info
info
Dle výrobce...
Příslušenství...
Dle OS...

Recenze Samsung Galaxy A72: Vyplatí se připlatit oproti A52?

Po recenzi A52 mi nejvíc lidí psalo o tom, jestli vybrat A52, A52 5G nebo A72, které se představily ve stejný čas. A protože jsou si všechny 3 telefony extrémně podobné, vysvětlím vám ty jemné rozdíly, že nakonec by vám všem mělo být jasné, který z nich vybrat. Berte tedy dnešní článek jako kombinaci recenze na A72, aktualizaci recenze A52, ultimátního průvodce ve všech 3 telefonech a také rádce, jestli upgradovat z předchozích telefonů A50 a A70 řady.

Recenze Samsung Galaxy A72: Vyplatí se připlatit oproti A52?

Design

Začnu tradičně konstrukcí a zpracováním a tady je samozřejmě jeden z největších rozdílů mezi všemi třemi telefony – fyzické rozměry a s tím spojená váha, která vychází primárně z toho, pro koho jsou telefony určené. Pokud používáte mobil často, jste zvyklí na velké obrazovky a preferujete čím větší, tím lepší, asi šáhnete po A72 s 203g a 6,7“ displejem. Naopak jak A52, tak A52 5G mají 6,5“ displej, který lze považovat za takovou dnešní průměrnou velikost.

Předpokládám, že asi není třeba zdůrazňovat, že všechno sedí, nic nevrže atd, a tak když se podíváme i na loňskou řadu, pokud uvažujete o přechodu z ní, největším rozdílem v konstrukci jsou záda. 2 generace nám Samsung tvrdil, jak je super mít záda z materiálu Glastic, že si to údajně bere to nejlepší z plastu a skla, ale ve skutečnosti je to asi jako když si koupíte linoleum s potiskem dřevěné podlahy, dřevěná podlaha z toho nikdy nebude.

Hodně tedy kvituju, že Samsung letos po vzoru legendárních Nokií Lumia u všech 3 telefonů přiznal plastové provedení bez různých fancy fíčurek a k tradiční černé a bílé přidává ještě pár pastelových variant. Snad jediná škoda, že když už je řada A50 nejprodávanějším Android telefonem na světě, nebyl Samsung tak odvážný, aby se pustil do daleko víc barevných kombinací jako má třeba loňský S20 FE. Druhou pochvalu si Samsung u mě u všech 3 modelů oproti svým předchůdcům vysloužil za to, že sladil designovou linku fotoaparátů áčkových modelů s řadou S.

Oproti nim jsou samozřejmě foťáky slabší, ale zase nemusí tím pádem tolik vystupovat z těla jako u S21 Ultra a vy aspoň máte takový pocit designové příslušnosti k nejvyšší řadě. Musím uznat, že už od A51 je vidět, že Samsung si dává na designové lince všech nových modelů záležet a když mezi jednotlivými produkty najdete sjednocující prvky, najednou z celého portfolia po stránce komunikace máte daleko lepší dojem.

Displej

Druhý největší rozdíl je v displejích. A52jky mají obě shodně 6,5“ displej, jen u klasické verze dostanete 90Hz obnovovací frekvenci, zatímco u 5G rovnou 120Hz. A72 nabízí totožný displej s klasickou A52, jen v 6,7“ variantě, ovšem bohužel A72 5G u nás není k dispozici a tak se musíte spolehnout „jen na 90Hz“. Pokud je zde navíc někdo, kdo neví, co je obnovovací frekvence, jde čistě jen o to, kolikrát za 1 sekundu se obnoví obraz a samozřejmě, čím vyšší číslo tím je obraz plynulejší třeba při jakékoli změně jeho obsahu.

Ze standardního čísla 60 u většiny starších telefonů na 90 nebo 120 si tak asi každý dokáže představit ten rozdíl. Druhou věcí, která se mezigeneračně zlepšila je i o 30% vyšší jas na sluníčku. Abych ale jen nechválil, na všech 3 telefonech je až nezvykle nízko umístěna čtečka otisků prstů, což není úplně pohodlné a k nejrychlejším taky úplně moc nepatří. Na druhou stranu je alespoň spolehlivá.

Až se tedy budete rozhodovat, který z telefonů zvolit, víceméně je to hodně na vás. Asi budete volit mezi 120Hz frekvencí u A52 5G nebo větším displejem u A72. Důležité je ještě zmínit, že samozřejmě čím větší displej, tím víc se logicky spotřebovává baterie. A52 bez problému vydrží 1,5 dne nabitá se 4,5 tisícovou baterkou. A52 5G má stejnou baterii, ovšem vyšší frekvenci displeje a také podporuje sítě 5G s vyšší spotřebou než 4G a počítejte tím pádem zhruba s o 15-25% menší výdrží podle druhu použití. Pořád jsem ale neměl problém vydržet jeden plný den.

