info
info

Xiaomi Mi 11 Ultra: Patří do elitního klubu vyvolených? [recenze]

Xiaomi Mi 11 Ultra - ta nejvlajkovatější z vlajek by se dalo říct. A teď opravdu nepřeháním. Xiaomi doslova vzalo Samsung S21 Ultra, nazvalo příznačně svůj telefon také Ultra a pěkně posunulo parametr po parametru zase o kus dál - anebo jej přinejhorším alespoň vyrovnalo.

Xiaomi Mi 11 Ultra: Patří do elitního klubu vyvolených? [recenze]

Druhý displej na zádech

120Hz QHD displej, mají oba, ale Xiaomi zvedá jas ještě o nějakých 15% kvůli lepší čitelnosti na sluníčku. Samsung umí 8K video, Xiaomi Mi 11 Ultra také, ale rovnou na všech 3 foťácích. Samsung má masivní panel foťáků na zádech, Xiaomi má větší a ještě do něj přidalo displej. Ano, tento telefon má na zádech sekundární displej. A spousta z vás mi psala reakce na víkendová storiečka na Instagramu a pokládala 2 otázky.

Jednak k čemu je takový displej dobrý, na to se dá jednoduše odpovědět – třeba na focení selfieček zadním foťákem a druhá – když je z tohoto důvodu displej na zádech, proč má telefon v sobě pořád průstřel. No inu, protože je tak malinkatý, že budete rádi, když se v něm uvidíte a věřte mi, třeba na videohovory byste se na něj fakt dívat nechtěli. Pro trochu lepší představu o velikosti, vemte si, že je to ten stejný slušně svítící displej, který najdete v náramku Xiaomi Mi Band 5 samozřejmě i s dotykovým ovládáním.

Kromě focení jej můžete použít třeba na zobrazení hodin, informaci o přítomných notifikacích nebo motivační citáty. Z praxe vám ovšem řeknu, že primárně nejvíc záleží asi na tom, jak často jste zvyklí fotit právě ona selfíčka, na nic moc dalšího jej časem asi nevyužijete. Jednak je na zádech, a nikdo moc nechce pokládat telefon na stůl displejem dolů a jednak nemá Always On, takže abyste na něm případně zobrazili hodiny nebo notifikaci, musíte na něj vždy 2x poklepat v tom lepším případě. V tom horším i víckrát, protože spolehlivost 2 poklepů není vždycky stoprocentní.

Někoho by možná napadlo, že použití druhého displeje by bylo super třeba pro natáčení vlogů, ale chyba lávky. Druhý displej je čistě určený pouze pro fotky. Dokonce jen pro fotky, ani v PRO režimu focení nebo právě ve videu bohužel nefunguje. A samozřejmě, protože je to jedno z pár vylepšení oproti klasické o deset tisíc levnější Mi 11, musíte si sami odpovědět na to, na kolik je pro vás takový displej přínos či gimmick.

Ultimátní fotoaparáty

Mi 11 Ultra rozhodně vyniká na poli fotoaparátů, kde si připisuje mnohá prvenství. Jednak hlavní 50MP fotoaparát má momentálně největší senzor v mobilním telefonu na světě, který je zhruba o 20% větší, než je třeba ten v S21 Ultra a dosahuje téměř velikosti 1 palce. To je třeba téměř tolik, kolik má DJI v zavěšené kameře pod svým dronem Mavic 2 Pro. Širokoúhlý senzor si také připisuje prvenství, pro změnu ve 120 stupňové šířce záběru a koneckonců i teleobjektiv se 120 násobným zoomem zase překonává Samsung S21 Ultra se 100 násobným zoomem.

