info
info

Recenze Huawei P40 Lite: Upgrade na jedničku, ALE

Každý telefon od Huawei v sérii Lite je rok co rok jeden z nejoblíbenějších vůbec. Bylo to tak u P10 Lite, P20 Lite, P30 Lite a jestli to tak bude i letos, nad tím visí jeden velký otazník.

Recenze Huawei P40 Lite: Upgrade na jedničku, ALE

Design

Většina z vás to ALE už zná a kdo ne, ten si může tipnout. K tomu ovšem až dále. Upřímně, po příchodu P30 Lite jsem letos čekal u P40 Lite v designu trochu něco odvážnějšího než je tato smaragdově zelená vypůjčená od Honoru. Ta sice doplňuje tradiční černou a bílou, ale bez duhových přechodů polární záře jako u Honoru prostě vypadá celkem usedle, stejně jako uniformně slazený gril foťáků připomínající malého brášku iPhonu 11. Hodně často čtu v komentářích o tom, jak jeden výrobce kopíruje druhého atd. V designu se to ovšem bohužel projevilo i tom negativním slova smyslu.

P40 Lite, je totiž stejně jako přímý konkurent Samsung A51 kompletně plastový. A plast má bohužel pár nepěkných vlastností. Sice vydrží víc než sklo při případném pádu, ale za týden testování už jsou vidět první mikro škrábance na zádech. Nemluvě o tom, že vyleštit záda je téměř nemožné. Aspoň, že ovládací prvky jsou na svém místě a velká pochvala za čtečku otisků prstů v bočním tlačítku na které nemáte problém dosáhnout ani palcem pravé ruky, ani ukazovákem levé a je vlastně jediným a rychlým způsobem pro odemknutí telefonu, protože odemykání obličejem tady nenajdete.

Displej

Displej je pořád IPS, docela slušně svítí a barvy i pozorovací úhly jsou výborné. Koneckonců, za ta léta vývoje IPSek už by bylo divné, kdyby to bylo špatně. Rozlišení je 6,4“ samozřejmě FHD+ s průstřelem v levém horním rohu a od loňska se displej zase zvětšil. Oproti třeba Mate 30 Pro nebo P30 Pro jsou celkové rozměry telefonu větší, ale displej je právě kvůli větším rámečkům menší. Hlavně spodní brada je citelně větší. Na druhou stranu jsme úplně v jiné cenovce a tak jediná věc, která mi u displeje vadí je nalepené sklo, které docela nepříjemně řeže do ruky při swipování sem a tam.

Hardware

Teď přichází jednoznačná pochvala, a to za hardware. Vloni jsem si stěžoval u P30 Lite, že cena vylezla na 10 000,- ale hardwarově je to telefon za 6 000,- a dneska je to skoro obráceně. Procesorem je Kirin 810, který ve spojení s 6GB RAM a úložištěm o velikosti 128GB vytřepal z Antutu víc jak 300 000 bodů. Všechno tím pádem běhá maximálně rychle, svižně, bez záseků atd. Kdo by chtěl úložiště rozšířit, v hybridním slotu může, ovšem a bohužel Huawei v tomto modelu najel na svůj vlastní formát karet, takže stará microSDčka mají smůlu a musíte investovat do nanoSD karty. Na druhou stranu, 128GB asi většině lidí stejně postačí a úložiště je už UFS 2.1 oproti předchozímu eMMC, takže nárust na rychlosti spouštěných aplikací je fakt znát. Samozřejmě za předpokladu, že si do telefonu nějaké aplikace nainstalujete.

ALE

Ano, toto je totiž první telefon široce dostupný bez Google služeb a to je to ALE, které jsem myslel na začátku. Zkrátka a jednoduše, se softwarem a aplikacemi tady budete asi celkem zápasit a to je ten hlavní důvod, proč Huawei dal tomuto telefonu atraktivní cenovku 6 500,-. Vracíme se tím pádem zpátky na původní ceny lajtek, ale za hoodně dobrou specifikaci. Absence Google služeb znamená chybějící obchod s aplikacemi Google Play, nefunkční aplikace Gmail, Youtube atd. Naštěstí existuje způsob, jak tohle částečně obejít, mrkněte na video návod, který jsem o tomto problému točil a minimálně 95% problémů vyřešíte. Pokud ovšem nechcete řešit problémy s Google Play, jednoduše pro vás tento telefon není. Celý systém EMUI 10 běží na jádru Androidu 10 s vlastním obchodem AppGallery přes který instalujete veškeré aplikace.

