info
info

Samsung Galaxy Z Fold4 v naší redakci | PRVNÍ DOJMY

V dnešním článku vám představím, co se změnilo u nového Galaxy Z Fold4, u kterého jsem byl upřímně na první pohled trochu skeptický, ale hned na ten druhý v novince najdete přece jen poměrně dost šikovných změn.

Samsung Galaxy Z Fold4 v naší redakci | PRVNÍ DOJMY


Co je v letošním roce nového?

Změna 4. generace ohebných telefonů je nejvíce patrná na konstrukci. Vzpomňte si na ne moc přesvědčivý kloub prvního Galaxy Fold nebo fólii, kterou američtí YouTubeři při prvním testu strhli, aby zjistili, že ve skutečnosti rozlepili displej. Samsung následně musel celé spuštění svých prvních ohebných telefonů o 3 měsíce odložit. Jednalo se o porodní bolesti minulosti a dnes se díváme na parádní kus hardwaru, který si zaslouží veškerý respekt. Možná vám to nepřijde, ale po konstrukční stránce se, i od loňska, hodně inovovalo.

 


⚠ Doporučuji: Sledujte exkluzivní záběry nového Galaxy Z Fold4 


Kloub, kde dochází k ohnutí telefonu je v letošním roce daleko menší, ale přitom klade mnohem ani asi ne pohodlnější, ale příjemnější odpor. Máte daleko větší jistotu, že telefon zůstane přesně v té poloze, v které jej chcete mít a současně se daleko příjemněji otvírá i zavírá. Zmenšením telefonu na výšku pak pochopitelně došlo i ke změně poměrů stran vnitřního displeje. Ten je pořád o velikosti 7,6“, ale je mnohem víc ve tvaru čtverce a v kombinaci s tenkými rámečky vypadá opravdu skvěle.

Samsung Galaxy Z Fold4
Foto: Huramobil

Není to všechno. Displej je o trochu lépe čitelný na sluníčku, pořád podporuje S Pen, který se pořád nepodařilo vměstnat do těla, ale také už jde o nový typ LTPO panelu s možností pádu obnovovací frekvence až na 1Hz.

Nejvíce vás ale asi zajímají 2 věci: Rýha v místě ohybu a tady vás moc nepotěším. Je stále stejná. Zjišťoval jsem u zástupců Samsungu, z jakého důvodu nezvolili variantu lehce zapadajícího displeje do kloubu, jako je třeba u Motorola Razr, aby se zbavili ohybu a údajně je tam jeden jediný důvod – voděodolnost. Zkrátka zatím si budeme muset počkat, stejně jako na druhou vlastnost, neviditelnou kamerku pod displejem. O tu se Samsung pokusil už vloni, letos její zamaskování ještě o kousek vylepšil, nicméně vidět je pořád a jaký bude mít vliv na výsledné fotky nebo videohovory si budete muset počkat do recenze.

Zpět k vnější straně, kde zepředu najdete druhý displej stále o velikosti 6,2“, ale také o 2,7mm širší, takže v kombinaci s nižším telefonem zase pokrývá daleko větší část čelní plochy. Jedná se o příjemnou změnu, protože větší displej na přední straně znamená komfortnější vyřízení čehokoli bez nutnosti telefon otvírat, pouštět větší vnitřní displej a ubírat tím cenná procenta baterie.

Samsung Galaxy Z Fold4
Foto: Huramobil

Samsung Galaxy Z Fold4
Foto: Huramobil

Výkonný hardware

Baterie se od minulé generace nezměnila, pořád jde o 4400mAh baterku se stejným 25W nabíjením a tak teoreticky by k lepší celkové výdrži možná mohl pomoci onen úspornější vnitřní displej nebo nový procesor Snapdragon 8+ Gen1. Procesor je vlastně další důležitá změna, protože jednak jde o nejnovější model představený před dvěma měsíci a Samsung tak tradičně neosazuje ohebné telefony půl roku starým procesorem, ale také jde o čip, který už se vyrábí opět v taiwanském TSMC. Tam se přestěhovala výroba zpátky právě od Samsungu, kde klasické Snapdragony 8 měly problém s přehříváním, a tak se dá očekávat menší přehřívání a tím také déle udržitelný vyšší výkon. Aspoň v Zenfonu 9 i ROG Phone 6 se uvedený procesor zapsal velmi dobře a tak jsem celkem zvědavý, jak si povede u ohebných Samsungů.

