info
info

MOBIL ROKU 2022: Vyhlášení vítězů

Vítám vás u vyhlášení MOBILU ROKU 2022. Vyhlášení nejlepších mobilních telefonů, které se v roce představily a také, což je neméně důležité, se hlavně dostaly na náš trh. Pochopitelně doba je těžká nejen pro každého z nás, ale i pro výrobce, kteří se stále potýkají s důsledkem pandemie a s tím rostoucích nákladů, a tak se nabídka pomalu zužuje a zužuje. Náklady ovšem rostou všem a je tedy na každém výrobci, jak se s nastalou situací vypořádal a jaké telefony nám představil.

MOBIL ROKU 2022: Vyhlášení vítězů

Nejlepší kompaktní telefon

Nejlepší kompaktní nebo malý telefon je další dnešní kategorií. Rozhodoval mezi třemi kandidáty. Xiaomi 12X, Samsung Galaxy S22 a ASUS Zenfone 9. Všechny 3 telefony jsou skvělé a všechny by si svou cenu rozhodně zasloužily, ale přece jen je jedna zásadní věc, která každého uživatele kompaktních telefonů trápí a tím je výdrž na jedno nabití. Vítězem se tedy stává telefon, který nejenže zaznamenal mezigeneračně obrovský posun v designu a kvalitě fotoaparátů, ale také telefon, který ze všech tří uvedených telefonů dokáže mít o parník delší výdrž díky mnohem větší baterii a skvělé optimalizaci operačního systému. Zkušenější už vědí a zbytek nebudu už déle napínat, vítězem kategorie nejlepší kompaktní telefon se stává Zenfone 9 a moje gratulace míří oprávněně do ASUSu.

ASUS Zenfone 9

 

Nejlepší herní telefon

Nejlepší herní telefon už si kolikrát říkám, že bych snad asi ani nevyhlašoval, protože vítěz už je předem jasný. I když, POCO se předvedlo s hodně slušným POCO F4 GT, ale ASUS ROG Phone 6 se dá jen těžko vyrovnat a ASUS si tak připisuje další vítězství. Famózní výkon, perfektní chlazení, možnost přídavného větráku, Kunai Gamepad, vybrat si můžete mezi Snapdragonem či Mediatekem, neuvěřitelná výdrž baterie a nepřekonatelné stereo reproduktory v mobilních telefonech vůbec. Zkrátka ROG Phone 6 je nejen „must have“ jako herní mobil, on je to s hodně obstojnými fotoaparáty i celkově velmi dobrý mobil také na klasické použití.

ASUS ROG Phone 6

 

Nejlepší ohebný telefon

U kategorie nejlepší ohebný mobil je výběr hodně omezený a rovnou uvedu, že rozhodovat se můžete mezi Samsungem Galaxy Z Flip4, Galaxy Z Fold4 nebo Motorolou RAZR 2022. Žádné dlouhé proslovy, vítěze jsem vybral s ohledem na širší použitelnost a velmi dobrou cenovku naprosto pragmaticky a trofej si odnáší Samsung Galaxy Z Flip4. Gratuluji.

 

Samsung Galaxy Z Flip4

 

Nejlepší fotomobil

O nejlepším fotomobilu jsem měl rozhodnuto dlouho dopředu a výběr je velmi jednoduchý. Ač se opět nabízí třeba vivo X80 Pro nebo Samsung Galaxy S22 Ultra s mnohem širší paletou fotoaparátů, nakonec na plné čáře vyhrává Apple iPhone 14 Pro Max. Důvod je jednoduchý. Skvělé fotky musí doplnit také skvělé video a jestli namítá někdo právě oním 10násobným zoomem na Samsungu, je to jen jeden z foťáků navíc. Apple iPhone 14 Pro Max je po stránce fotek plnohodnotně srovnatelný, všechny 3 foťáky jsou skvělé, ale ve videu prostě ujíždí Apple všem výrobcům o parník. A to jak v kvalitě, schopnosti natáčet na všechny fotoaparáty včetně přední kamery ve 4K60, ale také možnost natáčet videa i do profesionálního Apple ProRes formátu.

