info
info
Dle výrobce...
Dle OS...

Sony Xperia XZ2 a XZ2 Compact - první telefony na českém trhu se Snapdragony 845!

Zajímají vás v roce 2018 ještě mobilní telefony Sony? Značka, která má v mobilech strastiplnou historii. Většina z vás asi pravděpodobně řekne NE, ale to jste ještě neviděli novou XZ2 a její zmenšenou variantu Compact. Můj první mobil byl kdysi dávno v pravěku model CMD-X1000 a proto mám ke značce Sony zvláštní respekt. Po pár chvilkách s novou XZ2 musím říct, že tento telefon stojí za to.

Sony Xperia XZ2 a XZ2 Compact - první telefony na českém trhu se Snapdragony 845!

Design

Většina z vás si stěžuje na design. Ano, nebyla to žádná pecka a v minulých letech si Sony šlo tak trochu svou vlastní cestou a hodně lidí jim vytýkalo zastaralý design. Teď po 5 letech přišla změna. Jedno je jisté, Sony konkurenci i nadále nekopíruje a tyto telefony od konkurence jasně poznáte. Výjimečně si dnes představíme Sony Xperia XZ2 i XZ2 Compact, protože až na velikost a pár drobností se jedná se o hardwarově totožné telefony. Oba mají kovové tělo, stupeň odolnosti IP68 a zatímco větší varianta se pyšní zády kryté luxusněji vypadajícím sklem, verze Compact se musí spokojit se zády plastovými a působí tak lacinějším dojmem než ve skutečnosti je. Záda obou přístrojů jsou zakulacená, což mě osobně poměrně vadí při psaní SMS u telefonu položeného na stole. Veškerá ovládací tlačítka najdete pohromadě na jedné straně a naproti nim se nachází pouze hybridní slot pro 2 SIMky nebo 1 SIMku a 1 paměťovou kartu. Pokud byste hledali reproduktor na spodní straně, hledali byste jej marně a v tomto místě se nachází pouze konektor USB-C. U Sony, jako u jednoho z mála výrobců pochopili, že hudba a přehrávání filmů je na mobilních telefonech důležité a umístili stereo repráky na přední stranu. Repráky hrajou nahlas a asi bych se nebál říci, že skvěle. Prožitek z hudby si na velké XZ2 můžete ještě navíc umocnit vibrační odezvou. Na MWC v Barceloně to bylo jedno z hlavních lákadel a musím uznat, že dojem třeba z prezentovaného Jumanji to opravdu umocnilo. Jasně, že kino to nenahradí, ale z pozice multimediální vybavenosti je to supr. Co už je ovšem horší, je absence zdířky na 3,5mm jack. Vystačit si tím pádem budete muset s přiloženým adaptérem nebo Bluetooth sluchátky. Audiofily však potěší podpora LDAC pro bezdrátový přenos hudby ve vysoké kvalitě, což pro smartphony v dnešní době rozhodně není běžné.

Displej

Poměr stran displejů u obou telefonů je 18:9. Velikost displeje menšího modelu je 5“,  většího  5,7“ a kryje je Gorilla Glass 5. Asi není potřeba zmiňovat, že pozorovací úhly jsou u obou FHD+ displejů vynikající stejně tak, jako je to s čitelností na přímém slunečním světle. Pokud máte menší ruku, je pro vás přesně určena verze Compact. Na světě totiž nenaleznete mnoho výrobců, kteří by vyráběli takto malý telefon s tak velkým výkonem.

Hardware a software

Po hardwarové stránce pohání oba telefony nejnovější a nejnašlapanější procesor Snapdragon 845 v kombinaci se 4GB RAM a 64GB je určeno pro uživatelská data. Dostatek výkonu potvrzuje i Antutu Benchmark, který se zastavil na hodnotě 267000. Nejnáročnější uživatelé se tím pádem mohou těšit na hraní her v plném rozlišení nebo využívání multitaskingu bez omezení. Moderní je dnes odemykat telefony obličejem. U XZ2 na tuto funkci zapomeňte a spolehnout se budete muset na klasické metody PINu, Gesta nebo otisku prstu. Čtečka otisků prstů je umístěna na zadní straně, je rychlá, i když ne tolik jako třeba u Huawei P20 a jediný problém mám s jejím umístěním u větší XZ2. Na můj vkus je prostě umístěna až moc nízko.

