info
info
Vážení zákazníci, dne 28.10. máme zavřeno. Těšíme se na Vás 29.10.2020. Huramobil.cz
Prodejna v Praze 2 je otevřena pouze pro osobní odběry předem objednaného zboží. Pevné zdraví všem!
Dle výrobce...
Dle OS...

Recenze Apple iPhone 11: Vyplatí se koupit?

Jestli jste přiznivcem iOS a hledáte dostupnou variantu, je iPhone 11 ta nejlepší volba. Apple iPhone 11 je nástupcem starého dobrého XR, což byl nejprodávanější Apple telefon loňského roku. Samozřejmě jsou zde ústupky oproti verzi Pro, ale je to takový mix ústupků, co kvůli 10 tisícům můžete celkem oželet. Myslím, že pro většinu milovníků Applu bude 11, stejně jako loňské XR, skvělá volba. A pojďte se se mnou podívat na to, proč.

Recenze Apple iPhone 11: Vyplatí se koupit?

iPhone 11 poznáte od jakéhokoli jiného iPhonu na první pohled díky dvěma zadním kamerám. Jinak je to po vizuální stránce naprosto stejný telefon jako loňské XR. Stejné rozměry, stejný displej, stejná váha, zkrátka až na foťák a vnitřnosti jsou to stejné telefony. Právě druhá širokoúhlá kamera letos přibyla všem iPhonům 11. Oproti dospělému "Pročku" není iPhone 11 akorát vybaven třetí zoomovou kamerou, avšak u zbylých dvou nebudete kvalitou nijak ochuzeni.

Hlavní 12 Mpx sensor se světelností f/1.8 tentokrát doplňuje druhý 12 Mpx širokoúhlý objektiv se světelností f/2.4, díky kterému se vám vejde do záběru to, co dřív ne. Design čoček a celého panelu je hodně neotřelý a pokud se někomu nebude líbit, naprosto to chápu. S tímto designem budete zkrátka buď v pohodě, nebo jej budete nesnášet. Já se ale nějak nemůžu zbavit dojmu, že Apple tady cílí trochu prvoplánově na ty uživatele, kteří si budou říkat, že větší čočka = automaticky lepší foťák. Štěstí jen, že ono tomu tak je. Čočky každopádně z těla telefonu mírně vystupují a při položení na stůl je to znát. Zbytek je stejný a novinkou je pouze obměna barev, které vévodí tato mintově zelená barva a zvýšena odolnost z IP67 na IP68. Záruka se ovšem u Applu na vytopení nevztahuje, takže i když Apple garantuje výdrž do dvou metrů po dobu 30 minut, plavat s ním raději nechoďte.

Displej a FaceID

Displej je papírově jednou z největších slabin iPhonu 11. Ano, HD rozlišení opravdu vypadá na papíře dost špatně a když jsem toto rozlišení vyčítal i Xiaomi Mi A3 za třetinovou cenu, nemůžu jej tady logicky pochválit. U telefonu za 21 tisíc korun je HD rozlišení opravdu stejně ostudné, jako je přibalení 5W nabíječky. A nenechte se oklamat. I když vám YouTube nabízí 1080p, pořád budete dostávat HDčkové video. Na druhou stranu, toto HD rozlišení je to nejlepší HD, které jste schopni v mobilním telefonu dostat.

Skvělá čitelnost na slunci, skvělé barevné podání a skvělý kontrast jsou samozřejmě na hony vzdálené od Mi A3. Notch je tu stejně jako hliník na těle stále přítomen a podobně jako v Mate 30 má své opodstatnění, protože uvnitř se skrývá vylepšené Face ID. Teda alespoň podle Applu vylepšené. Mělo by údajně fungovat pod větším úhlem, ale po detailnějším porovnání s mým iPhonem XS funguje naprosto ve stejných úhlech, vzdálenosti a stejnou rychlostí. S původním FaceID jsem na jediné limity narážel v autě v držáku, kde mě čtečka odemkla zhruba ve 20% případů a ve zbylých vyžadoval telefon kód. Tenhle nedostatek mi tedy příchod nového modelu bohužel nevyřešil.

