Je jen málo telefonů, na které máme s Kačkou po designové stránce úplně opačný názor. Já vám musím říct, že po všech těch recenzovaných pádlech jsem měl radost, že jsem zase po dlouhé době držel v ruce krásný kompaktní telefon, který je přímo předurčen pro to nosit jej bez pouzdra. Záda nejsou skleněná, ale potažená veganskou kůží, takže se nemusíte obávat, že by při nešetrném zacházení praskla, a navíc se díky příjemnému materiálu velmi dobře drží. Tento telefon je pak také se svými 171 g hlavně o lehkosti, s IP68 o odolnosti proti vodě a prachu, a tak by jakékoli pouzdro jednak zbytečně zvedalo váhu, ale hlavně by ubíralo telefonu na kráse. Tolik můj pohled, ale chápu i opačný Kačky, která prostě ráda drží v ruce pořádný kus telefonu, protože je holt zvyklá na rovné hrany iPhone. Oba pohledy jsou určitě pochopitelné a bude záležet jen na vás, který vám osobně bude sympatický.
Motorola Edge 40 je příjemná na dotyk díky povrchové úpravě z jemné veganské kůže na tenkém opracovaném rámečku z pískového hliníku | Foto: Huramobil
Dva pohledy rovněž existují také na displej. 6.55" je v tak kompaktním těle opravdu úctyhodných a Motorola toho docílila zaoblením hran telefonu. Cíl byl jasný, kompaktnost, protože rovné hrany by daly telefonu větší rozměry, což by šlo proti celé jeho filosofii. Výsledkem jsou pak opravdu tenoučké rámečky po stranách s lehce širším čelem i bradou a na druhou stranu negativem všech širokoúhlých rámečků je pak fakt, že když třeba chcete na Instagramu zmenšit či zvětšit posuvníkem velikost, není to zrovna úplně ideální v rámci uživatelského komfortu. Po technické stránce jde o pOLED FHD+ z dílny LG sice s podporou HDR10+ a 144Hz obnovovací frekvencí, ale že bych z něj skákal metr do vzduchu se tak úplně říct nedá.
Motorola Edge 40 s bezrámečkovým pOLED displejem s úhlopříčkou 6.55 palců | Foto: Huramobil
Na první pohled vypadá nádherně, ve výchozím nastavení má displej ještě zvolený režim barev na saturováno, takže opravdu vypadá líbivě, ale na druhou stranu 144Hz bych mnohem radši vyměnil za to, kdyby barvy byly, podobně jako na Xiaomi, 10bitové, HDR by mělo certifikaci od Netflixu a svítivost na sluníčku by byla o trochu lepší. V případě Motorola to totiž vypadá na první pohled krásně, ale na ten druhý zjistíte, že 144 Hz není adaptivních. Vzhledem ke kompaktnosti telefonu a slabší baterii je hloupost jej zapínat, protože pak telefon jede ve 144Hz stále.
Motorola Edge 40 s obnovovací frekvencí 144 Hz | Foto: Huramobil
Na nižší frekvenci neklesne ani když na telefonu nic neděláte nebo sledujete ve fullscreenu filmy, takže oněch 144 Hz stejně oproti automatickým 120 Hz nejenže nepoznáte, ale navíc ještě bude baterka mrtvá mnohem dříve.
Z důvodu úspory baterie pak Motorola nenabízí bohužel ani funkci AlwaysOn, což je trochu škoda, když vezmete do úvahy, že se bavíme o telefonu u hranice 15 tisíc korun a tímto režimem disponují i mnohem levnější telefony jako Galaxy A54 5G. Přitom by jen stačilo dát uživateli tu možnost a nerozhodovat za něj, protože pod kapotou telefonu se skrývá velmi rychlé 67W dobíjení, které Motorola prezentuje tak, že pouhých 10 minut na nabíječce vám stačí na celý den provozu. Komu vadí dráty, ten může nabíjet i 15 W bezdrátově, což v pohodě na nabití přes noc stačí, a tak pokud byste hledali oproti Motorola Edge 40 Pro nějaký rozdíl, tak zde je o 200mAh menší baterka a chybí reverzní nabíjení další elektroniky. To by ale stejně nedávalo smysl, když už takhle má baterka, zase vzhledem ke kompaktnosti telefonu, 4400mAh.
