info
info

Samsung Galaxy S21 Ultra: Podařil se reparát, nebo je to propadák? [recenze]

Samsung si v loňském roce se svými vlajkovými modely prošel opravdu hodně trnitou cestou a zrovna moc ovací nesklidil. Letos přichází reparát o víc jak měsíc dřív a já jsem byl hrozně zvědavý na to, jestli se Samsungu povedl návrat na pomyslný trůn androidových vlajek.

Samsung Galaxy S21 Ultra: Podařil se reparát, nebo je to propadák? [recenze]

Balení a politika nabíječek

V momentě, kdy dostanete Galaxy S21 Ultra do ruky, už u krabičky zjistíte, že tady nápadně něco nehraje, protože celé balení je zhruba poloviční. Pokud sledujete dění v mobilních telefonech pravidelně, zjistíte, že Samsung stejně jako Apple a Xiaomi odstranil z balení nabíječku, aby šetřil životní prostředí.

Když se zamyslíte pořádně, už dávno se duplicitní nabíječky odstranily třeba u bezdrátových sluchátek, powerbanek a další elektroniky a teď došlo pouze na další krok, odstranění i nabíječek z telefonů. Každý výrobce na to jde ovšem po svém. Apple i bez nabíječek cenu telefonu zachoval, Xiaomi nabízí za stejnou cenu i verzi s nabíječkou a Samsung S21 Ultra oproti loňské S20 Ultra dokonce o 1 500 Kč zlevnilo. Za mě tedy jasně vítězí Samsung.

Staré křivdy napraveny?

Předpokládám, že každého teď bude určitě zajímat, zda si Samsung zlepšil reputaci. Vloni byly 2 zásadní problémy. Špatně ostřící hlavní foťák, který se opravil už u Note 20 Ultra a procesor Exynos 990, který měl za následek horší výkon, ale hlavně zhruba o 20% větší spotřebu než těch stejných telefonů, jen prodávaných v USA s jiným procesorem. Problém byl totiž, že i přes velkou baterku jste stěží vydrželi celý den na 1 nabití. Letos ovšem Samsung jako čtvrtý výrobce naskočil na novou 5nm technologii u nových procesorů a zlepšení je opravdu dramatické.

Rázem nemám problém přijít večer domů a při lehčím dni mít ještě zhruba 35% baterky, při náročnějším třeba 15. Nikdy jsem ale neměl problém, že bych musel někdy nabíjet v průběhu dne a to se sakra počítá. Rázem mi tak logicky ani nijak nevadí, že rychlost nabíjení se snížila jen na 25W, protože telefon tak jako tak musím přes noc vždycky nabít. Jestli tedy nejste nějaká živoucí anomálie, která dokáže spát míň jak 2 h denně, pravděpodobně vám to nebude vadit také.

Výkonu je v nové S21 Ultra na rozdávání. Dnešní 5nm procesory jsou u všech výrobců jednoznačně skvělé a tak samozřejmě na žádný zásek nenarazíte a to i přes to, že Samsung tradičně vybavuje svoje telefony už v základu tunou často zbytečných a zdvojených aplikací s Googlem. Rázem tu tak máte kromě Google Play i obchod Samsungu a často vám tak každý z nich pošle třeba notifikaci na novou aktualizaci. Jsou zde samozřejmě 2 prohlížeče, 2 emailoví klientí atd.

Nebojte, nestěžuju si, OneUI je po Oxygen OS od OnePlus moje druhé nejoblíbenější prostředí, ale zkrátka a dobře, pár aplikací bych rozhodně odinstaloval a pár úprav by sneslo i ovládací a notifikační centrum. Když pominu často jiné fonty a styly písma, říkal jsem si chvíli co tím chtěl básník říct, když jednu skupinu notifikací nazval prozaicky Upozorňovací oznámení? Abych ale na novém OneUI 3.1 něco pochválil, docela se mi líbí nový slider pro ovládání všech druhů zvuku.

Skvělý displej

Samsung je jeden z nejlepších výrobců displejů na světě a samozřejmě je každému jasné, že do své vlajky si dá to nejlepší, co momentálně umí vyrobit. Na displej tím pádem nemůžu říct ani zrnko kritiky. Je úžasný, skvělý, s výbornými pozorovacími úhly, skvělým – i když tradičně trochu saturovanějším a kontrastnějším podáním atd.

Je tak akorát mírně zaoblený, aby po stranách neměl vůbec žádné rámečky, tím pádem žádné nechtěné dotyky a nově umí současně fungovat až v QHD rozlišení při 120Hz obnovovací frekvenci. Ta je navíc proměnlivá od 10 až po 120Hz a tím pádem když obrazovka nepotřebuje rychle měnit svůj obsah, spadne pěkně až na 10Hz a telefon tím dokáže výrazně prodloužit životnost baterie na 1 nabití. Velkým zlepšením prošla i ultrazvuková čtečka otisků v displeji, která konečně funguje stejně rychle a spolehlivě jako její optické varianty u ostatních výrobců.

