info
info

Recenze Samsung Galaxy A53 5G: Telefon, který bude zrát jako víno

Když se vám podaří jako výrobci mobilních telefonů udělat jeden z nejlepších a po zásluze nejprodávanějších telefonů loňského roku, máte vyhráno. Ano, ale úspěch má 2 strany mince. Každý od vás automaticky očekává, že další rok předvedete to samé a laťku posunete ještě výš. Dnes držím v ruce Samsung Galaxy A53 5G, telefon, který má za úkol překonat své předchůdce. Jestli se mu to podařilo, jestli jej máte koupit nebo naopak zvolit úplně jinou značku, na to vám odpoví dnešní recenze.

Recenze Samsung Galaxy A53 5G: Telefon, který bude zrát jako víno


Téměř totožný design s předchůdcem Galaxy A52

Ano, samozřejmě v úvodu uvádím Samsung Galaxy A52, ale bohužel také Galaxy A52s 5G. Příběh kolem loňských telefonů je totiž pro recenzi naprosto esenciální. Zkrátím příběh na minimum. Samsung udělal vloni v lednu velmi dobrý telefon, kterému plánoval klasický roční cyklus. Jenže pak se naplno rozjel problém s nedostatkem součástek a rázem byl výrobce postavený před jasnou věc. Buď úspěšný model Galaxy A52 ukončí už na sklonku léta nebo nahradí nedostatkový procesor novějším a přinese naprosto stejný telefon, jen s jiným procesorem. Samozřejmě, že pokud by jej nahradil horším, zákazníci by Samsung neměli v lásce a tak chtě-nechtě musel výrobce sáhnout po daleko výkonnějším procesoru Snapdragon 778G (Jedná se o totožný procesor, který pohání například Xiaomi 11 Lite 5G NE nebo Huawei nova 9) a přitom nijak dramaticky nezvýšit cenu.

Porovnání Galaxy A53 5G vs Galaxy A52
Porovnání modelů Samsung Galaxy A53 5G vs Galaxy A52

Samsung si tímto krokem bezpochyby zachránil vánoční prodeje, ale ušil si sám na sebe bič tím, že hned zkraje roku musí představit Galaxy A53 5G. Nakonec nedošlo sice na klasické lednové představení a s u nás vlajkovým telefonem střední třídy se potkáváme až teď na přelomu března a dubna, ale i tak je tady oproti předchůdci změn naprosto minimum. V rámci designu od sebe loňské a letošní telefony téměř nepoznáte. Naprosto identická je přední i zadní stranaV ruce se telefon drží každopádně naprosto skvěle, neklouže a dokonce je i nepatrně užší, takže při používání v jedné ruce zase trochu líp dosáhnete na druhou stranu.

Samsung Galaxy A53 5G
Galaxy A53 5G - díky funkci Ambient Edge spojující fotoaparát s tělem, přináší hezký stylový design v tenčím matném rámu


Krásně plochý 120Hz AMOLED displej, jen pozor na HDR

Nezměnilo se ani nic ani z pohledu displeje. Jde o krásně plochý 120Hz AMOLED panel, s velikostí 6,5“, FullHD+ rozlišením a podle některých webů dokonce i údajně s podporou HDR. Zdánlivě si tak není na co stěžovat. Světelnost 800 nitů na přímém slunečním světle je také na cenovou hladinu výborná a při porovnání s konkurencí mám vlastně víceméně dvě výhrady.

Displej Galaxy A53 5G
120Hz Super AMOLED displej

Třeba oproti nedávno recenzovanému a nádhernému vivu V23 5G jsou zde rámečky přece jen širší, i když alespoň téměř symetrické a druhá výtka míří na ono HDR. Je pravda, že Samsung v žádných tiskových materiálech o podpoře HDR nepíše, a tak mu to vlastně ani není potřeba mít za zlé. HDR obsah každopádně nepřehrajete ani v YouTube ani v Netflixu, což je zase oproti třeba vivu V23 5G škoda – tam jde aspoň HDR na YouTube.

Samsung Galaxy A53 5G
Samsung Galaxy A53 5G je vybaven ochranným sklem Corning Gorilla Glass 5 a odolností třídy IP67  proti vlhkosti a prachu

Obecně jen taková rada pro vaše budoucí nákupy s ohledem na to, pokud se často na mobilu díváte na filmy na Netflixu a svůj příští telefon budete tím pádem vyhledávat s podporu HDR. Určitě si nejdřív zjistěte, jestli si výrobce také nechal přístroj certifikovat u Netflixu. Bez této certifikace totiž můžete mít sebelepší displej, ale filmy vám v HDR nepojedou ani kdybyste se na hlavu stavěli. Toto většinou bývá totiž problém telefonů střední třídy, kde vás výrobce naláká na parametr A, ale už vám neřekne ono B. Telefony iPhone nebo Samsungy řady S tuto certifikaci už pochopitelně mají.

