info
info

Recenze OnePlus NORD: Skvělý telefon nebo jen šikovný marketing?

Zrovna před pár týdny jsem pomalu v každém díle huránews i ve streamu mluvil o novém Oneplus Nord. Telefon od značky, o které jste možná nikdy v životě neslyšeli. Anebo možná jejich telefon už v několikáté generaci máte, protože se v telefonech vyznáte, Oneplus vám byl sympatický svým poměrem ceny a výkonu a skvěle odladěným operačním systémem. Po létech vylepšování a vylepšování až směrem do vlajkových lodí je tu telefon, který jde naopak zpátky ke kořenům a útočí na poměr ceny a výkonu kolem 10 000 Kč, přesně tam, kde je Motorola G 5G Plus, Mi 10 Lite atd.

Recenze OnePlus NORD: Skvělý telefon nebo jen šikovný marketing?

Příjemné zpracování i ovládání

Každému je asi jasné, že se pohybujeme v odlehčené sféře vlajkových lodí a to je něco, co Oneplus vždycky šlo. Podívali se jaké telefony má konkurence a vyhodnotili kde se dá nejvíce ušetřit, aby to na druhou stranu co nejmíň bolelo. Vy jste sice přišli o věci jako bezdrátové nabíjení, IP68, ale to jsou takové „nice to have“ funkce, které klidně oželíte, když díky tomu ušetříte hodně peněz. Dnešní vlajkové lodě Oneplus už jsou za podobné peníze jako třeba S20+, Huawei P40 a ve Oneplus nejspíš zjistili, že už dávno nejsou flagship killer a že jim chybí telefon pro masy, který by byl zase cenově dostupný. Právě takový návrat ke kořenům.

Logicky teda nečekejte nejlepší funkci v každé kategorii, ale spíš tak druhou nejlepší. Třeba u designu se považuje za nejvyšší standard kombinace kovu a skla a u Nordu dostanete sklo na displeji a na zádech, tlačítka jsou kovová, ale rámeček je plastový. To každopádně není úplně na škodu, má sice o trochu nižší výdrž při případném pádu, ale na druhou stranu je zase telefon podstatně lehčí. Oneplus Nord totiž i přesto, že má displej skoro 6,5“ a čtyřtisícovou baterku působí neskutečně kompaktním dojmem.

A to právě i třeba proti iPhonu 11 Pro Max, který je sice stejně vysoký, ale Nord je daleko užší a tak se dá hodně dobře ovládat i jednou rukou a dokonce v kombinaci s rovným displejem pak nedochází ani k nechtěným dotykům, které jsou taková osina v zadku u zahnutých displejů. Celkově dobře zvládnutou ergonomii už jen doplňují dobře posazená boční tlačítka a jedna specialitka, která se u androidových telefonů rozhodně téměř nevidí. Boční přepínač se třemi polohami nastavení vyzvánění ztišit, vibrace a nebo úplně vypnuto.

Slušná výbava s lehkými ústupky

Ani procesor není úplně vlajkový, ale vlastně druhý nejlepší vlajkový. 765G Snapdragon s podporou sítí 5. generace, které u nás ale prakticky stejně nemá využití. Na druhou stranu procesor je dostatečně rychlý, všechno běhá tak jak má a docela i překvapivě rychle, přesto, že je tady jen UFS 2.1 úložiště. Telefon za to vděčí úplně odlehčenému operačnímu systému a jestli hledáte mobil, který po Pixelech bude dostávat nejrychlejší aktualizace, rozhodně mezi takové telefony obecně patří značka Oneplus. Prostředí sice nemá navíc extra moc fíčurek třeba jako gesta u Motoroly, blíží se spíš čistému Androidu, zato je ale brutálně rychlé, bez zbytečného balastu v podobě Xiaomi a na zásek tady prakticky nenarazíte.

Samozřejmě tomu hodně dopomáhá Amoledový displej s 90Hz obnovovací frekvencí. Nepatří sice mezi úplnou špičku, ale rozhodně se nemá za co stydět. Výborně svítí na sluníčku a jen snad barevné podání se mi daleko víc líbí třeba na Mi Note 10. Co bych ovšem ocenil je, že když už telefon nemá žádnou oficiální certifikaci pro voděodolnost atd, škoda, že vpředu displej hyzdí dvojitý průstřel foťáků. Přitom Oneplus už vyjížděcí mechanizmus přední kamery umí. No, to jsou ty budgetové ústupky.

