populace se spoléhá na svůj chytrý telefon, ale jak to funguje u chytrých hodinek?
Zobrazit celý článekMajitelé iPhonů se radují. Možnost bezkontaktních plateb prostřednictvím Apple Pay se dostala konečně i do Česka. Vlastníci zařízení se systémem Android mají tuto možnost už téměř rok, a to přes Google Pay. Od té doby se začalo mluvit také o Applu.
Zobrazit celý článek