info
info

Recenze Huawei Watch GT Runner

Já nevím jak vy, ale když si vybírám boty, říkám si – chci boty do společnosti, na běžné nošení, nebo kopačky na fotbal? U auta si zase řeknete, jestli chcete jezdit 400 km/h po německé dálnici nebo převážet početnou rodinu až do 45. kolene. Stejně tomu tak je u hodinek. Někdo hledá co nejchytřejší hodinky s výdrží 1 den a jiný plánuje několika měsíční pochod přes hory bez elektřiny a na to potřebuje odpovídající hodinky. A ano, i takové hodinky existují. Já dnes nepůjdu ani do jednoho z „extrémů“, ale představím vám nové mainstreamové hodinky Huawei Watch GT Runner, které jsou určeny primárně na běhání. Jste připraveni? Jdeme na to.

Recenze Huawei Watch GT Runner

Huawei na nás poslední dobou chrlí místo telefonů spíše nositelnou elektroniku a tak není divu, že Huawei Watch GT Runner už jsou vedle Huawei Watch 3 Classic Edition a Huawei Watch GT 3 Active třetími za posledních pár měsíců a logicky vycházejícími ze série Huawei Watch GT 3. Nečekejte tedy nic dramaticky jiného, než jste zvyklí u Huawei Watch GT 3. Přece jen, pokud chcete začít s běháním nebo se mu i klidně reakreačně věnujete, je tady pár zajímavých fíčurek, proč nad Runnery rozhodně uvažovat.


Ultra lehké a pohodlné hodinky

Tím prvním rozdílem oproti ostatním hodinkám řady Huawei Watch GT 3 je konstrukce. Pokud totiž běháte o trochu víc než je dobíhání tramvaje cestou do práce, rozhodně oceníte místo ocelové konstrukce s koženým řemínkem, který se nasákne potem a pak zasmrádne, naopak lehoučké provedení z kompozitu se silikonovým páskem. Díky tomu je pak váha samotných hodinek pouhých 38.5g. Jednotlivé dírky v pásku dovolují kůži pod páskem vcelku větrat a na ruce při běhání je to opravdu znát. A jen tak pro porovnání s Apple Watch je to zhruba o 20% menší váha. Zároveň ale kvůli své velikosti 46mm a robustním tělem bych to tak úplně neviděl na něžnou dámskou ručku.

Huawei Watch GT Runner recenze
Huawei Watch GT Runner | Foto: Huramobil

Na druhou stranu, když už zmiňuju rozdíly, asi největší výhodou oproti Apple Watch je výdrž. Zatímco Apple Watch nebo koneckonců i Samsung Galaxy Watch musím nabíjet každý den a vyjít z domova ráno se 70% baterkou znamená nedožít se večera, u Huawei Watch GT Runner jste diametrálně někde jinde. Je to pochopitelně tím, že Apple Watch patří do kategorie právě oněch detailních pomocníků narvaných aplikacemi, ale co je vám to platné, když zapomenete ráno po probuzení hodinky nabít a celý den pak máte na ruce bezcenný kus elektroniky. U Huawei Watch GT Runner jsem si mohl dovolit ten komfort, že jsem klidně mohl odjet na MWC do Barcelony a když jsem se po týdnu vrátil, pořád jsem měl ještě 40% baterky. Pochopitelně to má i své nevýhody, kde asi největší není až taková integrace se systémem, ale i tak musím říct, že výdrž je to víc než slušná. A to jsem si pravidelně zapínal i režim chůze nebo různé režimy cvičení, používal jsem intenzivně notifikace a párkrát jsem s hodinkama i telefonoval. Ano, jde to, dokonce si můžete dát do paměti i 10 nejčastějších kontaktů a inicializovat hovor přímo z hodinek, když telefon máte třeba v batohu. Stejně tak můžete odpovědět i předdefinovanými zprávami nebo třeba jen smajlíkem na SMS a je hrozně fajn, že z tohoto pohledu Huawei na Harmony OS 2.1, kterým jsou hodinky vybaveny pořád pracuje.