Dva fotoaparáty do počtu

Na zadní straně najdete přesně 4 kamery. Hlavní 48MP, který standardně skládá 4pixely do jednoho pro světlejší fotky produkuje hodně pěkný snímky hlavně za denního osvětlení. I když jsou celkově fotky malinko měkčí, pořád je to o parník lepší výsledek než třeba u Motoroly G 5G Plus. S fotkama jsem byl na svou třídu fakt spokojený a i když sem tam ve stínech toho moc vidět není, bude se vám asi hodně líbít celkové barevné pojetí fotky. Takové západy slunce jdou hodně do teplých odstínů, dost podobně třeba jako na S20 nebo na iPhonech. Co je ovšem hodně důležité, že foťák se nemusí stydět ani večer nebo v noci.

Hodně překvapí pěkný dynamický rozsah nočního režimu a hodně cením, že pouliční lampy nejsou jedna velká mazanice, ale opravdu je vidět celá lampa i se žárovkou uvnitř. Jen je potřeba si dát pozor, že noční režim možná až netypicky dlouho exponuje, takže pokud vám před objektivem někdo rychle proběhne, na rozdíl od zbytku scény je trochu máznutý. Naštěstí se ale nedočkáte ani při použití nočního režimu totálně nereálné fotky, jak se mi to občas podařilo třeba právě u Motoroly G 5G Plus. Druhý objektiv je 8MP šíro a tady už se nedostatek rozpočtu projevil na plné čáře. Přes den fajn, ovšem 8MP je prostě málo, celkově jsou fotky ještě víc měkčí a večer samozřejmě už těžko použitelné.

Vyzdvihnul bych ovšem fakt, že aspoň se Oneplus podařilo fotky odladit a barvy korespondují s hlavním objektivem. Když budu hodně diplomatický, řeknu, že zbylé 2 foťáky jsou tady tak nějak spíš do počtu a škoda, že Oneplus v tomto ohledu nejde cestou třeba Pixelu 4a, který dokáže udělat hodně parády i s jedním objektivem. Někdy totiž méně znamená paradoxně více. Snažit se mermomocí narvat do telefonu 4 foťáky a aby třetí byl jen 2MP makro a čtvrtý 5MP pro rozostření pozadí není úplně to pravé ořechové. Řekněme si upřímně, že kolikrát hlavním foťákem při ořezu docílíte lepší fotky než z 2MP makra a 5MP pro rozostření pozadí je k ničemu, když Pixel to samé zvládne s jedním objektivem.

Osobně jsem nějak extra rozdíl mezi použitím obyčejného foťáku a portrétního režimu moc nezpozoroval. V tomto ohledu bych se vůbec na Oneplus nezlobil, kdyby telefon měl jen 2 foťáky a ušetřené peníze za zbylé 2 dal klidně do čehokoli jiného. Třeba do bezdrátového nabíjení, do voděodolnosti, do čehokoli víc hmatatelného. U videa jsem narazil na jednu dost slušnou podivnost a vlastně jsem snad nikdy nezažil telefon, který by uměl natáčet předním foťákem ve 4K při 60 snímcích a zadním jenom 4K při 30. No, taková dost podivnost, každopádně je tu, počítejte s ní a naučte se s ní žít.

Výdrž potěší, doporučuje se hudba i filmy přes Bluetooth

Kde mě Oneplus Nord hodně potěšil je celková výdrž baterie. I když se jedná vesměs o jednodenní telefon, přes veškeré focení, hraní her, sledování filmů, telefonování jsem nebyl schopen jej za jeden den vybít. Pokaždé, když jsem přišel domů mi vždycky zbývalo ještě nějakých 20-30% baterie. Samozřejmě hodně potěší i přibalená 30W nabíječka, pokud by vám náhodou šťáva při sledování filmu došla. A když už jsem u toho, na sledování filmů si ovšem doporučuju vzít nějaká Bluetooth sluchátka. Zdířku na 3,5mm jacka tady nenajdete a vestavěný jediný mono reproduktor na svou cenovku tak úplně nejlíp nehraje. 