Samsung A72 oproti oběma nabízí 5000mAh baterku, ale zase větší displej. I tak se ale dostanete při troše štěstí k 2 denní výdrži na 1 nabití. Rozdíl je pak u nabíječek. Zatímco všechny 3 telefony podporují 25W drátové nabíjení, u A52 dostanete v balení pouze 15W nabíječku, zatímco u A72 plnohodnotnou 25W. Bezdrátové nabíjení pak nepodporuje ani jeden z nich.

Výbava

Hardware byl jedna z nejvyčítanějších vlastností u loňských A51. Přece jen na svou dobu už Exynos 9611 nepředváděl úplně tolik parády a oproti tomu je nově Snapdragon 720G opravdové pohlazení na duši. Nicméně se neubráním faktu, že takový procesor měl do A51 dorazit už vloni a letos měl Samsung vsadit na něco zase lepšího, nicméně letos je to konečně relativně dostačující. Kde už je procesor ovšem podprůměr vzhledem k ceně je A72, která stojí 12 tisíc korun a tím pádem chtít o 3 tisíce navíc oproti A52 se stejným procesorem a tím pádem stejným výkonem už je trochu na pováženou.

Nejlepší variantou je A52 5G, ta vsadila na svižnější Snapdragon 750G za cenu 11 tisíc, který třeba oproti loňské A51 přidává ve výkonu zhruba 80%. Tak či tak je ale potřeba zdůraznit, že v základním nastavení všechny 3 telefony běží opravdu svižně, nikde se nic nezasekává a na nadstavbě OneUI 3.1 je radost pracovat.

Samozřejmě je otázkou času, kolik dat do telefonu dáte a jestli to tak bude i za pár let, protože Samsung nově prodlužuje i softwarovou podporu a tak jako jeden z mála výrobců slibuje 3+1 roků podpory a tím pádem se předpokládá, že s telefonem asi vydržíte fungovat i o trochu delší dobu. To znamená kromě předinstalovaného Androidu 11 byste se měli dočkat ještě Androidu 14 a dalšího jednoho roku navíc bezpečnostních záplat. Dočkáte se ale bohužel také opravdu tuny balastu a zdvojených aplikací, které fakt nepotřebujete.

V tomto ohledu si Samsung může směle podat ruku se Xiaomi, i když tam je to ještě o to horší, že k tradičním předinstalovaným aplikacím se přidají ještě různé pokoutné aplikace se „shady“ reklamou. Pokud ovšem žijete uvěznění v ekosystému Samsungu, předpokládám, že na 2 mailové klienty, 2 prohlížeče atd jste stejně zvyklí a u všech 3 telefonů je najdete úplně shodně. Z dalších hardwarových vlastností pak mezigeneračně přibyly celkem slušně hrající stereo reproduktory a hlavně voděodolnost IP67, která se vrací do áčkové třídy snad po 4 letech.

Fotoaparáty

U fotoaparátů si jsou všechny 3 telefony podobné jako vejce vejci, pouze s jedním rozdílem a to že do A72 kromě hlavního 64MP senzoru a 12MP širokoúhlého objektivu, alias pro někoho zvaného lidově šíro, 5MP makra a 5MP pro rozostření pozadí přibyl ještě 8MP teleobjektiv. Foťáky, které jsem probíral v recenzi A52 tedy jen rychle shrnu, vypíchnu nejdůležitější vlastnosti, řeknu vám, co se změnilo za poslední aktualizaci a budu se zaobírat primárně teleobjektivem, takže, kdo má zájem o detailní rozbor, mrkněte pak ještě na recenzi A52.

Hlavní rozdíl oproti předchozím generacím je přidání optické stabilizace, což pomáhá nejen při videu, ale i při focení za horších světelných podmínek. Tím pádem oproti A51 a A71 dokáže telefon protáhnout dobu expozice a vy pak získáte prosvětlenější a ostřejší snímky. V recenzi A52 jsem si stěžoval na nekonzistentnost hlavního a širokoúhlého objektivu a je vidět, že tento neduh už Samsung opravil a najednou ze všech objektivů lezou stejně barevné a stejně vyvážené fotky. Teď tedy k teleobjektivu, který papírově vypadá, že si jej Samsung vypůjčil s odlehčeného S20 FE.

Podle všeho jde opravdu o ten stejný senzor, ovšem pravděpodobně se výrazně zhoršila použitá optika. Pokud porovnáte fotky z S20 FE a z A72, zjistíte, že u FEčka jsou fotky daleko ostřejší a mají daleko víc detailů. Dokonce občas se mi zdálo, že i digitální výřez z A52 vypadá líp než ten plnohodnotný v A72 a jestli byste chtěli brát A72 jen kvůli teleobjektivu navíc, určitě to za to nestojí.