Huawei Watch GT Runner recenze
Huawei Watch GT Runner | Foto: Huramobil

Jen bych doporučoval trochu synchronně pracovat i na aplikaci pro iOS, kde spousta věcí fungujících na Androidu, jako třeba předpřipravené odpovědi stále nefunguje. A příchozí smajlící či obrázky, ty nefungují pořád nikde. Každopádně pozitivní zpráva, že dokonce už se v hodinkách začínají objevovat i nějaké aplikace. Třeba Hue Essentials vám neumožňuje ovládat jenom, jak by název napovídal světla od Philipsu, ale třeba i od IKEA. Není to totiž aplikace přímo Philipsu, ale třetí strany, která postupně funkčnost přidává. A musím říct, že funguje docela spolehlivě. 


Jak je na tom ovládání

V menu telefonu se toho od původních Huawei Watch GT 3 nic nemění. Stále všechno primárně ovládáte promáčknutím korunky a pak už swipováním doleva doprava nahoru a dolu. Dokonce musím říct, že se i vylepšily bugy v haptické odezvě, která je jinak mimochodem skvělá. Displej má dostatečnou čitelnost na sluníčku, hodinky 4GB interní paměti, kdy 2GB z toho můžete využít pro muziku a světe div se, ten repráček není vůbec špatný. Ať už na hovory, kdy nemáte problém ani jedna strana slyšet a navíc vás dokážou hodinky upozorňovat i v průběhu tréninku na to jak si vedete. Jen to má vlastně jednu jedinou nevýhodu. Když si zapnete informace v průběhu tréninku, nemůžete je žádným způsobem utišit. Typicky si po tréninku zaběhnete někam do obchodu pro pití a zrovna v tu chvíli začnou hodinky řvát jak na lesy, že uběhnout jeden kilometr vám trvá 7 minut a vy máte jedinou možnost buď hodinky umlčet dlaní a i tak slyšet huhlavý zvuk nebo trénink rychle vypnout.

Aplikace Huawei zdraví
Aplikace Huawei Zdraví | Foto: Huramobil

Každopádně asi by se nabízelo v takovém případě i placení, to tu i přes přítomné NFC zatím bohužel není, tak snad se do budoucna dočkáme třeba i aplikace Curve. S aplikacemi je to obecně trochu těžší, moc jich v obchodě ještě není a tak jsem si kromě Hue Essentials ještě stáhnul kalkulačku, pak nějaké 3 další a zaujala mě aplikace Love test. Jak ale vidíte sami, je zde akorát nějaká hláška s chybou, a to je víceméně všechno.


Povinná výbava pro běžce

Když se vrátím ovšem k tomu, proč tyto hodinky vznikly a pro koho jsou určeny. Proč zrovna Runner? Jde o novou funkci AI trenéra, který vám nastaví trénink přesně podle vašich potřeb i výkonnosti. Začínáte s během nebo jste amatér, začněte nejdřív rychlejší 22 minutovou chůzí, pokročilejší už může lehce běžet 25 minut, je možné si vybrat cíl pro spalování tuků nebo dlouhý běh pro vytrvalost, intenzivní pro zlepšení maximálního výkonu atd. Zkrátka režimů speciálně pro běh je tady opravdu nespočet a v dlouhodobém horizontu vám pak AI algoritmus hodinek je schopen vypočítat, v jaké jste kondici, jaký čas potřebujete pro regeneraci, laktátový práh atd.

Huawei Watch GT Runner recenze
Detail na displej Huawei Watch GT Runner | Foto: Huramobil

V rámci hodinek jsem byl ovšem překvapený trochu nemile z jedné věci. Přesto, že Huawei odstranil antény z těla hodinek a umístil je do keramické korunky a dokáží přijímat všechny dostupné satelitní systémy, přece jen to vždy po odchodu z budovy nějakých 30 sekund trvalo, než se všechny GPS zaměřily a hodinky vůbec byly připravené spustit trénink. Pravděpodobně jde ze strany Huawei o úzkostlivou péči o baterku, kdy je kompletní napájení GPS vypnuto a místo toho, aby se GPS zapnula třeba už jen při spuštění kliku na výběr cvičení a tím čas k aktivaci zkrátila, aktivuje se až opravdu poté, co kliknete na spuštění tréninku. Je to blblůstka, která jde určitě vylepšit aktualizací a rozhodně bych to doporučoval.

