info
info
Rychlé doručení | Doprava zdarma při objednávce nad 5 000 Kč | Nevhodné vánoční dárky můžete vrátit až do 6.1.2023

Fotoakademie 1: Jak na základy focení mobilem?

Velká většina lidí řeší u mobilního telefonu poměr ceny a výkonu a nebo jaký telefon nejlépe fotí. To je holý fakt. Teď si ale položme otázku, zda vůbec umíme fotit nebo jestli jen bezmyšlenkovitě spustíme fotoaparát a cvak a cvak a ona některá z těch fotek vyjde. Právě pro ty z vás, kteří se chtějí naučit fotit trochu lépe, jsme ve spolupráci se společností Samsung vytvořili seriál zvaný Fotoakademie, kde si ukážeme, jak využít fotoaparát v telefonu na maximum. 

Fotoakademie 1: Jak na základy focení mobilem?

 

U prvního dílu fotoakademie půjdeme přímo do úplných základů ovládání samotného mobilního telefonu. Vše budu demonstrovat na nejnovějším Galaxy S10, ale protože se bude v drtivé většině případů jednat spíše o techniku focení, platí to pro všechny mobilní telefony. Úplný základ je rychlé spuštění samotného fotoaparátu. Asi nemusím vysvětlovat situace, kdy je nutné rychle tasit a fotit. Sám jsem byl svědkem mnoha případů, kdy lidé zapnou displej, naťukají pin, hledají aplikaci fotoaparátu a teprve poté fotí. Věděli jste ale, že třeba u Samsungu stačí stisknout 2x rychle zapínací tlačítko a fotíte? Pak už jen tlačítky hlasitosti můžete fotit. Jednoduše tak třeba do 2 vteřin vyndáte telefon z kapsy, spustíte foťák a fotíte. Pro zajímavost u telefonů Huawei stisknete 2x rychle tlačítko zeslabení a telefon zapne foťák a vyfotí snímek. U dalších telefonů se mrkněte do nastavení aplikace fotoaparátu a měli byste tam takovou funkci najít.

Druhý tip je už o samotném focení. Dnes jsou hodně populární různé speciální funkce rozostření dost často nazývané portrétní režim. Účelem takového režimu je zdůraznit objekt který chcete aby fotce dominoval a zbytek rozostřit. Tím divákovi říkáte, co je na fotce důležité a co ne. Portrétnímu režimu se budeme věnovat až příště, ale dnes si řekneme něco o samotném ostření. Podle toho, jak jsou objekty nebo osoby v záběru se telefon snaží automaticky zaostřit na důležité věci. Software je naprogramován tak, že nejvyšší prioritu na fotce mají osoby. Proto pokud detekuje ostřící režim nějaký obličej, snaží se jej vždy udělat ostrý bez ohledu na okolí. Někdy ovšem chcete dát přece jen důraz na něco jiného než danou osobu nebo věc v popředí a proto stačí na objekt kliknout a telefon automaticky přeostří na to, co chcete. Schválně až budete příště fotit, zkuste se zaměřit na to, že čím více dáte danou osobu, či předmět blíže k objektivu a zaostříte na ní, tím více bude zbytek fotky rozostřený. Dosáhnout pak můžete krásných, třeba produktových fotek.

Co je dynamický rozsah?

Pokud nemáte nějaký telefon se super foťákem, vyvarujte se focení v prostředí, kde je velký dynamický rozsah. Asi nevíte, co to úplně znamená, ale často o tom mluvím v recenzích. Dynamický rozsah je rozdíl mezi nejsvětlejším místem na fotce a nejtmavším místě na fotce. Typický příklad je třeba focení budovy nebo osoby ve stínu proti nebi s poledním sluncem. Většinou pouze docílíte toho, že buď bude obloha bílá a osoba dobře vyfocená nebo bude osoba černá, že jí nerozpoznáte místa v obličeji a obloha ideálně modrá. Řešením samozřejmě může být takovou fotku nedělat, ale pokud na tom přesto trváte, můžete si ručně pohrát s tzv kompenzací expozice. Stejně, jako v předchozím bodě, klikněte na objekt, který chcete mít ostrý a táhněte po displeji prstem nahoru a dolů a uvidíte, jak se vám bude fotka zesvětlovat nebo ztmavovat. Podle toho si nastavte ideální míru expozice a vyfoťte fotku.

Ostření stále na stejný objekt

Pokud třeba stojíte podél závodní trati a fotíte formule, cyklisty nebo třeba prolétavající holuby, určitě jste si všimli, že po každé expozici se nastavení vrátí do normálu. Tím je myšleno, zaostřuje a exponuje opět automatika. Vy ale chcete mít neustále zaostřeno a ideálně nastavenou expozici a soustředit se jen na to, kdy stisknete spoušť. Místo jednoduchého ťuknutí, jak jsme si vysvětlovali předtím na chvíli na místě požadovaného zaostření prst podržte, dokud se neobjeví žluté kolečko s nápisem Zám. AF/AE. Zkratky znamenají AF lock a Auto Exposure lock, neboli zámek ostření a zámek expozice. Teď už jen nastavte požadovanou míru kompenzace expozice opět sliderem nahorů a dolů a foťte. 

