info
info

Recenze Samsung Galaxy M23 5G: Připravte se na nový normál!

Billboardy, bannery, nafintěné televizní spoty - to je něco, kde telefony Samsung z řady Galaxy M nikde moc neuvidíte. Řada vznikla primárně kvůli tomu, abyste v ceně telefonu právě za všechny tyto nepotřebné „fíčurky“ nemuseli utrácet peníze navíc. Jestli totiž Samsung něco umí, je to marketing. Ukázat vám produkt, který ve skutečnosti vůbec nepotřebujete, ale nakonec si jej přesto koupíte. Právě telefony z řady M nejsou telefony, které by si skrze reklamu našly vás. Telefon si naopak musíte najít vy. Pojďme se podívat na recenzi Samsungu Galaxy M23 5G.

Recenze Samsung Galaxy M23 5G: Připravte se na nový normál!

Design

Samsung řadu M vytvořil jako odpověď na agresivní čínské značky, ale aby snížil výrobní náklady, nejde o konstrukčně nový telefon, ale o stejný model z řady A, kterému se za stejné peníze dají lepší součástky nebo se lehce něco odebere, ale mnohem víc se sníží cena. Bratříčkem dnešní Galaxy M23 je tak Galaxy A23, která se sice ve světě představila už o měsíc dřív, ale zatím se u nás neprodává. A je otázkou jestli vůbec začne, protože jednak je Galaxy M samozřejmě daleko lépe vybavené a na druhou stranu má momentálně Samsung v ceně do 10 tisíc korun tolik navzájem si konkurujících telefonů, až je to skoro zbytečné.

Každopádně teď ale opravdu k dnešnímu telefonu, což není nic jiného než klasická plastová konstrukce, jak jí znáte i ze všech telefonů řady A, snad vyjma letošní Galaxy A53 5G. Dostanete tedy plastový rámeček s plastovými tlačítky a plastovou zadní stranu, ze které ani nijak moc extra nevystupuje modul třech symetrických kamerek. Povrch je matný, rámeček pořád ještě nese stopy zaoblení, ale je docela vidět, jak Samsung krásně lavíruje mezi naskočením na trend plochých hran a tím, aby jej někdo nenařknul, že kopíruje Apple. Výsledek je tak něco mezi, ani ne extra plochý ani ne zaoblený, ale aspoň na spodní straně se zdířkou na 3,5mm jack a na boku rychlou a spolehlivou čtečkou otisků prstů.

Samsung Galaxy M23 recenze

Displej

Celkově se ovšem připravte na relativně velký telefon, což může být pro někoho plus, pro jiného s menší rukou mínus. Tak či tak jej rozhodně budete muset ovládat oběma rukama. Aby ne, s 6,6“ LCD, navíc relativně velkými rámečky kolem displeje, jde o hodně široký telefon. A to je trochu škoda. Když už nezbyly v rozpočtu peníze na AMOLED displej, mohl Samsung přihodit alespoň trochu tenčí nebo alespoň symetrické rámečky. To je ale vlastně i jediná moje výtka k displeji. Jinak jde o celkem slušný displej po stránce barevného podání a pokud na něm nebudete zrovna sledovat poslední noční díly Games of Thrones s maximálním jasem, asi si ani nevšimnete, že černá není úplně černá. Zkrátka na filmy si dokážu představit lepší telefony, ale na běžné použití, navíc se 120Hz budete naprosto spokojení.

Samsumg Galaxy M23 recenze

Hardware

Kde se ovšem u mě mísilo hodně pocitů je hardware. Nejde ani tak o samotný procesor Snapdragon 750G, který už jsme mohli vidět u loňské Galaxy A72, ale spíš zase o nechvalně známé porodní bolesti úvodních verzí. Úplně si vzpomínám, jak jsem naprosto stejné problémy zažíval před víc jak měsícem u Galaxy A53 5G. Když se navíc podívám na to, jak všichni výrobci kolem Samsungu vydávají svoje telefony s Androidem 11, pomalu si začínám říkat, jestli není Android 12 na slabším hardwaru takový problém, že to dělají dokonce i záměrně. Každou chvíli je to škub sem, škub tam, než se vám přepnou fotoaparáty, pomalu si můžete uvařit kafe a ne, není to tím, že jsem zhýčkaný ze svého iPhonu 13 Pro Max nebo S22 Ultra. Tohle je chování, které u stejně drahé konkurence neuvidíte. Je ale pravda, že ta běží právě na starším Androidu 11 a častokrát je vybavena už 6GB operační paměti oproti 4GB v Galaxy M23. Abych byl ale fér, musím říct, že po poslední aktualizaci se telefon zrychlil tak o 50% a tak nezbývá věřit, že se bude i postupně ještě zlepšovat.