Samsung Galaxy Z Fold4
Foto: Huramobil

Software

Zbytek hardwarových vlastností je víceméně identický a tak se vrhnu ještě na software, kde je pořád Android 12, pochopitelně z toho důvodu, že živý Android 13 bude teprve za měsíc, ale Samsung si dal na novém OneUI pro Galaxy Z Fold4 opravdu záležet a tentokrát „vykuchal“ prostředí Androidu 12L, což je speciální verze operačního systému určená pro větší zařízení a tak se v nové generaci dočkáte i task baru nebo-li spodní lišty tak, jak jí znáte z Windows nebo Macu. Dává to celkem smysl, protože vnitřní displej je určený primárně na multitasking a tak přepínání mezi jednotlivými aplikacemi nebo jejich pouštění ve split screenu je konečně mnohem intuitivnější a jednodušší. Stačí jen přetáhnout předdefinované ikony aplikací nebo ty naposledy použité a rázem si můžete pustit Splitscreen až 3 aplikací najednou.

Samsung Galaxy Z Fold4
Foto: Huramobil

Fotoaparáty

Konečně poslední změnou jsou na zadní straně fotoaparáty. Čočky jsou o trochu více vystouplejší než vloni, což je důsledek tenčího těla, ale také jde konečně o mnohem kvalitnější sestavu. Nečekejte Galaxy S22 Ultra, která bude i nadále vlajkovou lodí ve foťácích, ale těšit se můžete identické foťáky z klasické Galaxy S22. Tím pádem 50Mpx hlavní s podporou natáčení 8K videa doplní ještě 12Mpx širokoúhlý a 10Mpx teleobjektiv s trojnásobným optickým zoomem. Selfie kamerka pod displejem, ta zůstává stejná 4Mpx z loňska, stejně tak jako 10Mpx na zavřeném telefonu v průstřelu na čelním displeji.Snad asi jediné, co jsem nezmínil je použitý Gorilla Glass Victus+ na přední i zadní straně, což by mělo zvýšit odolnost telefonu proti pádu zhruba o 20%

Samsung Galaxy Z Fold4
Foto: Huramobil

Galaxy Z Fold4 již od 13 990 Kč

Pojďme si Galaxy Z Fold4 shrnout. V menším a lehčím těle najdete nepatrně větší, lepší, úspornější a na sluníčku lépe čitelné displeje. Dramaticky se vylepšil procesor na to nejlepší, co momentálně můžete dostat, a velkého zlepšení doznaly fotoaparáty. Jednak z pohledu hlavního 50Mpx senzoru, ale také trojnásobného optického zoomu. Telefon se teď kvůli rovným hranám příjemněji drží, software je na poli multitaskingu daleko intuitivnější, ale abych neříkal jen superlativy, pochopitelně je tady i pár dalších věcí, kde je prostor ke zlepšení. Jedním z nich je vestavěná 4Mpx kamerka na přední straně, která sice je vidět méně, ale pořád je. S Pen také stále neschováte do těla telefonu, čímž se značně limituje jeho použití, protože přece jen nosit jej někde extra znamená jej v co nejbližší době ztratit. Rýha na ohybu je stále trochu na omak cítit a 4400mAh baterka bude pravděpodobně potřebovat při náročném používání před večerem nejspíš trochu ještě dobít.