Samozřejmě krásné specifikace a čisté papírové porovnání je jedna věc, realita druhá. Klobouk dolů za 5 násobný teleobjektiv, je skvělý a prakticky mu není co vytknout. Skvělé barevné podání, skvělý dynamický rozsah, ostrost na jedničku, tak to má vypadat. Samozřejmě večer už pokulhává, ale to není výtka, večer jsou na tom špatně všechny teleobjektivy a kord pětinásobný se světelností f/4.1 – na takovou světelnost se drží ještě dobře. Vlastně jediný problém celkově se zoomovými fotkami mám takový, že chybí jakýkoli další objektiv mezi hlavním a právě tím pětinásobným.

Pět je zkrátka až moc když nemáte 2 nebo 3 násobný a digitálně vyřezávat až do 5 násobného zoomu není rozhodně ta nejšťastnější volba. Pokud se pak budete snažit o další přiblížení, počítejte, že za 10 násobným zoomem už jde kvalita rapidně dolů a 120 násobné přiblížení je číslo, které nic neznamená a spíš dokládá jen prvoplánovou snahu Xiaomi ve všem porazit Samsung. Prakticky jde totiž o nesmysl, kterým Xiaomi láká neznalé zákazníky na to, že je víc než Samsung.

Na záda si totiž prakticky jakýkoli výrobce může natisknout třeba nápis 500x zoom nebo 10000x zoom, ale pořád půjde jen o digitální výřez. Hlavní foťák musím pochválit stejně téměř na plné čáře. Dělá nádherné fotky, laděný krásně do teplých tónů, skvělý dynamický rozsah a přisaturovanější tak na té hranici, kdy se rozhodujete, jestli je to ještě dobré nebo je to až moc. Někdy je to až moc, ale preference nechám na vás.

Třetí širokoúhlý objektiv, jak už jsem říkal, je se 120 stupni nejširší na trhu a za dne fotí celkem slušné fotky. Určitě se jim ale dá vytknout neostrost v krajích, ne moc dobrá korekce zkreslení a hlavně nekonzistentní barevné podání. O teleobjektivu už jsem vám říkal, a žádných extra výsledků nedosahuje ani širokúhlý objektiv. Když byste si z pasáže o foťácích měli něco odnést, tak velmi dobrý hlavní foťák, kdy velikost senzoru hodně pomáhá vytvořit přirozené rozostření, krásný teleobjektiv, průměrný širokoúhlý objektiv ve své třídě a na focení skrz malý displej vlastně víceméně zapomeňte.

Xiaomi totiž při focení se zapnutým zadním displejíčkem zapne evidentně nějaký dost divný režim. U videa máte možnost natáčet až v 8K při 24 snímcích za vteřinu u všech 3 foťáků, tím pádem 30 tady chybí, ale já se spokojil s 4k60. Tady nejhezčí obrázek zase dostanete logicky z hlavního fotoaparátu. Širokoúhlý je poněkud měkčí a teleobjektiv má pro změnu tendenci pořád přeostřovat.

Nekompromisní výbava

U hardwarové výbavy Xiaomi nešetřilo a prakticky tady nenajdete vůbec žádný kompromis. Tím pádem aktuálně nejrychlejší Snapdragon 888, na výběr máte od 256 až po 512GB nejrychlejšího UFS 3.1 úložiště, stejně tak jako 8 až 12GB operační paměti. Pravda, není možnost paměťových karet, ale v podobné cenovce je jasné, že výrobci preferují dobrý uživatelský zážitek z rychlých úložišť a záměrně nedávají možnosti paměťových karet, takže to se není ani moc za co na Xiaomi zlobit.

Je vám asi tím pádem jasné, že jakákoli hra nebo aplikace poběží naprosto bez problému. K celkové plynulosti pak dopomáhá i 120Hz plynulý displej se 480Hz odezvou na dotyk. Impozantní číslo, ale na současných kapacitních displejích nejste schopni reálný nárůst poznat. Displej pak dosahuje i 1700 nitů světelnosti, což je ještě o 15% víc než S21 Ultra a když byste hledali byť jedinou nevýhodu u hardwarové výbavy, narazíte maximálně na to, že displej nedisponuje technologií LTPO. Tím pádem není schopen proměnlivého pádu obnovovací frekvence až někam k 10Hz, která se obzvlášť hodí při Always on a šetření baterky.

