info
info

Placení chytrými hodinkami aneb Vše, co potřebujete vědět

V České republice je bezkontaktní placení velmi populární. Velká část populace se spoléhá na svůj chytrý telefon, ale jak to funguje u chytrých hodinek?

Placení chytrými hodinkami aneb Vše, co potřebujete vědět

U nich je princip de facto stejný jako u chytrých telefonů. Aby zvládly bezkontaktní platbu, musí mít chytré hodinky integrovanou funkci NFC a podporovat jednu z platebních platforem, které jsou (nebo brzy budou) v ČR dostupné. Dejte si však pozor, protože výrobci jako Huawei (Huawei Pay) nebo Xiaomi (Mi Pay) NFC ve svých hodinkách samozřejmě mají, ale zatím s nimi u nás nezaplatíte! 

 

Česko patří ke světové špičce

Ještě, než si dostupné služby na našem trhu rozebereme, pojďme si v rychlosti shrnout pár důležitých faktů. Rozmach bezkontaktních plateb se u nás datuje už od roku 2017, kdy se ČR celosvětově umístila na skvělém druhém místě těsně za Austrálii. Jen pro vaši představu celých 91 % veškerých každodenních transakcí se provádělo bezkontaktně, v současnosti je to přibližně stejné, tedy 9 z 10 plateb. Takže jaká je aktuální situace v našem "malém českém rybníčku"?

 

Google Pay

Uživatelé Androidu už nejspíše vědí. Google Pay je aplikace, která běží v chytrých hodinkách se systémem Wear OS. Zatímco v mobilu vše funguje jako po másle, v případě smartwatch nikoliv. A tady si dejte opravu pozor, protože spousta e-shopů a kamenných prodejen sice podporu avizuje, ale v České republice zatím není k dispozici. To by se však mělo již brzy změnit. Google přislíbil, že s další aktualizací Wear OS bude tato služba dostupná i u nás.


Článek aktualizován 24.8.2021:

Google Pay již aktuálně funguje na zařízeních: Samsung (Galaxy Watch 4, Galaxy Watch 4 Classic); Mobvoi Ticwatch (C2, C2+, E3, Pro, Pro 2020, Pro 4G, Pro 3 GPS); Suunto (7); Fossil Gen5 (Carlyle HR 1360, Sport DW9F2)


Apple Pay 

Apple Pay pro změnu znají zejména majitelé jablečných iPhonů. Sluší se dodat, že na rozdíl od Google Pay v Česku opravdu funguje. Jistě, svoji roli hraje i přistup českých bank, ale troufám si tvrdit, že drtivá většina největších hráčů podporu nabízí. Jen namátkou: např. Česká spořitelna, Komerční banka, ČSOB, Air Bank, Equa Bank atd., a dokonce i někteří poskytovatelé stravenkových karet.

 

Garmin Pay

Garmin Pay je dalším řešením, které nabízí populární výrobce špičkových sportovních smartwatch. A stačí k tomu relativně málo: s pomocí mobilní aplikace Garmin Connect spárujete platební kartu s virtuální peněženkou v hodinkách. Při placení je potřeba jednotný PIN, a v takovém případě už můžete nechat svoji kreditní nebo debetní kartu natrvalo doma. Podpora bankovních domů je v podstatě shodná s Apple Pay.


Nepřehlédněte: Recenze Huawei Watch 3 Pro: Apple Watch pro Android!S chytrými hodinkami Garmin můžete kreditku nechat doma!

Fitbit Pay

Fitbit Pay je další skvělou možností, jak s hodinkami v České republice bezkontaktně platit. Nad osudem této platformy však visí otazník. Jak jste možná zaregistrovali, americký kolos Google odkoupil Fitbit před dvěma lety, takže jestli Fitbit Pay ponechá současně s Google Pay, nebo obě služby sloučí a rozšíří dostupnost, je prozatím ve hvězdách.

 

Samsung Pay

Samsung Pay je další oblíbenou platební metodou, nicméně v České republice je stále nedostupná. Stejně jako v případě Google Pay se nám ale blýská na lepší časy. České zastoupení jihokorejského výrobce se nedávno nechalo slyšet, že k oficiálnímu spuštění u nás a na Slovensku by mělo dojít do konce letošního roku

 

Je placení hodinkami bezpečné?

Placení hodinkami přestavuje rychlý a bezpečný způsob, takže kartu můžete opravdu nechat ležet někde v šuplíku. Samotná platba je šifrovaná, číslo kreditky se nikde neukládá a další výhodou je to, že v rámci jednoho účtu můžete mít propojených i více karet. Příjemným bonusem můžou být nejrůznější stravenkové nebo benefitní karty, předplatné MHD apod. 

 

Když můžete nakupovat nalehko

A také nezapomeňte, že vám díky tomu odpadají veškeré starosti se zatoulanou peněženkou nebo mobilem, protože jste ho před nákupem zapomněli někde v autě. Navíc k využívání NFC nepotřebujete data ani internet. Takže otázka zní: proč nakupovat složitě, když to jde jednoduše?

Novinky na e-mail...Další podobné články

Huawei Watch GT 3 recenze

Petr Hudec | 07.12.2021
Huawei Watch GT 3 recenze

Když se zamyslíte nad celou sérii úspěšných hodinek Huawei GT, ať už jste vybrali jakékoli z nich, mohli jste se vždy spolehnout na 2 věci – úžasnou výdrž na jedno nabití a krásný design. A když už přišel design i prémiový v podobě titanu či safírového skla, vždycky jste dostali u Huawei daleko l...

Zobrazit celý článek

Služba Apple Pay dorazila do ČR!

Petr | 20.02.2019
Služba Apple Pay dorazila do ČR!

Majitelé iPhonů se radují. Možnost bezkontaktních plateb prostřednictvím Apple Pay se dostala konečně i do Česka. Vlastníci zařízení se systémem Android mají tuto možnost už téměř rok, a to přes Google Pay. Od té doby se začalo mluvit také o Applu.

Zobrazit celý článek
arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.