info
info
Dle výrobce...
Dle OS...

Recenze Apple iPhone SE 2020: Koupit nebo nekoupit?

Má cenu na nový iPhone SE upgradovat z iPhonu 6S, 7, 8 a vyplatí se vůbec nové SEčko? To se dozvíte v následujícím článku!

Recenze Apple iPhone SE 2020: Koupit nebo nekoupit?

iPhone jako samostatná jednotka

Hned na začátku je třeba zdůraznit, že iPhone je kategorie sama pro sebe a nejčastější narážku na design v podobě iPhonu 6 v roce 2020 si plně uvědomuju. Na jakýkoli iPhone je ovšem potřeba se podívat vždy trochu jinou optikou. 50% jakéhokoli telefonu je software a právě proto je potřeba vždy oddělovat recenze iOS zařízení a Android zařízení. Zatímco u Androidu se můžete rozhodovat mezi desítkami telefonů a skákat mezi jednotlivými výrobci bez větších problémů, pokud chcete iOS, musíte si vybrat mezi tím, co vám nabízí Apple. Chtěl bych u SEčka úzké rámečky? Ano. Chtěl bych více foťáků? Ano. To by chtěl každý. Ovšem je potřeba si uvědomit, že Apple, stejně jako jakákoli jiná společnost má své akcionáře, kteří jí tlačí k co největším ziskům. A být v jeho pozici Huawei, Samsung nebo kdokoli jiný, choval by se stejně.

Možná si to nebudete chtít připustit, ale SE 2020 dává v portfoliu Applu dokonalý smysl. Z pohledu výrobce určitě. Apple totiž vzhledem k tomu, že do svého ekosystému nepustil žádného jiného výrobce, si nastavuje portfolio podle sebe a co se děje v Android světě mu může být „hodně zjednodušeně jedno“. iPhone SE 2020 tedy nastoupil jako nejlevnější zařízení z celé rodiny a logicky je také nejméně vybavené. Přinést 5,5“ variantu Mi 9T Pro s A13 za 13 tisíc, dost pravděpodobně by se přestaly prodávat jakékoli jiné iPhony a akcionáři by celé vedení Applu doslova defenestrovali. Teď se ale právě zaměřím na Apple a na uživatele, kteří chtějí Apple. Zde máte v aktuálním potfoliu prakticky několik možností. iPhone 8, iPhone SE, iPhone XR nebo iPhone 11 a další jeho varianty.

Porovnání s iPhone 8

iPhone 8 už se oficiálně nenabízí, ale stále se dá sehnat v obchodech. Je vybaven 2,5 roku starým procesorem A11 Bionic a podle Heuréky se dá v renomovaných obchodech sehnat od 11 990,-, což je momentálně nesmysl kupovat, pokud jen za pouhou tisícovku navíc máte možnost koupit iPhone SE 2020 vybavený nejnovějším A13 Bionic. Oba telefony vypadají totožně a od sebe je rozeznáte jen jiným barevným provedením. Uvnitř už ovšem rozdíly jsou, procesor je oproti 8čce rychlejší zhruba o 25% a poznáte to v rychlosti spouštění aplikací a poznáte to v lepších fotkách. Ač se pořád spekuluje, jestli foťák je z původní 8čky, nebo z XR nebo z iPhonu 11, důležitý je výsledek. Nový procesor totiž dokáže spočítat daleko více instrukcí a lépe tím vykreslit výslednou fotku. Rozdíl nepoznáte ani tak za dne, jako hlavně večer.

A i když tady chybí oproti iPhonu 11 noční režim nebo deep fusion, naopak oproti 8čce je zde Smart HDR, což je technologie zajišťující lepší rozsah mezi světly a stíny. Pro laiky - pokud vyfotíte postavu ve stínu oproti slunečné obloze, máte daleko větší šanci, že postava bude místo černé viditelná a obloha místo bílého fleku modrá – teda za předpokladu, že nebude zataženo, ale víte co tím myslím. No a video je tradičně u Applu famózní. Rozhodně video, které leze z iPhonu SE 2020 v této cenové kategorii i v porovnání s Androido telefony patří ke špičce. Oproti iPhonu 8 je v SEčku také bezdrátové nabíjení. Sice pouze 7,5W, ale je tu. U toho drátového máte stejně jako v 8čce k dispozici až 18W nabíjení, ovšem rychlonabíječku je potřeba si dokoupit. Na druhou stranu kapacita baterie je stejných 1821mAh, takže i ono 5W nabíjení se dá v pohodě přežít. Každopádně díky odladěnosti SW s HW nemusíte mít obavy, že byste uprostřed dne museli nabíjet. Vydržíte v pohodě celý den a nabíjíte přes noc, takže aspoň za mě bych za 18W nabíječku peníze fakt nevyhazoval.