A je to znát, ač má baterka v Mi 11 Ultra vyšší kapacitu než právě v Samsungu S21 Ultra, celkově telefon vydrží na 1 nabití zhruba o 15% méně. Pořád je to ale dostatek na to, abyste jeden den plného pracovního nasazení dali a večer si s pár procenty ještě skočili na firemní večírek. Samozřejmě, ale že pokud budete na telefonu nonstop, udoláte jej i za kratší dobu, ale pak se můžete spolehnout na rychlé 67W drátové i bezdrátové nabíjení, kde potřebujete pouhých 40 minut na to, abyste dostali telefon z nuly na plných 100%. A pro zajímavost, nabíječka je na rozdíl od Samsungu pořád ještě v balení.

Další parametry

Prakticky jsem vám ještě neřekl dalších pár poznatků z používání, ale ty jsou naprosto stejné, jako u klasické Mi 11. Vypíchnu tedy ještě pár důležitých faktů, než se vrhnu na závěrečné hodnocení. Telefon se při náročnějším používání fakt hodně zahřívá, ale nezdá se, že by to mělo vliv na celkový výkon. Reproduktory tuněné Harman/Kardon hrají velmi dobře, ale nijak zázračně, a tak logo, které je v klasické Mi 11 už tady nenajdete a nově u Ultry dostanete voděodolnost a prachotěsnost IP68.

Jo a vlastně ještě jednu věc jsem vám neřekl k foťákům. Ten neuvěřitelný shutter lag neboli prodleva mezi stiskem tlačítka a fyzickým provedením akce na foťáku. Naštěstí to je ovšem chybou zpoždění animace, fotka se uloží okamžitě, ale i tak je to celkem otrava. No a tím se dostávám k poměrně obsáhlému závěrečnému hodnocení a to, jestli si Mi 11 Ultra koupit nebo ne.

Závěrečné hodnocení

V době, kdy vychází tato recenze vím, že startovní cena by se měla pohybovat kolem 32 tisíc, tím pádem kolem ceny, kde seženete iPhone 12 Pro nebo S21 Ultra. iPhone nechám na pokoji a budu se soustředit primárně na konkurenta v podobě Samsungu, který, mimochodem každý druhý týden seženete stejně v nějakém cashbacku nebo tradeinu pod 30 tisíc korun. Samozřejmě, čím dražší je jakýkoli telefon, tím menší by měly být jeho kompromisy a z této optiky je potřeba hodnotit i Mi 11 Ultra. Cokoli tak odpustíte telefonu za 10 tisíc, nemůžete odpustit za 20 a potažmo co odpustíte za 20, nemůžete odpustit za 30.

Celkově mám z Mi 11 Ultra opravdu hodně smíšených pocitů. Jde o telefon, který je bezesporu skvělý a primárně papírově se snaží dostat do elitního klubu vyvolených. Tedy minimálně cenou tam už patří, papírovými parametry také, ale pak jsou zde takové ty “one more thing” a malé niance, podle kterých poznáte, že na elitu mu zkrátka něco chybí. Asi tak, jako kdybyste přijeli do vybrané elitní společnosti nejlepším autem, měli na sobě nejlepší oblek, voněli nejlepším parfémem, ale nedokázali jste s dalšími hosty vést rozhovor na úrovni, který prostě k celkovému vystupování patří.

