info
info

Přeplněný koš na Android smartphonu: Několik užitečných tipů, kde ho hledat, a jak ho „vysypat“

Znáte tu situaci, kdy promazáváte soubory na mobilu, a chcete, aby zmizely úplně? Máte vaše fotografie a dokumenty propojeny s Google účtem nebo často pro zasílání různých souborů používáte WhatsApp či Dropbox? Chtěli byste vědět, kde najít „Koš“ na vašem Android telefonu? V dnešním článku vám ukážu, kde všude „Koš“ ve svém telefonu můžete najít, a jak dané soubory v něm navždy vymazat.

Přeplněný koš na Android smartphonu: Několik užitečných tipů, kde ho hledat, a jak ho „vysypat“

Ať už jste majitelé MacBooků či PC, notebooků s operačním Windows, určitě velmi dobře znáte ikonku Koše. Kdykoli jste něco smazali např. z Dokumentů, stačilo tento „Koš“ otevřít a kliknout na „Vysypat koš“ a měli jste uklizeno. 😊 Na Android smartphonech vypadá tento proces „vynášení odpadků“ na první pohled o něco komplikovaněji. Věřím ale, že pokud si projdete následující postup v konkrétních aplikacích, bude to pro vás poté už hračka!

Pojďme se společně podívat na několik míst a způsobů, kde můžete tento Koš najít. Projdeme si Google Fotky, Google Disk, Úložiště vašeho smartphonu a aplikace jako je WhatsApp a Dropbox

V případě Google Fotek a Disku, je nutné, abyste měli na svému smartphonu založený účet od Googlu a zapnutou synchronizaci/zálohování s těmito platformy!

 


Jak vysypat koš na Disku Google

 1. Otevřete si Disk Google na svém telefonu.
 2. V levém horním rohu si všimněte 3 čárek nad sebou a klikněte na ně.
 3. Vyberte Koš.
 4. Vidíte, že je zde uvedeno, že položky se smažou automaticky po 30 dnech, co jsou v Koši. Pokud ale nechcete čekat měsíc na jejich smazání, můžete si vybrat, na jaké tři tečky nad sebou kliknete. Pokud máte více souborů v koši, stačí kliknout na tři tečky u konkrétního souboru. Chcete-li smazat vše, můžete kliknout na 3 tečky v pravém horním rohu.
 5. Já jsem klikla na tři tečky u konkrétního souboru (Prezentace).
 6. Objeví se tabulka, kde vyberete Smazat. Všimněte si, že zde máte možnost Obnovit daný soubor a vrátit ho zpátky do telefonu.
 7. Jakmile vyberete Smazat, sám telefon vás upozorní, že tato akce je nevratná. PROTO SI PROSÍM VŽDY PŘEDEM ROZMYSLETE, ZDA O KONKRÉTNÍ SOUBOR CHCETE NAVŽDY PŘIJÍT.

 

 


Jak vysypat koš v Google Fotkách

 1. Otevřete si Google Fotky dole na obrazovce vyberte Knihovna.
 2. Nahoře v Knihovně klikněte na možnost Koš.
 3. Opět při otevření Koše, jste opět upozorněni na to, že zálohované fotografie budou smazány po 60 dnech v Koši, nezálohované fotky už po 30 dnech v Koši.
 4. Opět si můžete zvolit, zda kliknete na tlačítko Vybrat a označíte si jen několik fotografií, které chcete navždy smazat. Anebo v pravém horním rohu kliknete na tři tečky nad sebou a vyberete Vysypat koš.
 5. Opět, když zvolíte Vybrat, označíte konkrétní fotky, tak znovu se vám naposledy objeví nabídka: Smazat anebo Obnovit. 

 

Hotovo! Váš Koš v Google Fotkách je prázdný! 

 


Další možnosti, jak uvolnit místo v Android úložišti

Jak už jsem zmínila na začátku, Android prostě nemá jednotný Koš, který si otevřete a kliknutím vyčistíte. Často prostě musíte zapátrat a projít si také pár aplikací, které víte, že nejvíce používáte, a jejichž data, mezipaměť můžete a chcete smazat.

Prvním krokem je většinou v Nastavení vyhledat Úložiště telefonu. I toto může být lehce matoucí. Záleží na značce telefonu, jak si danou rubriku pojmenuje. Vidíte, že na jednom screenshotu máte rovnou v Nastavení rubriku Úložiště, na dalším screenshotu a zároveň i dalším telefonu se Úložiště skrývá pod Informace o zařízení

Na první řadě screenshotů vidíte Nastavení Realme 9 4G, kde, když zvolíte:

Informace o zařízení> Úložiště> Je posléze na vás, zda si rozkliknete konkrétní aplikaci nebo vyberete Obrázky. Všimněte si, že telefon sám uvádí, kolik paměti jste v dané rubrice zaplnili. 

Já jsem si například vybrala hru Mafia, kterou poslední dobou moc nehraji. Klikla jsem na ni a vidíte, že si mohu zvolit mezi Smazat data nebo Smazat cache. 

 

Opět je dobré upozornit, že se smazáním dat byste měli být opatrní. Smažte je jen tehdy, pokud jste si jistí, že vám nevadí, že ztratíte veškerá dosud uložená data (v tomto případě k této hře)!

