info
info

Samsung Galaxy S21 FE 5G recenze

Rád bych vám dnes představil Samsung Galaxy S21 FE 5G. Jestli jste někdy přemýšleli o názvosloví tohoto korejského výrobce, pak jste určitě za poslední dvě generace pochopili, že v „Skové“ třídě jsou telefony číslovány podle roku vydání. Pak ovšem logicky číslovka 21, u letos představené novinky, tak trochu nehraje. Bohužel kvůli globálnímu nedostatku dílů se druhá generace fanouškovského telefonu z původního srpna odsunula právě až na letošní leden, ale já věřím, že i když přichází telefon s půlročním zpožděním, rozhodně stojí za to se mu podívat pořádně na zoubek.

 


Samsung Galaxy S21 FE 5G 6GB / 128GB Dual SIM Olive (SM-G990BLGDEUE)

Úhlopříčka displeje 6.4 ", Typ displeje Dynamic AMOLED 2X, Podpora dvou SIM karet, Typ procesoru Qualcomm Snapdragon 888, Počet jader procesoru 8, Paměť RAM 6 GB, Uživatelská paměť 128 GB, Rozlišení předního fotoaparátu 32 Mpx, Rozlišení hlavního zadního fotoaparátu 12 Mpx, GPS modul, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth, Typ SIM nano SIM, Kapacita 4500 mAh, Rozlišení displeje 2400 × 1080 bodů

Samsung Galaxy S21 FE 5G 6GB / 128GB Dual SIM Olive (SM-G990BLGDEUE)
Obrazovka:6,4"
Rozměry:155,7 x 74,5 x 7,9 mm
Váha:177 g
Max. obnov. frekvence displeje:120 Hz
Fotoaparát:12 Mpx, 12 Mpx, 8 Mpx
Přední fotoaparát:32 Mpx
Baterie:4 500 mAh
Paměť:6 GB / 8 GB
Uložiště:128 GB / 256 GB
Barvy:Graphite, Olive, Lavender, White


Design

Loňský rukopis Galaxy S21 se na designu Samsung Galaxy S21 FE 5G rozhodně nezapře. Díváte se tím pádem na klasický sendvič z kovu s plastovými zády z vlajkových S21 (Samsung Galaxy S21 Ultra 5G, Samsung Galaxy S21+ 5G, Samsung Galaxy S21 5G) s lehce vystupujícím modulem fotoaparátů. Ten největší rozdíl oproti dospělejšímu modelu je pouze v materiálu plastových zad a rámečku kolem foťáků, který je u dospělé verze kovový a vystupuje z rámu telefonu. U modelu Samsung Galaxy S21 FE 5G jde o plastovou součást celých zad. Ta jsou z trochu jiného druhu plastu, o poznání příjemnějšímu do ruky, ovšem nevýhodou je pak daleko větší patlavost.

Rámeček je pořád kovový, stejně jako tlačítka a i když by na první pohled vypadalo, že kolébka hlasitosti je posunutá až zbytečně moc nahoru, ve finále to vůbec nevadí. Telefon je totiž i přes svůj 6,4“ displej hodně kompaktní a skvěle padne do ruky. Poděkovat za to můžete hodně tenoučkým rámečkům nebo i kombinací materiálu, díky kterým telefon váží pouhých 177g. Jen tak mimochodem, když vezmete v úvahu právě váhu a výšku telefonu, je Samsung Galaxy S21 FE 5G daleko blíže menšímu Galaxy S21 5G s 6,2“ displejem než Samsungu Galaxy A52s 5G s 6,5“ displejem. Na první dojem vám tak telefon bude na svou velikost displeje připadat opravdu daleko kompaktnější a lehčí, než jste zvyklí u jakéhokoli jiného telefonu ve stejné velikosti.