Musím říct, že po úvodním přehypování, kdy se před uvedením na trh mohlo marketingové oddělení Oneplus přetrhnout s vydáváním „jakoby“ náhodných leaků, jsem byl na nový Nord celkem oprávněně naštvaný, protože očekávání zůstalo daleko před realitou. Pak jsem ho pár dní testoval a musím Oneplus pochválit, že za 10 000 Kč se jim podařilo udělat skvělý telefon. Relativně kompaktní a jeden z nejlepších telefonů na celkový uživatelský zážitek. Je tím pádem poměrně jednoduché bez jakéhokoli dlouhého přemýšlení Nord k nákupu doporučit.

Každopádně, pokud by na vás byla cenovka 10 990 Kč moc nelákala, samozřejmě můžete šáhnout po levnější Motorole G 5G Plus, nebo po Redmi Note 9 Pro, Realme 6 Pro a dalších, ale pokud chcete nadstavbu Oxygen OS, tak trochu se šušká, že tento telefon rozhodně není posledním v řadě Nord. Celá řada má být totiž něco podobného jako áčka u Samsungu. Postupně by se měla rozšiřovat a je to přesně ta kategorie, kterou značka Oneplus potřebuje. Dávno jsou pryč časy flaghship killerů a Oneplus 8 Pro už je dnes stejný flagship a za stejnou cenu jako třeba Samsung S20+. Pokud ovšem chce Oneplus naučit svoje zákazníky kupovat dražší modely, cesta vede právě skrz dobře zvládnuté nižší modely. A to se u prvního zástupce řady Nord víc než podařilo.

Novinky na e-mail...Další podobné články

Nejlepší mobil do 10 000 Kč [2022]

Petr Hudec | 29.04.2022
Nejlepší mobil do 10 000 Kč [2022]

Musím říct, že snešní výběr byl jeden z nejnáročnějších, protože zatímco telefony kolem 5 000 – 7 000 Kč bez problému opanuje realme a Xiaomi, kolem 10 tisíc už je to pořádná „tlačenka“. Mísí se zde daleko víc výrobců a hlavně také od každého výrobce už i hodně agresivně naceněné loňské modely. N...

Zobrazit celý článek

Recenze OnePlus 10 Pro: Co se stalo s legendou?

Petr Hudec | 24.04.2022
Recenze OnePlus 10 Pro: Co se stalo s legendou?

Co se vám vybaví, když se řekne OnePlus? Většině zákazníků, kteří kupují mobilní telefony v marketu spolu s pračkou či ledničkou pravděpodobně nic moc. Pak jsou tu znalejší, kteří telefony tohoto výrobce registrují, ale pak existuje speciální skupina fanoušků, kteří vnímají OnePlus jako něco posv...

Zobrazit celý článek

Toto je OnePlus 10 Pro

Petr | 06.01.2022
Toto je OnePlus 10 Pro

OnePlus dnes na svých fórech ukázal první fotky jejich chystané vlajkové lodi OnePlus 10 Pro. Pojďme se podívat, co vše zatím o něm víme.

Zobrazit celý článek

Recenze Xiaomi 12 Pro - Nádherný telefon se skvělým hardwarem

Petr Hudec | 10.04.2022
Recenze Xiaomi 12 Pro - Nádherný telefon se skvělým hardwarem

Pokaždé, když mám recenzovat nějaký vlajkový telefon Xiaomi, upřímně se na to hrozně těším, ale zároveň se také hrozně bojím, jak taková recenze dopadne. Hlavou se mi totiž honí obrovská spousta myšlenek na to, kde ještě před třemi roky bylo Xiaomi, kde je jeho síla dnes, kde by Xiaomi rádo samo ...

Zobrazit celý článek

Z našeho obchodu

arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
zavrít okno
Dárek na Vás čeká v košíku.
Máme pro
Vás dárek.
Máme pro Vás dárek
zavrít okno
Dárek prosím aktivujte kliknutím na e-mail, který jsme Vám odeslali. Děkujeme.
zavrít okno
Na Váš e-mail jsme zaslali instrukce pro vyzvednutí dárku. Užijte si ho!
zavrít okno
Jste u nás poprvé? Máme pro Vás dárek.
Máme pro
Vás dárek.
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.