Samsung Galaxy M23 recenze

Co už se ale nezlepší a opravdu mám Samsungu za zlé, že naskočil na vlnu Xiaomi nebo POCO a začal do telefonu předinstalovávat naprosto zbytečné a hlavně "béčkové" aplikace. Pochopil bych ještě Instagram, Facebook, eventuelně Spotify s Netflixem a časem jsem si zvyknul i na aplikace spřáteleného Microsoftu, ale "béčkové" aplikace typu Joom, což je takový daleko horší klon AliExpressu a mnoho dalších si klidně mohl Samsung odpustit. Chápu, že si za to nechá výrobce zaplatit, ale zbytečně jej to staví do stejné řady, jako právě POCO či Xiaomi. Abych ale pouze nekritizoval, alespoň je tu onen Android 12, včetně možností přizpůsobení prostředí barevným tónům použitým v tapetě nebo pro někoho stále důležitý plnohodnotný slot na dvě SIM karty a paměťovku.

Fotoaparáty

Musím se přiznat, že jsem měl celkem obavy ze soustavy fotoaparátů v kombinaci 50Mpx hlavní, 8Mpx širokoúhlý a 2Mpx makro, ale nakonec jsem byl celkem příjemně překvapený. Nečekejte pochopitelně zázraky, jde o ten stejný 50Mpx senzor, který můžete vidět i v mnohem levnějších telefonech Samsung, ale tady je vidět, jak velkou roli hraje silnější procesor při zpracování a že i ze slabšího senzoru se dají vytáhnout občas i velmi pěkné fotky. Rozhodně musím pochválit střízlivé podání, velmi slušný dynamický rozsah a i když se zapojí často HDR, jde pořád o stále uvěřitelný snímek s ne moc patrným zásahem softwaru.

Za největší slabinu hlavního foťáku tak paradoxně považuju spíš ne moc spolehlivý autofocus a úmorně dlouhé přepínání mezi jednotlivými fotoaparáty, což jde zase na vrub pravděpodobně úvodním verzím firmware. Také počítejte s tím, že pokud si dáte tu práci, kdy budete chtít udělat nějakou kreativní fotku a zrovna bude venku letní sluníčko, průměrně světelný displej vám nijak extra práci neulehčí. Když se ale zasnažíte, dostanete z hlavního senzoru i překvapivě velmi líbivé fotky. To podobné se dá zase v měřítku širokoúhlých fotoaparátů říct o druhém 8Mpx. Není sice ostré až do krajů, pořád jde o základní 8Mpx senzor, ale pokud to porovnáte s Galaxy A23, která má ještě základnější 5Mpx širokoúhlý, budete vlastně docela spokojeni. To platí samozřejmě pro denní fotky.

Večer už je širokoúhlý foťák použitelný jenom tam, kde je dostatek umělého osvětlení. Pochopitelně o trochu líp je na tom hlavní fotoaparát, ale jakmile začne světla ubývat, kvalita letí dramaticky dolů a občas dokonce vypadá fotka líp z normálního režimu než z nočního. Extra moc bych nepočítal ani s videem, optická stabilizace z Galaxy A23 zde bohužel chybí a tak na 4k30 raději zapomeňte a vemte za vděk fullHD. Ani tak vás ale video nenadchne, často přeostřuje, zbytečně rychle přeostřuje nebo mění expozici. Na rodinnou oslavu dostačující, ale jinak bych v této cenovce očekával daleko lepší výsledek.

Navštivte náš Huramobil YouTube kanál
 

Závěrečný verdikt

A to je možná paradoxně největší zádrhel celé Galaxy M23 5G a vlastně téměř všech dnešních telefonů. Nejsou špatné, jen jejich úroveň neodpovídá ceně, na kterou jsme zvyklí. Vzhledem k tomu, že všechno se kolem zdražuje, možná je potřeba se připravit na nový normál. Stejně jako jsem dnes ráno za 2 loupáky a 2 slaninové šneky musel zaplatit 150 Kč (místo obvyklých 80 Kč nebo 90 Kč), možná si holt bude potřeba zvyknout na to, že jestli jsme byli zvyklí dostat za 7 000 Kč určitou kvalitu telefonu vloni, letos se stejná kvalita posunula třeba o 3 000 Kč výš. Minimálně u letošních telefonů.

