info
info

Recenze iPhone 14: Nastal čas na změnu?

Vítejte u recenze iPhone 14. Ještě nikdy se mi nestalo, že bych recenzoval podruhé téměř stejný produkt. Vlastně možná i potřetí, protože když jsem si přečetl loňskou recenzi iPhone 13, začínal jsem jí mírným chlácholením, že se jedná o S-kový rok a že zásadnější upgrade přijde určitě až v roce 2022. On pravda upgrade přišel v podobě lepších kamer, Dynamic Islandu, ale týká se pouze u modelů Pro (Max). U základních čtrnáctek bychom nových funkcí napočítali na prstech jedné ruky, ale třeba pro někoho bude některá z nich natolik důležitá, že se nakonec rozhodne pro jablečný nejnovější model.

Když bych měl najít v konstrukci jednu jedinou změnu, je to nový iPhone 14 Plus, který ve dvojici slabších iPhonů nahradil model mini. Jde o identické 2 telefony ve stejných velikostech 6.1“ a 6.7“ displeje, jako jsou verze iPhone 14 Pro. Sám jsem zvědavý, jak si povede model iPhone 14 Plus, který se začne prodávat koncem příštího týdne. Podle prvotních ohlasů to na zázračnou poptávku po větší čtrnáctce nevypadá, a naopak se zdá, že prodeje telefonu zamíří někam na úroveň modelu iPhone 13 mini. Není divu, mísí se zde 3 faktory. Jednak jde designově už o 3 roky stejný model, loňská mrzká inovace letos ještě zpomalila a větší iPhone 14 kromě většího displeje prakticky nic navíc nenabízí. Navíc za psychologickou startovní cenu 30 tisíc korun najdete na trhu mnohem více atraktivních produktů. Co už ale oba telefony mají společného, a to i se svými předchůdci, je stejný design matných rámečků nebo lesklých zad.

K dispozici jsou ve stejných paměťových kapacitách, pořád je zde pomalý lightning port, stejně rychlé nabíjení, stejně vystupující modul zadních foťáků a upřímně pochybuju, že by vůbec někdo poznal, že jsou nepatrně tenčí rámečky s pár přidanými pixely. Jinak se díváme na naprosto identický telefon, jako vloni iPhone 13 a bohužel na stejný 60Hz displej a to je u telefonu za 27, respektive 30 tisíc korun už celkem na pováženou.

Chápu, že Apple je Apple, a že pokud chcete jejich ekosystém, musíte občas přimhouřit oko a nekoukat úplně na cenu. Chápu, že uživatelé minulých generací, kteří nezažili více jak 60 Hz jsou na tom podobně jako lidé v Rusku, co nezažili demokracii. Prostě co neznáte, to vám nechybí, ale nejsme ani v Americe, kde si pomalu nic jiného kromě Applu, Samsungu a Pixelu nekoupíte, a tak nemáte tolik srovnání. Pořád jsme ale v roce 2022 a chtít letos po lidech 27 tisíc korun za telefon s 60Hz displejem je asi jako chtít 50 korun za litr nafty. A jsem celkem rád, že aspoň tohle už pumpaři pochopili.
 

Co nového iPhone 14 přináší

Aby to nebylo tak do očí bijící, dostali jsme přece jenom letos pár novinek. Předně, je tu procesor z loňských iPhone 13 Pro, stále A15 Bionic, ovšem s jedním grafickým jádrem navíc. Z úplných novinek pak detekce autonehody, což je vlastně rozšířená loňská detekce pádu. Funguje díky vylepšenému gyroskopu a akcelerometru a pochopitelně tohle je něco, co stejně jako druhou novinku SOS volání skrz satelitní komunikaci zkoušet tak úplně nechcete. Nutno ovšem podotknout, že zrovna tato funkce je přístupná pouze na území USA a Kanady. A kdybyste se náhodou báli, že třeba telefonem hodíte prudce na zem a začne za vás obvolávat nouzové kontakty, nemusíte. Apple totiž údajně použil sofistikované algoritmy, které počítají i s údaji z GPS vyhodnocující rychlost pohybu před nenadálou událostí, snímání mikrofonů, kdy byl slyšet náraz, tříštění skla atd. Tak snad jedině, až se něco stane, tak snad to Apple nevyhodnotí jako planý poplach, a naopak nezavolá nikoho.