Navštivte náš Huramobil YouTube kanál


Procesor - stejný výkon jako u Galaxy A52s

Jednou z těch málo, vlastně asi tří celkových změn, si prošel také procesor a nebudu chodit kolem horké kaše – bohužel se jedná o jasnou změnu k horšímu, alespoň prozatím. Ověřený Snapdragon 778G totiž nahradil Exynos 1280 vlastní výroby a podle slov Samsungu by mělo jít o nepatrné zlepšení. Ve finále jde spíš o nepatrné zhoršení. A není to jen těch pár zanedbatelných jednotek tisíc v Antutu, ale jde spíš o celkový pocit z telefonu.

Výsledky Benchmark testu Samsung Galaxy A53 5G vs Samsung Galaxy A52s 5G
Výsledky Benchmark testu u Samsung Galaxy A53 5G na levé straně vs Samsung Galaxy A52s 5G 

Už v prvním pohledu jsem uváděl (první pohled Galaxy A53 5G), že záseky systému byly na denním pořádku, ale to se jednalo ještě o předprodukční vzorky. Telefon, který jsem testoval byl živý kus, který dostane do ruky každý zákazník, a i s poslední aktualizaci koncem března musím říct, že záškuby přetrvávají. Zkrátka na všechno si u Galaxy A53 5G trochu déle počkáte. Animace se škubou a to bych úplně u telefonu s nějakými 430 tisíci bodů v Antutu a 6GB operační paměti vidět úplně nepotřeboval. Podobné záseky jsem viděl i u viva V23 5G s 12GB operační paměti a ještě lepším skóre v benchmarcích, ale tam se to s poslední aktualizací a tím, jak systematicky jsem telefon používal a on se učil moje návyky, odstranilo.

Galaxy A53 5G už používám více jak týden s posledními aktualizacemi a nezlepšilo se vůbec nic. Záseky systému jsou za mě asi celkově největší zklamáním na celém telefonu. Nicméně, abych neházel hned flintu do žita. Samsung má celé 4 roky, aby se s touto situací nějak popasoval. Určitě to zvládnou dřív, ale byla to taková hezká přesmyčka na to, jak vám sdělit, že nově je u Galaxy A53 5G podpora čtyř velkých aktualizací Androidu a 5 let bezpečnostních záplat a tomu se momentálně žádný androidový výrobce nevyrovná.

Samsung Galaxy A53 5G
Samsung Galaxy A53 5G se prodává ve čtyřech různých barvách. Na obrázku je varianta Awesome Peach (oranžová), ale k dispozici je také barva modrá, černá, bílá

Galaxy A53 5G přichází už samozřejmě na Androidu 12 s nadstavbou OneUI 4.1, kde můžete využít třeba zlepšený algoritmus mazání nežádoucích objektů na fotce nebo si krásně naladit barvy systému, které odpovídají vaší tapetě. Funguje to tak, že algoritmus projde barevnou paletu použité tapety a automaticky z něj vybere 3 nejklíčovější barvy, na základě kterých můžete sladit tapetu přímo s vaším telefonem. Hodně šikovná funkce, kterou momentálně hojně využívám na většině telefonů s novým Androidem. Za mě je to totiž daleko lepší než použít třeba témata, která vám změní častokrát i kompletně celé ikony a vy pak marně po paměti hledáte, kterou tu danou aplikaci chcete vlastně spustit.


Fotografie jsou "instahezké" a současně pořád ještě uvěřitelné

Žádnou extra změnu, až pochopitelně na aktualizovaný software, nepřinesly ani fotoaparáty. Pořád se díváte na sestavu třech senzorů z dnes už vlastně 3 roky starého modelu Galaxy A71, ale za chvíli vám ukážu, že to vlastně není na škodu. Jen zrekapituluji: 64Mpx hlavní fotoaparát skládající 4 pixely do jednoho s optickou stabilizaci doplňuje ještě 12Mpx širokoúhlý a 5Mpx makro se dá právě při oněch 5Mpx považovat už za alespoň smysluplný fotoaparát s ohledem na sdílení fotek na sociální sítě. A musím říct, že když budete trpěliví a vyhrajete si, dostanete z Galaxy A53 5G nádherné fotky. Ona trpělivost totiž spočívá ve správné vzdálenosti od fotografovaného objektu. Makro foťák má totiž pevný ostřící bod, malou hloubku ostrosti, a tak stačí při focení z ruky pohnout o centimetr blíž či dál a rázem je fotka rozostřená. Na druhou stranu i na velkém monitoru vypadá makro hodně použitelně a na focení komplexních detailů jako tohoto rozkvetlého stromu rozhodně dává větší smysl jeho použití než hlavního foťáku.

