info
info

Jak se zbavit závislosti na mobilu?

Pracujete na důležitém úkolu do práce, když vás napadne, že se možná mezitím na Instagramu něco stalo... a než se nadějete, bezmyšlenkovitě palcem sjíždíte novinky už hodinu. Poznáváte se v této situaci?

Jak se zbavit závislosti na mobilu?

Trávení času na mobilních zařízeních se pro nás stalo běžným typem „volnočasové aktivity“. Je pro nás zcela přirozené, mít mobilní telefon pořád při ruce a navštěvovat sociální média jako jsou Facebook, Instagram, YouTube a další, často bez uvědomění si, kolik času v online prostředí strávíme a jak negativně nás to může ovlivňovat.

 

Přinášíme vám 6 praktických tipů, jak se zbavit závislosti na mobilu. 


1. Sestavte si plán 

Zdánlivě jednoduchá, ale velmi účinná rada, jak se vyhnout používání mobilu v průběhu celého dne. Stejně jako plánujete svou dovolenou, večeři s přáteli, schůzky a pod. naplánujte si také, kolik času denně budete trávit na mobilu. Nastavte si cíl a stanovte si pevný rozvrh používání smartphonu. Buďte houževnatí a vytrvalí a uvidíte, že se telefonní obsesi brzo ubráníte. 

Závislost na mobilu
Nastavte si cíl a stanovte si pevný rozvrh, kdy budete mobilní telefon používat | foto: Adobe Stock
 

2. Držte mobil dál od těla

Pokud nemusíte mít bezpodmínečně nutně u sebe mobil, třeba když jste doma nebo nepotřebujete v práci telefonovat, dejte ho stranou: čím dál, tím lépe. I zde platí pravidlo: Sejde z očí, sejde z mysli. Ztlumte zvuky nebo i vibrace tak, aby vás mobil nelákal k neustálému kontrolování.

Když jste doma, můžete jej nechat třeba v jiné místnosti nebo třeba v bundě či kapse kalhot. Nutnost se zvednout a fyzicky si pro mobil dojít by měla po čase výrazně snížit intenzitu, s jakou si telefon kontrolujete. Pokud jdete na procházku, nechejte mobil doma a užívejte si přítomnost okamžiku. I díky tomuto malému navyku se začne závislost na používání smartphonu vytrácet.  

Držte mobil dál od těla
Nechejte mobilní telefon doma a vyražte na procházku | foto: Adobe Stock
 

3. Mobil ano, ale nejdřív rituál

Pamatujte si, že nejvíc záleží na vás. Vše, co investujete do sebe se vám vrátí. Mějte se rádi a dbejte na to, abyste ráno dali přednost vašemu rituálu než mobilu. Zacvičte si třeba yogu, jděte si zaběhat, připravte si vyváženou snídani a pusťte si oblíbenou hudbu. Věřte, že váš telefon nikam neuteče a odpověď na email či sms vyřídíte v klidu po vaší ranní rutině.

Stejně tak se vyhněte používání smartphonu jednu až dvě hodiny před spaním. Přestaňte večer sjíždět Instagram, Facebook a jiné "spamy". Uvolněte se, připravte si půdu pro spánek např. s knížkou nebo v objetí partnera. :) 

Nezapomínejte na rituály
Dejte přednost vašemu rituálu | foto: Adobe Stock
 

4. Kupte si budík

Většina z nás už má dnes budík v mobilu a klasický samostatný budík ani nevede. To je ale potenciálně chyba. Právě to, že hned ráno vezmeme mobil do ruky, vypneme zvonící alarm a rychle omrkneme zprávy, sociální sítě a podobně, je pro naši psychiku problematické. Protože pak s mobilem usínáme i vstáváme a nemáme možnost si od něj odpočinout. Dejte šanci staré dobré klasice a pořiďte si budík. Moderní budíky se pyšní celou řadou funkcí. Nejlevnější typy umí skutečně jen ukazovat čas a zazvonit v určitou hodinu, ale u dražších budíků najdeme, už mezi základními funkcemi, možnost volby hlasitosti zvonění, výběr zvuku, podsvícení, ukazatel teploty i zabudované rádio. 

