info
info

Je nabíjení přes noc nebezpečné pro baterii?

Smartphony se za posledních pár let v mnohém zdokonalily, ale stejně jejich baterka často vydrží jen okolo jednoho-max. dvou dnů na jedno nabití. To znamená, že většina uživatelů dává své telefony nabíjet přes noc. Otázkou ale zůstává, je to pro baterku vůbec dobré?

Je nabíjení přes noc nebezpečné pro baterii?

Oproti tomu, co si můžete myslet, technologie baterky se také o postupem let zlepšuje. Problém je v tom, že smartphonu dokážou dnes mnohem víc, a tím pádem vyžadují více energie. Ve skutečnosti to nakonec vypadá tak, že sice máte ve smartphonu lepší baterku, kterou ale kvůli spotřebě telefonu dobíjíte prakticky denně.


Informace se mění

Ohledně nabíjení smartphonů koluje mnoho informací, které si navzájem protiřečí. Zřejmě jste už někde zaslechli, že nabíjením přes noc vašemu smartphonu škodíte. Ale možná jste naopak slyšeli, že úplně v pořádku. Za vším tímto zmatkem hledejte vývoj baterií ve smartphonech, a vůbec vývoj technologií obecně. Věci, které jednu dobu platily v tomto odvětví, už dnes dávno neplatí. Pojďme se podívat, jak to s tím nabíjením vlastně je!


Jak funguje nabíjení

Ponaučení z tohoto příběhu se podobá jiným tématům točícím se okolo jak „správně“ používat elektronická zařízení. Ve většině případů, vaše zařízení je vyrobené tak, aby zvládlo v podstatě cokoli. Například, na Android smartphonech nemusíte zavírat aplikace, protože sám systém je nastavený tak, aby za vás zvládl multitasking.

Smartphony bývají navrženy s přednastavenou ochranou, která chrání baterii a jiné vnitřní součástky. Jedna věc, jež může poškodit telefon, je přehřívání, a to je přesně důvod, proč panuje tak velké znepokojení okolo nočního nabíjení.

Většina telefonů se nabije rychle, jakmile je zapojíte do sítě nebo umístíte na bezdrátovou nabíječku. Tak to funguje, kdykoli potřebujete rychle doplnit šťávu a nemůžete dlouho čekat. Každopádně po chvílí se nabíjení zpomalí, a jakmile dosáhne 100 %, úplně se zastaví.

Samozřejmě, když se nabíjení zastaví na 100 %, baterie se bude vybíjet pomalu. Když baterka klesne o procento na 99 %, použije malé množství výkonu, aby se dostala zpátky na 100 %. Cyklus se opakuje, dokud telefon nevypojíte z napájení. Telefon se nikdy „nepřebije“, ale nabíjí se téměř neustále.


Pokročilá ochrana

Pravděpodobně jste si už někde přečetli názor, že je nejlepší, udržovat baterii nabitou mezi 20-80 %. Apple a několik Android výrobců představili speciální funkce, aby váš telefon udrželi v tomto rozsahu co nejvíce.

Počínaje verzí iOS 13, iPhony disponují funkcí „Optimalizovaného nabíjení“. Jakmile ji zapnete, váš telefon zůstane na přibližně 80 % po většinu noci. Speciální algoritmus zjistí, v kolik hodin běžně vstáváte, a nabíjí telefon do té doby. Vy tak jako tak začínáte se 100 % baterie, ale předtím se to netočilo mezi 100 a 99 procenty celou noc.

Také Android smartphony mají obdobnou funkci. OnePlus jí říká „Optimalizované nabíjení“, Google Pixel naopak „Adaptivní nabíjení.“ Telefony Samsung Galaxy jsou o krok napřed a dovolují uživatelům zafixovat stav baterie na 85 %.

Dobíjíte-li váš telefon přes noc, je určitě dobré zkusit zapnout tyto funkce, pokud je máte k dispozici. Díky nim noční nabíjení nebude tolik problematické.


Jak definovat „špatné nabíjení“

S touto přednastavenou ochranou, je velmi, velmi obtížné pro uživatele nějak nepatřičně poškodit baterii svého telefonu. V každém případě, baterie po čase degradují, což je věc, s níž nic neuděláme. Je jen na vás, jak moc procesu degradace budete pomáhat.