Motorola Edge 40 má baterii s kapacitou 4400 mAh | Foto: Huramobil
Celková výdrž je pak pochopitelně poplatná celé konstrukci i kompaktnosti telefonu. Zenfone 9 od Motorola Edge 40 zkrátka nečekejte, ale i tak je výdrž solidních 5,5-6 hodin podle toho, co na telefonu děláte. Při celodenním používání se mi ani jednou nestalo, že bych musel večer ještě před spaním odkládat telefon na nabíječku a třeba při odpolední procházce Prahou, kdy jsem za 4 hodiny udělal zhruba 150 fotek a videí mi z baterky ubylo nějakých 40% kapacity.
Po stránce výkonu se pak díváte na telefon se zbrusu novým procesorem Mediatek Dimensity 8020. Jedná se o takové převlečené loňské Dimensity 1100. Výkonu je tu tím pádem pro běžného uživatele spousta, řečí čísel necelých 700 tisíc bodů v Antutu, což je pro představu více než polovina toho, co jste dnes schopni dostat z toho absolutně nejlepšího telefonu. K tomu všechno běží tradičně u Motorola na čistém a tím pádem rychlém a spolehlivém operačnímu systému Android 13 se slíbenými 3 roky velkých aktualizací a 4 let bezpečnostních záplat.
Nabíjení TurboPower s výkonem 68W vám umožní načerpat energii za 10 minut | Foto: Huramobil
Abych si ale rýpnul do Motorola, softwarová podpora výrobce je celkem slabina, protože když v telefonu máte absolutní minimum vlastních aplikací, je velká ostuda, když aktualizaci na nový Android přinesete téměř ¾ roku po jeho samotném vydání. S trochou sarkasmu by se tak vlastně dalo říct, že podpora velkých aktualizací je 4 letá, protože té poslední se doufejme teoreticky dočkáte téměř o toho ¾ roku později, co třeba u Pixelu, který běží také na čistém Androidu. Jediné, co dostanete v Motorola navíc jsou už tradiční hodně návyková gesta pro pořízení snímku obrazovky, zapnutí foťáku či svítilny nebo desktopový režim Ready For, i když bohužel jen v té okleštěné bezdrátově podobě. Pořád ale je to aspoň něco, co třeba u takového Xiaomi nenajdete.
Tak a jde se na foťáky, kde je to tentokrát velmi jednoduché. Žádné makra ani portrétové foťáky, pouze čistá sestava dvou objektivů v čele s hlavním 50Mpx senzorem Omnivision doplněným o 13Mpx širokoúhlý, které už velmi dobře známe třeba z Motorola Edge 30 Fusion. Vlastně z modelu známe i onen hlavní 50Mpx senzor, ovšem v podání Motorola Edge 40 se zbrusu novou optikou, která snížila světelnost z f/1.8 na krásných f/1.4, což teoreticky slibuje daleko ostřejší a celkově hezčí noční snímky. A musím říct, že fotky z Motorola Edge 40 vypadají na svou cenovou kategorii velmi dobře. Jen podotýkám, že kdyby se vám zdály na telefonu přesaturované, je to tím, že ve výchozím nastavení máte displej přepnutý do živých barev. Na počítači už je všechno v pořádku. Jinak jsou fotky velmi dobré s krásnými barvami, kontrastem, ostrostí ještě tak na hranici, kdy si říkáte, že to není přeostřený a kdybych měl přece jen něco vytknout, o trochu víc by to chtělo vytáhnout při HDR stíny při focení v protisvětle, kdy se lehce ztrácí detaily.
Druhá nedokonalost se pak týká oblohy v momentě, kdy na fotce zabírá hodně málo plochy, pak má telefon občas tendenci exponovat oblohu do tyrkysové, místo modré, ale stalo se to na 2 fotkách ze 150, takže tomu zase tak zásadní váhu nepřikládám.