Pořiďte si budík
Používejte klasický budík | foto: Adobe Stock
 

5. Zrušte si všechna oznámení (Ponechejte jen ty nejdůležitější) 

Notifikace o nově příchozím e-mailu, zveřejněném postu vašeho kamaráda na sociálních sítích nebo nově přidaném videu na YouTube kanále, který sledujete, to je sice skvělá věc. Oznámení jsou ale často právě tím, co odvede vaši pozornost od důležitějších činností. A než se nadějete, místo dvou minut u telefonu strávíte třeba celou hodinu. Nezapomeňte! Vy rozhodujete o tom, kdy a co si přečtete. 

Zrušte všechna oznámení
Vypněte notifikace | foto: Adobe Stock
 

6. Začněte číst knihy

Knihy byly odjakživa základem celé společnosti. Čtení knížek nám pomáhá zbavit se stresu. Díky čtení jsme v životě více spokojenější, empatičtější a zbavujeme se předsudků. Čtení knih rozšiřuje vědomosti a představivost. Ne nadarmo všichni úspěšní podnikatelé, velikáni, vizionáři, vyrostli na knihách a stále je čtou. Patří mezi ně např. Elon Musk, Bill Gates, Mark Zuckerberg. Udělejte si pohodu, dejte mobil stranou a pusťte se do čtení. 

Začněte číst knihy
Začněte číst | foto: Adobe Stock

 


Pomocí všech výše zmíněných metod a znalostí se, spolu se silnou vůli, dokážete zbavit své závislosti na elektronickém pomocníkovi. Smartphone je dobrý sluha, ale zlý pán. Myslete na to.


 

Novinky na e-mail...



Další podobné články

7 dní Samsung

Kateřina Červená | 22.07.2022
7 dní Samsung

Hlásíme spuštění letní slevové akce Sedm dní se Samsungem. Milovníci značky ušetří značné částky při nákupu chytrých telefonů a tabletů. Slevy jsou nastaveny ode dneška po dobu jednoho týdne do neděle 31. července 2022 nebo do vyprodání zásob.

Zobrazit celý článek

4 „otravné“ funkce, které můžete deaktivovat na Samsungu

4 „otravné“ funkce, které můžete deaktivovat na Samsungu

Pořídili jste si nový Samsung telefon a systém na vás vyhazuje funkce, které víte, že nevyužijete? Občas se překliknete a váš telefon vám rovnou nabídne svého asistenta? Že tuto situaci dobře znáte? V dnešním článku se podíváme, jak si tyto defaultně nastavené fíčurky přizpůsobit podle vaší potřeby.

Zobrazit celý článek

Recenze Nothing Phone (1): Risk nebo zisk?

Petr Hudec | 21.07.2022
Recenze Nothing Phone (1): Risk nebo zisk?

Vítám vás u nejočekávanější recenze letošního roku. Nothing Phone (1) – první telefon od značky Nothing, která po 2 letech od svého vzniku měla doposud na svědomí pouze jedny sluchátka. Všichni asi právem očekáváme, co přinese jejich první telefon a jestli vůbec dostojí obrovskému humbuku, který ...

Zobrazit celý článek

Z našeho obchodu

arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
zavrít okno
Dárek na Vás čeká v košíku.
Máme pro
Vás dárek.
Máme pro Vás dárek
zavrít okno
Dárek prosím aktivujte kliknutím na e-mail, který jsme Vám odeslali. Děkujeme.
zavrít okno
Na Váš e-mail jsme zaslali instrukce pro vyzvednutí dárku. Užijte si ho!
zavrít okno
Jste u nás poprvé? Máme pro Vás dárek.
Máme pro
Vás dárek.
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.