Když už jsme u bezpečnosti, možná jste o tom nikdy nepřemýšleli, ale rok co rok se zvedá počet napadení různých webových stránek a s tím spojené krádeže uživatelských údajů. A nejde jen o hesla, emailové adresy, data narození, ale i spoustu dalších osobních údajů, s kterými se pak vesele obchoduje a vy se jen nestačíte divit kolik spamů či nevyžádaných telefonátů najednou musíte vyřizovat. Naštěstí ale existuje služba Incogni, která tohle všechno řeší za vás. Nevypere vám tedy prádlo, ani za vás nevyluxuje, ale kontaktuje za vás všechny možné stránky a poskytovatele, o kterých možná ani nevíte a zajistí vaše vymazání ze všech těchto databází. Vy se pak můžete pohodlně usadit do křesla, sledovat, jak Incogni řeší všechno za vás a mít snadnější život bez zbytečného spamu. Já musím z vlastní zkušenosti říct, že za 14 dní od spuštění služby opravdu pozoruju docela slušný úbytek spamu ve svém mailu. A abyste nekupovali zajíce v pytli, Surfshark od kterého tato služba pochází, dá prvním 100 uživatelům slevu 20%. Stačí jen prokliknout na odkaz, zadat kód HURAMOBIL a je to.
 

Fotoaparáty

Dřív jsme si u foťáků zvykli porovnávat megapixely a u prvních telefonů to bylo poměrně jednoduché. Čím více megapixelů, tím lepší foťák. To už z pochopitelných důvodů vymizelo. Pak přišlo porovnávání světelností objektivů – jednoduše, čím menší clonové číslo tím lépe – na objektiv totiž dopadalo více světla. Pokud ovšem porovnáte letošní iPhone 14 se clonou f/1.5 a iPhone 14 Pro se clonou f/1.8, možná si řeknete, že tady něco nehraje a že iPhone 14 má lepší fotoaparát. Nene, tak to není 😊. Jde totiž také o velikost samotného senzoru, a protože iPhony Pro v letošním roce adaptovaly mnohem větší senzory, musely taky malinko přiclonit. To jen tak na okraj na vysvětlenou.

Každopádně snad konečně asi 2 nejhlavnější změny u nových iPhone 14 jsou dva ze tří fotoaparátů. Širokoúhlý senzor je pořád ten stejný z loňska s podporou nočního režimu, a tak rovnou přejdu na hlavní senzor, který telefon zase přebral z loňských iPhone 13 Pro. Jde opět o trochu větší senzor s vylepšenou stabilizací a rozdíl se tak projeví primárně při nedostatku osvětlení. Počítejte tedy, že expozice trvá nepatrně kratší dobu, oproti loňským třináctkám a teoreticky by tak při stejně dlouhé expozici měla být fotka detailnější s menším šumem ve stínech. Podle Apple by onen rozdíl měl být až 49% a upřímně netuším, jak čísla měří a kam na takové výsledky chodí, ale řeknu vám, že rozdíl skutečně nepoznáte a ani ve chvíli, kdy už máte trénovanější oko a víte kam se dívat.

Typicky je tak rozdíl, spíš než v kvalitě, v trochu jiném barevném podání fotky. Apple totiž přepracoval svůj algoritmus a nazval je pro letošek Photonic Engine a pořád jde o stejné jádro, kdy telefon má už v sobě nafocených 5 snímků ve chvíli, kdy namíříte někam fotoaparát a po domáčknutí spouště pak vyfotí zbylé 4 a pak pixel po pixelu vybírá z každé expozice ten nejlepší, aby složil jednu výslednou a co nejlepší fotografii.

Jak říkám, výsledek je spíš věcí preference a jde čistě jen o preferenční dojem a je dost dobře možné, že postupem času se i tato jemná odchylka softwarově upraví i na starších modelech. To mě ovšem přivádí i na myšlenku, proč vlastně na loňských třináctkách nedostanete nový akční režim, což je vlastně klasické video naboostované o elektronickou stabilizaci navíc k té optické. A nedostanete jí ani na iPhone 13 Pro, která je vybavená stejným foťákem a stejným procesorem. Apple tak opakuje stejný trik jako vloni, kdy přinesl noční režim i na širokoúhlý foťák a pak softwarově jej zamkl jen pro nové telefony.

Jinak si pochopitelně nelze na video stěžovat a tato disciplína patří logicky na Apple k tomu nejlepšímu, co můžeme dostat i v porovnání s androidovou konkurencí.
 