Samozřejmě nečekejte, že by fungovala celá spodní plocha displeje, na to si budeme muset ještě dlouho počkat, nebo že by fungovala tak rychle, jako hardwarové čtečky v zapínacích tlačítkách, ale konečně funguje tak rychle a spolehlivě, že s ní budete telefon na rozdíl od minulých let rádi bez problému používat.

Upgrade fotoaparátů

Pokud od mobilního telefonu vyžadujete skvělé fotky, rozhodně se nevyhnete vystupujícím foťákům u žádného výrobce. Holt kvalitní optika má nějakou určitou minimální výšku a tak je jen otázkou šikovnosti, jak si s vystupujícími foťáky ten který výrobce poradí. Už vloni se mi masivní modul vcelku zamlouval, působil už na první pohled robustně a tentokrát musím říct, že po designové stránce se mi S21 Ultra po čertech líbí. Matný černý finish na skleněných zádech s masivními čočkami kamer působí neskutečně luxusně, futuristicky, prémiově, ale chápu, že tohle je samozřejmě věc vkusu. Celkem v telefonu dostanete 4 foťáky a jedná se o hodně slušný upgrade i vzhledem k pár měsícům starému Note 20 Ultra.

Hlavní foťák je sice pořád 108MP, ovšem jde o senzor nové generace doplněný laserovým ostřením a ve většině případů funguje na první dobrou. U kvality fotek hodně záleží na tom, jaké máte od telefonu očekávání. Jestli čekáte bezchybně úžasné fotky, meziroční ohromné zlepšení kvůli novému HM3 senzoru, budete určitě zklamaní. Jestli čekáte standard alá třeba Note20 Ultra, dostanete jej. Posun ale veskrze žádný a dokonce u některých fotek mám pocit, že Samsung vydání trochu uspěchal a výstupní kvalita fotek by se dala rozhodně ještě zlepšit.

Přece jen často jsou některé fotky často přepálené, na jiných výrazně chybí dynamický rozsah, občas zablbne vyvážení bílé do studených barev atd. Samozřejmě, tohle jsou všechno věci, které se přesně dají odladit v dalších aktualizacích a tak je dost dobře možné, že až se telefon dostane do prodeje, bude všechno tak jak má být. Samozřejmě typické vlastnosti pro Samsung, to znamená až zbytečné přeostřování nebo saturace tu pravděpodobně zůstanou a tak dnes ať už vybíráte ve vlajkách nejlepší iPhone, Samsung, Huawei nebo Xiaomi, kvalita se hodně srovnává a jde spíš právě o to finální podání, komu je co sympatičtější.

Ten zásadní meziroční upgrade u Samsungu vidím spíš úplně někde jinde, než u hlavního senzoru. Vyloženě musím pochválit šíro a prohlásit jej za nejlepší širokoúhlý foťák, který momentálně v telefonu najdete. Jednak je se svými 13mm pořád opravdu ultra širokoúhlé, ale navíc má dual pixel autofocus, což znamená opravdu přesné ostření a navíc jej využijete na nádherné fotky i na makro. A díky 12MP senzoru dostanete opravdu skvěle použitelné fotky, které si namažou 2 nebo 5MP makro fotky z jiných telefonů doslova na chleba. Tohle hodnotím u Ultry jako nejvější přínos oproti loňsku.

Další zlepšení je i v podobě kombinace zbylých 2 objektivů. Loňský jeden 4 násobný zoom letos vystřídaly teleobjektivy dva. K trojnásobnému přibyl i druhý desetinásobný. V praxi to pak funguje tak, že do trojnásobného zoomu telefon používá výřez z hlavního objektivu, poté přepne na 3 násobný zoom a při 10 násobném přepne na 3 objektiv a takto můžete jít až do maximálního 100 násobného zoomu, který samozřejmě logicky kvůli kombinaci s digitálním výřezem už za moc nestojí, ale zase oproti loňsku je daleko použitelnější. Každopádně se samozřejmě hodí primárně pro použití ve dne za dobrého světla. Při cloně 4.9 už chyby ve fotce rozeznáte i při focení za dne třeba ve stínu.

Naopak na plném slunečním světle dostanete velmi dobré snímky. U videa došlo konečně po letech k možnosti natáčet u všech objektivů ve 4k 60 a rozšířily se nově kreativní možnosti jako třeba „pohled režiséra“. Rázem tak natáčíte přední i zadní kamerou současně a navíc vidíte náhled ještě zoomového a širokoúhlého foťáku mezi kterými můžete přímo v průběhu videa přepínat. Každopádně už teď pro vás připravuju porovnání s iPhonem 12 Pro Max.