 


Sledujte také první pohledDispej

Když už jsem u displeje, rovnou dokončím myšlenku. Mobil nabízí SuperAmoled displej se 120Hz obnovovací frekvencí. LTPO a s tím spojený dynamický pád obnovovací frekvence až směrem k 1 či 10Hz se oproti původním předpokladům nekoná. Jedná se o velmi kvalitní displej, kdy mezigeneračně sice dostanete o 0,1“ menší úhlopříčku, ale na druhou stranu užší rámečky, lepší světelnost na sluníčku a krycí sklíčko Gorilla Glass Victus. Rozlišení je FHD, díky certifikaci Netflixu si přehrajete videa i v HDR a pokud hrajete hry nebo celkově si potrpíte na hodně plynulé ovládání, odezva na dotyk se zvedla na 240Hz. Celkově je tak telefon opravdu daleko svižnější. Tomu samozřejmě napomáhá i loňský nejrychlejší procesor od Qualcommu v podobě Snapdragonu 888 a jestli jste tak žehrali na to, že Samsung používá u svých neohebných vlajek pouze Exynosy, právě tady máte možnost zažít to, co v USA mají v každé vlajce od tohoto korejského výrobce. Prakticky je tak do příchodu řady S22 současný Samsung Galaxy S21 FE 5G asi momentálně nejrychlejším neohebným telefonem od Samsungu na našem trhu.

A abych v superlativech ještě chvilku pokračoval, přichází už na Androidu 12 s nadstavbou OneUI 4 s pár novými funkcemi. Třeba z Pixelů Samsung adaptoval nástroj kouzelné gumy, která vám z obrázků odmaže nežádoucí objekty, celé prostředí se teď umí přizpůsobovat použité tapetě nebo v nastavení soukromí teď máte nový panel, kde rychle poznáte, které aplikace za posledních 24 hodin přistupovaly k fotoaparátu, mikrofonu nebo poloze zařízení a postupně tak můžete jejich práva pěkně rychle ořezávat.

V novém OneUI se také přestěhoval posuvník jasu displeje až úplně na spodní stranu a pokud vaše prsty jsou ohebné jak 8letá gymnastka, stačí lehký trénink a hravě zvládnete ovládat jas jednou rukou. No a pro ty zakrnělejší je pořád možnost použít i ruku druhou. Na stejném místě, kde je onen slider pak najdete také čtečku otisků prstů. Ta už není ultrasonická, jako v dospělé S21, ale optická, což je sice drobný ústupek, ale na druhou stranu funguje velmi rychle a spolehlivě, takže jak by řekli Američani „no big deal“. :-) 
Porovnání velikostí: Samsung Galaxy S21+ vs Samsung Galaxy S21 5G vs Samsung Galaxy S21 FE 5G
Srovnání velikostí: Samsung Galaxy S21+ vs Samsung Galaxy S21 5G vs Samsung Galaxy S21 FE 5G | Zdroj: Samsung.cz


Baterie

Než se vrhnu na foťáky, zastavím se ještě na chvilku u baterie. Ta má shodnou kapacitu jako vloni, tím pádem 4500mAh a musím říct, že jsem čekal o trochu lepší výdrž, než byla skutečnost. Lépe řečeno vloni byla výdrž kvůli nenažranému procesoru u 4G varianty horší než u 5G a letos, když je model pouze jeden, „5Gčkový“, očekával jsem výdrž zkrátka na úrovni loňského Snapdragonu 865. Ve finále jsem se dostal někam zhruba na půl cesty, to znamená jeden den plné výdrže telefon dá bez nějakého většího problému.

Při klasickém poslouchání podcastů a sledování videí cestou do práce i z práce, pár telefonů, kontrola emailů a sociálních sítí a sem tam nějaká fotka, jsem přežil bez problému do dopoledne druhého dne. Dokážu si ale představit, že telefon se vám dokáže vybít při náročném používání i do večera a pokud půjdete ještě někam na večeři, bude nutné se na chvíli „přicucnout“ ještě někam k zásuvce. Stačí ovšem půl hodinka na 25W nabíječce a rázem máte zpátky polovinu kapacity. Jen si dejte pozor, že jde o telefon třídy S, tím pádem nabíječka už není v balení. Bezdrátově je pak telefon schopen se nabíjet 15W, popřípadě reverzně nabíjet i nějaké jiné telefony či příslušenství.