Závěrem

Asi jste poznali, že všechny 3 telefony jsou si dost podobné a tak přichází na řadu můj verdikt. Pokud se budeme bavit o základních variantách, dáte za A52 momentálně 9 tisíc korun, za A52 5G 11 tisíc korun a za A72 12 tisíc korun. Když se budete mezi těmito třemi telefony rozhodovat jen na základě velikosti displeje, je A72 logicky nejlepší variantou, nicméně ze všech 3 telefonů vám jí doporučuju absolutně nejmíň. Pokud už hodláte utratit 12 tisíc korun za A72, dostanete opravdu výbavu A52 jen s o 0,2 větším displejem, 25W nabíječkou v balení a teleobjektivem, který plnohodnotně nahradí digitální výřez v A52.

Tady bych asi nejvíc doporučil k 12 tisícům přidat ještě dvojku a za 14 tisíc máte teď Galaxy S20 FE s daleko rychlejším procesorem, daleko lepšími foťáky z dospělých S20, dostanete 120Hz displej, bezdrátové nabíjení, lepší voděodolnost, repráky vytuněné od AKG, Wifi 6tku atd. Zkrátka „jen“ za 2 tisíce navíc opravdu tunu muziky a na A72 opravdu zapomeňte. Za ty 3 tisíce navíc to oproti A52 nestojí. Tak a finální souboj se odehrává mezi A52 a její 5G variantou. Alfa a omega v tomto případě hraje fakt, jak moc chcete 5G sítě a jak dlouho plánujete telefon využívat.

Jestli měníte telefon každý rok a netrváte na 5G, pak klidně na 5G v klidu zapomeňte. Jestli ovšem hodláte nový mobil využít, i plnou jeho softwarovou životnost, mám na mysli jeho 3+1 let podpory, pak určitě berte 5G variantu. Nejde ani tak o samotné 5G, už LTE je dnes v telefonech naprosto dostačující, ale spíš o to, že samozřejmě s dalšími aktualizacemi a daty se telefony v průběhu své životnosti zpomalují a čím rychlejší procesor od startu máte, tím svižnější mobil třeba za 2 roky bude.

No a z pohledu konkurence se oproti A52 nabízí asi nejvíc Xiaomi Mi 10T Lite se stejným procesorem, ovšem tady je asi pro spoustu lidí brzda IPS displej. Druhý konkurent je Redmi Note 10 Pro, které je teď v akci Mi Fan Festivalu o 20% levnější za 6 999,- a momentálně se vyplatí určitě víc, ale jakmile se vrátí na původní cenovku 8 tisíc, raději bych si připlatil tisícovku za A52. Dostanete daleko lepší foťáky, o trochu lepší displej – i když papírově to vypadá stejně, voděodolnost, lepší nadstavbu a o rok delší podporu. Kdo by to byl býval řekl, že jednou budu doporučovat i víc Samsung než Xiaomi.

Novinky na e-mail...Další podobné články

Recenze HUAWEI MatePad 11: Tolik dárků navíc, že tablet je skoro ZADARMO!

Petr Hudec | 27.08.2021
Recenze HUAWEI MatePad 11: Tolik dárků navíc, že tablet je skoro ZADARMO!

HUAWEI uvedl na trh nový MatePad 11, který je odlehčenou verzí dospělé varianty s 12.6" displejem. Při svých 11" nabízí kompaktní rozměry, loňský vlajkový Snapdragon 865 a spoustu příslušenství zdarma hned od startu.

Zobrazit celý článek

Galaxy Note končí! Samsung populární řadu nejspíš odpískal

Tomáš Richter | 08.09.2021
Galaxy Note končí! Samsung populární řadu nejspíš odpískal

Samsung neprodloužil ochrannou známku ultimátní série Galaxy Note, což jen potvrzuje úvahy, že s ní končí.

Zobrazit celý článek

Recenze Samsung Galaxy Z Fold3: Nekupujte dřív než dočtete tuhle recenzi!

Petr Hudec | 24.08.2021
Recenze Samsung Galaxy Z Fold3: Nekupujte dřív než dočtete tuhle recenzi!

Samsung Galaxy Z Fold3 jsem podrobil důkladnému zkoumání a pokud se rozhodujete zda jej koupit, rozhodně by vám neměla ujít tato recenze.

Zobrazit celý článek
Copyright © 2012 NetComp, spol. s r.o. Všechna práva vyhrazena.
webDesign By: BPstyle - Graphic studio
arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
zavrít okno
Dárek na Vás čeká v košíku.
Máme pro
Vás dárek.
Máme pro Vás dárek
zavrít okno
Dárek prosím aktivujte kliknutím na e-mail, který jsme Vám odeslali. Děkujeme.
zavrít okno
Na Váš e-mail jsme zaslali instrukce pro vyzvednutí dárku. Užijte si ho!
zavrít okno
Jste u nás poprvé? Máme pro Vás dárek.
Máme pro
Vás dárek.
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.