Apple iPhone 14 Pro Max

 

Smolař roku 2022

Kategorie zklamání roku a smolař roku tentokrát sloučím do jedné jediné a nebude se mi vyhlašovat vůbec lehce. Dřív, než jí ale vyhlásím musím i takovou anticenu dát sám sobě s ohledem na vás – moji drazí fanoušci a odběratelé YouTube kanálu Huramobil. V letošním roce jsem vám slíbil zhruba desítku videí, které ovšem bohužel nevyšly. Asi vidíte, že na ruce nemám třeba Fenix 7X Pro, které už jsem musel vrátit do Garminu dřív, než jsem natočil recenzi. Místo toho mám na ruce Apple Watch Ultra, na které vám také dlužím recenzi, nedodělal jsem minimálně 2-3 porovnávací videa a x dalších, a tak jsem bezpochyby určitou část vás zklamal.

Nebudu strkat hlavu do písku, vymlouvat se, litovat se. Ne, nic takového a stejně jako v recenzích, i teď si zasloužíte čistou pravdu. Předpokládám, že většina z vás ví, že kromě natáčení videí na YouTube, jsem také majitelem e-shopu Huramobil. Díky této unikátní synergii mezi YouTube a e-shopem si recenzované produkty pak můžete nejen rovnou i koupit, ale také díky tomu můžete často vidět recenze mnohem dříve, než se k produktům dostanou třeba klasická média. Jeden z takových příkladů byl letošní Nothing Phone 1.

Co má svá pozitiva, má někdy ale i svá negativa, a aby tato synergie fungovala, je potřeba holt někdy kromě YouTube zabrat i na druhé frontě. Pravda je tedy taková, že v létě jsem se musel rozloučit s dvěma zaměstnanci, kteří byli pro chod e-shopu důležití. Nezbývalo tedy nic jiného než zatnout zuby a k natáčení videí a částečnému programování e-shopu se ze dne na den stát na půl roku produkťákem. Posledního půl roku tak spím 6 hodin denně, pracuju o všech víkendech a první volno jsem měl až teď o Vánocích. Nestěžuju si, mám svou práci rád, jen někdy už jste na pokraji sil, kdy víte, že video už dnes nenatočíte a mezitím přijde další novější a tím pádem důležitější produkt a ten starší pak odložíte na pozdější chvíli, která ovšem už také nemusí přijít, protože mezitím dostanete další nový produkt. Dostanete se do spirály, že v dobré víře slíbíte další video, ale ono na něj nedojde. Za veškerá zmeškaná videa se tedy všem hluboce omlouvám a věřím, že v následujícím roce už to bude jen a jen lepší.

Nyní už ovšem ke smolařovi roku z řad mobilních telefonů, který se mi opravdu nebude vyhlašovat moc lehce. Jde totiž o smutné vyhlášení a tuto anticenu si odnášejí dohromady všichni čínští výrobci mobilních telefonů. Pandemie, válka na Ukrajině, aktuální protesty v Číně a opět nastupující pandemie v Číně totiž znamenají, že na lepší časy se úplně neblýská. Známý fakt totiž je, že v krizi padají slabí a silní naopak posilují. A jestli jde o lidi nebo o firmy alias výrobce mobilních telefonů, tak výsledek je stejný. Určitě jste si všimli, že OPPO to na našem trhu víceméně zabalilo. To, že realme u nás neuvedlo půl roku žádný nový telefon také o něčem svědčí, Patrik Schick alias ambasador vivo také zmizel z televize a billboardů a Xiaomi celosvětově propouští zhruba 10 % všech zaměstnanců. Pokud umíte číst mezi řádky, je vám jasné, který z těchto čínských výrobců je vzhledem ke své velikosti nejvíce ohrožen a třeba se s jeho produkty už v příštích letech u nás nepotkáme. Možná bych tak celou situaci pojmenoval Soumrak čínských výrobců a jim všem patří i dnešní cena.

 

Objev roku

Kde jedni padají, jiní stoupají. Skokan roku by sice měla být kategorie hodně příbuzná s objevem roku, kde by si bezpochyby zasloužil svou cenu Nothing Phone 1, ale skokanem roku může být i ten, kdo je tu s námi už dlouho, ale tentokrát nebývale poskočil. A ten někdo nemůže být nikdo jiný než Samsung, jehož aktuální tržní podíl překonal i dávnou dominanci Nokie před 20 lety.

Samsung

A jak se mu to podařilo? Shodou několika faktorů, kde prim hraje určitě doznívající a možná se i obnovující krize, ale i dobré portfolio telefonů. Možná byste se divili, ale svá nejslavnější léta nezažívá ani takový Apple, a to čísla Samsungu opět jen posiluje. Applu se totiž velmi dobře prodávají prakticky pouze iPhony 14 Pro a Pro Max. iPhone 14 Plusk mají ještě horší prodeje než zrušené modely mini, klasické čtrnácky také moc netáhnou a prehistorický model SE už vůbec ne. iPhone 14 Pro by se naopak prodávaly, jenže kvůli problémům s továrnami je iPhone 14 Pro zoufalý nedostatek, a to opět nahrává Samsungu. Gratulace míří do Samsungu.