A nějak podobně je na tom Mi 11 Ultra. Papírově všechno skvělé, dobrá myšlenka s druhým displejem na zádech, ale nedotažená do konce, nekonzistentní barevné podání všech foťáků, poslední dobou se zhoršující softwarová podpora, kdy MIUI 13 nedostanou ani některé telefony z roku 2019 a pak kompletně chybějící ekosystém. Jasně, Apple je v tomto někde jinde, ale o dost dál je i Samsung. Vemte si, že když si koupíte S21 Ultra, na výběr máte i spoustu různých originálních pouzder, na výběr máte krásné hodinky, širokou paletu sluchátek, čím dál tím víc rozšiřovanou spolupráci s Microsoftem v podobě třeba sdílené schránky nebo koneckonců desktopové prostředí Samsung Dex.

Nic takového u Xiaomi nemáte, záměrně pominu jejich ultracheap hodinky, a není to nutně na škodu, ale pak sám sebe nemůžete řadit mezi velké kluky, když jimi zkrátka nejste. Mi 11 Ultra si tak bezesporu najde své příznivce mezi skalními fanoušky Xiaomi, tam to začne, ale tam to také skončí. Stejně jako svého času Motorola Edge+ si tak Mi 11 Ultra svou zbytečně nadsazenou cenu neobhájí a její prodeje budou u nás opravdu mizivé, alespoň do chvíle, než zlevní. Mi 11 Ultra je zkrátka telefon, který by měl stát cenově po boku třeba OnePlus 9 Pro, S21+, Zenfonu 8 Flip. Mezi velké kluky a elitu tak lze stále momentálně řadit jen Apple a Samsung.

Novinky na e-mail...Další podobné články

Recenze Redmi Note 12 Pro+ 5G: Kupujte, dokud je v akci!

Petr Hudec | 28.03.2023
Recenze Redmi Note 12 Pro+ 5G: Kupujte, dokud je v akci!

Série telefonů Redmi Note od Xiaomi byla historicky vždy nejúspěšnější řadou a já mám dnes v ruce Redmi Note 12 Pro+ 5G. Nejvyšší model této řady, který podle prvních ohlasů, a i prodejů bude v letošním roce velký trhák šlapající na paty podobně naceněnému Galaxy A54 5G od Samsungu. Vítejte u rec...

Zobrazit celý článek

Recenze JBL PartyBox Encore: Mega hodně muziky v kompaktním balení!

Petr Hudec | 24.10.2022
Recenze JBL PartyBox Encore: Mega hodně muziky v kompaktním balení!

Jestli jste sledovali páteční post na Instagramu, je vám asi jasné, na co bude dnešní recenze. A pro ty z vás, kdo nesledují, tak dnešní malý cvalík je PartyBox Encore. Nejmenší a nejlehčí PartyBox na trhu od JBL – jedničky na našem trhu. Podle mých šedivých vlasů je vám asi jasné, že na plážové ...

Zobrazit celý článek

Recenze Xiaomi 13: Skvělá alternativa ke Galaxy S23

Petr Hudec | 21.03.2023
Recenze Xiaomi 13: Skvělá alternativa ke Galaxy S23

Doby, kdy Xiaomi lámalo rekordy v poměru ceny a výkonu jsou od desítkové řady nenávratně pryč a nám nezbývá nic jiného, než si buď zvyknout na nový normál nebo pochopitelně zvolit jiného výrobce. No jo, ale ona by to možná byla z jistého úhlu celkem škoda, když vezmete do úvahy, kam až Xiaomi se ...

Zobrazit celý článek

Recenze Huawei Nova 10 Pro: 100W nabíjení a 60Mpx selfie!

Petr Hudec | 19.10.2022
Recenze Huawei Nova 10 Pro: 100W nabíjení a 60Mpx selfie!

Huawei se vždy u série svých telefonů nova fokusoval na design. Bylo to vlastně takové trochu vylepšení Huawei P Lite o nějaký ten designový prvek. Odlehčené variantě P už ale definitivně odzvonilo a štafetu převzala pouze řada Huawei nova a dnes se podíváme na zoubek modelu Huawei nova 10 Pro. V...

Zobrazit celý článek

Z našeho obchodu

arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.