Pokud smažete tzv. cache (často se jedná o hardware nebo software, který se používá na dočasné uchování dat). Ve skutečnosti to znamená, že smazáním cache dostanete pár MB volného místa navíc, ale nesmažou se žádná vámi stažená data. V případě cache jde o tzv. „junk files“ (špinavé soubory), které se automaticky ukládají např. při otevírání webových stránek Google Chrome apod. 

Na dalším screenshotu vidíte, že některé telefony ve vašem Úložišti nabízejí možnost „Uvolnit místo“ (Opět se název může lišit podle značky telefonu) – to znamená, že sám systém najde přebytečná data a zbaví se jich. Máte-li tuto funkci k dispozici, určitě ji využijte! Je to mnohem jednodušší než procházet jednotlivá Multimédia, Stažené dokumenty atd. 

 

 


Jak vysypat Koš na WhatsAppu nebo Dropboxu

Ano i tyto světově známé a velmi oblíbené aplikace mají svůj Koš. Samozřejmě existují i další skvělé varianty, skrze něž můžete rychle a pohodlně komunikovat s lidmi a sdílet soubory, já jsem ale vybrala WhatsApp a Dropbox.

V současnosti posíláme přes tyto „Appy“ a „Boxy“ velké množství dat: ukládáme si do nich prezentace, sdílíme obsáhlá videa a galerie fotografií z našich dovolených. Není divu, že po intenzivním používání se tyto appky rychle zaplní.

Koš na WhatsAppu:

 1. Opět si vyhledáme v pravém horním rohu tři tečky nad sebou a v možnostech zvolíme Nastavení.
 2. Poté klikneme na Úložiště a data> dále pak na Správa úložiště.
 3. Následně si stačí otevřít konkrétní konverzaci a vybrat si soubory, které chcete vymazat.
 4. Na screenshotu v konverzaci „Street dance weekend“ ukazuji červenou šipečkou opět do pravého horného rohu na tři čárky nad sebou (obrácený Adidas ). Kde si buď zvolíte, kolik souborů chcete smazat, nebo pod čárečkami máte možnost Vybrat vše. 
 5. Vybrané soubory se označí bílou fajfkou, a pak stačí kliknout už jen na bílou ikonku koše.

 

A je to!

Koš na Dropboxu:

 1. V levém horním rohu vyberete tři čárky nad sebou, hned vedle názvu Dropbox.
 2. Kliknete na Settings > a v Settings úplně dole máte nabídku: Clear cache, Clear search history. Obě varianty vám uvolní několik MB navíc, zároveň se nemusíte obávat, že byste nějaký vámi nahraný soubor ztratili. 🙂

 


Pomohl vám tento článek? Máte-li nějaké připomínky, dotazy, určitě neváhejte zavítat na naše sociální sítě!

A také nezapomeňte navštívit náš YouTube kanál, ať vám žádná novinka ze světa technologií neunikne! 😉

Novinky na e-mail...Další podobné články

Jak zjistit verzi a číslo sestavení vašeho Androidu

Jak zjistit verzi a číslo sestavení vašeho Androidu

Android 10, Android 11, Android 12, kdo se v tom má vyznat?! Také sledujete, kdy vyjde ta nová verze, protože chcete mít uvnitř svého smartphonu tu nejnovější na trhu (a díky tomu také nové funkce, vylepšení …)? Nebo máte naopak dva rozdílné smartphony se stejnou Android verzí, ale některé věci n...

Zobrazit celý článek

GoCube: interaktivní rubikova kostka, kterou hravě složíte i Vy!

Jakub Souček | 02.06.2021
GoCube: interaktivní rubikova kostka, kterou hravě složíte i Vy!

Rubikova kostka je zpět, a to v moderní interaktivní podobě s aplikací, kde se naučíte složit kostku během pár chvil!

Zobrazit celý článek

9 úžasných triků a funkcí na Realme 9, které byste určitě měli vyzkoušet

9 úžasných triků a funkcí na Realme 9, které byste určitě měli vyzkoušet

Víte, že si váš Realme telefon můžete přizpůsobit zcela dle vašich představ? Chtěli byste vědět, jak změnit styl ukazatele baterie? Nebo jak si vytvořit originální tapetu přímo z vašich fotografií? Jak rozšířit paměť RAM, zapnout svítilnu pomocí gesta na uzamčené obrazovce? V dnešním článku si vš...

Zobrazit celý článek

Kryt Peak Design Everyday pro Google Pixel 6 a 6 Pro - nejlepší obal na trhu

Michal Kužel | 25.04.2022
Kryt Peak Design Everyday pro Google Pixel 6 a 6 Pro - nejlepší obal na trhu

Sháníte kryt na Google Pixel 6 nebo jeho výkonnějšího bratříčka Google Pixel 6 Pro? Objevte nejpropracovanější kryty od značky Peak Design Everyday Case a dopřejte tak svému telefonu tu nejlepší ochranu spolu s revolučním patentovaným systémem SlimLink, díky kterému kryt jednoduše upevníte na drž...

Zobrazit celý článek

Z našeho obchodu

arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.