Hardware

Každý rok znamená u Applu nový procesor, který válcuje konkurenci. Letošní verze A13 už se ale tolik nesoustředila na brutální přírůstek ve výkonu, protože ten je momentálně dostatečný, ale větší důraz byl kladen na optimalizaci spotřeby a neurální učení, které ještě Apple v průběhu podzimu rozšíří pomocí takzvaného Deep Fusion na fotografie. Applisty asi 425 000 bodů v AnTuTu moc nezajímá, ale třeba někomu se to na poměřování - víte čeho - může hodit.

Bolístkou byly u Applu vždy baterie a jejich výdrž. iPhone XR byl každopádně nejdéle držící iPhone na jedno nabití a iPhone 11 přidává zhruba ještě 10-15% navíc. I když baterie má teď nějakých 3200 mAh, v pohodě jsem se s normálním používáním dostával na dvoudenní výdrž. Horší už je to s přibalenou 5W nabíječkou, protože nabít tento telefon přes den v práci naplno je prakticky nemožné. Za 30 minut totiž nabijete stěží 20% baterky a plné nabití trvá neuvěřitelné 4 hodiny. Pokud si však zvyknete na nabíjení přes noc, asi vám to vadit nebude a někdo to možná dokonce i ocení. Jak totiž víme, uživatelé Applu si nechávají díky pětileté podpoře iPhony daleko déle a čím pomalejší je nabíjení, tím delší je životnost baterie než bude vyžadovat výměnu.

Kdo naopak chce rychlé nabíjení, alternativně si může zakoupit 18W nabíječku s kabelem od Applu za 1500 korun nebo třeba od výrobce 4Smarts tu samou zhruba za půlku.  Nabíjecí rychlost se pak zvedne zhruba na 50% za 30 minut. Z klasické další HW výbavy se můžete těšit na podporu Bluetooth 5.0, Wifi 5G, Galilea nebo NFC a tím pádem bezkontaktní platby Apple Pay, kterou samozřejmě můžete vytunit ještě dokoupením Apple Watch. iPhone 11 oproti svému předchůdci má přinášet i lepší prostorový zvuk pomocí Dolby Atmos. Zvuk je mírně prostorovější oproti svému předchůdci, to asi ano, ale stejně, kdo bude z tak malých repráčků, které telefony mají řešit Dolby. Daleko důležitější je, aby telefon zvonil nahlas a to naštěstí zvoní. Každopádně, pokud vám přesto jde o zvuk, tak u dražšího Pro Max si rozhodně užijete víc basů. 

Software

No a pak je tu iOS 13, největší a po zásluze opodstatněný důvod, proč si lidé kupují Apple. Věřím, že v tomto místě asi vznikne největší flame. Applisti mi dají za pravdu a uživatelé Androidu mě asi proklejí do sedmého kolene. Nebudu se teď pouštět do diskuze Otevřený vs. Uzavřený systém, ale spíš si řekneme ty další výhody. Ta první je, že v momentě vydání nového operačního systému si všechny iPhony 5 let zpátky můžete aktualizovat na nejnovější verzi okamžitě a samozřejmě s nejnovějším systémem přichází také Iphone 11 rovnou z výroby.

U Androidu máte takovou podporu zpravidla dvouletou, u Pixelů tříletou. Asi nejviditelnější změnou je přidání tmavého režimu skrz celý systém. Ten má samozřejmě výhody v podání šetření výdrže baterie u telefonů s OLED displejem, ale tady je IPSko a tím pádem je výhodou spíš šetření očí večer. Tmavý režim můžete nastavit na trvalo a nebo si jej nastavit třeba tak, jak fungují navigace. Do soumraku světlý mód, po soumraku tmavý mód. Nebudu se pozastatovat nad jednotlivými funkcemi iOS, to je spíš na samostatné video, ale přece jen jednu věc vypíchnu a ta se váže k fotoaparátům. Zapněte si funkci “Na fotkách zachycovat okolí snímků” a v aplikaci fotoaparátu si pak dodatečně můžete fotky exponované hlavním foťákem rozšířit i na širokoúhlé. Aplikace vám dokonce sama navrhne rozšíření třeba za předpokladu, pokud jste hlavním foťákem vyfotili skupinu více lidí, kteří se nevešli na fotku.

