info
info

Recenze Huawei P50 Pro: I bez Google služeb jde o skvělý telefon

Tak vám musím říct, že úvod pro dnešní recenzi jsem přepisoval snad patnáctkrát a patří asi mezi ty nejtěžší, které jsem kdy vymýšlel. Do ruky se mi totiž dostal Huawei P50 Pro – telefon, který prožil opravdu strastiplnou cestu, než spatřil světlo světa. Zavzpomínejme si totiž společně na rok 2019. Tehdy ještě nebyla žádná pandemie, žili jsme si sluníčkově, výrobci mobilních telefonů se předháněli v inovacích, Huawei neochvějně mířil na první příčku výrobce mobilních telefonů a pak přišel květen a rána z čistého nebe v podobě embarga.

Doposud nevídané embargo na jednoho z největších průkopníků mobilního průmyslu, které ovlivnilo kompletně celé odvětví. Přece jenom konkurenční prostředí je jedním ze základních hnacích motorů inovací a pokud vám postupně z trhu zmizí jeden ze dvou klíčových hráčů, po úvodním šoku se chtě nechtě na chvíli všechno zabrzdí.

Aby toho nebylo málo, půl roku na to přišla pandemie, která ochromila dodávky čipů, spousta telefonů není vůbec, třeba OnePlus svoje podzimní téčka ani nevydal, Samsung zas svoje „FEčko“ vydal o půl roku později a dnešní Huawei P50 Pro je tak dítko s dost podobným osudem. To neříkám z důvodu, abych P50 Pro nějak hned ze začátku obhajoval, ale spíš jen jako takový smutný dovětek k posledním dvěma rokům v mobilních komunikacích. Každopádně nic ovšem nebrání tomu, abych se novému Huawei P50 Pro nepodíval na zoubek.

 

Design

Asi by bylo naprosto jednoduché tento telefon ve 3 větách odepsat. Přece jenom jde o vlajku, která se v Číně představila už vloni a k nám přichází až letos. Má loňský Snapdragon 888, když teď už je na světě novější Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1, navíc kvůli embargu bez podpory 5G a Google služeb, jeho cenovka i přesto atakuje hranici 30 tisíc korun, a to je přece jen už částka, pod kterou seženete prakticky všechny loňské vlajky konkurence. A vás určitě napadnou i další důvody. Existuje něco, čím dokáže P50 Pro zaujmout? Přece jen jde o vlajku Huawei a o mobilní telefon, který aktuálně vévodí žebříčku DXOMARK – samozřejmě bez ohledu na to, co je o DXOMARKU takovým veřejným tajemstvím.

Huawei P50 Pro
Huawei P50 Pro | Foto: Huramobil

Dřív, než se ale vrhnu k hlavnímu bonbónku celé recenze, pojďme si v rychlosti projet pár základních informací o telefonu samotném. Po designové stránce jde pořád o klasický sendvič z kovu a skla ve dvou barevných provedeních, u jejichž jmen Huawei nikdy invencí nešetří. Letos je to tak 50/50, protože černá se jmenuje nepochopitelně pouze Black, avšak ta, kterou právě držím v ruce výrobce nazval Cocoa Gold neboli kokosově zlatá. Nakolik je kokos z venku či zevnitř zlatý posuďte sami, nicméně tahle P50 Pro je spíš stříbrná s lehkým nádechem růžové. Každopádně lesklá, kluzká a extrémně přitažlivá pro jakékoli otisky prstů, což asi není nic, co by nevyřešilo přibalené pouzdro.

 

Video recenze Huawei P50 Pro

Displej

Dost se toho změnilo i u displeje. Jednak se Huawei trochu umírnil se zakřivením. To už není ze všech 4 stran, ale jen z bočních a není tak extrémní, jako bylo třeba u Huawei P40 Pro, což je samozřejmě pozitivní jednak s ohledem na nechtěné otisky prstů, náchylnost na rozbití při pádu nebo třeba při použití v aplikacích, kde na boku máte často nějaké posuvníky. Jinak jde víceméně o klasický displej se 120Hz obnovovací frekvencí a 300Hz odezvou na dotyk. Žádné LTPO nebo QHD rozlišení však nečekejte, i tady embargo zasáhlo plnou měrou a Huawei tak nemá k nejmodernějším displejům přístup. Abych byl fér, osobně mi QHD rozlišení ani nechybí, přínos není tak velký a víc žere baterku, ale přece jen LTPO by se právě s ohledem na její šetření určitě hodilo.

 

Chybíci aplikace od Googlu? Huawei má vlastní řešení. 

O hardwaru, ale hlavně softwaru by se toho dalo napsat u Huawei tuny a všichni už po dvou letech víme, že Google tady není a jestli jej vyžadujete, asi nemá cenu o tomto telefonu přemýšlet. Samozřejmě do jisté míry se to dá obejít přes nástroj Gspace, což je aplikace simulující Huawei P30, který ještě přístup ke službám Googlu měl. Uvnitř Gspace nainstalujete pak cokoli z Google Play, i když je potřeba počítat s tím, že jde o emulátor, takže na hry bych si tak úplně nepomýšlel, ale třeba chybějící YouTube Studio v něm běží úplně bez problému.