Hlavní fotoaparát se jednak takto na blízko celkem pere se správným zaostřením a jednak jeho minimální ostřící vzdálenost je celkem velká, takže ani tak blízko jít nemůžete. Koneckonců, jestli mě odebíráte na Instagramu, určitě jste viděli spoustu storieček z Galaxy A53 5G nebo přesně 2 fotky – jedna z hlavního a druhá z makra a jak jsem předpokládal, 2/3 z vás se líbila právě makro fotka. Každopádně pokud chcete vidět vždycky střípky z recenzování nebo fotky z telefonů o trochu dřív, než vyjde recenze, určitě mě odebírejte i na Instagramu.

Porovnání fotoaparátů makro a hlavní čočka Galaxy A53 5g
Na levé straně vidíte foto pořízené Galaxy A53 5G na makro a pravá strana je focena na hlavní fotoaparát

Samozřejmě, nádherné fotky dělá na svou třídu i onen hlavní fotoaparát. Naštěstí dávno jsou zapomenuty přesaturované fotky dávných Samsungů a teď je vše tak nějak ideálně nakombinováno, aby fotky byly "instahezké" a současně pořád ještě uvěřitelné. Schválně jsem srovnal výstup hlavního foťáku z Galaxy A53 s podobně drahým iPhonem SE 2022, který má foťák ze 4 roky starého iPhone 10R a tady vidíte 2 scény, jak to dopadlo. To jen taková malá ochutnávka z nadcházející porovnávačky.

Porovnání fotoaparátů Galaxy A53 5G vs iPhone SE 2022 (Portrétní režim)
Porovnání fotoaparátů Galaxy A53 5G (levá fotografie) vs iPhone SE 2022 (Foceno na Portrétní režim)

U večerních snímků pak pomáhá telefonu hodně optická stabilizace hlavního foťáku a musím říct, že zase je všechno krásně ostré, ale na můj vkus až moc světlé. Galaxy A53 5G má vůbec tendenci ve večerních snímcích potlačovat enormně žluté světlo, takže pokud jste někdy šli noční Prahou, určitě víte jak typicky žluté a mysteriózní světlo potkáte v pražských zapadlých uličkách. Stačí kolikrát jen zavřít oči a představit si dobu, kdy se Prahou pod rouškou tmy proháněli Vontové. Pak zase oči otevřete a uvidíte, pravda spoustu vexláků s falešnýma bankovkama či rádoby historická auta na moderních podvozcích, ale také tyhle desaturované fotky s Pražským hradem v mrtvolně bílé barvě. To je vlastně asi jediná výtka, kterou bych měl za cenu Galaxy A53 u hlavního fotoaparátu.

Noční fotografie Galaxy A53 5G
Noční fotografie 

Vlastně pak ještě druhou – to, že kolikrát, hlavně při večerní fotce, stisknete na tlačítko spouště, 3 sekundy se telefon tváří, že se nic neděje a pak teprve provede asi 5sekundovou expozici. Pokud je pak večer alespoň trochu víc světla, nemusí se telefon stydět ani za noční režim na šírokoúhlý objektiv, či dvojnásobný výřez. Nejedná se sice o hlavní foťák, ale pořád je to celkem obstojně použitelná fotka.

Širokoúhlý 12Mpx foťák je pak na hony vzdálený od spousty telefonů v podobné cenové hladině, které většinou použijí obyčejný 8Mpx senzor. U Galaxy A53 5G se tomu opravdu dá říkat plnohodnotný širokoúhlý foťák a výsledky koneckonců vidíte sami.

Fotografie pořízená na širokoúhlý fotoaparát Galaxy A53 5G
Fotografie pořízená na širokoúhlý fotoaparát

Nejmíň ze všeho mě na všech telefonech asi baví přední foťáky. Já nevím, jak vy, ale ty portrétní režimy předním foťákem mají sice čím dál tím méně chyb, ale je to tak strašně umělé. V podstatě jak kdybych se vyfotil někde u green screenu a pak za sebe napasoval jakékoli pozadí. A samozřejmě o moc lepší není ani video přední kamerou, přepaly, posunuté barvy atd.

