info
info

Recenze Xiaomi Mi 9T: Opět trefa do černého

Po třech týdnech jsem zpátky z dovolené a hned první kousek, o který jste si fakt hodně psali, je tohle Xiaomi MI 9T, na některých trzích známý také jako Redmi K20. Nebudu zdržovat dlouhým úvodem a pojďte se mrknout, jak na tom tenhle velikán je.

Recenze Xiaomi Mi 9T: Opět trefa do černého

Velikán neříkám jen tak, MI 9T je rozhodně nejobjemnějším telefonem ze všech tří Xiaomi telefonů s pořadovým číslem 9 a i jeho váha se zastavila na hodnotě 191 gramech. Důvodem je použití opravdu bytelných materiálů, kterými jsou hliníkové tělo v kombinaci s Gorilla Glass 5. Musím ale říct, že pocitově rozdíl oproti klasické devítce není tak velký a celkově se telefon drží v ruce opravdu příjemně.

Hrany jsou zaoblené a samozřejmě, že použitím skla telefon v ruce trochu klouže. To se dá ale bez problému vyřešit přibaleným plastovým pouzdrem, které je avšak vždy černé ať si vyberete jakoukoli barvu telefonu. Dnes mám v ruce černou a pokud máte radši něco veselejšího, můžete šáhnout ještě po červené nebo modré. Mně osobně se ale tahle černá líbí ze všech asi nejvíc, právě kvůli svému karbonově-gradientním designu, kde pěkně kontrastně ještě vyniká červené zapínací tlačítko. Když bych si přece jen chtěl do designérů trochu rýpnout, škoda, že nesladili barvu tlačítka s designovým lemem 48MPX fotoaparátu na zadní straně. Oproti klasické Mi 9 už jsou čočky fotoaparátu daleko zapuštěnější, což je ovšem důsledek tlustšího těla kvůli přítomnosti 4000 mAh baterky. Ta Xiaomi Mi 9T úplně v pohodě dodává 2 dny plného provozu a k dispozici je i rychlé 18W nabíjení, které telefon nabije z 0 na 45% přibližně za půl hodinky. To bezdrátové tady ale, stejně jako voděodolnost, nehledejte.

Displej

6,39“ FHD+ Amoled displej je jedna z velkých předností Mi 9T. Samozřejmě díky technologii amoled můžete využít funkci always on displej, kdy na vypnutém displeji je trvale zobrazen čas, stav baterie a notifikace. Pokud displej naopak zapnete, jeho hlavní devizou jsou živé barvy, nikoli však přesaturované, ale co mě na tomhle nejvíc baví, je jeho světelnost až 600 nitů, díky čemuž je displej bez problému čitelný i na přímém slunečním světle. Poslední perličkou pak je čtečka otisků prstů integrovaná přímo v displeji a i když samozřejmě nedosahuje rychlosti klasických čteček, jedná se o jednu z nejlepších co do rychlosti i spolehlivosti, které jsem doposud testoval. Na rozdíl od klasické Mi 9 na Mi 9T chybí notch a pokud přece jen hledáte přední kamerku, je schovaná ve výsuvném mechanismu, který vyjede buď při aktivaci ve foťáku nebo při odemykání obličejem. Samotné vyjetí není úplně nejrychlejší a Asus Zenfone 6 je na tom s rychlostí daleko lépe. Mechanismus kamerky působí poměrně hodně bytelným dojmem a samo Xiaomi udává, že vydržet by mělo 300 tisíckrát vyjet a zajet. Neměl bych to dělat, ale samotný motorek dá poměrně práci přetlačit a už jsem viděl i jiná videa, kde foťákem otvírali flašku piva, ale to radši zkoušet nebudu.

Hardware a software

Po hardwarové stránce je telefon vybaven u nás poměrně neznámým procesorem Snapdragon 730, který svým výkonem odpovídá zhruba Kirinu 970 a v Antutu získal telefon nějakých 210.000 bodů, což je naprosto dostačující i na hry. K tomu mu samozřejmě dopomáhá ještě 6GB operační paměti. Jak už to bývá u úložiště, to tentokrát pečlivě volte, protože k dispozici je 64 nebo 128GB bez možnosti rozšíření paměťovou kartou. Aspoň nemusíte řešit dilema jako u hybridních šuplíčků. Tady dáte prostě buď jednu nebo 2 simkarty a hotovo. Z další hardwarové výbavy je k dispozici Bluetooth 5.0, NFC, USB-C, 3,5mm jack, navigační systém Galileo a nechybí ani oblíbené FM rádio.