Velmi dobře fotí hlavní foťák i večer a v noci. Naštěstí funguje velmi dobře i automatické rozpoznání scény, takže není nutné myslet na to, jestli použít nebo nepoužít noční režim a v klidu můžete nechat vše na automatiku. Rozdíl je sotva znatelný v podobě možná o pár procent lepšího dynamického rozsahu v oknech kanceláře za Winstonem Churchillem, ale to je v podstatě všechno. Mnohem důležitější, a to mi spadl kámen ze srdce, že se jedná o lehce zesvětlenou, ale reálnou scénu s ideální ostrostí a žádnými nerealistickými HDR omalovánkami tak, jak bylo u Motorola často ve zvyku.
Motorola Edge 40 | Foto: Huramobil
V rámci hlavního foťáku mi tak chybí maximálně přepínač na dvojnásobný výřez z hlavního, což často vidíme u konkurence a tady mi to tak nějak zvláštně chybí. Přece jen se aspoň dvojnásobný zoom často hodí a s vědomím toho, že jde o výřez s lehce upraveným postprocessingem je pořád lepší než tam zkrátka nenabídnout nic. A těžko se lze zastávat Motorola, že když nemá dedikovaný další teleobjektiv, že je dobře, že takové ohnisko nenabízí, když naopak je zde dedikovaný přepínač na makrofotografii, kterou dělá Motorola prostřednictvím širokoúhlého fotoaparátu s ostřením.
Pokud se každopádně budeme bavit o této funkci, musím širokoúhlý objektiv pochválit, protože jeho minimální ostřící vzdálenost v rámci pár cm je skvělá a rozhodně tak tento objektiv pokrývá onu vzdálenost, na kterou hlavní fotoaparát nedokáže zaostřit. U klasických fotek je pak šíro takový lepší průměr. Za dostatečných světelných podmínek je fajn, jen si dejte pozor na focení v protisvětle. Dynamický rozsah je slabší a ve stínech je to pak doslova nevzhledná mazanice.
Večer a v noci pak na tento objektiv zapomeňte. S ubývajícím světlem letí kvalita rapidně dolů a při horších světelných podmínkách nepomůže ani noční režim.
Lehce zklamaný jsem ovšem u videa, optická stabilizace hlavního foťáku je fajn, ale chybí 4K60 – něco, co má Motorola Edge 30 Fusion se Snapdragonem 888+ za téměř stejnou cenu a dost často je patrný i za denního světla šum ve stínech. A selfie kamerka? No, na téměř 15 tisíc korun, nevím nevím.
Motorola Edge 40 | Foto: Huramobil
Upřímně, hodně přemýšlím nad závěrečným hodnocením, jestli mám Motorola Edge 40 doporučit nebo ne. A není to tím, že by se jednalo o špatný telefon, ba naopak. Nabídne krásný design, velmi slušný displej, výborný hlavní fotoaparát, odolnost IP68, bezdrátové nabíjení, stojí v konfiguraci 8GB/256GB 14 499 Kč a v rámci startovní akce k němu získáte ještě druhý telefon Motorola G32 jako dárek. Tohle je všechno hezké, ale vnitřně bojuju s tím, že o pár stovek levnější je Motorola Edge 30 Fusion s loňským, o 40 % rychlejším vlajkovým procesorem od Qualcommu, s 4K60 či v uvozovkách 8K videem, lepším displejem, USB 3.1, plnou podporou Ready For i přes kabel a tak jediné, co modelu Fusion chybí je bezdrátové nabíjení a plná odolnosti IP68, což bych v klidu oželel, protože jakási odolnost proti postříkání tu je. Tentokrát tak s uvedenými argumenty nechám rozhodnutí na vás a možná mi schválně napište vy, který telefon byste vybrali. Zda loňský Edge 30 Fusion, letošní Motorola Edge 40 anebo třeba jakýkoliv jiný model.
🛒Motorola Edge 40
🛒Pouzdra pro Motorola Edge 40
🛒Tvrzená skla pro Motorola Edge 40
🛒Motorola Edge 40 Pro
🛒Motorola Edge 30 Fusion
Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@huramobil.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@huramobil.cz.
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.