info
info

Kauza HUAWEI: Konec Androidu v mobilech Huawei?

Obchodní válka mezi Čínou a Amerikou se rozjela na plné obrátky a o víkendu přišel tvrdý úder v podobě zákazu spolupráce amerických firem s firmou Huawei. Co to znamená a koho se toto dotkne? Pojďte se podívat na shrnutí všech událostí.

O firmě Huawei asi víte, že je společně se svou dceřinou firmou Honor, druhým největším výrobcem mobilních telefonů na světě. Tato společnost však nevyrábí pouze telefony, ale i síťové prvky a začíná zasahovat do poměrně hodně oborů, podobně jako třeba v Koreji Samsung. V roce 2018 čínské firmy v čele s Huawei a Xiaomi již obsadily 1/3 evropského trhu a je tím pádem s nimi potřeba počítat jako s velkými hráči. Tyto podíly v Evropě a ve zbytku světa, však rozhodně nejsou nic proti podílům v USA, kde je situace naprosto jiná a se 40% tomuto trhu vévodí Apple následovaný 25% podílem Samsungu, 16% podílem LG a 5% Motorolou. Již dlouhá léta se snaží americká vláda potlačovat čínské firmy, kterým se snaží vstup na svůj trh maximálně znepříjemnit. To je víceméně důvodem, proč ani Huawei, ani Xiaomi, ani ZTE na tomto trhu oficiálně nepůsobí a jejich telefony si mohou američtí zákazníci koupit pouze díky individuálnímu importu amerických prodejců. No a protože vláda USA je volena americkými voliči, samozřejmě ji primárně zajímá co se děje doma a nikoli ve světě – ostatně jako jakoukoli jinou vládu. Díky rozložení podílu na trhu koncových zařízení se tedy víkendový krok americké vlády dotkne primárně celého světa kromě USA.

Tato obchodní válka se táhne už mnoho let, ale tentokrát se stalo něco přelomového. A to že americká vláda zařadila celkem 68 čínských firem včetně Huawei na seznam nežádoucích subjektů, který zakazuje americkým společnostem jakoukoli spolupráci s firmami na tomto seznamu. Ať už se jedná o prodej součástek, softwaru nebo licence k používání patentů, nic takového už jednoduše jakákoliv společnost na tomto seznamu nezíská. Jediným způsobem, jak je toto možné obejít, je udělení výjimky americkou vládou, což se samozřejmě nepředpokládá. A to znamená pro Huawei obrovský problém. Zatímco si Huawei vyrábí spoustu komponent a je schopen relativně jednoduše americké komponenty nahradit vlastní výrobou – procesory Kirin nebo modemy Balong, u softwaru už se tak jednoduše na jiné řešení přestoupit nedá.

Jak jistě všichni víte, v podstatě existují pouze 2 operační systémy – tím jedním je iOS od Applu a tím druhým Android od Googlu. Obě firmy jsou americké a tím pádem je aktuální situace pro firmu Huawei vcelku zdrcující, protože oběma firmám čerstvé nařízení Donalda Trumpa zakazuje s Huaweiem spolupracovat. Apple z logiky věci můžeme vynechat úplně, ale zákaz spolupráce s Googlem může mít opravdu fatální následky. Samozřejmě, že jádro systému jako takové je open-source a použít jej může prakticky kdokoli, ale co dělá Android Androidem je zejména Google Play, aplikace jako Gmail, Youtube, Google Maps atd a o všechny tyto věci Huawei ze dne na den přišel. Abych ale uklidnil všeobecnou paniku, jedná se pouze o nová zařízení – tím pádem současná zařízení jako Huawei P30, P30 Pro a starší jsou v uvozovkách v suchu, ale jedná se o vývoj modelů Mate 30 a všech budoucích telefonů Huawei a Honor, které doposud ještě nebyly uvedeny na trh.

U všech současných modelů, které jsou na trhu se omezení pravděpodobně bude týkat pouze aktualizací na další verzi operačního systému – to znamená že z Androidu 8 nepřejdete na Android 9 a z Androidu 9 na Android 10 atd. Bezpečnostní záplaty budete dostávat nadále, stejně tak budete moci stahovat veškeré aplikace z Google Play a provoz současných zařízení tím pádem nebude nijak ovlivněn, ale právě nad těmi novými visí otazník. Podle svého vyjádření se Huawei na tuto situaci připravoval posledních 6 let a řešením B je vlastní operační systém, který ovšem vidí Huawei až jako krajní řešení a stále věří ve smírné vyřešení situace. Otázkou však zůstává, zda by někdo měl zájem o telefony s jiným operačním systémem než Android. Sami jsme viděli jak zkrachovaly softwarové projekty Blackberry OS,  Windows Mobile, Bada, Symbian a další. Klíčová je totiž podpora vývojářů aplikací a ta se uchýlila pouze k iOS nebo Androidu.

Druhým aspektem je zákaz prodeje hardwarových řešení a licence k ním. V pondělí již společnosti jako Intel, Qualcomm, Broadcomm atd ukončili spolupráci se společností Huawei a to může mít za následek výpadek v dodávkách součástek. Jak už jsem říkal, svoje procesory a modemy si Huawei vyrábí sám, ale v tuto chvíli je ještě brzy spekulovat nad tím, jaké všechny komponenty amerických firem Huawei využívá. Stejně tak některá řešení Huaweie jsou bezesporu licencována i obráceným způsobem a to může přinést sekundární problém naopak americkým společnostem. Ty totiž nesmějí nic Huawei prodat, ale ani od Huaweie nakoupit.