Závěrečné hodnocení

Když tak celkově přemýšlím o S21 Ultra, za mě se jedná o skvělý telefon a svou cenovku si samozřejmě hravě obhájí. Nemůžu se ale ubránit faktu, že vlastně dostanete telefon, který jste měli dostat už vloni a samozřejmě jako takový jej doporučuju všema deseti. Jestli přemýšlíte o novém telefonu nebo třeba upgradujete z něčeho staršího, oproti S10+ je posun opravdu značný a oproti S20 Ultra čekejte opravdu masivní nárůst ve výdrži na 1 nabití a to navíc o 1 500 Kč levněji než vloni. Jen si hlavně proklatě dobře rozmyslete jakou chcete kapacitu úložiště.

Podpora 2 SIM karet v šuplíčku totiž zůstává, ale slot na paměťovou kartu jednoduše zmizel. Zatímco vloni jste mohli S20 Ultra naboostit až na 1,5 TB místa, letos se musíte spokojit pouze s maximálními 512 GB, což sice na jednu stranu může znít dostatečně dobře, pak si ale uvědomíte, že tento telefon umí natáčet i 8K videa a pojmout maximálně 3h záznamu. A to samozřejmě pouze za předpokladu, že nic jiného v telefonu už nemáte.

Samozřejmě, teoreticky se může ještě v průběhu roku objevit speciální terová verze nebo se paměť zvedne v srpnu u Note21 Ultra. Teda, jestli vůbec dorazí, protože S21 Ultra dostala nově i podporu S-Penu. Ten ovšem není, jako u Notů, integrovaný, ale musíte si jej dokoupit společně s pouzdrem za 2,5 tisíce. Každopádně jde jen o pasivní S-Pen, který znáte ze starších Notů. Tím pádem absence Bluetooth, bez použití různých gest, žádné dálkové odpalování foťáků atd. Zbytek funkcí jako 4 tisíce stupňů tlaku nebo 9ms odezva jako u Note 20 Ultra ale zůstala zachována, takže jde vlastně o takový S-Pen Light.

Koupil bych si tedy já osobně nový S21 Ultra? Určitě ano, protože tohle je konečně ten vlajkový Samsung, kterému nic zásadního nechybí a je naprosto legitimní alternativou pro iPhone 12 Pro Max, proti kterému je samozřejmě zacílen. Jestli tedy patříte do tábora Androidu, vůbec se nebojte a v klidu šáhněte po S21 Ultra. A když to uděláte do 28.1., dostanete navíc i nová sluchátka Buds Pro jako dárek.

Novinky na e-mail...Další podobné články

Galerie Galaxy S23 (Ultra): Prohlédněte si nejvýkonnější Samsung modely současnosti

Kateřina Červená | 02.02.2023
Galerie Galaxy S23 (Ultra): Prohlédněte si nejvýkonnější Samsung modely současnosti

Samsung na prvním letošním Galaxy Unpacked eventu představil nové vlajkové smartphony pro první polovinu letošního roku. Pokud máte zájem o velmi dobře vybavené modely, jistě vás uspokojí novinky Galaxy S23 nebo S23+. Pokud však toužíte po opravdu tom nejlepším, co lze aktuálně „nacpat“ do krabič...

Zobrazit celý článek

Recenze JBL PartyBox Encore: Mega hodně muziky v kompaktním balení!

Petr Hudec | 24.10.2022
Recenze JBL PartyBox Encore: Mega hodně muziky v kompaktním balení!

Jestli jste sledovali páteční post na Instagramu, je vám asi jasné, na co bude dnešní recenze. A pro ty z vás, kdo nesledují, tak dnešní malý cvalík je PartyBox Encore. Nejmenší a nejlehčí PartyBox na trhu od JBL – jedničky na našem trhu. Podle mých šedivých vlasů je vám asi jasné, že na plážové ...

Zobrazit celý článek

Samsung Galaxy S21 FE 5G recenze

Petr Hudec | 18.01.2022
Samsung Galaxy S21 FE 5G recenze

Rád bych vám dnes představil Samsung Galaxy S21 FE 5G. Jestli jste někdy přemýšleli o názvosloví tohoto korejského výrobce, pak jste určitě za poslední dvě generace pochopili, že v „Skové“ třídě jsou telefony číslovány podle roku vydání. Pak ovšem logicky číslovka 21, u letos představené novinky,...

Zobrazit celý článek

POROVNÁNÍ: Samsung S21 Ultra vs Apple iPhone 12 Pro Max! Kdo s koho? [recenze]

Petr Hudec | 02.02.2021
POROVNÁNÍ: Samsung S21 Ultra vs Apple iPhone 12 Pro Max! Kdo s koho? [recenze]

Černá nebo bílá, Amerika nebo Rusko, Apple nebo Samsung, připadá mi poslední dobou, že čím dál tím víc slyším a čtu jen samé extrémně polarizované názory, jak kdyby neexistovalo nic mezi tím. Přitom  dneska držím v ruce skvosty, 2 nádherné telefony 2 firem s naprosto odlišným přístupem. Pojďte se...

Zobrazit celý článek
arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.