Fotoaparáty

Vrhneme se na foťáky. Ty jsou celkem tři – hlavní, širokoúhlý a teleobjektiv s trojnásobným zoomem, tím pádem typově stejně jako vloni nebo u dospělé S21. Z té mimochodem pochází onen hlavní foťák, a tak asi není překvapením, že fotky z hlavního senzoru vypadají dost podobně a musím objektivně říct, že občas dokonce i lépe. Jestli je to novým postprocessingem fotek ve OneUI 4 nebo Snapdragonem 888 místo Exynosu 2100 těžko říct, ale jestli by se někdo chtěl dohadovat o posunu mezi S21, tak oproti staršímu Samsungu Galaxy S20 FE 5G je to jeden ze zásadních důvodů, proč byste mohli upgradovat.

Snímek je najednou ostřejší, je vidět daleko více detailů a zlepšil se dynamický rozsah. Navíc pak musím pochválit reálné barvy nebo konzistentní vyvážení bílé v rámci všech tří foťáků. Velmi dobře je na tom i širokoúhlý foťák, za dne jsou fotky opravdu velmi pěkné, a dokonce i nepatrně širší než u dospělé S21. Večer už samozřejmě šíro ztrácí, stejně jako teleobjektiv, ale pokud zapnete noční režim, dokáže u obou foťáků vykouzlit velmi přijatelné fotky. Teleobjektiv je asi vlastně největší ústupek proti dospělé S21 a v podstatě se jedná o ten stejný senzor, který byl použit už u předchozího Samsungu Galaxy S20 FE 5G, i když pravděpodobně dostal lepší optiku.


Každopádně jde o základní 8MP senzor interpolovaný na 12MP snímky a podle potřeby telefon přepíná mezi ním a výřezem z hlavního fotoaparátu. Patrné je to vidět třeba večer, kdy při klasickém focení se používá výřez z hlavního a při zapnutí nočního režimu naopak teleobjektiv. Tak či tak je jasné, že oproti dospělé S21 s 64MP senzorem logicky přicházíte o natáčení videí do 8K. Bude vám to ale chybět? Určitě ne. Naopak si užijete bez problému na hlavním foťáku či selfie kamerce 4k60 a na zbylých 2 objektivech pak 4k30.

Hlavní objektiv i teleobjektiv pak nabízí optickou stabilizaci a elektronická je pak samozřejmě dostupná na všech foťácích a tato kombinace funguje velmi dobře. Celkově musím Samsung za video hodně pochválit a kdybych měl přece jen jednu výtku, bylo by to pravděpodobně k občas viditelnějšímu šumu i za denního osvětlení. Jinak je barevné podání velmi dobré, dynamický rozsah skvělý a zkrátka takhle nějak by mohly točit všechny telefony kolem 15 tisíc korun.


Finální verdikt

Jak jste asi z recenze poznali, Samsung Galaxy S21 FE 5G jsem vesměs celou dobu chválil. Přesto si myslím, že se, alespoň z počátku nebude zrovna moc dobře prodávat. Přichází totiž v tu nejméně vhodnou dobu – a to po Vánocích, kdy každý je finančně vyčerpaný, firmy potřebovaly své rozpočty utratit do konce roku, řada Galaxy S22 přijde za zhruba 3 týdny a každý je tak nějak mentálně nastavený se dívat dopředu právě na číslovku 22. Tohle všechno jsou argumenty, která hrají ve velký neprospěch Galaxy S21 FE 5G, byť se jedná o velmi dobrý telefon s velmi dobře nastavenou startovní cenou.

Hovořím ovšem o ceně 14 990 Kč, která je na startu trochu zkomplikovaná akcí Trade-In a abyste jí dosáhli, musíte dát jakékoli jiné zařízení na protiúčet. Záměrně nehovořím o standardní ceně, která nedává sebemenší smysl a podle mého se na tuto cenovku přístroj buď nikdy nevrátí nebo pouze na krátkou chvíli, aby mohla začít platit akce nová. V dohledné době tak bude Samsung spíš akci vylepšovat, tím pádem očekávám, že se spíš dočkáme cash-backu, eventuelně slevového kódu, čímž se odstraní překážka dávat na protiúčet nějaké starší zařízení. Koneckonců výš s cenovkou ani výrobce nemůže, za necelých 18 000 Kč totiž prodává dospělou S21 a úplně níž bych momentálně cenovku také neočekával.

