


Po zajímavých G6kách jsem se rozhodl, že se podívám také na ty úplně nejlevnější Motoroly. Tou první je Moto E5, která soupeří v té nejnižší třídě. Není to tedy stroj pro hráče a označení pan fotograf si asi také nevyslouží, ale sympatický stroj to je každopádně.
E5 je telefon za necelé 4 tisíce korun, takže nečekejte krásné celohliníkové tělo či sklo jako u dražších příbuzných. Přesto ale na první pohled poznáte, že jde o Motorolu. A já vám nevím, ale mně se prostě tenhle zaoblený design s černým kruhovým modulem foťáku vážně líbí. Ten tu přitom z kompletně plastového těla, které mi mimochodem trochu připomíná nedávno recenzovaný Pocophone, nijak výrazně nevystupuje a v logu Motoroly je umístěna elegantně velice spolehlivá čtečka otisků prstů, ale bohužel je celkem pomalá. Alespoň tu ale je.
Co by tu už být nemuselo je rozhodně další logo Motoroly pod displejem. Brada mohla být bez něj buď tenčí, nebo by se sem snadno vešla čtečka otisků. Prostě zbytečná snaha o zviditelnění. Jako by nestačilo to stylové "Mko" na zádech. Jinak je vepředu protáhlý 5,7” IPS displej s HD+ rozlišením, který má pěkné barvy a jas lze vyhnat na danou třídu relativně vysoko. Najdete i hezčí, ale špatný zobrazovač to každopádně není.
Ani hardware nebude nic speciálního, ale přesto bych řekl, že je Snapdragon 425 slušná výbava, byť zaostává za nejbližší letošní konkurencí. Ty pouhé 2 GB RAM už ale rád nevidím a úložiště má také jen 16 GB. Ještě, že jej můžete snadno rozšířit microSD kartou. I přes slabší hardware běží ale systém hezky plynule bez většího sekání, s čímž se setkávám postupně u všech nových Motorol. Nečekejte ale rychlé otevírání aplikací, na to je nutný vyšší výkon. Hladký chod téměř čistého Androidu Oreo je ovšem očividně předností všech současných telefonů Moto.
Velkou výhodou telefonu je potom baterie s kapacitou 4000 mAh, což je na danou cenovku dost dobrá hodnota. S telefonem tak snadno vydržíte i ty posvátné dva dny na jedno nabití. Nečekejte ovšem rychlé nabíjení pomocí microUSB, to si nechal výrobce pro vyšší sérii G6.
No a na závěr se dostáváme k focení, jenž má na starosti 13Mpx senzor se světelností f/2.0, lepším fázovým autofokusem a HDR. To každý telefon s touto cenovkou nemá. Za jasného dne podává telefon možná až překvapivě dobré výsledky se saturovanějším barvami a dostatkem detailů. I když občas telefon přepálí světlé oblasti fotky a slévání detailů třeba v korunách stromu se také nevyhnete. Full HD video poté nevypadá nejlépe a byť jen trochu horší světlo ukáže silný šum, rozmazání a... však vy to znáte. Ani přední 5Mpx kamerka se světelností f/2.2 není žádný zázrak, ale na videohovory a občasná selfie na sociální sítě snad postačí, přičemž překvapí i vlastním LED bleskem.
Uhlopříčka 5.7 ", Typ displeje IPS LCD, Podpora dvou SIM karet, Typ procesoru Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425, Počet jader procesoru 4, Paměť RAM 2 GB, Uživatelská paměť 16 GB, Paměťová karta microSD, Přední fotoaparát 5 Mpx, Hlavní fotoaparát 13 Mpx, GPS modul, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth, Podpora 4G (LTE), Typ SIM nano SIM, Typ baterie Li-Pol, Kapacita 4000 mAh, Rozlišení 1440 x 720 bodů
Stejně jako vy jsem od Moto E5 nečekal zázraky, ale po delším používání musím připustit, že je to obstojný telefon. Design se mi líbí, matný plast je příjemný na držení, nechybí čtečka otisků a velká baterka potěší určitě každého. Pravda hardware není vůbec nejlepší, ale za foťák se Motorola stydět nemusí a téměř čistý Android Oreo zaručí příjemně hladký chod. Za 3 790 Kč to prostě není úplně špatná volba, ale ten hardware je velkou překážkou. Trochu dražší Xiaomi Redmi 6 má větší RAM, úložiště a vyšší výkon. Stejně to má i naopak o nějakou tu stovku levnější Honor 7A s novějším procesorem a navrch kovovými zády. Po zkouknutí těchto kousků už holt Motorola tak lákavě nevypadá, to nepopřu a musím říct, že bych se při volbě přikláněl spíše k Honoru, ale to jsem jen já. Jaký telefon za méně jak 4 tisíce byste si vybrali vy?
Nokia znovu představila telefon, který se na první pohled odlišuje od ostatních, a to jak konstrukcí, tak celkovým designem. Typ jeho zpracování nemusí zaujmout každého, ale stejně jako modely Motorola, nová Nokia 8.1 zaujme svou odlišností.
Zobrazit celý článekJestli je něco na testování zábava, tak je to testování takových chytrých blbinek, jako je tahle elektricka koloběžka Xiaomi Mi Scooter. Po zkušenostech s koloběžkami Lime, brázdící pražské ulice, bude zajímávé porovnat je s touhle novinkou od Xiaomi.
Zobrazit celý článekFirma Motorola má již dlouho v záloze plán na znovuobnovení jména Razr, který dříve používala pro své véčkové modely. Mělo by jít o ohebný, ale zároveň véčkový telefon.
Zobrazit celý článekZnačka Xiaomi se rozhodla začít s novou podznačkou. Kromě Poca zde bude divize se známým jménem Redmi, která by měla nabídnout telefony s velmi dobrými parametry za lidovou cenu. Změna je zapříčiněna snahou více ovlivnit západní trh, a zlepšit postavení značky na tomto trhu.
Zobrazit celý článek