Huawei P50 Pro
Huawei P50 Pro | Foto: Huramobil

Pro ostatní aplikace můžete bez problému využít Petal Search, což je takový agregátor všech možných aplikací z dalších obchodů jako Amazon, APkpure a dalších a vy se tak do jisté míry nemusíte starat o to, odkud onu aplikaci stahujete. Samozřejmě pro ty zásadní aplikace, typicky bankovnictví je lepší využít oficiální obchod AppGallery, kde už seženete přímo všechny aplikace hlavních českých bankovních domů.

No a konečně druhá věc je bezkontaktní placení kartou, a to spolehlivě můžete vyřešit skrz předinstalovanou a celkem známou britskou aplikaci Curve, která už na AppGallery oficiálně je také. Do té stačí vložit všechny vaše platební karty, jednoduše zvolíte z které platíte a dokonce i několik dní po transakci si můžete dodatečně i změnit kartu, z které následně částka bude odečtena. To je mimochodem docela šikovná aplikace nejen pro majitele telefonů Huawei. Jinak ještě pro úplnost, telefon běží stále na jádru Androidu se službami HMS Core a nadstavbou EMUI 12 a tady je celkem škoda, že pořád jsme se ještě pořádně nedočkali HarmonyOS, kam vrhá Huawei své hlavní vývojářské úsilí. Nicméně i tak musím pochválit, že na telefonu běhá všechno brilantně svižně a opravdu je radost s ním pracovat.

 

Fotoaparáty

Tak a teď jsou na řadě foťáky, na které jsem byl asi nejvíc zvědavý, jednak proto, že DXOMARK telefon vychválil až do nebes a jednak kvůli embargu a s tím spojené ukončení spolupráce se Sony. Jestli si totiž vzpomínáte, za poslední léta nám Huawei prezentoval jeden lepší senzor foťáku za druhým vyvinutý právě ve spolupráci s tímto japonským gigantem. Ta unikátnost spočívala zejména v použití senzorů, kde místo klasického rozložení čtyřech pixelů červená, zelená, zelená, modrá byla zelená barva nahrazena žlutou propouštějící více světla. Díky tomu pak byly schopny telefony Huawei vidět v naprosté tmě i to, co vy běžným okem nevidíte. Každopádně tomuto odzvonilo a nově se díváme na soustavu čtyřech senzorů od Omnivisionu, což je čínská společnost působící v mnoha odvětvích, ale primárně se zabývá právě senzory pro mobily, notebooky, webkamery atd. Jo a jen tak mimochodem, je držitelem světového rekordu v nejmenším komerčně dostupném senzoru o velikosti 0,001mm. To jen tak na okraj.

Huawei P50 Pro
Huawei P50 Pro | Foto: Huramobil

Každopádně použité senzory v P50 Pro zdaleka nejsou tak velké, jako byly u Huawei P40 Pro nebo Mate 40 Pro a je to celkem škoda. Na druhou stranu je vidět, jak strašně důležitou roli hraje zpracování fotky a právě tady, víc než kde jinde, se dá příznačně použít, že i s malým kašpárkem lze zahrát velké divadlo a že když už nemáte k dispozici senzory od Sony, proč nevytáhnout kdysi skvěle fungující kombinací klasického a černobílého senzoru. Hlavnímu foťáku totiž nelze prakticky nic vytknout. Za dne jsou fotky přesně takové, jaké mají být. Krásný dynamický rozsah, minimum šumu, barvy vyvážené, všechno tak akorát ostré, paráda. Dost podobné je to i večer a v noci. Hlavní foťák si vede impozantně a na špatný snímek opravdu nenarazíte.

 

Fotografie pořízené Huawei P50 Pro

Aby ale nebylo zas tak všechno sluníčkové, narazil jsem na jeden bug. Když se snažíte mít extrémně klidné ruce a telefon si začne myslet, že je na stativu a spustí dlouhou, klidně i 10 sekundovou expozici. Že zas tak klidné ruce nemáte a že optická stabilizace to nezachrání pak záhy zjistíte z výsledné fotky. To každopádně ale není nic, co by se nedalo opravit budoucí aktualizací. U zbylých 2 foťáků, šíra a 3,5 násobného periskopického zoomu jsem byl s výsledky také spokojen, i když pochopitelně od nich nelze čekat to, co od hlavního senzoru. Na druhou stranu i tak kvalitou svého výstupu předčí mnoho konkurence, a to jak přes den, tak i večer na noční režim. A koneckonců, ten širokoúhlý objektiv je konečně také pořádně širokoúhlý, ne jak minule.