Fotoaparát

U aplikace fotoaparátu přicházejí dvě hlavní změny. Podržení tlačítka spouště na starších iPhonech znamenalo expozici mnoha snímků. V nových iPhone 11 podržení znamená, podobně jako na Instagramu, nahrávání videa a více fotek pořídíte podržením a potažením spouště směrem dolů nebo doleva ve vertikálním rozložení. Druhou změnou je noční režim, podobně jako jej známe třeba u Samsungu či Huaweie, ovšem s tím rozdílem, že u iPhonu nemusíte nic manuálně zapínat.

Telefon automaticky detekuje slabé osvětlení a podle intenzity světla a stability vašich rukou navrhne ideální expoziční čas. Ten můžete samozřejmě i ručně zkrátit, prodloužit nebo jej vypnout. Docela fajn věc. Fotky, které iPhone produkuje hlavním foťákem jsou ve své třídě špičkou, jak se můžete přesvědčit i zde, a líbí se mi jak ve dne, tak v noci. Samozřejmě, že pokud jste zvyklí na noční režim Huaweie, určitě budete oponovat krásně světlými fotkami s ISO přes 400 tisíc. Noční fotky z iPhonu ovšem vypadají jako noční fotky a tím pádem daleko víc reálně oproti Huawei, kde noční fotka vypadá jako denní fotka. To, co jsem řekl ovšem platí o hlavním foťáku. Šíro se večer, jako u většiny výrobců nechytá a noční režim Apple pro tuto kameru vůbec nenabízí, což je i důvodem, proč fotky šírem večer vypadají naprosto příšerně.

Přes den je ovšem širokoúhlý foťák velmi dobrý a s výslednými fotkami budete více než spokojeni. Jestli mě ovšem u širokoúhlé kamery něco zamrzí, je to absence automatického ostření. To nabízí jak vlajkové Huaweie, tak i devítitisícové Xiaomi Mi 9. A když už jsem u toho ostření, za vyloženou nevýhodu považuji oproti třeba Samsungu Galaxy S10 daleko delší minimální ostřící vzdálenost, tím pádem u makrofotografie nedocílíte přirozeného bokeh efektu a musíte se spokojit s umělým portrétním režimem. Ten sice funguje nově, kromě lidí a zvířat, také na předměty, ale rozhodně není bezchybný.

Naopak skvělou vlastností, kterou na žádném jiném přístroji doposud nenajdete a fakt za ní tleskám, je naprosto plynulé zoomování mezi hlavním a širokoúhlým fotoaparátem. Pozor jen na to, že jakékoli další zoomování nad jedničku až do pětky už je samozřemě pouze digitální zoom, který degraduje výslednou fotku. K upgradu foťáku došlo i na přední straně, kde je nově 12 Mpx sensor s novou a “úžasnou” funkcí Slowfie, neboli zpomaleného selfie. Také si všimněte, že při focení na šírku se foťák oproti focení na výšku oddálí. Apple to vysvětluje tím, že zatímco sami se fotíte na výšku, skupinový portrét děláte většinou na šírku. Je to však softwarový trik hrátek s digitálním výřezem, kdy vertikálně jsou výsledkem 7MP fotografie a horizontálně plné 12MP fotografie a vy jej můžete tlačítkem roztáhnout snadno obejít. Daleko větší změnou je ovšem možnost natáčet kamerou až ve 4k při 60 FPS, což se u mnoha telefonů nevidí.  iPhony jsou celkově dlouhodobě hodnoceny jako nejlepší telefony na video a ani tady tomu není jinak a video vypadá opravdu skvěle. K dispozici jsou režimy až 4k60FPS, ale nejlepší je točit ve 4k30FPS, kde funguje kombinace optické a elektronické stabilizace asi nejlíp. 