Fotoaparát

Jeden z mých největších problémů s telefony Sony v posledních letech byla kvalita fotoaparátu. Určitě nejsem sám, kdo každoročně od giganta na poli klasických fotoaparátu a dodavatele čipů konkurenci očekává o trochu lepší výsledky. Konečně po několika letech můžu s chladnou hlavou prohlásit, že došlo k poměrně znatelnému zlepšení. Nejde sice o zlepšení, kterým by Sony významně ohrožovalo Samsung, Google, Huawei nebo Apple, ale je to určitě krok správným směrem.

Sony se rozhodlo nenastoupit na rozjetý vlak trendu 2 nebo 3 fotoaparátů na zadní straně. To samo o sobě není špatné, Pixel 2 s jedním senzorem fotí totiž daleko lépe než většina konkurence s duálními foťáky. Se svými 19Mpx jsou telefony schopny zachytit velmi dobré snímky, pokud však máte k dispozici dostatek světla. Právě tím největším rozdílem oproti telefonům stejné cenové kategorie jsou fotky za šera. Kvůli cloně o hodnotě f/2.0 v kombinaci s velikostí pixelu 1.22µm, kde je v podobné cenové kategorii standard 1.4µm a Huawei P20 již zvětšil pixely na senzoru na hodnotu 1.55µm, budete muset s ubývajícím světlem buď zvyšovat ISO, což přinese do fotek více šumu nebo zvyšovat dobu závěrky, ale tím zase riskujete rozmazané snímky. S tím rozhodne nepomůže ani fakt, že v telefonu chybí optická stabilizace a spolehnout se můžete pouze na její elektronickou variantu.

S jedním senzorem je obtížnější dosáhnout efektu rozmazaného pozadí. Samostatná aplikace, která je navíc schovaná úplně na nepochopitelném místě, se o to musí snažit uměle, podobně jako na Pixel2. Výsledky ovšem nepřesvědčí a přechod z ostré části do rozostřené není postupný jako byste toho dosáhli opticky, ale v určitém bodě se to najednou zlomí ze žádné rozostřenosti do plné rozostřenosti a působí to opravdu divně. Škoda, že když víme jakých výsledků lze docílit s Pixel 2 se to nepodařilo u Sony.

Pří záznamu videa Sony částečně dohání to, co ztrácí u fotek. Výsledný záznam je jeden z nejlepších, který jsem za poslední dobu viděl. Možnost natáčení 4k HDR videa dělá divy. Škoda jen, že displej telefonu není 4k a plnohodnotně si jej tedy užijete až na televizi, která 4k HDR podporuje. Pro 4k můžete využít standardních 30 snímků za vteřinu nebo 60 snímků za vteřinu pro záznam ve fullHD. Bohužel dnes u konkurence najdete i v tomto směru lepší parametry.

Sony ale oproti konkurenci nabízí jeden z nejlepších zpomalených záznamů. U minulé generace bylo možné natáčet videa v HD rozlišení při 960 sn/s. Na stejnou hodnotu se dostal také Samsung Galaxy S9, ale Sony posunulo pomyslnou metu ještě dále a nově lze videa natáčet ve FULLHD při 960sn/s. Zkrátil se však bohužel maximální čas záznamu, kdy můžete zaznamenat 0,1 vteřiny do 3 sekund zpomaleného videa ve FULLHD. Alternativou může být i varianta 120 snímků za vteřinu, kde si můžete zpomalený úsek následně po dotočení videa libovolně upravit. Ve výsledku jsem raději používal režim 120 snímků, protože při 960 snímcích je velice obtížné správný okamžik zachytit. Co mě ovšem potěšilo při focení a využíval jsem to více, než jsem očekával, je dedikované tlačítko pro ovládání foťáku. Ano, ostatní telefony tlačítko spouště simulují přes tlačítka hlasitosti, ale u Sony je ovládání hlasitosti určeno pro zoom a dedikovaným tlačítkem spouště následně snímek exponujete. Drobná věc, ale neskutečně praktická.