No a když jsme u té muziky a zvuku obecně, na spodní straně je tu mono reproduktor, který hraje nahlas a čistě. Operačním systémem je jak jinak než Android 9 Pie s vlastní nadstavou MIUI a všechno běhá opravdu rychle – dokonce tak rychle, že budete zpočátku až překvapeni. Po chvíli zkoumání jsem ale zjistil, že stačí rychle otvírat a zavírat několik aplikací za sebou a najednou už je občasné zaškubnutí vidět. To je holt zkrátka rozdíl mezi MI 9T a silnějším procesorem v MI 9. Na druhou stranu tohle asi stejně málokdo dělá. Jedinou tedy asi opravdovou výtku mám k přepínání mezi aplikacemi – to dvousloupcové mi prostě zkrátka moc nevyhovuje stejně jako občas nelogické uspořádání a až zbytečné zanoření některých funkcí v menu. Pokud jste ale zvyklí na Xiaomi, určitě si s tím hravě poradíte. No a pokud ne, však vy si zvyknete.

Fotoaparáty

Pojďme teď ale hlavně na foťáky. MI 9T má stejně jako MI9 soustavu 3 fotoaparátů na zadní straně. Hlavní je 48MPX se světelností f/1.8, druhý je 13MPX širokoúhlý se světelností 2.4 a třetí 8MPX teleobjektiv se světelností také 2.4. I když se u hlavního foťáku jedná o lehce okleštěnější senzor oproti MI 9, pořád podává MI 9T velmi dobrý výkon a svému staršímu bráchovi je důstojným konkurentem. Pokud byste neměli přímé srovnání mezi oběma, pravděpodobně byste asi ani nepoznali, která fotka je z kterého telefonu. Tento hlavní foťák standardně skládá 4 pixely do jednoho a produkuje 12 MPx snímky, které vypadají opravdu výborně s dostatkem detailů, kontrastu i dynamického rozsahu.

Samozřejmě můžete fotit i ve 48MPX, ale jedna fotka pak zabírá něco kolem 16 MB a o tolik více detailů ve výsledku zase nedostanete. U dvojnásobného zoomu se projevuje hlavní rozdíl oproti Mi 9. Xiaomi Mi 9T při zoomu samo zvolí zda využije přímo zoomový objektiv nebo použije digitální výřez z hlavního foťáku. To sice dělá i Mi 9, ale rozdíl mezi výřezem a zoomem na 9T je daleko větší než na klasické Mi 9, kde je zoomový foťák o poznání lepší. Na Mi 9T jsou totiž fotky ze zoomového foťáku kvůli použití vyššího ISO viditelně zrnitější než když se telefon rozhodne použít výřez z hlavního foťáku. Širokoúhlý foťák má pak oproti Mi 9 fixní zaostření, takže pro kreativní použití to sice moc není, ale na druhou stranu, pokud používáte šíro kvůli tomu, abyste do něj dostali třeba celou budovu, tak se mi prostě fotky z Mi 9T líbí víc než z Mi 9. Noční fotky ze šíra už tak dobře nevypadají, zoomový se v noci nepoužívá vůbec a hlavní foťák na klasický režim postrádá z důvodu absence optické stabilizace a zkrácení času expozice detaily. Viditelný rozdíl je ovšem při použití nočního režimu, kdy telefon provede sérii snímků, které pak složí a výsledná scéna je daleko prosvětlenější s lepšími detaily. To je samozřejmě vhodné spíš na statickou fotografii než na něco akčnějšího. Abych ale nazapomněl, je tu samozřejmě ještě přední vyjížděcí kamerka. Ta má podobně jako širokoúhlý objektiv pevný ostřící bod a při správné expozici jsou fotky pěkné s dostatkem detailů a při použití HDR i s pěkným dynamickým rozsahem. Celkově jsem prostě s foťákem na MI 9T za svou cenu velmi spokojený a teď už jdeme na video.

Jak jste sami viděli, video lze natáčet maximálně ve 4k při 30sn/s, které je kvalitativně samozřejmě až na rozlišení srovnatelné s fullHD při 30fps. Stabilizace funguje velmi dobře, dynamický rozsah je také velmi dobrý a jedinou výtku tak mám k občas trhanému obrazu a skokovému, až zbytečně rychlému přeostřování. FullHD při 60fps má s přeostřováním občas problémy a jak bylo vidět i elektronická stabilizace není v tomto režimu funkční. Přední kamerka postrádá jakýkoli druh stabilizace a dynamický rozsah je špatný. Na druhou stranu u přední kamery je důležité mít dobře exponovaný obličej a to byla evidentně jediná věc na kterou Xiaomi zacílilo.

