info
info

Recenze Motorola G8 Power: Až 4 dny na 1 nabití!

Už od začátku roku sedíte u internetu, procházíte spousty nabídek, recenzí a přemýšlíte, jaký telefon si koupit kolem 5 000 korun a zrovna nechcete Redmi Note 7, které této cenovce s přehledem kraluje. Teď dorazila ale Motorola G8 Power a jestli si vzpomínáte, loňská G7 Power nebyla vůbec špatná.

Recenze Motorola G8 Power: Až 4 dny na 1 nabití!

Obrovská baterie a (ne)originální desgin

Motorola tradičně dělí svojí číselnou sérii na 4 typy a v poslední době si obzvlášť oblíbila vyrobit produkt s jednou výjimečnou vlastností a tu promítnout do názvu. U slova Power asi každého napadne obří baterie. 5000mAh vám totiž bez problému stačí na 3-4 dny provozu podle toho, jak jste náročný uživatel. Bez problému tak můžete odjet na víkend, aniž byste s sebou museli tahat 18W nabíječku. Samotné nabíjení trvá pocitově celkem dlouho, skoro 2,5h, ale to je samozřejmě kvůli tak velké baterce pod plastovými zády s pěknými gradientními odstíny. Zpracování telefonu je v pohodě, to už snad umí každý výrobce, vroubkované tlačítko zapínání tady zůstalo také, ale přece jen jsem našel jeden velký mínus.

Vždycky jsem chválil Motorolu za design, za nápad s uspořádáním foťáků, vždyť si jen vzpomeňte na loňské Motoroly. Z nějakého nepochopitelného důvodu však Motorola letos zvolila klasický semafor, který najdete u každého druhého telefonu. Co fakt ale nepochopím, je fyzické umístění šíra na kraji telefonu. Širokoúhlý foťák je totiž širokoúhlý kvůli své šířce záběru a dát jej na to nejnemožnější místo, kde telefon držím, to muselo dát hodně práce vymyslet. Výsledek je každopádně jasný, skoro vždycky mám ve fotce prsty.

Displej vylepšen

Jedna z hlavních slabin loňského modelu byl pouze HDčkový displej. V G8 Power už se Motorola pochlapila a představila 6,4” velké IPSko s FullHD+ rozlišením. Notch byl nahrazený průměrně velkým průstřelem v levém horním rohu a naštěstí jsou menší i celkové rámečky. K rámečkům třeba i staršího Honoru 8X má ale G8 Power pořád ještě daleko. Celkově došlo u displeje rozhodně k posunu k lepšímu, ale spíš k průměru dané kategorie, než že by displej nějak extra vyčníval. Některé neduhy této kategorie, jako ne moc extra velká svítivost a nemožnost nastavit vyvážení bílé tu zkrátka jsou.

Hardware příjemně překvapil

Hodně se vylepšovalo i u hardwaru. Naštěstí. Snapdragon 632 byl už i loni celkem slabý a i když není letošní 665 žádný trhač asfaltu, pořád to v pohodě stačí v Antutu na 173 000 bodů. Meziroční zlepšení oproti G7 Power je skoro 100%. Celkově je na tom s výkonem G8 Power zhruba o 20% líp než P30 Lite a o chlup líp než Redmi Note 7 nebo stejně jako jednou tak dražší Samsung A51. Samozřejmě u loni testovaných telefonů je potřeba udělat přepočet na novou metriku Antutu. Každopádně toto jsou jenom hrubá čísla, důležité je si říct, co to znamená v reálu. Hry si samozřejmě na nejvyšší detaily nezahrajete, ale díky téměř čistému Androidu 10 s minimem balastu všechno běhá opravdu rychle a plynule. Celkově prostředí je rychlé a jedinou negativní a opravdu otravnou zkušenost jsem měl s aplikací foťáku. Někdy všechno běželo bez problému, ale občas mi přepnutí mezi jednotlivými foťáky trvalo nechutně dlouho.

Co na všech Motorolách neskutečně miluju jsou gesta a je fakt, že dvakrát zaklepat a pustit baterku nebo 2x otočit a pustit foťák je stejně návykové jak u Samsungu 2x zapínací tlačítko a hned fotíte. A právě při této funkci, kdy je telefon ve spánku, musí přejít do plného výkonu a co nejrychlejc spustit foťák a ještě po něm chcete, aby se hned přepnul na další - to je to místo, kde rychlejší Snapdragon prostě chybí. Co mě ovšem docela překvapilo, bylo další posílení druhotných vlastností. Bluetooth je najednou už 5.0, přibyla podpora Galilea, ale co bych vážně nečekal jsou stereo reproduktory. Samozřejmě, žádné prémiové úrovně nedosahují, hrají hodně nahlas a na maximální úroveň je zvuk plechový, ale jsou tu, stejně jako zdířka na 3,5mm jack, a to se počítá. 

(Pod)průměrné fotoaparáty

4 foťáky místo jednoho by mohlo znít jako zajímavý meziroční posun. Hlavní 16MP foťák se světelností f/1.7 je doplněný 8MP teleobjektivem, 8MP šírem a 2MP makrem. Za denního světla jsou fotky z hlavního foťáku ucházející a pochválil bych asi nejvíc věrnost barev a díky HDR občas ještě ucházející dynamický rozsah. Horší už je to ovšem jakmile je světla jenom trochu nedostatek. Stačí zapadající slunce, umělé světlo v místnosti a přidává se velká neostrost. Večer už je foťák jen dost těžko použitelný a na svědomí to má nejspíš oproti loňsku zmenšení, rozumějte zhoršení, velikosti pixelů. Holt s 1,12 mikrometru oproti loňským 1,25 moc parády neuděláte. U širokoúhlého foťáku zase chválím pěkné barvy, občas se povede i velmi dobrá fotka a s ubývajícím světlem je to ještě násobně horší než u hlavního foťáku.