Přední kamera Galaxy A53 5G
Foto z přední kamery Galaxy A53 5G a moje fotomontáž :-) 

Video ze zadního fotoaparátu už je o poznání lepší než z předního, ale zázraky také nečekejte. Jednak u 4k30 chybí elektronická stabilizace a optická to nezachrání a dost často se začne úplně rozpadat obraz. 


Další fotografie pořízené Galaxy A53 5G

Baterka

Asi to nejlepší překvapení, rozuměj jeden ze 3 rozdílů, jsem si nechal na závěr. Je to baterka. Mezigeneračně se totiž zvedla o krásných 500mAh na celkových 5 tisíc. Já vím, že to moc není, ale když je tu tak málo změn, musíte přece projevit náležité nadšení z každé, na kterou narazíte. Každé navýšení baterky, které přinese delší výdrž je fajn. U Galaxy A52 jste se dostali při troše štěstí na 1,5denní výdrž a u Galaxy A53 jsme na tom zhruba podobně s tím rozdílem, že si můžete dovolit trochu větší zátěž. Jeden den každopádně dáte i s prstem v nose, když budete koukat na videa, sjíždět Instagram, poslouchat muziku nebo fotit. Já jsem spolehlivě chodil domů každý večer a ještě mi zhruba 30-40% baterky po celodenním použití zbývalo.
iPhone 13 Pro Max a Galaxy A53 5G
Porovnání velikostí s Apple iPhone 13 Pro Max (na levé straně) a Galaxy A53 5G


Závěrečný verdikt - Galaxy A53 5G není vůbec špatný telefon, akorát bude zrát jako víno

Samozřejmě chápu, že si momentálně oprávněně kladete otázku, jestli Galaxy A53 5G pořídit či nepořídit a já mám pro vás překvapivě jednoduchou odpověď. Pokud vlastníte Galaxy A52 či Galaxy A52s 5G, rovnou na Galaxy A53 5G bez problému zapomeňte, protože si v ničem nepomůžete. Dokonce v případě Galaxy A52s dostanete spolehlivější telefon, co se týká použitého procesoru a eventuálních záseků v systému a byl by to holý nesmysl měnit Galaxy A52s za Galaxy A53 5G.

Asi nejoprávněnější přechod na Galaxy A53 5G je pro majitele Galaxy A50, Galaxy A70 a jakýchkoli dalších modelů z řady A z roku 2019-2020. Dostanete mnohem novější zařízení se 4letou podporou, dostanete skvělý displej, novější design a rozdíl ve výkonu opravdu poznáte. Tohle všechno ovšem platí, pokud vyžadujete onu 4letou podporu. Pokud byste dokázali podporu oželet, otvírá se vám neskutečné množství mnohem výhodnějších alternativ zejména v loňských telefonech. Vemte si, že za 7 tisíc korum je dnes Xiaomi 11 Lite 5G NE – telefon se stejným procesorem jako Galaxy A52s. Pravda, nemá sice voděodolnost IP67, jako má Galaxy A53 5G, ale za cenu jedné A53 dostanete 2 uvedené modely Xiaomi.

Za cenu lehce přes 7 tisíc máte také realme GT Master opět se stejným procesorem, klasická varianta Galaxy A52 stojí už pouhých 7 800 Kč, Motorola Edge 20 se třemi plnohodnotnými fotoaparáty 8 tisíc korun, skvělý OnePlus Nord 2 9 300 Kč, zmiňovaný Galaxy A52s je za 9 500 Kč, Xiaomi 11T bylo chvíli za 8 tisíc korun a konečně to uzavírá Galaxy S20 FE za 10 800 Kč. Uvedené telefony jsou všechno stejně dobré telefony za, v extrému, až poloviční cenu nebo v případě Galaxy S20 FE mnohem lepší telefon za přibližně stejnou cenu.

Samsung si je toho faktu moc dobře vědom, a proto vám dává na startu jako dárek sluchátka Galaxy Buds Live v hodnotě 4 500 Kč zdarma. A zase se ovšem dostáváme do trochu paradoxu, protože Samsung sluchátka rozdává všude možně po celém světě, což má za následek, že sice mají oficiální cenu stanovenou výrobcem na 4 500 Kč, ale bez problému je seženete u spousty neoficiálních prodejců klidně za 1 800 Kč. Asi tedy chápete, že ona výhodnost nabídky se tak nějak vytrácí. Galaxy A53 5G tedy vůbec není špatný telefon, akorát tento telefon bude zrát jako víno. To znamená, že jakmile se doprodají loňské mnohem výhodnější telefony a Galaxy A53 5G mezitím spadne na ceně někam k 9 tisícům korunám, rázem se bude jednat o mnohem atraktivnější volbu než teď za 11 500 Kč.