Závěr

Xiaomi MI 9T je už v prodeji za cenu 9.490 za 64GB variantu a tisícovku si připlatíte na 128GB variantu. Do konce července navíc od nás dostatete se slevovým kódem MI9T i něco navíc. Vás teď ale asi bude stejně nejvíc zajímat který z těch všech telefonů vybrat. Jestli chcete kompaktní telefon, berte rozhodně Mi 9 SE. A jestli ne, zbývá už se jen rozhodnout mezi MI 9 a MI 9T. Největší rozdíl mezi nimi je daleko silnější baterka u MI 9T a zase silnější procesor u MI9, navíc s rychlejším drátovým eventuelně bezdrátovým nabíjením. Co se týká foťáku, jsou na tom zhruba nastejno, jednou je lepší ten, podruhé zas ten. A pokud vám vyloženě vadí přední notch, berte MI 9T. Možná se i budete ptát po Mi 9T Pro alias K20 Pro. Ten tu není, nebyl představen a pravděpodobně asi ani nebude. No a vy aspoň nemusíte tolik přemýšlet. Místo toho stačí, když dám dáte lajk za toto video a pokud jste to ještě neudělali, tak i odběr kanálu, abyste už o žádné další nepřišli. Díky moc za sledování a čau u dalšího videa.

Novinky na e-mail...Další podobné články

Recenze OnePlus 10 Pro: Co se stalo s legendou?

Petr Hudec | 24.04.2022
Recenze OnePlus 10 Pro: Co se stalo s legendou?

Co se vám vybaví, když se řekne OnePlus? Většině zákazníků, kteří kupují mobilní telefony v marketu spolu s pračkou či ledničkou pravděpodobně nic moc. Pak jsou tu znalejší, kteří telefony tohoto výrobce registrují, ale pak existuje speciální skupina fanoušků, kteří vnímají OnePlus jako něco posv...

Zobrazit celý článek

Nejlepší mobil do 15 000 Kč [2022]

Petr Hudec | 17.05.2022
Nejlepší mobil do 15 000 Kč [2022]

Přemýšlíte o novém telefonu do 15 000 Kč? Dnes mám pro vás pár skvělých tipů a jeden naprosto bombastický telefon, který by byla chyba nevyužít, pokud o nějakém telefonu v této kategorii uvažujete. Dnešní článek „Nejlepší mobil do patnácti tisíc korun“ je dalším dílem oblíbené série a kdo naskoči...

Zobrazit celý článek

Recenze Xiaomi 12 Pro - Nádherný telefon se skvělým hardwarem

Petr Hudec | 10.04.2022
Recenze Xiaomi 12 Pro - Nádherný telefon se skvělým hardwarem

Pokaždé, když mám recenzovat nějaký vlajkový telefon Xiaomi, upřímně se na to hrozně těším, ale zároveň se také hrozně bojím, jak taková recenze dopadne. Hlavou se mi totiž honí obrovská spousta myšlenek na to, kde ještě před třemi roky bylo Xiaomi, kde je jeho síla dnes, kde by Xiaomi rádo samo ...

Zobrazit celý článek

Vzali jsme Xiaomi CyberDoga na procházku

Kateřina Červená | 17.05.2022
Vzali jsme Xiaomi CyberDoga na procházku

Společnost Xiaomi poprvé představila svůj prototyp čtyřnohého robota v srpnu 2021. Od té doby se velmi často objevuje na nejrůznějších akcích Xiaomi. Nám se porařilo se s robotím miláčkem poprvé seznámit na veletrhu MWC 2022. Minulý týden Cyberdog dorazil také do Prahy a naše redakce měla možnost...

Zobrazit celý článek

Z našeho obchodu

arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
zavrít okno
Dárek na Vás čeká v košíku.
Máme pro
Vás dárek.
Máme pro Vás dárek
zavrít okno
Dárek prosím aktivujte kliknutím na e-mail, který jsme Vám odeslali. Děkujeme.
zavrít okno
Na Váš e-mail jsme zaslali instrukce pro vyzvednutí dárku. Užijte si ho!
zavrít okno
Jste u nás poprvé? Máme pro Vás dárek.
Máme pro
Vás dárek.
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.