Baterie

Jedním z mála rozdílu mezi Sony Xperia XZ2 a XZ2 Compact je kapacita baterie. Větší Xperia XZ2 disponuje 3 180mAh baterií, varianta Compact má k dispozici 2 870mAh. Každopádně díky menšímu displeji spotřebuje méně energie a tím pádem doba používání u obou modelů je zhruba stejná. Počítejte, že při celodenním používání s komunikátory, telefonními hovory a sem tam nějaké streamované video budete končit pozdě večer někde s 15 % zbývající baterie a je jasné, že XZ2jky jsou odsouzeny ke každodennímu nabíjení.  U větší varianty můžete navíc využít bezdrátové dobíjení, které bohužel verze Compact postrádá. Telefony řady Sony Xperia ZX2 samozřejmě podporují i rychlé dobíjení standardu Qualcomm QuickCharge 4/4+, avšak v balení je místo rychlonabíječky jen nabíječka obyčejná, podobně jako třeba u iPhone X.

Jak jsou na tom celkově?

Pokud bych měl XZ2jky shrnout, rozhodně si své místo na slunci zaslouží. Skvělé zpracování, nejnašlapanější procesor, odolnost proti vodě a prachu a jednoznačně skvělé vybavení pro multimedia. Za cenu 15 490 Kč u menší varianty a 19 990 Kč u větší varianty bychom ale přece jen čekali o trochu lepší foťák, podobně jako je to u Huawei P20, Samsung S9 nebo Google Pixel.

Novinky na e-mail...Další podobné články

Samsung představil modely Galaxy A70 a A80. Jeden s vyjížděcí kamerou

Petr Hudec | 10.04.2019
Samsung představil modely Galaxy A70 a A80. Jeden s vyjížděcí kamerou

Poté, co Samsungu několikrát uniklo v loňském roce prvenství v uvedení některých technologií, rozhodl se uvádět novinky co nejrychleji to bude možné. Důkazem jsou právě dnes představeny mobilní telefon Galaxy A70 a A80.

Zobrazit celý článek

Recenze Xiaomi Mi A3 - Krásná designovka střední třídy

Petr Hudec | 14.08.2019
Recenze Xiaomi Mi A3 - Krásná designovka střední třídy

Písmeno A v názvu je u Xiaomi už tradičně rezervováno pro telefony s čistým operačním systémem Android One. Po loňské Mi A2 dorazil právě další zástupce s pořadovým číslem 3, nabitý novými funkcemi, skvělým 48MPX foťákem, ale tentokrát také s jednou chybou, která se dá jen těžko odpustit. 

Zobrazit celý článek

Recenze Sony WF-1000XM3 - Skvělé potlačení hluku

Petr Hudec | 27.07.2019
Recenze Sony WF-1000XM3 - Skvělé potlačení hluku

Značku Sony asi nemusím dlouho představovat. Výrobce televizí, playstationů, ale i skvělých audio systémů. Když jsem minule recenzoval jejich sluchátka přes hlavu s potlačením okolního hluku, byla to fakt bomba. Dnes mi dorazily na test tyhle pecky ze stejné modelové řady, které slibují to samé c...

Zobrazit celý článek

Zjistěte od designerů Sony, jak se navrhují nové Xperie a jaké má Sony plány do budoucna

Michal Šrajer | 13.06.2018
Zjistěte od designerů Sony, jak se navrhují nové Xperie a jaké má Sony plány do budoucna

Občas je zajímavé nahlédnout také do zákulisí tvoření smartphonů a nejen hodnotit hotové produkty. Spousta rozhodnutí výrobců se nám líbit nemusí, ale přesto je fascinující zjistit, co je k daným rozhodnutím vůbec vedlo. Právě takové upřímné vysvětlení často nedostaneme, a proto je nutné ocenit o...

Zobrazit celý článek
Ověřená kvalita
Kontakty
  • NetComp. spol. s r.o.
  • Bělehradská 68, 120 00 Praha 2
  • Tel.: +420 724 850 672
  • Po-Pá 9-18 hod.
  • Email: dotazy@huramobil.cz


Copyright © 2012 NetComp, spol. s r.o. Všechna práva vyhrazena.
webDesign By: BPstyle - Graphic studio
arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
zavrít okno
Dárek na Vás čeká v košíku.
Máme pro
Vás dárek.
Máme pro Vás dárek
zavrít okno
Dárek prosím aktivujte kliknutím na e-mail, který jsme Vám odeslali. Děkujeme.
zavrít okno
Na Váš e-mail jsme zaslali instrukce pro vyzvednutí dárku. Užijte si ho!
zavrít okno
Jste u nás poprvé? Máme pro Vás dárek.
Máme pro
Vás dárek.
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.