Aplikace Huawei Zdraví
Aplikace Huawei Zdraví | Foto: Huramobil

Jinak při porovnávání Huawei Watch GT Runner vs Apple Watch vs hrudní pás jsem se při měření tepovky nebo okysličení dostával na velmi podobné hodnoty a jediný rozdíl byl v hodnotách naměřených kilometrů. Musím ale poctivě uznat, že GPS v Huawei Watch GT Runnerech je, minimálně při záznamu prošlé trasy, daleko přesnější. Dokonce musím znovu na tomto místě pochválit skvělou aplikaci Huawei zdraví, na které výrobce neustále pracuje a pořád jí vylepšuje. Samozřejmě, nedosahuje pořád úrovně Garminů, kde máte možnost třeba soutěžit i proti spoustě kamarádům a tím se motivovat k lepším výsledkům, ale tahle funkce třeba přibyde, až se dočká ekosystém hodinek Huawei trochu větší rozšířenosti, jako třeba Garmin.


Finální verdikt

Pokud bych měl hodinkám Huawei Watch GT Runner vystavit finální verdikt, vrátím se přímo do úvodu této recenze. Je totiž potřeba si uvědomit, pro koho jsou hodinky určeny. Beru je jako skvělého asistenta pro začátečníky nebo amatérské běžce, kterým budou sloužit naprosto skvěle. GPS je sice pomalejší se startem, ale jinak velmi přesná, dostanete měření kyslíku, měření tepovky, skvělého trenéra a velmi dobrou aplikaci, která sice nedosahuje pořád úrovně Garminu, ale zase je na míle vpředu před různými systémy od Xiaomi či Amazfit. Ano, pochopitelně jsou hodinky také mnohem dražší. Vychází na 6 990 Kč, což není málo a už se dostáváte právě nebezpečně blízko hodinkám značky Garmin. Protože je ale v poslední době moderní novinku na trhu na pár dní pořádně vymazlit, tak v rámci startovní akce, dostanou ti nejrychlejší z vás, 1 rok zdarma v aplikaci Adidas Runtastic a všichni pak i sluchátka Huawei Freebuds 4i s aktivním potlačením okolního hluku. A samozřejmě, protože hodinky mají Bluetooth, nejde o danajský dar, ale přímo o to, abyste si nahráli hudbu do telefonu, mohli si jít v klidu zaběhat a poslouchali jak onu hudbu, tak právě i informace o průběhu vašeho tréninku. A o to jde, zlepšovat se, posouvat svoje limity a to vám hodinky Huawei Watch GT Runner s trenérem bez problému umožní. 

Novinky na e-mail...Další podobné články

Recenze HUAWEI WATCH GT 3 Pro: Brilantní šperk, který zaujme

Petr Hudec | 18.05.2022
Recenze HUAWEI WATCH GT 3 Pro: Brilantní šperk, který zaujme

Musím se přiznat, že hodinky od Huawei jsem měl vždy hrozně rád. Snoubila se v nich totiž elegance s úchvatným designem, ušlechtilými materiály a kupodivu softwarem, který patřil vždy mezi špičku a prakticky jediným konkurentem pro Huawei je dnes v hodinkách pouze Samsung. Ano, můžete mít Apple W...

Zobrazit celý článek

HUAWEI WATCH GT 3 Pro: nové chytré hodinky s EKG a NFC 

Kateřina Červená | 18.05.2022
HUAWEI WATCH GT 3 Pro: nové chytré hodinky s EKG a NFC 

Nové chytré hodinky Huawei Watch GT 3 Pro nyní s dárkem! Nenechte si ujít speciální limitovanou nabídku a udělejte radost sobě nebo vašim blízkým.

Zobrazit celý článek

Recenze Huawei P50 Pocket

Petr Hudec | 21.02.2022
Recenze Huawei P50 Pocket

Jestli si recenze o mobilních telefonech čtete jen jednou za pár let, když si zrovna vybíráte náhradu za svůj dosluhující mobil, možná jste až teď zjistili, že nastala doba ohebná. Ohebné telefony jsou všude kolem nás a čím dál tím více výrobců chce mít alespoň jeden či dva takové telefony ve své...

Zobrazit celý článek
arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
zavrít okno
Dárek na Vás čeká v košíku.
Máme pro
Vás dárek.
Máme pro Vás dárek
zavrít okno
Dárek prosím aktivujte kliknutím na e-mail, který jsme Vám odeslali. Děkujeme.
zavrít okno
Na Váš e-mail jsme zaslali instrukce pro vyzvednutí dárku. Užijte si ho!
zavrít okno
Jste u nás poprvé? Máme pro Vás dárek.
Máme pro
Vás dárek.
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.