Alternativou může být nainstalování obchodu Amazon, kde najdete spoustu aplikací, které chybí v obchodě Huawei. Celkově působí prostředí systému velmi dobře, je rychlé a gesta fungují ala Apple style. To znamená swipe nahoru vypne aplikaci, poloviční swipe ukáže spuštěné aplikace, swipe z levého okraje znamená zpět, ale swipe z pravého okraje nepochopitelně neznamená pohyb dopředu, ale také zpět. Ovládací centrum vypadá hodně podobně jako na čistém Androidu nebo v Samsung UI a nastavení svými barvičkami naopak zase připomíná Color OS od Realme.  Klasický Google Feed je nahrazený feedem Today, který můžete celý buď vypnout nebo zapnout a jedinou preferencí, kterou můžete přidat jsou sportovní události. U zbytku se musíte spokojit s tím, co si myslí Huawei, že je pro vás důležité.

Další nevýhodou obchodní války je pravděpodobný zákaz spolupráce s Qualcommem, kterému patří licence na protokol aptx, a ten tady tím pádem také není. Místo něj se musíte spolehnout na klasické SBC i když došlo k vylepšení verze Bluetooth na 5.0 a nebo poslouchat hudbu drátově. Jack na 3,5mm je však stále přítomen. Pro ty z vás, kteří by chtěli poslouchat hudbu z integrovaného repřáčku, je tu pouze jeden a i když docela dobře interpretuje vokály, basy mu dost chybí.

Baterie

Hodně velký upgrade je baterka, ta narostla na 4200mAh z původních 3340mAh a nabíjení se zvýšilo z rychlých 18W na ještě rychlejších 40W. Energie je tedy dostatek na zhruba 2 – 2,5 dny provozu naprosto bez problému. Za 30 minut jste schopni přibalenou nabíječkou dodat telefonu zhruba 70% baterky a celkově jsem byl s výdrží fakt hodně spokojený.

Fotoaparáty

Čtveřice foťáků na zadní straně je v konfiguraci. 48MP hlavní se světelností f/1.8, 8MP šíro se světelností f/2.4 a 2MP makro objektiv doplňuje ještě 2MP senzor pro rozostření pozadí. Za denního světla jsou fotky opravdu pěkné, s dostatkem detailů a vlastně kdyby všechny telefony v podobné cenovce fotily stejně, vůbec bych se nezlobil. Samozřejmě, chyby tu jsou, aby ne, občas když je na fotce některá z barev dominantní, má telefon tendenci ji zbytečně přesaturovat, ale zas tohle je věc, která se většině lidí nejspíš bude líbit. K dispozici máte i 2 až 6 násobné přiblížení. Nenechte se ovšem  zmást, jedná se o digitální výřez z hlavního foťáku foťáku, byť rozlišení fotografie je stále 12MP jako u standardní fotky, protože zde samozřejmě dochází ke spojení 4px do jednoho.

U zoomového foťáku ovšem dochází k jinému typu zpracování fotky. Samotné vyfocení trvá o kousek dýl, kdy dochází ke skládání fotky a výsledek není špatný, ale samozřejmě oproti hlavnímu foťáku rozdíly v kvalitě jsou. V mezních situacích chybí hlavně dynamický rozsah, takže stíny jsou tmavé a světla naopak přepálené. Samozřejmě čím víc přibližujete směrem k 6 násobnému zoomu, tím je fotka kvalitativně horší. Já osobně jsem využil nejnižší 2 násobný a dál už jsem nešel. U širokoúhlého foťáku v této cenovce jsem opravdu moc zázraků neočekával, ale šíro příjemně překvapilo. U podobných foťáků bývá dost často problém, že fotka má naprosto jiné barevné podání, jako kdyby hlavní foták a šíro ladily u výrobce úplně jiné teamy lidí. Tady jsem byl příjemně překvapený. Mírnou desaturaci bych foťáku odpustil. Fotky vypadají opravdu na 8MP fajn a pokud narazíte na problém, bude to horší dynamický rozsah.