Vylepšená selfie kamerka

Poslední na řadě je tak nová a vylepšená selfie kamerka, zdokonalená o automatické ostření, které by vás v ideálním případě mělo víc oddělit od pozadí a také přinést ostřejší fotku. Oproti loňskému modelu rozdíl moc nepoznáte z jednoho jediného důvodu. Senzor je moc malý na to a vy jste většinou od objektivu dost daleko na to, abyste zpozorovali nějaké zásadně rozostřené pozadí, a naopak o hodně ostřejší vlastní obličej. Zkrátka a dobře při nějaké vzdálenosti 40 cm od objektivu už je hloubka ostrosti tak velká, že ostré už je prakticky všechno.
 

iOS 16

Troufám říct, že mnohem víc využijete nové funkčnosti iOS 16, které se dostaly i na starší modely. Třeba separace vyfocené osoby nebo objektu od pozadí a jednoduché zkopírování do poznámek, zprávy atd funguje brilantně. Koneckonců spoustu tipů na iOS 16 a co nastavit na novém iPhonu po zapnutí jsem pro vás natočil v následujícím videu:
 

Závěrem

Moc rád bych vám řekl, že pořízení nového iPhonu 14 dává nejlepší smysl. Koneckonců výhody ekosystému, ovládání, faceID atp. nemusím moc vysvětlovat a vlastně jsem jej v této recenzi ani nezmínil. On je pro to důvod. Všichni to už dokonale za ta léta známe, a tak je spíš lepší se zamyslet nad tím, kdo a proč by si měl nový iPhone 14 koupit. Letos snad jedině ten, který chce nejdelší možnou podporu a z nějakého záhadného důvodu, když už utratí 27-30 tisíc korun za nový iPhone 14 nechce utratit ještě pár tisícovek navíc a koupit iPhone 14 Pro. Je tu ovšem ještě jedna zajímavá alternativa. Loňské iPhony 13 Pro nebo iPhone 13 Pro Max. Stojí hodně podobné peníze a nabídnou 120Hz displej a teleobjektiv navíc. Za mě rozhodně mnohem lepší volba než mít teoreticky o rok delší podporu a akční režim, který na rozdíl od displeje využijete sporadicky.

Až tedy bude přemýšlet o novém iPhonu 14, mrkněte, jestli se ještě někde nedoprodává starší iPhone 13 Pro nebo 13 Pro Max a jestli tedy vyloženě chcete slyšet argument, zda dává pořízení nového iPhonu 14 nebo 14 Plus smysl, tak přesně až v tu chvíli, kdy se definitivně doprodají loňské 13 Pro a 13 Pro Max anebo, pokud vyloženě lpíte na váze. Základní čtrnáctky nemají tělo z nerezové oceli, ale hliníku, a tak jsou o necelých 20% lehčí. Pochopitelně, kdo hledá opravdu lehký telefon, 113g iPhonu SE je jen těžko překonatelných, ale současných 172g iPhone 14 je hodně slušná váha na prémiový telefon s dvoudenní výdrží. Ono je totiž poměrně jednoduché vyrobit lehký telefon, ale odlehčujete primárně na baterce, a tak všichni moc dobře víme, že váha lehoučkého iPhonu SE či telefonů jako Xiaomi 11 Lite 5G je fajn přesně do té doby, dokud nemáte v 5 odpoledne vybito. Jestli v letošním roce nevyberete ani jeden z modelů, nezoufejte, snad příští rok bychom se měli dočkat už opět trochu většího upgradu. Minimálně přijde konečně USB-C a s tím mnohem rychlejší datové přenosy.


Novinky na e-mail...Další podobné články

Recenze Apple iPhone 14 Pro Max: Opravdu jej tak nutně potřebujete?

Petr Hudec | 24.12.2022
Recenze Apple iPhone 14 Pro Max: Opravdu jej tak nutně potřebujete?

Apple iPhone 14 Pro Max. Pro někoho nejmilovanější a pro někoho nejnenáviděnější značka. Pryč ale od extrémních emocí a pojďme si říct po pravdě, jestli nejnovější počin od Apple stojí za to.

Zobrazit celý článek

Recenze JBL PartyBox Encore: Mega hodně muziky v kompaktním balení!

Petr Hudec | 24.10.2022
Recenze JBL PartyBox Encore: Mega hodně muziky v kompaktním balení!

Jestli jste sledovali páteční post na Instagramu, je vám asi jasné, na co bude dnešní recenze. A pro ty z vás, kdo nesledují, tak dnešní malý cvalík je PartyBox Encore. Nejmenší a nejlehčí PartyBox na trhu od JBL – jedničky na našem trhu. Podle mých šedivých vlasů je vám asi jasné, že na plážové ...

Zobrazit celý článek

MOBIL ROKU 2022: Vyhlášení vítězů

Petr Hudec | 06.01.2023
MOBIL ROKU 2022: Vyhlášení vítězů

Vítám vás u vyhlášení MOBILU ROKU 2022. Vyhlášení nejlepších mobilních telefonů, které se v roce představily a také, což je neméně důležité, se hlavně dostaly na náš trh. Pochopitelně doba je těžká nejen pro každého z nás, ale i pro výrobce, kteří se stále potýkají s důsledkem pandemie a s tím ro...

Zobrazit celý článek
arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.