U teleobjektivu zas opravdu musím pochválit impozantní práci se softwarem. Je úžasné se dívat, jak dokáže využít kombinace 64MP senzoru a 3,5násobného optického přiblížení. Mnohdy tak vypadají fotky i na 10 násobný zoom daleko lépe než u konkurence, opravdu klobouček dolů. Zlepšilo se konečně i video, což byla disciplína, na kterou Huawei celkem v minulosti kašlal. Najednou je lepší jak zvuk, tak i optická stabilizace, i když časté přeostřování výsledný dojem celkem kazí. No a konečně přední kamerka. Ta je letos jenom jedna a popravdě mě nadchla ze všech foťáků asi nejmíň. Koneckonců, snímky vidíte sami.

 

Baterie

Prakticky jediné důležité, co jsem v průběhu recenze nezmínil je baterie. A upřímně u mobilu s 6,6“ displejem bych zkrátka čekal víc než jen 4360mAh. Koneckonců konkurence nemá problém u této velikosti aplikovat i 5000mAh baterie a na výdrži je to bohužel znát. V mém případě se mi podařilo vydržet na jedno nabití jeden plný den, ale bylo to s odřenýma ušima. Holt víc, než 5 hodin zapnutého displeje na jedno nabití na telefonu moc nedáte a často tak přijde na řadu rychlá nabíječka. Aspoň ta se dá pochválit, protože drátové nabíjení se zrychlilo na 66W, což znamená 50% kapacity za nějakých 20 minut. Konkurence sice nabízí i víc, ale 66 W je za mě plně dostačující.

Huawei P50 Pro
Huawei P50 Pro | Foto: Huramobil

No a když už tak pořád mluvím o konkurenci, ta je vlastně i takovým zabijákem nového P50 Pro. Pokud nepotřebujete nutně Google služby, jde o skvělý telefon, který ale paradoxně zabíjí jeho cena. Co naplat, že jde u nás o novinku a představil se v ČR až letos. Hardwarově jde totiž, stejně jako u Galaxy S20 FE o telefon z loňského roku a tomu by měla odpovídat i cenovka. 30 000 Kč je moc, obzvlášť když telefony jako Galaxy S21 Ultra, Mi 11 Ultra, OnePlus 9 Pro zkrátka stejně vybavené telefony seženete mnohem levněji.

Huawei tak nejspíš ukazuje, že víc, než o masivní prodeje mu jde o to, být pořád vnímán jako značka vyrábějící mobilní telefony a ony masivní prodeje realizuje spíš na cenově agresivních sluchátkách, noteboocích, monitorech a dalších komoditách, kde má přece jen lepší šanci vyhrát než na trhu, kde většina zákazníků služby Googlu vyžaduje. A kdo je naopak nepotřebuje, pro něj je Huawei P50 Pro skvělou volbou – jen ne za 30 000 Kč.

No schválně mi napište, jak novou P50 Pro vidíte vy. Děkuji moc za přečtení, mějte se krásně a někdy příště u další recenze.

Novinky na e-mail...Další podobné články

Novoroční předsevzetí: 5 tipů, jak si stanovit realistické cíle a udržet si motivaci po celý rok

Kateřina Červená | 04.01.2023
Novoroční předsevzetí: 5 tipů, jak si stanovit realistické cíle a udržet si motivaci po celý rok

S koncem roku přichází čas, kdy si stanovujeme cíle na příští rok a předsevzetí. „Budu víc cvičit,” „Budu jíst zdravěji,” „Budu víc číst,” – to jsou klasická předsevzetí, která si stanovujeme při odpočítávání dní do Silvestra. Je to čas, kdy jsme obzvlášť motivovaní ke změně životního stylu. Jak ...

Zobrazit celý článek

Xiaomi odhaluje řadu Redmi Note 11

Kateřina Červená | 26.01.2022
Xiaomi odhaluje řadu Redmi Note 11

Xiaomi dnes oznámilo uvedení čtyř nových zařízení řady Redmi Note 11. Navazuje na úspěšné předchozí řady Redmi Note. Přichází: Redmi Note 11 Pro 5G, Redmi Note 11 Pro, Redmi Note 11S a Redmi Note 11.

Zobrazit celý článek

Recenze JBL PartyBox Encore: Mega hodně muziky v kompaktním balení!

Petr Hudec | 24.10.2022
Recenze JBL PartyBox Encore: Mega hodně muziky v kompaktním balení!

Jestli jste sledovali páteční post na Instagramu, je vám asi jasné, na co bude dnešní recenze. A pro ty z vás, kdo nesledují, tak dnešní malý cvalík je PartyBox Encore. Nejmenší a nejlehčí PartyBox na trhu od JBL – jedničky na našem trhu. Podle mých šedivých vlasů je vám asi jasné, že na plážové ...

Zobrazit celý článek

Recenze: Výjimečné Huawei Watch D umí měřit krevní tlak!

Petr Hudec | 05.12.2022
Recenze: Výjimečné Huawei Watch D umí měřit krevní tlak!

Nositelná elektronika, respektive abych byl konkrétní, spíše hodinky se v poslední době vyvinuly do velmi sofistikovaných zařízení. Už běžné je měření kroků, srdečního rytmu, záznam prošlé trasy skrz GPS, měření okysličení krve už je také jakýmsi standardem a z monitoringu životních funkcí už chy...

Zobrazit celý článek

Z našeho obchodu

arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.