Dalším důležitým aspektem je SW podpora. Ta je u Applu nastavená na 5 let a to znamená, že byste se měli dočkat ještě iOS 18, pokud u takového telefonu vydržíte. Každopádně, abych to teď celé shrnul. Když budete kupovat nový telefon a rozhodovat se mezi iPhone SE 2020 a iPhone 8, berte SEčko. Pokud chcete upgradovat z 8čky, udělejte to za předpokladu, že chcete rychlejší telefon, chcete bezdrátové nabíjení, chcete lepší večerní fotky a chcete podporu zase na 5 let. Pokud telefon dáte do výkupu, je jeho aktuální výkupní cena zhruba 6,5 tisíce, tím pádem vás vyjde nový iPhone SE také na 6,5 tisíce.

Porovnání s iPhone 6S a XR

Před chvílí jsem zmínil, že Apple garantuje softwarovou podporu po dobu 5 let. To znamená, že pokud si koupíte nový telefon Apple, ještě dalších 5 let budete dostávat aktualizace. Pokud tedy teď vlastníte telefon iPhone 6S, je iOS 13 pravděpodobně posledním softwarem, který na svůj telefon dostanete. Tyto telefony už jsou dnes to nejnižší minimum a čím starší telefon oproti iPhonu 8 máte, tím spíš bych minimálně na nové SE upgradoval. Polepšíte si, až na displej prakticky ve všem a to včetně výdrže. Pokud máte ve svém telefonu ještě původní baterii, pravděpodobně už bude na konci životnosti, Apple vám i telefon zpomalil, aby stará baterie telefon ještě utáhla a její výměna v autorizovaném servisu už nebude úplně rentabilní záležitostí. Tady bych opravdu upgradoval.

Dostal jsem i pár dotazů na to, jestli upgradovat z iPhonu XR. iPhone XR je potřeba vnímat jako předchůdce iPhonu 11 a tím pádem by to byl z více ohledů spíš downgrade, neboli posun k horšímu. Tady bych si ten „upgrade“ dokázal představit snad jedině za předpokladu, že byste chtěli rozměrově menší zařízení. Připravili byste se ovšem rozhodně o výdrž baterky, odemykání obličejem, větší displej atd.

Co nabízí konkurence?

No a teď z globálního pohledu. Pokud obecně vám nezáleží na softwaru a hledáte kompaktní zařízení, máte dnes prakticky jen 2 hlavní možnosti. Samsung S10e nebo právě iPhone SE 2020. Co se týká hlavních rozdílů. iPhone SE 2020 má lepší výkon, podporu 5 let softwaru, výhodu ekosystému Apple pro napárování třeba hodinek pro bezkontaktní placení. S10e je nepatrně větší, má větší AMOLED displej a k hlavnímu foťáku je k dispozici ještě širokoúhlý objektiv. Když budu střílet od boku, za dne budou fotky naprosto srovnatelné, večer bude už vítězit Samsung a u videa bych dal určitě přednost iPhonu. Obecně, pokud neřešíte operační systém, nemáte další Apple zařízení a pomineme fakt, že S10e dostane maximálně už Android 11, asi bych šel do S10e.

Vyplatí se?

No a k iPhonu SE 2020 jako samotnému jsem se dostal teď, kdy vyvstává otázka. Koupil bych si jej? Já osobně ne. Nejsem totiž cílovka. To však neznamená, že to nemůže být kdokoli mimo mě. A cílovka bude obrovská a pravděpodobně se bude jednat o nejprodávanější mobilní telefon roku 2020. Každý z nás má jiné priority a existují mraky lidí, pro které je priorita malý Apple telefon nebo obecně malý telefon s co nejdelší softwarovou podporou. A to právě tento telefon bezezbytku splňuje. A když se vrátím na začátek videa, v ekosystému Applu totiž není jiná varianta. Zatímco u Samsungu třeba nedává smysl si koupit A51, protože máte třeba Honor 20, Mi 9T Pro atd., což jsou daleko lepší telefony. Nebo v případě Samsungu A71 zas můžete šáhnout po Oneplus 7T, Zenfonu 6 apod., u Applu nic takového nemáte. Právě proto si myslím, že oproti všemu je tohle ta nejlepší varianta „budget“ Applu, kterou můžete za své peníze dostat a dost pravděpodobně mi dají statistiky za pravdu.