 

Inovace roku

Rád bych vyhlásil ještě vítěze poslední kategorie, kterou je inovace roku. Za rok 2022 jí získává Xiaomi za to, jakými mílovými kroky inovuje. Ještě pár let zpátky bylo Xiaomi jenom outsider, kterého měl každý zaškatulkované jako firmu honící se za co nejvýkonnějším procesorem za co nejnižší cenu. Xiaomi ovšem značnou část rozpočtu investuje do vývoje a inovací a z dlouhodobého hlediska jsou toto nejlépe investované peníze.

Xiaomi

Xiaomi se tak postupně z outsidera vyšvihlo na výrobce, který přetáhl Leicu od Huawei, společně se Samsungem vyvíjí senzory fotoaparátů, jako třetí výrobce na světě představil telefon s 1" senzorem, posunuje hranice v rychlosti nabíjení a velmi dobře pochopil, že když už budeme propouštět zaměstnance a šetřit, rozhodne se to nesmí dotknout vývojového oddělení. Dá se tedy s velmi vysokou pravděpodobností předpokládat, že se již brzy dočkáme i nějakého toho chytrého Auta od Xiaomi, do jehož vývoje šlo přes 10 miliard dolarů. Zjevně se tedy máme na co těšit.

Jsme u konce předávání cen za rok 2022 a dnes již na začátku roku 2023. Rád bych vám všem popřál, abyste se v tom novém roce měli tak, jak si nejvíc přejete. Abychom byli hlavně všichni zdraví, měli se rádi, místo válčení se na sebe usmívali a až si za pár týdnů zvolíme nového prezidenta, aby byl třeba jako král Miroslav z Pyšné princezny. Díky hrozně moc, že jste se dočetli až sem, mějte se krásně, krásný nový rok 2023 a zase čau u dalšího článku či videa.

 

 

Novinky na e-mail...Další podobné články

TOP 5 mobilů do 15 000 Kč [Vánoce 2022]

Petr Hudec | 11.11.2022
TOP 5 mobilů do 15 000 Kč [Vánoce 2022]

Vítám vás u dalšího dílu seriálu TOP 5 telefonů. Již jsem vybral nejlepší smartphony do 3 000 Kč, 5 000 Kč, 7 000 Kč, 10 000 Kč i 12 000 Kč a odkazy na články přikládám níže. A protože se pomalu blížíme do Black Friday, chystám pro vás další sérii, ať už přímo o Black Friday nejvýhodnějších nabíd...

Zobrazit celý článek

TOP 5 mobilů do 12 000 Kč [Vánoce 2022]

Petr Hudec | 06.11.2022
TOP 5 mobilů do 12 000 Kč [Vánoce 2022]

Vítám vás u dalšího dílu seriálu TOP 5 telefonů. Máme za sebou díly do 3 000 Kč, 5 000 Kč, 7 000 Kč, 10 000 Kč a dnes nazrál čas se podívat dál do toho nejlepšího, jaké možnosti se nabízejí do 12 tisíc korun.

Zobrazit celý článek

TOP 5 mobilů do 20 000 Kč [Vánoce 2022]

Petr Hudec | 14.11.2022
TOP 5 mobilů do 20 000 Kč [Vánoce 2022]

Dnes jdeme do finále uceleného výběru mobilů do určité částky, ale nebojte, ještě vás čekají výběry a to nejlepší z Black Friday nabídek, nejlepší sluchátka, gadgety, tipy na vánoční dárky. Pokud tedy hledáte inspiraci, nezapomeňte náš blog navštěvovat pravidelně, abyste o žádné další články nepř...

Zobrazit celý článek

Galerie Galaxy S23 (Ultra): Prohlédněte si nejvýkonnější Samsung modely současnosti

Kateřina Červená | 02.02.2023
Galerie Galaxy S23 (Ultra): Prohlédněte si nejvýkonnější Samsung modely současnosti

Samsung na prvním letošním Galaxy Unpacked eventu představil nové vlajkové smartphony pro první polovinu letošního roku. Pokud máte zájem o velmi dobře vybavené modely, jistě vás uspokojí novinky Galaxy S23 nebo S23+. Pokud však toužíte po opravdu tom nejlepším, co lze aktuálně „nacpat“ do krabič...

Zobrazit celý článek

Z našeho obchodu

arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.