Kolem 10 tisíc korun totiž kraluje Galaxy A52s 5G, což je bezpochyby asi jeden z přístrojů, o kterém možná budete uvažovat, když byste se rozhodovali v cenovce 10-15 tisíc korun, jaký telefon vybrat. Hodně bude samozřejmě záležet na preferencí každého jednotlivce, ovšem oproti Galaxy A52s 5G nabízí Galaxy S21 FE 5G rychlejší procesor, paměti a úložiště, lepší displej, co se týká čitelnosti na sluníčku a podpory přehrávání HDR obsahu v Netflixu, lepší IP68 ochranu oproti IP67, tři plnohodnotné foťáky vyšší kvality, podporu bezdrátového nabíjení a samozřejmě přichází již s Androidem 12, což by mělo v rámci 3leté podpory znamenat o jednu velkou aktualizaci navíc.

Jestli stojí za vás za příplatek 5 000 Kč, odpovědět si musíte sami. Z androidové konkurence je pak asi nejvýznamnější alternativou Xiaomi 11T Pro. Ten ovšem postrádá teleobjektiv, bezdrátové nabíjení, naopak nabízí rychlejší 67W drátové, větší displej nebo podporu aptX HD či aptX Adaptive, což Samsungu chybí.

 

Novinky na e-mail...Další podobné články

Galerie Galaxy S23 (Ultra): Prohlédněte si nejvýkonnější Samsung modely současnosti

Kateřina Červená | 02.02.2023
Galerie Galaxy S23 (Ultra): Prohlédněte si nejvýkonnější Samsung modely současnosti

Samsung na prvním letošním Galaxy Unpacked eventu představil nové vlajkové smartphony pro první polovinu letošního roku. Pokud máte zájem o velmi dobře vybavené modely, jistě vás uspokojí novinky Galaxy S23 nebo S23+. Pokud však toužíte po opravdu tom nejlepším, co lze aktuálně „nacpat“ do krabič...

Zobrazit celý článek

Seznamte se. Toto je nový Samsung Galaxy S21 FE 5G

Petr Hudec | 12.01.2022
Seznamte se. Toto je nový Samsung Galaxy S21 FE 5G

Samsung Galaxy S21 FE 5G. Telefon, o kterém jsem vám říkal snad od března minulého roku, konečně dorazil. Sice trochu se zpožděním a sice byste nad ním mohli ohrnovat nos, ale já vám dneska řeknu, proč tento telefon dává dokonalý smysl a proč byste nad ním možná měli uvažovat.

Zobrazit celý článek

MOBIL ROKU 2022: Vyhlášení vítězů

Petr Hudec | 06.01.2023
MOBIL ROKU 2022: Vyhlášení vítězů

Vítám vás u vyhlášení MOBILU ROKU 2022. Vyhlášení nejlepších mobilních telefonů, které se v roce představily a také, což je neméně důležité, se hlavně dostaly na náš trh. Pochopitelně doba je těžká nejen pro každého z nás, ale i pro výrobce, kteří se stále potýkají s důsledkem pandemie a s tím ro...

Zobrazit celý článek

eSIM: vše, co potřebujete vědět

Kateřina Červená | 24.12.2021
eSIM: vše, co potřebujete vědět

Pomalu se blíží čas, kdy klasickým SIM kartám v mobilních telefonech a dalších zařízeních definitivně odzvoní a nahradí je takzvané eSIM. Následující článek vás bude informovat o tom, co to vlastně eSIM je. Jaké výhody a nevýhody eSIM přinášejí. Co všechno se odklonem od plastových kartiček změní...

Zobrazit celý článek
arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.