Samsung Galaxy Z Fold4
Foto: Huramobil

Stejně tak je trochu zklamáním absence UFS 4 úložiště, což je technologie, kterou Samsung představil zhruba před 2 měsíci a spekulovalo se, že by se do nového Galaxy Z Fold4 mohla dostat. Nakonec se tedy stále musíme spokojit s UFS 3.1, což je pořád velmi rychlé a naprosto dostatečné, ale spíš mě jen mrzí ona promarněná příležitost. Tak či tak si ale myslím, že jde na první pohled o velmi podařený upgrade, i když se pravda jedná primárně o kosmetiku a dotažení foťáků směrem k aktuálním vlajkám.

Ceny Galaxy Z Fold4 vlastně potěší, protože se oproti loňsku paradoxně zlevňuje. Z Fold4 teď dostanete ve 3 konfiguracích – 12GB/256GB za cenu 44 990 Kč, 12GB/512GB za 47 990 Kč a 1TB varianta je pak k dostání exkluzivně pouze na eshopu Samsung za 54 990 Kč. Pochopitelně ale, jak jste zvyklí u Samsungu, těšit se můžete i na pěknou řádku bonusů. Radost vám udělá 1 rok pojištění Samsung Care+, už celkem známý trade-in program, takže k výkupu původního zařízení dostanete až 10 tisíc korun bonus v případě, že na protiúčet dáváte nějaké prémiové zařízení typu loňského Foldu nebo iPhonu a 6 tisíc korun, pokud se jedná o horší zařízení, jako třeba Nokia 3310. V nejlepším možném případě ale pořídíte Galaxy Z Fold4 již za 13 990 Kč.

Protože ale myslím na vaše dobro, podařilo se mi pro vás zajistit další speciální slevu navíc, kterou nemohu úplně veřejně sdílet, ale když kliknete ZDE – dostanete se na tajný článek na našem webu, kde se dočtete, jak získáte speciální kód, po jehož zadání ušetříte ještě spoustu dalších korun. Jen pozor, kód platí pouze 2 dny! (do 12.8.2022). Předobjednávky startují dnešním denem do 25.8. a oficiální zahájení prodeje je pak naplánováno na 26.8.

Novinky na e-mail...Další podobné články

Recenze Samsung Galaxy A34 5G: Zbytečně podceňovaný telefon!

Petr Hudec | 27.03.2023
Recenze Samsung Galaxy A34 5G: Zbytečně podceňovaný telefon!

Samsung Galaxy A34 5G má svou cestu relativně trnitou. Představil se současně s Galaxy A54 5G, která na sebe logicky strhla největší pozornost, ale já vám dnes ukážu, že právě i mladší brácha může vystoupit ze stínu a opravdu zazářit. Vítejte u recenze Samsung Galaxy A34 5G.

Zobrazit celý článek

Recenze Samsung Galaxy A54 5G: Zvládne konkurenční výzvy?

Petr Hudec | 22.03.2023
Recenze Samsung Galaxy A54 5G: Zvládne konkurenční výzvy?

Samsung Galaxy A54 5G je po rodině Galaxy S23 druhým nejdůležitějším telefonem korejského výrobce. V roce 2023 nejspíše pro Samsung obzvláště důležitým, protože se Samsung rozhodl povýšit design celé série A, v čele s dnešní Galaxy A54 5G, na vyšší úroveň. Na úroveň Galaxy S23, tak se pojďte doz...

Zobrazit celý článek

Recenze Samsung Galaxy Z Fold4: Potenciál, který stále čeká na využití!

Petr Hudec | 18.08.2022
Recenze Samsung Galaxy Z Fold4: Potenciál, který stále čeká na využití!

Patříte mezi ty typy lidí, kteří jdou do všeho po hlavě, rádi experimentují nebo máte rádi jistotu a všechno si 3x promyslíte a pak se následně rozhodnete? Jestli jste vybrali první možnost ještě, než jsem dopsal předchozí větu, už třeba máte doma některou z předchozích verzí Galaxy Z Foldu. Jest...

Zobrazit celý článek
arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.