Konkrétně nabíjecí cykly postihují životnost vaší baterie. Čím více cykly si baterka při nabíjení projde, tím rychleji baterie degraduje. A to je právě důvod, proč udržovat váš telefon mezi 20-80% nabití.

Noční nabíjení může urychlit proces degradace baterie právě kvůli neustálým několikahodinovým cyklům mezi 99-100 %. Je to něco jako neustálé zapínání a vypínání světla. Žárovka vám kvůli tomu nevybouchne, ale také to není pro ni zvlášť dobré.

Takže kdy se vyplatí dobíjet telefon přes noc? Co vlastně představuje slovo „špatně“ pro baterii? Když se váš telefon přehřeje a začne hořet? Ne, ve vašem telefonu je již přednastavená ochrana, která slouží jako prevence – pokud tedy vedle toho používáte správné vybavení. Zkrátí to životnost baterky? Ano, ale ne natolik, abyste to zaznamenali.


Nabíjejte v noci tak, aniž by se poškodila baterka

Existuje pár tipů, které můžete využít, abyste zmírnily negativa spojená s nočním nabíjením:

  1. Především, ujistěte se, že vaše zařízení má prostor proto, aby „dýchalo“. Aby se telefon zbytečně nepřehříval, vydělte mu pro nabíjení místo a ničím ho nepřekrývejte.
  2. Další skvělou věcí je si vybrat správné vybavení: vhodnou nabíječku. Používáním originálních nabíječek, které byly součástí balení telefonu a jsou pro něj speciálně navrženy, je velmi důležité. Kromě toho se zkuste zdržet rychlého nabíjení během noci. Nabíjíte-li telefon na 100 % pomaleji, nestráví tolik času v onom 99-100 % cyklu.

Na závěr je nutné si přiznat, že baterky nevydrží napořád. Používáním vašeho telefonu baterie v něm automaticky degraduje. To je fakt, který nelze obejít. A ačkoli jsme si teď uvedli několik tipů, jak zpomalit onu degradaci, stejně většina z nás nestíhá nabíjet svůj smartphone nikdy jindy než v noci.

A jak to máte vy? Nabíjíte telefon přes noc? Vyzkoušeli jste už funkci „Optimalizovaného nabíjení“ a co na ni říkáte? Napište nám na našem Facebooku

Novinky na e-mail...Další podobné články

Jak prodloužit výdrž baterie mobilu? Máme pro vás 10 tipů!

Tomáš Richter | 29.07.2021
Jak prodloužit výdrž baterie mobilu? Máme pro vás 10 tipů!

Trápí vás krátká výdrž baterie Vašeho telefonu? Máme pro Vás pár tipů, jak se otravného problému zbavit.

Zobrazit celý článek

TOP 5 skvělých nabíječek, které musíte mít

Kateřina Červená | 29.06.2022
TOP 5 skvělých nabíječek, které musíte mít

Nabíječky pro mobilní telefony jsou doplňkem, bez kterého by nám byl mobil k ničemu. Častým používáním se však může stát, že se nabíječka na mobil pokazí a nebude tak moci plnit nadále svou funkci. Proto vám dnes přinášíme výběr TOP nabíječek od renomovaného českého výrobce Fixed.

Zobrazit celý článek

Virtuální RAM na Androidu: Co je to, jak funguje, a měla by vás zajímat?

Virtuální RAM na Androidu: Co je to, jak funguje, a měla by vás zajímat?

Virtuální RAM, (Dynamic RAM Expansion – Dynamické rozšíření RAM) – pokud se zajímáte o novinky ze světa Android smartphonů a sledujete pravidelně náš blog nebo Youtube kanál, zřejmě jste toto označení už někde zaslechli. V dnešním článku se dozvíte, o co se přesně jedná, jaký je rozdíl mezi klasi...

Zobrazit celý článek
arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
zavrít okno
Dárek na Vás čeká v košíku.
Máme pro
Vás dárek.
Máme pro Vás dárek
zavrít okno
Dárek prosím aktivujte kliknutím na e-mail, který jsme Vám odeslali. Děkujeme.
zavrít okno
Na Váš e-mail jsme zaslali instrukce pro vyzvednutí dárku. Užijte si ho!
zavrít okno
Jste u nás poprvé? Máme pro Vás dárek.
Máme pro
Vás dárek.
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.