Burst Mode

Další funkcí telefonu je takzaný burst mode. Pokud potřebujete vyfotit někoho v pohybu, třeba právě jako já na koloběžce, nejlépe toho docílíte, že zamíříte na objekt v pohybu a budete pouze držet tlačítko focení. Tím dojde k vyfocení několika fotek za sebou a vy si z nich teprve poté v klidu v galerii vyberete přesně tu fotku, která se vám líbí. No a když se vám jich líbí víc, prostě si jich jen vyberete víc.

Co je závěrka a jak ji využít?

Fotoaparáty, jak ty klasické, tak obyčejné fungují na principu kombinace času a závěrky. Závěrka jsou vlastně taková dvířka skrz objektiv do foťáku, která se otvírají a zavírají. Za dveřmi už je jen senzor, který zachytává dopadající světlo, když jsou zrovna dveře otevřené. No a čím méně je venku světla – třeba západ a východ slunce, tím déle musí být pomyslné dveře do foťáku otevřené, aby na senzor dopadlo dostatek světla a fotka nebyla tmavá. Proto se vám stává, že pokud fotíte při nedostatku světla a nemáte zrovna špičkový foťák nebo telefon s nějakým druhem stabilizace, je fotka často rozmazaná. Je to z toho důvodu, že mezitím co se dveře otevřou a zavřou, vy pohnete rukama. Ideálním řešením je dát telefon třeba na stativ, nebo jej opřít o něco a aby nedošlo k pohnutí, nastavte buď časovač spouště nebo připojte k telefonu sluchátka a používejte tlačítko na sluchátkách jako spoušť. Telefon se nepohne a fotka bude krásně exponovaná.

Protože jsme taková společná parta, která se může vzdělávat i mezi sebou navzájem, rozhodně se nebojte napsat i dolů do komentářů tip k základům focení. Příště si probereme jak na kompozici a samozřejmě pokud o další díl nechcete přijít a ještě jste to neudělali, klikněte na tlačítko odebírat i s tím zvonečkem. 
 

Novinky na e-mail...Další podobné články

Fotoakademie 4: Jak na portrétní režim

Petr Hudec | 26.06.2019
Fotoakademie 4: Jak na portrétní režim

Seriál Fotoakademie pokračuje do dalšího dílu, který už bude konečně, jak si mnozí z vás přáli o portrétním režimu. Sice jsem jej již nakousnul v minulých dílech, ale teď se mu vrhneme teprve pořádně na zoubek. Tak jdeme na to

Zobrazit celý článek

Apple Event 2019: Představení iPhonů, iPadu a Apple Watch

Petr Hudec | 10.09.2019
Apple Event 2019: Představení iPhonů, iPadu a Apple Watch

Kalifornská společnost Apple v úterý 10. září uspořádala představení nových produktů, tedy iPhonů, iPadů a Apple Watch. Především u telefonů Apple pozměnil design - modul fotoaparátu či barevné varianty, a přinesl pár zajímavých změn a vylepšení. Každý ale až do konce čekal, zda se v iPhonech kon...

Zobrazit celý článek

Fotoakademie 3: Kdy je nejlepší fotit?

Petr Hudec | 16.06.2019
Fotoakademie 3: Kdy je nejlepší fotit?

Další týden je tu a s ním i náš pravidelný seriál Fotoakademie. Už jsme si probrali úplné základy focení, probrali jsme si jak správně komponovat fotky a dnes si probereme téma Kdy fotit, co je zlatá hodinka a aplikace, které nám pomohou při focení. Tak jdeme na to.

Zobrazit celý článek

Recenze Samsung Galaxy S10: Výroční desítka jak má být

Petr Hudec | 17.04.2019
Recenze Samsung Galaxy S10: Výroční desítka jak má být

Existuje dokonalý telefon? Asi se shodneme, že stejně jako dokonalé auto nebo dokonalý člověk neexistuje, nebude tomu tak ani u telefonu. Pak si ale vezmete S10tku a zjistíte, že tento telefon se té dokonalosti po čertech blíží. Vítejte u recenze Samsung Galaxy S10.

Zobrazit celý článek

Z našeho obchodu

arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
zavrít okno
Dárek na Vás čeká v košíku.
Máme pro
Vás dárek.
Máme pro Vás dárek
zavrít okno
Dárek prosím aktivujte kliknutím na e-mail, který jsme Vám odeslali. Děkujeme.
zavrít okno
Na Váš e-mail jsme zaslali instrukce pro vyzvednutí dárku. Užijte si ho!
zavrít okno
Jste u nás poprvé? Máme pro Vás dárek.
Máme pro
Vás dárek.
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.