info
info

Co je AMOLED displej?

Displej s označením AMOLED je dnes nejrozšířenějším a nejznámějším typem z OLED vůbec. Za vývojem stojí korejský výrobce Samsung, který v roce 2007 začal tyto displeje sériově vyrábět. Název vychází z Active-Matrix OLED, kde se ovládání jednotlivých pixelů provádí aktivní formou. Pojďme se s technologií AMOLED blíže seznámit a podívat se, jaké výhody a nevýhody přináší.

Co je AMOLED displej?

A-ctive M-atrix O-rganic L-ight E-mitting D-iode


Pravděpodobně jste v posledních letech narazili na termíny AMOLED nebo Super AMOLED displej. Tyto displeje začínají vzrůstat na své popularitě a oblíbenosti. Dokonce již třetina všech smartphonů má AMOLED displej. Potkat se s ním můžete například u telefonů Samsung, Xiaomi, LG nebo OnePlus.

Největší výhodou těchto displejů je rychlejší odezva, nižší spotřeba baterie a ostřejší zobrazení barev. Velký plus hrají i skvělé pozorovací vlastnosti na slunci, a to díky dokonalé zobrazení černé barvy. K tomu se pojí i vynikající šíře pozorovacího úhlu, která dosahuje až 180 stupňů. 

Nevýhodou, jak se dalo čekat, je vyšší cena a případná kratší životnost. Také se můžeme potkat s tzv. vypalováním pixelů.


AMOLED vs LCD

LCD a AMOLED displeje jsou dvě nejčastěji používané zobrazovací technologie v mobilních telefonech.

 

LCD

LCD technologie funguje na základě podsvícení tekutých pixelů. Nevýhoda je, že osvětlí i okolní pixely, čímž zaniká dokonalá černá, celkový kontrast barev a svítivost bude vždy nižsší než u OLED displejů.

 

AMOLED

AMOLED displeje také obsahují tekuté organické pixely. Rozdíl nastává v jejich svícení. AMOLED pixely jsou schopny vytvářet své vlastní osvětlení na rozdíl od LCD pixelů, které jsou závislé na podsvícení.

Předpona AM znamená Active Matrix neboli aktivní matrice (rozsvěcování každého pixelu je prováděno zvlášť), což je prvek, který jej odlišuje od ostatních. Dokonce i „klasické“ displeje OLED jsou méně jasné. Právě nezávislým ovládáním jednotlivých pixelů můžeme dosáhnout vyšší jasnosti, dokonalé černé (při zobrazení černé se pixel vypne) nebo také většímu kontrastu barev. Při nastavení tmavého režimu a tmavé tapety se můžete také těšit na zásadně větší výdrž baterie.

Zobrazení černé barvy LCD pixelů
Zobrazení černé barvy LCD obrazovky 


Super AMOLED patří Samsungu

Super AMOLED je specifický pro mobily a tablety značky Samsung. Varianta displejů od Samsungu má větší úsporu baterie (až o 20 %) a lepší viditelnost na slunci. Displeje se zdají taky o něco barevnější, živější, jasnější, a to bez ohledu na intenzitu vnějšího světla. Poslední dobou můžete najít Super AMOLED displej již i u konkurenčních výrobců.


Vypalování pixelů u AMOLED displejů

Pamatujete si na problém plazmových televizí? U těch bylo vypalování pixelů nejvíce viditelné na prodejnách, kde na televizích staticky svítila loga výrobců. Statický obraz, který byl na televizi dlouho, vypálil rozsvícené pixely do displeje a následně byl zobrazený obsah vidět ve většině situacích. Prodejci kvůli toho začali do televizí nahrávat polopropustná loga, aby tomuto problému předešli. Stajný problém se týká AMOLED displejů. 

Jak zabránit vypalování pixelů?

 • Na displeji nenechávejte statický obraz zbytečně dlouhou dobu
 • Používejte automatický jas
 • Zapněte si tmavý režim a nastavte tmavou tapetu
 • Nepoužívejte Allways-On funkci 

Vypálený AMOLED displej je bohužel již trvalý následek. Pokud spatříte slabé vypálení obrazu po dlouhodobém používání, vypněte obraz a nechte pixely vychladnout.

Vypálené pixely na Xiaomi mobilu
Vypálené pixely na mobilním telefonu Xiaomi | Zdroj: Xiaomist.com 


Shrnutí

AMOLED/Super AMOLED displeje se pyšní

 • Delší výdrží na baterii
 • Dokonalou černou
 • Lepšími a živějšími barvami
 • Zobrazovacími schopnostmi na přímém světle
   

Nevýhodou mohou být

 • Vypálené pixely
 • Dražší výroba
 • Dražší výměna displeje

Jaký displej nejvíce vyhovuje vám? OLED, AMOLED, Mini-LED, LCD či úplně jiný? Napište mi. Mimochodem dle dotazníku od Xiaomi, zda lidem vyhovuje více LCD či AMOLED displej, drtivě vyhrál AMOLED s počtem 14 tisíc hlasů. LCD displej měl sotva 6 tisíc hlasů.

Novinky na e-mail...Další podobné články

Toto je OnePlus 10 Pro

Petr | 06.01.2022
Toto je OnePlus 10 Pro

OnePlus dnes na svých fórech ukázal první fotky jejich chystané vlajkové lodi OnePlus 10 Pro. Pojďme se podívat, co vše zatím o něm víme.

Zobrazit celý článek

Co obnáší technologie mini-LED

Petr | 05.01.2022
Co obnáší technologie mini-LED

Také všude kolem sebe vidíte pojem miniLED? Pokud ano a nevíte o co jde, rád vám to zde vysvětlím. Pokud jste o pojmu stále ještě neslyšeli je to jen otázka času, kdy se budete rozhodovat, zda v novém zařízení chcete právě tuto technologii. Pojďme si tedy něco říci o technologii mini-LED.

Zobrazit celý článek

NOVINKA: Dokonalé bezdrátové rádio JBL Tuner 2 na cesty s DAB/DAB+ a FM

Michal Kužel | 09.07.2020
NOVINKA: Dokonalé bezdrátové rádio JBL Tuner 2 na cesty s DAB/DAB+ a FM

Jedinečný nástupce JBL Tuner je tady. Vyniká hlavně LCD displejem, 12hodinovou výdrží, IPX7, designem a frekvencemi DAB/DAB+ a FM.

Zobrazit celý článek

Recenze Samsung Galaxy A54 5G: Zvládne konkurenční výzvy?

Petr Hudec | 22.03.2023
Recenze Samsung Galaxy A54 5G: Zvládne konkurenční výzvy?

Samsung Galaxy A54 5G je po rodině Galaxy S23 druhým nejdůležitějším telefonem korejského výrobce. V roce 2023 nejspíše pro Samsung obzvláště důležitým, protože se Samsung rozhodl povýšit design celé série A, v čele s dnešní Galaxy A54 5G, na vyšší úroveň. Na úroveň Galaxy S23, tak se pojďte doz...

Zobrazit celý článek

Z našeho obchodu

arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.