info
info

Co obnáší technologie mini-LED

Také všude kolem sebe vidíte pojem miniLED? Pokud ano a nevíte o co jde, rád vám to zde vysvětlím. Pokud jste o pojmu stále ještě neslyšeli je to jen otázka času, kdy se budete rozhodovat, zda v novém zařízení chcete právě tuto technologii. Pojďme si tedy něco říci o technologii mini-LED.

Co obnáší technologie mini-LED

 

Technologie, o které se v posledním půl roce mluví čím dál více – převážně ve spojení s novými MacBooky Pro, ale také jako levnější varianta OLED televizorů. Co je vlastně mini-LED a jaké jsou její výhody? Pojďme se na to společně podívat. 

Mini-LED

Mini-LED je nová technologie, která vylepšuje tzv. stmívání televizorů. Pixely díky této technologii nebudou prosvítat (tolik) a tím ovlivňovat ostatní diody, které mohou svítit již jinou barvou. Naopak diody v technologii mini-LED budou pouze světlo propouštět. Dokážou tudíž přesněji kopírovat zobrazený obsah. Výsledkem je například lepší kontrast a lepší zobrazení černé.  Většina monitorů využívá technologii LCD, která bohužel nedokáže krystaly podsvícení „zakrýt“ dokonale. Výsledkem je tmavě šedá barva tam, kde by měla být absolutní černá. To snižuje kontrast obrazovky, a tedy i celkovou kvalitu obrazu. Ten je potom vybledlý, nevýrazný a postrádá hloubku. Řešení těchto problémů nabízí právě lokální stmívání (local dimming), které zapíná podsvícení jen tam, kde má být obraz jasný. V místech černé je naopak podsvícení neaktivní.  

Mini-LED řeší problémy současných LCD displejů, které využívají podsvícení celé plochy pod obrazovkou. Oproti nim zde funguje tzv. local dimming, který umí v černých místech podsvícení skutečně vypnout.

Diody technologie mini-LED jsou mnohem menší než diody standardního podsvícení. Mají 0,1 mm nebo i méně. Díky tomu mohou kopírovat obraz přesněji než méně vyspělé varianty podsvícení. Jedná se o nejlepší variantu lokálního stmívání, jakou dnes můžeme v televizorech najít. Její výhodou je zásadní vylepšení kvality podsvícení, tedy kontrastu a z něj plynoucí hloubky obrazu. A protože je mini-LED stále technologií LCD, její zásadní výhoda spočívá též ve velmi nízké ceně.

OLED a MicroLED je lepší, ale?

Mini LED ovšem není špičkou nabídky televizorů ani revolucí v zobrazovacích technologiích. Tyto tituly náleží technologii Micro LED, která již podsvícení nevyužívá, nýbrž je založena na zcela novém konceptu. Jeho základem jsou pixely, které samy o sobě vyzařují světlo a zároveň využívají diod ještě menších než technologie Mini LED. Kontrast je tak bezkonkurenční. Micro LED je ale prozatím hudbou budoucnosti.

Podobný obrazový standard však již dnes nabízí technologie OLED postavená na organických diodách. Ty také světlo přímo vyzařují a jejich obrazová kvalita představuje naprostý vrchol nabídky. OLED má ovšem několik menších nevýhod, které plynou z organického charakteru jednotlivých pixelů. Obě technologie, OLED i Micro LED, jsou navíc drahé. OLED televizor již sice dnes lze získat za přijatelnou cenu, Micro LED je však v současnosti výsadou, kterou si mohou dovolit jen nejbohatší. A právě zde technologie Mini LED se svou výhodnou cenou září – s její pomocí si může dovolit kvalitní obraz téměř každý. 

Benefity mini-LED

Technologie mini-LED tak přináší benefity, které jsou typické pro nákladnější OLED panely. Řeč je o značně lepším zobrazení černé barvy, lepším kontrastním poměru a vyšší hodnotě maximálního jasu. Zároveň netrpí na pověstné vypalování pixelů a kratší životnost, což jsou typické nedostatky OLED technologie. Klíčovým faktorem je pak také již řečena podstatně nižší cena, která hraje ve prospěch mini-LED.

Přicházejí lepší časy

Já osobně momentálně používám mini-LED na novém 16palcovém MacBooku a ani po týdnech používání mě nepřestává překvapovat. Černá je opravdu černá, barevný kontrast je nepopsatelný. Technologie mini-LED se bude nacházet již čím dál častěji ve všech dostupných zařízení. Já osobně si myslím, že ji nalezneme například v nových MacBoocích Air 2022 či iMacu 2022. 

 

 

Novinky na e-mail...Další podobné články

Recenze Apple iPhone 14 Pro Max: Opravdu jej tak nutně potřebujete?

Petr Hudec | 24.12.2022
Recenze Apple iPhone 14 Pro Max: Opravdu jej tak nutně potřebujete?

Apple iPhone 14 Pro Max. Pro někoho nejmilovanější a pro někoho nejnenáviděnější značka. Pryč ale od extrémních emocí a pojďme si říct po pravdě, jestli nejnovější počin od Apple stojí za to.

Zobrazit celý článek

Virtuální RAM na Androidu: Co je to, jak funguje, a měla by vás zajímat?

Virtuální RAM na Androidu: Co je to, jak funguje, a měla by vás zajímat?

Virtuální RAM, (Dynamic RAM Expansion – Dynamické rozšíření RAM) – pokud se zajímáte o novinky ze světa Android smartphonů a sledujete pravidelně náš blog nebo Youtube kanál, zřejmě jste toto označení už někde zaslechli. V dnešním článku se dozvíte, o co se přesně jedná, jaký je rozdíl mezi klasi...

Zobrazit celý článek

Co je AMOLED displej?

Petr | 10.01.2022
Co je AMOLED displej?

Displej s označením AMOLED je dnes nejrozšířenějším a nejznámějším typem z OLED vůbec. Za vývojem stojí korejský výrobce Samsung, který v roce 2007 začal tyto displeje sériově vyrábět. Název vychází z Active-Matrix OLED, kde se ovládání jednotlivých pixelů provádí aktivní formou. Pojďme se s tech...

Zobrazit celý článek

Z našeho obchodu

arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.