To, proč celá tato válka vznikla se můžeme dohadovat. Zatím to vypadá, že Huawei získává dominantní postavení v budování sítí 5 generace, což se dozajista nelíbí Američanům. Ti se snaží Huaweii ztížit pozici majoritního dodavatele infrastruktury pro budování sítí 5G ze strachu z instalace zadních vrátek a možného vypnutí komunikace v případě nařízení čínské vlády. Na druhou stranu, jak už jsem vysvětloval v minulém videu, z této skutečnosti zatím byla usvědčena pouze americká společnost Cisco a my můžeme tím pádem spekulovat pouze nad tím, kam až tato situace dovede. Zatím mi to připadá jako poměrně nedomyšlený krok americké administrativy, která se vůbec nezamyslela nad důsledky svého jednání.

Vzhledem k tomu, že americké společnosti jsou na čínské výrobě přímo závislé, je to docela hazardní krok, protože se předpokládá, že tato situace bude mít nějaké reciproční opatření ze strany Číny. Když společnost Apple zjišťovala, zda se obejde bez čínských komponent ve svých telefonech, přišla na to, že na celém americkém kontinentu neexistuje továrna, která by byla schopná dodávat tak jednoduchou věc, jakým je samotný šroubek použitý v kompletaci telefonů. Nezbývá tedy nic jiného než počkat, kam se obchodní válka bude ubírat. V případě, že se za Huawei postaví samotná čínská vláda v podobě recipročních kroků, troufám si říct, že nakonec k nějakému způsobu dohody dojde. Konzumní americký zákazník totiž může milovat svého prezidenta sebevíc, ale pokud mu šáhnete na iPhony, levná trička, obuv nebo spoustu elektroniky, pak půjde asi láska stranou. Americké prezidentské volby jsou už za rok a kousek a do té doby se může ještě spousta věcí změnit. Koneckonců, mexická zeď také ještě nestojí. Já osobně bych v tuto chvíli zachoval chladnou hlavu, minimálně ještě zhruba měsíc počkal, jak se celá situace bude nadále vyvíjet. Jestli nechcete přijít o informace k vývoji této kauzy dejte nám odběr i se zvonečkem a my se vám přihlásíme hned, jak se zase něco dozvíme.

 

Novinky na e-mail...Další podobné články

Kauza HUAWEI: Jaký je vývoj po týdnu bojkotu?

Petr Hudec | 28.05.2019
Kauza HUAWEI: Jaký je vývoj po týdnu bojkotu?

Minulé pondělí jsem vám shrnul veškeré dostupné informace v kauze Huawei vs USA a protože týden uplynul jako voda a stalo se toho opravdu hodně, pojďme si teď projet co všechno se od posledního videa událo.

Zobrazit celý článek

Recenze HUAWEI WATCH GT 3 Pro: Brilantní šperk, který zaujme

Petr Hudec | 18.05.2022
Recenze HUAWEI WATCH GT 3 Pro: Brilantní šperk, který zaujme

Musím se přiznat, že hodinky od Huawei jsem měl vždy hrozně rád. Snoubila se v nich totiž elegance s úchvatným designem, ušlechtilými materiály a kupodivu softwarem, který patřil vždy mezi špičku a prakticky jediným konkurentem pro Huawei je dnes v hodinkách pouze Samsung. Ano, můžete mít Apple W...

Zobrazit celý článek

Recenze Huawei Nova 5T: První oběť války USA vs Čína

Petr Hudec | 14.11.2019
Recenze Huawei Nova 5T: První oběť války USA vs Čína

Před 14 dny dorazila do českých obchodů Nova 5T od Huawei a vy si neustále píšete o její recenzi. Fajn, tady je. Asi jste si všimli, že od května probíhá obchodní válka Čína vs USA a na firmu Huawei byly uvaleny sankce v podobě nedostupnosti služeb Googlu pro nově přicházející telefony. Čínská sp...

Zobrazit celý článek

HUAWEI WATCH GT 3 Pro: nové chytré hodinky s EKG a NFC 

Kateřina Červená | 18.05.2022
HUAWEI WATCH GT 3 Pro: nové chytré hodinky s EKG a NFC 

Nové chytré hodinky Huawei Watch GT 3 Pro nyní s dárkem! Nenechte si ujít speciální limitovanou nabídku a udělejte radost sobě nebo vašim blízkým.

Zobrazit celý článek

Z našeho obchodu

arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
zavrít okno
Dárek na Vás čeká v košíku.
Máme pro
Vás dárek.
Máme pro Vás dárek
zavrít okno
Dárek prosím aktivujte kliknutím na e-mail, který jsme Vám odeslali. Děkujeme.
zavrít okno
Na Váš e-mail jsme zaslali instrukce pro vyzvednutí dárku. Užijte si ho!
zavrít okno
Jste u nás poprvé? Máme pro Vás dárek.
Máme pro
Vás dárek.
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.