info
info

Víte, jak funguje zabudovaný krokoměr ve vašem smartphonu?

Téměř každý moderní smartphone má v sobě krokoměr. Jak tahle aplikace ale vlastně funguje? V následujících řádcích se dozvíte, co všechno v telefonu počítá vaše kroky.

Víte, jak funguje zabudovaný krokoměr ve vašem smartphonu?

Pravidelná chůze – recept na zdravý život

Také jste už v klubu nadšenců, kteří zvládnou denně zdolat 10 tisíc kroků? Mnoho lidí dnes o sobě prohlašuje, že zvládnout denně našlapat 10 tisíc kroků je absolutní minimum. Za doslova duchovního otce tohoto přesvědčení je považován japonský lékař Yoshiro Hatano. Podle něho je nezbytně nutné si dávat pořádnou procházku každý den. Hatano považuje za minimum nachodit denně 6 000 kroků. Cílem, k němuž byste měli směřovat, je podle něj každý den 10 000 kroků.

Jestli je toto skutečný recept na dlouhý a zdravý život, zůstává doposud ve světě odborníků záhadou.

Jedno je ale jisté, krokoměry zabudované v mobilu jsou čím dál tím oblíbenější. Navíc pokud si při procházce ještě můžete propojit svůj smartphone s chytrými hodinkami, a nespoléhat se tak jen na jedno zařízení, které s vámi drží krok.

Pojďme si tedy konečně říct, jak krokoměr v mobilu funguje.

Krokomer na mobilu

Za vším hledej senzory

Krokoměr ve smartphonu funguje pomocí senzorů. Každý mobil je vybaven řadou různých typů hardwaru a elektroniky. Ty zajišťují, například, že když se pohybujete po silnici, a přitom se díváte na smartphonu na Netflix, obrazovka vašeho telefonu se automaticky přetočí, a reaguje tak na váš pohyb (a zároveň i na pohyb vašeho telefonu). Těmto senzorům se říká pohybové senzory.

Jak už název napovídá, tyto senzory registrují to, jak se hýbete. Jakmile se začnete procházet, akcelerometr, hlavní pohybový senzor smartphonu, začíná počítat. Akcelerometr měří, jak vaše mobilní zařízení zrychluje v určitém směru. Pokud se zdá daný pohyb signifikantní, tak je krok započítán.

Ale jak smartphone ví, jak velké kroky děláte? Abyste to zjistili, musíte zadat do krokoměru konkrétní informace o sobě: Jakého jste pohlaví, jak jste vysocí, kolik vážíte? Na základě těchto údajů je váš mobilní krokoměr schopen odhadnout délku vašeho kroku. 

 

Žádná tvrdá fakta

Jelikož jsou to stále jen odhady, krokoměr ve vašem mobilu nemůže být nikdy stoprocentně přesný. Ačkoli váš telefon dělá to nejlepší proto, aby zaznamenal vaše kroky co nejpřesněji. Často mu v tom pomáhá další vnitřní senzor, díky kterému krokoměr jen tak neobalamutíte.

Jeden příklad za všechny: Sedíte na gauči a máváte telefonem ve vzduchu. Akcelerometr to vyhodnotí jako chůzi. V ten moment přichází do hry gyroskop, který pozná, zda používáte telefon horizontálně nebo vertikálně. A díky tomu se akcelerometr dozví, že ve skutečnosti nechodíte.

Toto je poněkud velmi zjednodušený příklad, ale funguje to i jiným způsobem. Data z akcelerometru mohou být také nahrazena. Pokud je ve vašem zařízení tzv. altimetr, tak ten naopak dokáže zaregistrovat, jak moc vysoko jste např. vystoupali během horské túry. 

 

Když krokoměr není přesný 

Na konec je třeba říct, že aby krokoměr na vašem fungoval, musí být splněny určité technické požadavky. Toto vysvětluje, jak to, že dva telefony ukazují odlišné výsledky, i když jste s nimi cestovali po stejné trase.

Onen „problém“ je pravděpodobně v hardwaru smartphonů. Velmi záleží na kvalitě pohybových senzorů. Špatný pohybový senzor není prostě tak přesný jako jiný obstojnější kvality.

Také samozřejmě záleží na tom, jak si nastavíte appku, kterou používáte. Zejména je opravdu důležité pro výpočet délky vašeho kroku, abyste udávaly přesně své osobní údaje (výška, pohlaví, váha). Kromě jiného, může se stát, že váš smartphone ani žádné pohybové senzory v sobě nemá. To bývá často příklad mobilů vyrobených před rokem 2016.

 

Závěrem

Ještě zbývá vybrat si vhodnou aplikaci krokoměru. To je možná téma na samostatný článek, v kterém by bylo možné zrecenzovat jednotlivé aplikace, které jsou ke stažení na Google Play a App Store. ☺ 

Ze začátku určitě stojí za to vyzkoušet zabudovaný krokoměr, který má v sobě váš telefon už od výrobce. Jeho pohybové senzory pracují v pozadí a tím pádem nežerou tolik baterie. Stačí si jen vždy, když se jdete projít, s sebou telefon vzít. Já osobně jsem moc spokojená se základní aplikací od LG: LG Health.

A jakou oblíbenou appku na počítání kroků máte vy?

 

Navštivte náš Huramobil YouTube kanál  

Novinky na e-mail...Další podobné články

4 „otravné“ funkce, které můžete deaktivovat na Samsungu

4 „otravné“ funkce, které můžete deaktivovat na Samsungu

Pořídili jste si nový Samsung telefon a systém na vás vyhazuje funkce, které víte, že nevyužijete? Občas se překliknete a váš telefon vám rovnou nabídne svého asistenta? Že tuto situaci dobře znáte? V dnešním článku se podíváme, jak si tyto defaultně nastavené fíčurky přizpůsobit podle vaší potřeby.

Zobrazit celý článek

Recenze Motorola Edge 30: Překvapení roku 2022

Petr Hudec | 24.05.2022
Recenze Motorola Edge 30: Překvapení roku 2022

Dnes vám přináším recenzi na mobil Motorola Edge 30. Telefon, který rozhodně nepatří do mainstreamu. Pokud nejdete společně s davem Apple či Samsung fanoušků, nebaví vás přemíra předinstalovaných aplikací u Xiaomi, možná právě pro vás je Motorola Edge 30. Mobil, který byste neměli rozhodně nechat...

Zobrazit celý článek

Recenze OnePlus 10 Pro: Co se stalo s legendou?

Petr Hudec | 24.04.2022
Recenze OnePlus 10 Pro: Co se stalo s legendou?

Co se vám vybaví, když se řekne OnePlus? Většině zákazníků, kteří kupují mobilní telefony v marketu spolu s pračkou či ledničkou pravděpodobně nic moc. Pak jsou tu znalejší, kteří telefony tohoto výrobce registrují, ale pak existuje speciální skupina fanoušků, kteří vnímají OnePlus jako něco posv...

Zobrazit celý článek

vivo Y76 5G vstupuje na český trh

Kateřina Červená | 08.02.2022
vivo Y76 5G vstupuje na český trh

Společnost vivo představuje v Evropě nového člena své řady Y, stylový model Y76 5G. Nejtenčí telefon řady přináší kombinaci pozoruhodného vzhledu a praktických funkcí v těle širokém 7,79 mm. Model je vybaven 50Mpx fotoaparátem a multi-Turbo systémem, který optimalizuje využití sítě, umělou inteli...

Zobrazit celý článek

Z našeho obchodu

arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.