Musím říct, že když bych Galaxy A53 5G vztáhl k minulé recenzi vivo V23 5G, mnohem radši bych vzal vivo. Telefon, který je něčím nový, neotřelý, s lepším procesorem, baví mě designově, má tenoučké rámečky atd. Chybí mu sice voděodolnost a stereo repráčky a večerní snímky budou nejspíš horší, ale aspoň přináší takový ten svěží vítr, když už se jedná o telefon za 11 500 Kč. Abyste mě špatně nepochopili. Galaxy A53 5G je bezpochyby velmi dobrý telefon, který získá, až zlevní určitě masivní prodeje, jen je to prostě vykalkulovaná sázka na jistotu, nepřinášející proti svým předchůdcům nic nového. Koneckonců, ale znáte to – vítězná sestava se nemění. Schválně mi napište, co na Galaxy A53 5G říkáte vy. 

Novinky na e-mail...Další podobné články

Vivo X90 Pro vs Samsung Galaxy S23+: Kdo s koho?

Petr Hudec | 26.04.2023
Vivo X90 Pro vs Samsung Galaxy S23+: Kdo s koho?

Představte si, že máte v kapse okolo 25 tisíc korun a chcete nový mobilní telefon postavený na OS Android. Výběr je pestrý. Můžete zvolit jistotu v podobě Samsungu, protože největší problém v podobě procesorů už padl a chybu tak určitě neuděláte. Jenže pak tu jsou i další výrobci, na které se pár...

Zobrazit celý článek

Porovnali jsme, jak fotí vivo X90 Pro vs. Samsung Galaxy S23+

Kateřina Červená | 10.04.2023
Porovnali jsme, jak fotí vivo X90 Pro vs. Samsung Galaxy S23+

Oba smartphony dorazily na trh v prvním kvartálu roku 2023. Každý přináší svůj jedinečný design, výkon, ale také rukopis svých výsledných fotografií. Porovnali jsme, jak fotí vivo X90 Pro a Samsung Galaxy S23+ –⁠ telefony, které se aktuálně řadí mezi jedny z nejlepších fotomobilů na trhu.

Zobrazit celý článek

Natočte své léto jako profík. Užijte si červnové slevy na oblíbené modely Galaxy

Kateřina Červená | 22.06.2022
Natočte své léto jako profík. Užijte si červnové slevy na oblíbené modely Galaxy

Zachyťte své letní zážitky do posledního detailu s novým Galaxy telefonem. Ušetřete až 1 200 Kč při nákupu Galaxy A53 5G. V akci jsou také oblíbené modely Galaxy A32 nebo A32 5G, které nyní pořídíte již od 5 389 Kč. Potěšíme i milovníky tabletů, kdy Galaxy Tab A8 32GB koupíte již za 4 489 Kč. Akč...

Zobrazit celý článek

Významné milníky historie značky Motorola: od DynaTACu po Moto Mods

Petr Hudec | 03.05.2023
Významné milníky historie značky Motorola: od DynaTACu po Moto Mods

Vsadím se, že spousta z vás, kteří dnes drží v ruce mobilní telefon možná ani nikdy nepřemýšlela, kde se takový mobilní telefon vzal, protože tady byl s námi tak nějak už od nepaměti. Pochopitelně platí hlavně pro mladší generace. Starší naopak pamatují kufříkové telefony za 100...

Zobrazit celý článek
Nastavení cookies: Aby web fungoval, tak jak ho znáte

Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.

Tyto cookies jsou nutné pro správné fungování našich webových stránek. Vždy aktivní.

Čím víc lidí má statistické cookies zapnuté, tím lépe můžeme naše stránky vyladit. Tyto cookies shromažďují informace o tom, jak lidé web používají, které stránky navštívili, na co klikají. a na které odkazy jsi klikla. Všechny informace, které soubory cookie shromažďují, jsou souhrnné a anonymní.

Díky marketingovým cookies třetích stran vám můžeme připomenout nabídky, které jste si prohlíželi na našich stránkách, i jinde na internetu. Když tyto cookies zakážete, reklam bude pořád stejně. Ovšem na věci, které vás nezajímají.

Zavřít
arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.