Shrnutí

Apple iPhone 11 je drahý telefon, ale současně levný iPhone. Oproti androidovým zařízením má spoustu negativ v podobě HD displeje s velkým notchem, pouze 5W nabíječkou, žádným jackem na 3,5mm, absence autofocusu a nočního režimu na širokoúhlém objektivu, ale má jiné výhody. Nejrychlejší processor na trhu, odolnost IP68, tak bezpečné odemykání obličejem, že jej používáte i k potvrzování plateb, displej se skvělým kontrastem a jasem, dlouhou výdrží baterie, výborný operační systém a skvělé fotky a video. Jestli máte upgradovat z iPhonu XR se musíte rozhodnout sami, z jiných a starších iPhonů bych se rozhodně upgradu nebál, včetně  iPhonu 10.

Ten foťák vám to bohatě vynahradí. No a pro androiďáky: často se mě ptáte, jestli si mate vybrat iPhone 11 nebo “a teď si sem dosaďte jakékoli jméno android telefonu” a já vám vždy odpovídám. To není o těchto 2 telefonech, to je hlavně o operačním systému. iPhone je ten první krok, takové srdce ekosystému, které bude nabírat smyslu až když k němu dokoupíte ruce, nohy, hlavu a tak dále. S každým dalším dokoupeným zařízením se totiž ty výhody násobí. A pokud neplánujete kupovat Apple Watch, Apple TV, Macbook, iPad a tak dále, tak na iPhone v klidu zapomeňte. Za ty peníze koupíte naprosto bez debat hodně lepších Android zařízení. Jestli chcete víc informací o iPhonech, mrkněte ještě na naše unboxing videa a jestli nechcete přijít o recenzi iPhone 11 Pro, tak rozhodně dejte odběr našemu kanálu.

 

Novinky na e-mail...Další podobné články

PRVNÍ DOJMY: Apple iPhone 12 Mini, iPhone 12 Pro, HomePod Mini

Petr Hudec | 14.10.2020
PRVNÍ DOJMY: Apple iPhone 12 Mini, iPhone 12 Pro, HomePod Mini

Dnešní článek je trochu speciální, protože přináší takový můj první pohled na Apple konferenci. Jestli jste si včera nenašli hodinku času, abyste všechny novinky shlédli sami, pojďte se podívat na shrnutí všeho podstatného, co se představilo.

Zobrazit celý článek

HURÁTIP: Poradíme vám jak vybrat telefon do 3000/5000/7000/10000/13000/15000 Kč

Michal Kužel | 20.10.2020
HURÁTIP: Poradíme vám jak vybrat telefon do 3000/5000/7000/10000/13000/15000 Kč

Jaké telefony doporučujeme v TOP5 na podzim a zimu? Na to vám odpoví naše videa uvnitř článku.

Zobrazit celý článek

Recenze Huawei P Smart 2021: Velký displej, 4 foťáky a Freebuds 3i zdarma

Petr Hudec | 19.10.2020
Recenze Huawei P Smart 2021: Velký displej, 4 foťáky a Freebuds 3i zdarma

Už je to sakra hodně dlouho, kdy jsem recenzoval nějaký telefon od Huawei, vlastně skoro snad půl roku a tak když jsem z mé hromady věcí, co mi čeká na recenzi šáhnul zrovna na krabici s novým P Smartem, který už v říjnu na sobě nese rok 2021.

Zobrazit celý článek

Z našeho obchodu...

Copyright © 2012 NetComp, spol. s r.o. Všechna práva vyhrazena.
webDesign By: BPstyle - Graphic studio
arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
zavrít okno
Dárek na Vás čeká v košíku.
Máme pro
Vás dárek.
Máme pro Vás dárek
zavrít okno
Dárek prosím aktivujte kliknutím na e-mail, který jsme Vám odeslali. Děkujeme.
zavrít okno
Na Váš e-mail jsme zaslali instrukce pro vyzvednutí dárku. Užijte si ho!
zavrít okno
Jste u nás poprvé? Máme pro Vás dárek.
Máme pro
Vás dárek.
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.