Dostanete totiž vlajkový A13, dostanete voděodolnost, slušný foťák, kompaktní velikost, na rok zdarma AppleTV. A jak mi řekl náš Tom: "Prodám svojí starou S9tku a jdu do iPhonu SE. S9 se mi po 2 letech seká, na hezký fotky mám GH5 a vím, že teď nebudu muset prostě 4-5 let řešit žádný další telefon." A o tom to pro někoho je a já tyhle lidi chápu. Stejně tak, jako plně chápu lidi, kteří řeknou, že telefon s tak malým displejem by si nikdy nekoupili, že Apple pro ně není, že chtějí otevřený systém, že chtějí více foťáků. Ano, pro vás tento telefon opravdu není. Pro vás bude zase jedna z příštích recenzí, které připravuju.

Novinky na e-mail...Další podobné články

Recenze Apple iPhone 11: Vyplatí se koupit?

Petr Hudec | 02.10.2019
Recenze Apple iPhone 11: Vyplatí se koupit?

Jestli jste přiznivcem iOS a hledáte dostupnou variantu, je iPhone 11 ta nejlepší volba. Apple iPhone 11 je nástupcem starého dobrého XR, což byl nejprodávanější Apple telefon loňského roku. Samozřejmě jsou zde ústupky oproti verzi Pro, ale je to takový mix ústupků, co kvůli 10 tisícům můžete cel...

Zobrazit celý článek

Apple Event 2019: Představení iPhonů, iPadu a Apple Watch

Petr Hudec | 10.09.2019
Apple Event 2019: Představení iPhonů, iPadu a Apple Watch

Kalifornská společnost Apple v úterý 10. září uspořádala představení nových produktů, tedy iPhonů, iPadů a Apple Watch. Především u telefonů Apple pozměnil design - modul fotoaparátu či barevné varianty, a přinesl pár zajímavých změn a vylepšení. Každý ale až do konce čekal, zda se v iPhonech kon...

Zobrazit celý článek

Recenze Realme X50 Pro 5G: Nabušené parametry nejsou všechno!

Petr Hudec | 27.05.2020
Recenze Realme X50 Pro 5G: Nabušené parametry nejsou všechno!

Znáte značku Realme? Ti z vás, kteří se v mobilech orientují určitě ano. Ostatní určitě o Realme v životě ani neslyšeli. Tato značka vstoupila na český trh loni před Vánoci jako velká voda a jak rychle přišla a psalo se o ní všude, po chvíli vymizela a nikdo si na ní ani nevzpomněl. Teď ovšem při...

Zobrazit celý článek

TOP 5 telefonů nad 20.000, které za to stojí - [jaro 2019]

Petr Hudec | 24.04.2019
TOP 5 telefonů nad 20.000, které za to stojí - [jaro 2019]

V jakékoli TOP5 se držím vždy 3 pravidel. První je striktní omezení na cenu, to znamená, že když řeknu do 20.000, nezařadím tam sebelepší telefon s cenovkou byť 1 korunu nad 20, druhé pravidlo je, že nezařadím 2 stejné značky do 1 videa a třetí, že telefon jsem měl možnost už vyzkoušet. A protože...

Zobrazit celý článek

Z našeho obchodu...

Copyright © 2012 NetComp, spol. s r.o. Všechna práva vyhrazena.
webDesign By: BPstyle - Graphic studio
arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
zavrít okno
Dárek na Vás čeká v košíku.
Máme pro
Vás dárek.
Máme pro Vás dárek
zavrít okno
Dárek prosím aktivujte kliknutím na e-mail, který jsme Vám odeslali. Děkujeme.
zavrít okno
Na Váš e-mail jsme zaslali instrukce pro vyzvednutí dárku. Užijte si ho!
zavrít okno
Jste u nás poprvé? Máme pro Vás dárek.
Máme pro
Vás dárek.
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.