V mezních situacích prostě telefon nezvládá. To se projeví hlavně v noci, kdy je šíro úplně mimo a klasický noční režim je k dispozici jen pro hlavní foťák. Tady se zase v plné kráse ukazuje čínská povaha udělat věci hezčí než jsou. Fotky jsou určitě pro většinu lidí instagramově pěkné, ale s realitou nemají moc společného. Celá scéna je často zbytečně přesvětlená, přeostřená, obloha místo černé tmavě modrá. Na druhou stranu klobouk dolů, jak Huawei využívá sílu tak výkonného procesoru v tak relativně levném zařízení. U videa je k dispozici rozlišení maximálně FullHD při 30 snímcích za vteřinu na hlavním nebo šíru a je škoda, že ani u jednoho není k dispozici žádný druh stabilizace.

Shrnutí

Teď zbývá už jen finální verdikt. Huawei P40 Lite je za svou cenu opravdu skvělý telefon a klobouk před ním dolů. Jedná se o přímého konkurenta pro Samsung A51, kterého strčí do kapsy naprosto hravě. Až samozřejmě na chybějící Google služby. Ač jsem marně vyzkoušel asi 8 různých způsobů, jak služby Googlu do Huawei dodatečně doinstalovat, ani jednou jsem nepochodil a vždycky jsem skončil na hlášce s chybou Play Protect a nemožnosti se zalogovat a dál pokračovat.

Možná, že se v budoucnu podaří najít nějakou okliku jak do telefonu Google dostat nebo možná Amerika uvolní svoje embargo, ale ani na jedno bych úplně nespoléhal a tomu, kdo chce Google, jakýkoli Huawei rozhodně nedoporučuju. Pokud tak dokážete Google služby oželet a nebojíte se vyzkoušet něco nového, dostatete za 6 500,- opravdu skvělý telefon. Shrnu jen rychlé dobíjení, pěkný displej, opravdu slušný foťák, a poměr cena výkon lepší než u Xiaomi – a to je co říct.

Novinky na e-mail...Další podobné články

Recenze JBL PartyBox Encore: Mega hodně muziky v kompaktním balení!

Petr Hudec | 24.10.2022
Recenze JBL PartyBox Encore: Mega hodně muziky v kompaktním balení!

Jestli jste sledovali páteční post na Instagramu, je vám asi jasné, na co bude dnešní recenze. A pro ty z vás, kdo nesledují, tak dnešní malý cvalík je PartyBox Encore. Nejmenší a nejlehčí PartyBox na trhu od JBL – jedničky na našem trhu. Podle mých šedivých vlasů je vám asi jasné, že na plážové ...

Zobrazit celý článek

Novoroční předsevzetí: 5 tipů, jak si stanovit realistické cíle a udržet si motivaci po celý rok

Kateřina Červená | 04.01.2023
Novoroční předsevzetí: 5 tipů, jak si stanovit realistické cíle a udržet si motivaci po celý rok

S koncem roku přichází čas, kdy si stanovujeme cíle na příští rok a předsevzetí. „Budu víc cvičit,” „Budu jíst zdravěji,” „Budu víc číst,” – to jsou klasická předsevzetí, která si stanovujeme při odpočítávání dní do Silvestra. Je to čas, kdy jsme obzvlášť motivovaní ke změně životního stylu. Jak ...

Zobrazit celý článek

Recenze Huawei Nova 10 Pro: 100W nabíjení a 60Mpx selfie!

Petr Hudec | 19.10.2022
Recenze Huawei Nova 10 Pro: 100W nabíjení a 60Mpx selfie!

Huawei se vždy u série svých telefonů nova fokusoval na design. Bylo to vlastně takové trochu vylepšení Huawei P Lite o nějaký ten designový prvek. Odlehčené variantě P už ale definitivně odzvonilo a štafetu převzala pouze řada Huawei nova a dnes se podíváme na zoubek modelu Huawei nova 10 Pro. V...

Zobrazit celý článek

Recenze: Výjimečné Huawei Watch D umí měřit krevní tlak!

Petr Hudec | 05.12.2022
Recenze: Výjimečné Huawei Watch D umí měřit krevní tlak!

Nositelná elektronika, respektive abych byl konkrétní, spíše hodinky se v poslední době vyvinuly do velmi sofistikovaných zařízení. Už běžné je měření kroků, srdečního rytmu, záznam prošlé trasy skrz GPS, měření okysličení krve už je také jakýmsi standardem a z monitoringu životních funkcí už chy...

Zobrazit celý článek

Z našeho obchodu

arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.