Pokud ovšem nejste ochotni na tuto linku naskočit, určitě existuje spousta alternativ v dramaticky zlevněných loňských modelech, za které bych asi nejvíc vypíchnul legendární Galaxy A52. Za naprosto stejnou cenu sice nedostanete 5G sítě, ale dostanete lepší hlavní foťák s optickou stabilizací, lepší širokoúhlý foťák, lepší makro, lepší přední foťák, voděodolnost IP67, stereo repráky, AMOLED displej sice nemá 120Hz, ale jen 90Hz, ale je to hlavně AMOLED a to je dost argumentů pro zvolení spíše Galaxy A52. A pokud by vám nevadilo připlatit si 1 500 Kč, tak za 8 990 Kč je Galaxy A52s s 5G a lepším procesorem. Jediná slabší věc je u Galaxy A52 či Galaxy A52s 4 500mAh baterie oproti 5 000mAh v Galaxy M23 5G, ale protože oba telefony vydrží jeden den bez sebevětších problémů a dva dny naopak nezvládnou a nabíjí každý většinou přes noc, tak ve finále je to asi jedno.

Když bych tedy Galaxy M23 5G měl krátce shrnout. Rozhodně se nejedná o špatný telefon, ale od stejného výrobce máte momentálně spoustu výhodnějších nabídek. Dokud tedy bude v prodeji Galaxy A52 či Galaxy A52s, rozhodně bych radši zvolil jeden z těchto telefonů a po Galaxy M23 5G bych šahal až za předpokladu, že by klesla cena okolo k 5 000 Kč - 5 500 Kč. Schválně mi napište do komentářů, co na novou M23 říkáte vy. 

Novinky na e-mail...Další podobné články

Samsung na pár dní zlevňuje oblíbené telefony. Galaxy A52 pořídíte za neuvěřitelných 6 289 Kč

Kateřina Červená | 25.05.2022
Samsung na pár dní zlevňuje oblíbené telefony. Galaxy A52 pořídíte za neuvěřitelných 6 289 Kč

Samsung si na poslední květnový týden přichystal zajímavé slevy na dvojici svých telefonů. Nejde přitom o jen tak ledajaké modely, všechny dva modely totiž patří k těm nejprodávanějším smartphonům od Samsungu. A slevy to nejsou nikterak malé, protože ušetříte až 3 000 Kč.

Zobrazit celý článek

Galaxy S21 FE 5G nyní za 12 200 Kč, a navíc sluchátka Buds2 ZDARMA

Kateřina Červená | 18.05.2022
Galaxy S21 FE 5G nyní za 12 200 Kč, a navíc sluchátka Buds2 ZDARMA

Pokukujete po telefonu v epickém provedení? Teď nastal ten pravý čas pro koupi. Připravili jsme pro vás jedinečnou nabídku mobilního telefonu Samsung Galaxy S21 FE 5G s neodolatelnou slevou a sluchátky Galaxy Buds2 zcela zdarma! Pořídit si Galaxy S21 FE 5G nebylo nikdy výhodnější!

Zobrazit celý článek

Zvětšení obrazovky na Androidu a na iPhonu: Lupu už hledat nemusíte

Zvětšení obrazovky na Androidu a na iPhonu: Lupu už hledat nemusíte

Používáte smartphone s malým displejem? Nebo prostě potřebujete přiblížit nějaký detail na obrazovce telefonu a nevíte jak na to? V následujícím článku si projdeme pár tipů na zvětšení obrazovky, které mohou využít jak majitelé Androidu, tak i majitelé iPhonu.

Zobrazit celý článek

Nejlepší mobil do 15 000 Kč [2022]

Petr Hudec | 17.05.2022
Nejlepší mobil do 15 000 Kč [2022]

Přemýšlíte o novém telefonu do 15 000 Kč? Dnes mám pro vás pár skvělých tipů a jeden naprosto bombastický telefon, který by byla chyba nevyužít, pokud o nějakém telefonu v této kategorii uvažujete. Dnešní článek „Nejlepší mobil do patnácti tisíc korun“ je dalším dílem oblíbené série a kdo naskoči...

Zobrazit celý článek
arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
zavrít okno
Dárek na Vás čeká v košíku.
Máme pro
Vás dárek.
Máme pro Vás dárek
zavrít okno
Dárek prosím aktivujte kliknutím na e-mail, který jsme Vám odeslali. Děkujeme.
zavrít okno
Na Váš e-mail jsme zaslali instrukce pro vyzvednutí dárku. Užijte si ho!
zavrít okno
Jste u nás poprvé? Máme pro Vás dárek.
Máme pro
Vás dárek.
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.