Tady se totiž k malým pixelům ještě přidá horší světelnost f/2.2. Už jen pouhý západ slunce, kdy je ještě světla dostatek osvětlený strukturu na pleťovce změní v olejomalbu a zvýšené ISO v podobě zrnění na fotce je víc než patrné. Zoomový objektiv poté neprodukuje moc pěkné snímky ani přes den, natož večer a celkově je hezká fotka spíš dílem náhody, stejně jako u makro foťáku. Video pak můžete natáčet ve až 4k, raději však doporučuju FHD. Pokud byste měli brát Motorolu G8 Power kvůli foťáku, raději se poohlédněte jinde. Víceméně Redmi Note 7, Huawei P30 Lite, Motorola One Vision atd. - tohle všechno zkrátka fotí mnohem lépe a jestli jsem G7 Power loni chválil, že lepší než 4 podprůměrně foťáky je lepší jeden nadprůměrný, tady po roce došlo na moje slova.

Své místo na trhu si zaslouží

Celkově Motorola G8 Power není vůbec špatný telefon. Má jasné zaměření a tím je nenáročný uživatel, který vyžaduje velkou výdrž a tu mu G8 Power bezezbytku splní. Je ideální pro lidi, kteří nestráví denně na mobilu 10 hodin, nesjíždějí videa a sociální sítě a postují fotky jak o život. Tento telefon je pro lidi, kteří chtějí být dostupní na telefonu, nestarat se o jeho každodenní dobíjení a přitom, když jej vytáhnou, ocení rychlé prostředí bez balastu. A že nebudou jejich fotky sbírat stovky lajků na instagramu, nezaplatí přes NFC v nějaké hipsterské kavárně kde se ani nepřipojí na 5GHz wifinu? No a co. Já osobně bych si takový telefon určitě nekoupil, ale rozhodně znám pár lidí, kteří bez problému ano. A to je myslím důležité - ta možnost, že se dělá tolik telefonů, že máme možnost si mezi nimi bez problému vybrat. Já tu jasnou cílovku vidím.

Novinky na e-mail...Další podobné články

Nejlepší mobil do 15 000 Kč [2022]

Petr Hudec | 17.05.2022
Nejlepší mobil do 15 000 Kč [2022]

Přemýšlíte o novém telefonu do 15 000 Kč? Dnes mám pro vás pár skvělých tipů a jeden naprosto bombastický telefon, který by byla chyba nevyužít, pokud o nějakém telefonu v této kategorii uvažujete. Dnešní článek „Nejlepší mobil do patnácti tisíc korun“ je dalším dílem oblíbené série a kdo naskoči...

Zobrazit celý článek

Recenze OnePlus 10 Pro: Co se stalo s legendou?

Petr Hudec | 24.04.2022
Recenze OnePlus 10 Pro: Co se stalo s legendou?

Co se vám vybaví, když se řekne OnePlus? Většině zákazníků, kteří kupují mobilní telefony v marketu spolu s pračkou či ledničkou pravděpodobně nic moc. Pak jsou tu znalejší, kteří telefony tohoto výrobce registrují, ale pak existuje speciální skupina fanoušků, kteří vnímají OnePlus jako něco posv...

Zobrazit celý článek

Nejlepší mobil do 13 000 Kč [2022]

Petr Hudec | 05.05.2022
Nejlepší mobil do 13 000 Kč [2022]

Vítám vás u dalšího dílu seriálu nejlepší telefony. Pomalu, ale jistě jsme už spolu v druhé polovině a dneska si přijdou na své milovníci budgetových vlajkových lodí, respektive telefonů, které už jsou špičkové, ale mají většinou jeden či dva ústupky oproti klasickým vlajkám. Na druhou stranu si ...

Zobrazit celý článek

Recenze Xiaomi 12 Pro - Nádherný telefon se skvělým hardwarem

Petr Hudec | 10.04.2022
Recenze Xiaomi 12 Pro - Nádherný telefon se skvělým hardwarem

Pokaždé, když mám recenzovat nějaký vlajkový telefon Xiaomi, upřímně se na to hrozně těším, ale zároveň se také hrozně bojím, jak taková recenze dopadne. Hlavou se mi totiž honí obrovská spousta myšlenek na to, kde ještě před třemi roky bylo Xiaomi, kde je jeho síla dnes, kde by Xiaomi rádo samo ...

Zobrazit celý článek

Z našeho obchodu

arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
zavrít okno
Dárek na Vás čeká v košíku.
Máme pro
Vás dárek.
Máme pro Vás dárek
zavrít okno
Dárek prosím aktivujte kliknutím na e-mail, který jsme Vám odeslali. Děkujeme.
zavrít okno
Na Váš e-mail jsme zaslali instrukce pro vyzvednutí dárku. Užijte si ho!
zavrít okno
Jste u nás poprvé? Máme pro Vás dárek.
Máme pro
Vás dárek.
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.